Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

różnica miedzymiernikami elektromagnetycznymi a magnetoelek.

marsjan 28 Oct 2003 01:34 1353 4
 • #1
  marsjan
  Level 1  
  co mozna zmierzyć nimi?
  jakie wartości skuteczne czy średnie?
 • #2
  DeViL17
  Level 14  
  Mierniki magnetoelektryczne - jeśli chodzi Ci o prąd zmienny to mierniki magnetoelektryczne pokazują wartość średnią przebiegu wyprostowanego (mostkiem Graetza). Przy prądzie stałym na ustrojach magnetoelektrycznych buduje się i woltomierze i amperomierze. Woltomierz przez włączenie w szereg z cewką rezystora, a amperomierz prezez włączenie równolegle do cewki rezystora.
  Mierniki elektromagnetyczne - wskazówka odchyla się i przy prądzie stałym i przy prądzie zmiennym, ale wskazuje prawidłowo tylko przy takim przebiegu prądu, lub napięci, przy którym został wyskalowany. Odchylenie wskazówki jest wprost proporcjonalne do kwadratu prądu. Ustrojów elektromagnetycznych używa się do budowy woltomierzy i amperomierzy elektrodynamicznych.

  Są jeszcze ustroje elektrostatyczne, ferrodynamiczne, indukcyjne, elektrolityczne, wibracyjne, termorozszerzalnościowe i poszczególne ich rodzaja, ale to już sobie daruje, chyba że chcesz... :lol:

  Pozdrawaim!
 • #5
  zworys
  Level 39  
  Zgadza się - podstawowa różnica polega na tym że w mierniku magnetoelektrycznym ramka z uzwojeniem porusza się w polu magnetycznym wytwarzanym przez stały magnes, natomiast w elektromagnetycznym najczęsciej uzojenie jest nieruchome natomiast porusza się element z miękkiego metalu. Taki miernik potrafi mierzyć napięcie przemienne bez dodatkowego prostownika. Natomiast kolega pytał co można mierzyć a nie jak są zbudowane i stąd mój komentarz