Mierniki magnetoelektryczne - jeśli chodzi Ci o prąd zmienny to mierniki magnetoelektryczne pokazują wartość średnią przebiegu wyprostowanego (mostkiem Graetza). Przy prądzie stałym na ustrojach magnetoelektrycznych buduje się i woltomierze i amperomierze. Woltomierz przez włączenie w szereg z cewką rezystora, a amperomierz prezez włączenie równolegle do cewki rezystora.
Mierniki elektromagnetyczne - wskazówka odchyla się i przy prądzie stałym i przy prądzie zmiennym, ale wskazuje prawidłowo tylko przy takim przebiegu prądu, lub napięci, przy którym został wyskalowany. Odchylenie wskazówki jest wprost proporcjonalne do kwadratu prądu. Ustrojów elektromagnetycznych używa się do budowy woltomierzy i amperomierzy elektrodynamicznych.
Są jeszcze ustroje elektrostatyczne, ferrodynamiczne, indukcyjne, elektrolityczne, wibracyjne, termorozszerzalnościowe i poszczególne ich rodzaja, ale to już sobie daruje, chyba że chcesz...
Tak naprawdę to każdy z nich mierzy prąd w obwodzie. Natomiast w zależnosci od wyskalowania i elementów dodatkowych dołączonych do miernika zależy jego przeznaczenie.
Zgadza się - podstawowa różnica polega na tym że w mierniku magnetoelektrycznym ramka z uzwojeniem porusza się w polu magnetycznym wytwarzanym przez stały magnes, natomiast w elektromagnetycznym najczęsciej uzojenie jest nieruchome natomiast porusza się element z miękkiego metalu. Taki miernik potrafi mierzyć napięcie przemienne bez dodatkowego prostownika. Natomiast kolega pytał co można mierzyć a nie jak są zbudowane i stąd mój komentarz