Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z postawieniem systemu Win 98/Win XP/ 2000?

02 Lip 2007 15:54 2638 28
  • Poziom 15  
    Mam komputer z TNT2 374sdramu dysk nowy 80giga procek 533 Pentium.
    Próbuje zainstalować na nim system jakikolwiek, ale chodzi mi o Win98. Wkładam płytę do CD-Romu, w biosie ustawiam, aby czytało najpierw z CDrom. zapisuje zmiany. włączam komputer i do tego momentu jest wszystko ok.
    Ale po tym (ostatni screen) następuje jedno piknięcie i nic sie nie dzieje.
    Dlaczego? Co z tym zrobić. Może zainstalować system na tym dysku na innym komputerze.
    Jak to zrobić?
    Jeżeli tak trzeba.
  • Poziom 21  
    A czy ten bios obsługuje takie duże dyski?
  • Poziom 15  
    TAK OBSLUGUJE i jest wykrywany przez BIOS

czy jedna pikniecie oznacza ze cos jest grafika??
  • Poziom 38  
    Jeden krótki sygnał oznacza brak błędów POST, jeżeli byłby problem z grafiką nie było by obrazu na ekranie i byłaby "melodyjka" zamiast pojedynczego sygnału ;), odłącz dysk i zobacz co będzie sie działo. Dysk ustaw na AUTO.

EDIT
    Windows 98 nie wystartuje z płyty :), potrzebna jest jakakolwiek dyskietka startowa.
  • Poziom 21  
    Witam

Wszystko działa do tego momentu i coś wyskakuje np: "brak systemu operacyjnego"

badboy84 zgodzę sie z Tobą ale nie do końca;)

Win 98 było kilka wersji... niektóre startowały z dyskietki startowej, natomiast niektóre wersje działały z płytki;)

http://dariuszpod.republika.pl/sciagnij/sciagnij_dysk_awaryjny.html <-- stąd da sie pobrać dyskietkę startową.

Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    slomek3 napisał:
    po tym(ostatni screen) nastepuje jedno PIKNIECIE i nic sie nie dzieje. Dlacego?? co z tym zrobic. Moze zainstalowac system na tym dysku na innym kompie. Jak to zrobic?? jezeli tak trzeba

To jest komunikat zapraszający do wejścia w konfigurację BIOS'u. Jeśli naciśniesz w tym momencie F2, wejdziesz do BIOS'u. Jeśli to jest nowy komputer i BIOS jeszcze nie skonfigurowany do danego zestawu, to trzeba cierpliwie poczekać na okno BIOS. Czasem trwa to dość długo. Jak już wejdziesz w BIOS, sprawdź, czy znajduje wszystkie napędy, rozpoznaje rozmiar dysku itd. Napisz co się dzieje dalej.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Wszystko w biosie wykrywa tak jak powinno. Dysk i napedy pamieci. Przy plytkach inncyh systemow operacyjnych wyglada to tak samo.
    Przy wypietym dysku jest ten sam pojedynczy sygnal i nastepuje ciemny ekran.
  • Poziom 38  
    Obejrzyj na wszelki wypadek kondensatory na płycie. Wyjmij troche pamięci zostaw jedną kość jak będzie to samo to podmień na inną, jeżeli są jakieś karty typu sieć albo dźwięk to też wyciągnij, dysk możesz narazie odłączyć żeby go nie męczyć przez włączanie i wyłączanie komputera, do póki dalej nie ruszy nic z tego nie będzie. Od czegoś trzeba zacząć testowanie ...
  • Poziom 15  
    Co sie może stać jak jest bateria padnięta?
    Jakie będą tego objawy.
    Wydaje mi sie ze jest dobra bo czuć ja na języku :), ale ile Volt ma dokładnie to nie wiem?
  • Poziom 33  
    slomek3 napisał:
    co sie moze stac jak jest bateria padnieta??

Jak bateria była by padnięta, to BIOS nie pamiętał by ustawień. Napisz dokładnie co i jak się dzieje, bo inaczej do niczego nie dojdziemy. Pokazałeś pierwszy ekran sygnalizujący, że BIOS jest nieskonfigurowany, wciskasz F2, wchodzisz do biosu, ustawiasz kolejność czytania napędów np. CD ROM jako pierwszy (w napędzie masz oczywiście płytę bootującą), wychodzisz z biosu i co dalej się dzieje? Znów ten sam ekran z F2?
  • Poziom 15  
    Dokładnie tak jak opisałeś, i wychodząc z biosu następuje pikniecie i ciemny obraz. nic sie nie dzieje.W takim razie bateria musi być sprawna, ponieważ zapamiętuje ustawienia w Biosie
  • Poziom 33  
    slomek3 napisał:
    dokladnie tak jak opisale.

opisałeś, czy opisałem?
    slomek3 napisał:
    wychodzac z biosu nastepuje pikniecie i ciemny obraz. NIC SIE NIE DZIEJE.

I w dalszym ciągu nie rozumiem. Jaki masz ekran po wyjściu z BIOS'u? Znów ten z F2? Pisz wszystko starannie i dokładnie, w przeciwnym razie szkoda się angażować.
  • Poziom 40  
    Powyłączaj wszystkie zbedne urządzenia i sprawdz.

Wyjmij pamięć i przeczyść styki gumką myszką

Odłącz stajcię dysków (w biosie poraw zapis że jej nie masz) i inne dyski jeżeli masz, wyjmij karte dzwięku i inne karty jeżeli sa włączone poodpinaj peryferia (drukarki itp.)

Sprawdz - powinna się pojawić tabela a potem bad system
  • Poziom 10  
    To zalezy.. mi sie tak kiedys robilo jak sie popalily kondensatory na plycie glownej i sie blokowal komputer.
  • Poziom 16  
    Oczywiście botowanie z plyty?
    Moze plyta siadnieta albo np. nie jest startowa?
    Zawsze mozna uruchomic z dysk. syst. i zastartowac z plyty
    kat. win98/setup.exe
    Moze plyty wogole naped nie czyta?
    Mozna pendrive zrobic startowego i zgrac kat. win98 (nie jest duzy)
    Mozna dysk zrobic startowy czyli np. przez polecenie sys i z dysku odpalic instalacje.
    Czy naped jest rozpoznawany, czy probuje z niego korzystac.
    Czy w biosie jest wylaczona ochrona antywirusowa (ale wtedy to z czym innym bylby problem)
    Mozna np. sklonowac jakims programem z jednego dysku na drugi
    Mozliwosci jest wiele

Powodzenia
  • Poziom 15  
    Dużo testowałem i zauważyłem ze nie chce komputer botować ani CD-Rom ani dyskietki.
    Sprawdzałem to na dwóch rożnych CDRomach i na dwóch rożnych stacjach dyskietek.
    Oczywiście pamiętałem o tym żeby zmienić w BIOSIE ze ma najpierw startować z tego lub z tego.
    Płyta jest na pewno bootowalna i dyskietka startowa świeżo przeze mnie zrobiona tez jest na pewno bootowalna.
    Jakieś pomysły jak skłonić komputer żeby chciał zacząć czytać płytę lub dyskietkę.
  • Poziom 38  
    Robiłeś to co pisał w ostatnim poście marek003 i ja ?

Jeżeli komputer sie wiesza to możesz podpiąć 5 napędów i 10 stacji dyskietek a i tak nie wystartuje :|.

POWYCIĄGAJ WSZYSTKO CO JEST ZBĘDNE :!: i zacznij od początku.
  • Poziom 15  
    Od tego to ja zaczynałem sam szukać problemu. Wyciągałem wszystkie pamięci. żadnych innych kart nie mam. Czyściłem styki, kartę graficzna tez zmieniałem na inna. Zauważyłem to co napisałem w ostatnim poście. W biosie tez wszystko wyłączałem i włączałem ( to co w danym momencie potrzebowałem)

PS. teraz zabieram sie do zmiany biosu na jakiś nowszy, ale niestety ten sam problem, nie chce mi czytać z dyskietki. Mimo tego iż ustawiłem w biosie ze ma czytać najpierw z dyskietki. Na pewno te ustawienia sie zapisały, bo jak wchodzę później do biosu to jest tak jak zmieniałem.
  • Poziom 33  
    Wrzuć na Forum wszystkie ekrany konfiguracyjne BIOS'u. Odłącz napędy pozostawiając tylko floop'a, złap wszystkie ekrany i wrzuć tu.
  • Poziom 35  
    Witam ! Miałem podobny problem .
    Co najdziwniejsze musiałem zrobić tak - najpierw zainstalowałem system na zwykłej grafice - na PCI, a dopiero potem zainstalowałem inną na AGP .
    Nie rozumiem dlaczego tak było w biosie można ustawić z jakiej grafiki ma startować ( PCI / AGP ), ale to nic nie dawało.
    Na zdrowy rozum nic takiego nie powinno mieć miejsca, a miało . pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Właśnie udało mi sie upgradeować bios na nowszy.
    Nareszcie zaczęło czytać z dyskietki (ponieważ odpiąłem dysk twardy)
    wiec stwierdzam ze gdzieś w biosie robiłem błąd ustawiając bootowanie z CD lub dyskietki.
    Zaraz napisze co dalej.
    Teraz zabieram się do instalacji systemu, mam nadzieje ze zacznie czytać z CD.
    Do tej pory nie mogłem zrobić tak żeby bootowało mi z CD.
    Odpiąłem stacje dyskietek.
    Jest tylko CD-Rom i dysk twardy, no i jeszcze grafika i Ram tak jak prosił Remeknapr .
    Remeknapr napisał:
    Wrzuć na Forum wszystkie ekrany konfiguracyjne BIOS'u. Złap wszystkie ekrany i wrzuć tu.

Problem z postawieniem systemu Win 98/Win XP/ 2000?Problem z postawieniem systemu Win 98/Win XP/ 2000?Problem z postawieniem systemu Win 98/Win XP/ 2000?Problem z postawieniem systemu Win 98/Win XP/ 2000?
    Problem z postawieniem systemu Win 98/Win XP/ 2000?Problem z postawieniem systemu Win 98/Win XP/ 2000?Problem z postawieniem systemu Win 98/Win XP/ 2000?Problem z postawieniem systemu Win 98/Win XP/ 2000?
    Ostatni screen przed tym jak następuje ciemny ekran i słychać piknięcie(krótkie jedno) wygląda tak:Problem z postawieniem systemu Win 98/Win XP/ 2000?
    Powinno od razu po tym bootować z CD-ROMU.
    Co z tym fantem zrobić?
    Co oznacza ten napis pod: ATAPI CDROM LG
    Moderowany przez TONI_2003:

Proszę tylko zamieszczać fotki tak jak w linku poniżej.
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

• Poziom 16  
    Ten bios jest b. podobny do biosa phonixa .
    W nich byl problem troche podobny wynikający ze zlego ustawienia botowania. Juz tlumacze w czym problem byl.
    Jak mu sie ustawialo pierwsze bootowanie nawet na cd on sprawdzal jeszcze w jednym miejscu i tam bylo ustawienie czy to cd / fdd. Kolejnosc sie przestawialo
    Flopa wogole nie masz czy Ci go nie wykrywa (zazn. dis.)?
    Rozumiem ze jakby np. nacisnac esc nie przejdzie dalej
    Co masz ustawione pod Advanced / Floppy options ??
  • Poziom 33  
    slomek3 napisał:
    wlasnie udalo mi sie upgradeowac bios na nowszy.
    nareszcie zaczelo czytac z dyskietki.

Jak udało Ci się upgradeować BIOS skoro komputer sie nie uruchamiał?
    slomek3 napisał:
    do tej pory nie mogle zrobic tak zeby bootowalo mi z CD. odpialem stacje dyskietek. jest tylko cdrom i dysk twardy, no i jeszcze grafika i ram.

Skoro czyta z floop'a proponuję zacząć od początku. Odepnij napędy pozostawiając tylko flopp'a i spróbuj uruchomić komputer z dyskietki startowej. Jeśli się powiedzie, pójdziemy dalej. Na wszelki wypadek wrzucam ekran. Zmień tu "Diskiette A" na enabled. Dyskietkę systemową powinieneś już mieć w stacji i po wyjściu z bios'u komputer powinien się uruchomić z tej dyskietki.
    Moderowany przez TONI_2003:

Proszę tylko zamieszczać fotki tak jak w linku poniżej.
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

• Poziom 28  
    Koledzy, jak ten komp może czytać cokolwiek z flopa? Na moje Bolka oko to flop jest zablokowany w biosie razem z kontrolerem. Myślę, że do dalszej pracy należy go odblokować. Proszę mnie poprawić, jeżeli się mylę.
  • Poziom 14  
    Co oznacza atapi cdrom lg:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/ATAPI

Jeśli możesz to przetestuj ram na innym komputerze. Wydaje mi się to podejrzane. Tylko programem przetestuj a nie że wsadzisz że się uruchamia więc jest ok.

kernel-panic: na pierwszym screenie jest ogromny napis Phoenix.
  • Moderator
    :arrow: Do kolegi slomek3 :idea:
    Proszę edytować swe posty przyciskiem: Problem z postawieniem systemu Win 98/Win XP/ 2000? i dokonać stosownych zmian w pisowni.
    Przypominam, że zdanie rozpoczynamy z wielkiej litery i kończymy kropką, stosujemy również znaki przestankowe (interpunkcja).
    Pisownię niektórych postów koryguję sam, jednak nie jest to moim obowiązkiem.
    Popraw posty jakie będziesz pisał przed ich wysłaniem na forum!
    Posty nie spełniające tych kryteriów będą usuwane do "Kosza".
    W przypadku nie podporządkowania się moim zaleceniom temat zostanie zamknięty wraz z konsekwencjami regulaminowymi!

PS. Proponuję przed wysłaniem postu nacisnąć przycisk "Pisownia".
    Jako że mam dość poprawiania kolegi postów w tym temacie...
    Proszę stosować (spację) po postawieniu przecinka czy kropki.
  • Poziom 15  
    Botowało mi z flopa, wtedy gdy odpialem dysk, i w ten sposob udalo mi sie upgradeowac BIOS.
    Teraz jak dysk jest podlaczony, to nie bootuje mi z niczego.

Remeknapr napisał:

komputer sie cały czas uruchamiałdo do tego momentu co go ukazałem na pierwszym screenie.

kernel-panic napisał:

Flopa wogole nie masz czy Ci go nie wykrywa

mam flopa wykrywa jak jest podlaczony, nie wykrywa jak jest odlaczony i wtedy ustawiam na disable. Teraz jest odlaczony bo chce go bootowac z cdromu.
    Co dalej??

Proszę edytować ten post przyciskiem: Problem z postawieniem systemu Win 98/Win XP/ 2000? i dokonać stosownych zmian w pisowni.
    Przypominam, że zdanie rozpoczynamy z wielkiej litery i kończymy kropką, stosujemy również znaki przestankowe (interpunkcja).
    Pisownię niektórych postów koryguję sam, jednak nie jest to moim obowiązkiem.
    Popraw post!
    Posty nie spełniające tych kryteriów będą usuwane do "Kosza".
    W przypadku nie podporządkowania się moim zaleceniom temat zostanie zamknięty wraz z konsekwencjami regulaminowymi!
    TONI_2003
  • Poziom 33  
    Cały wątek jest "zabałaganiony" Twoimi chaotycznymi i niespójnymi "zeznaniami". Trudno więc się dziwić, że ludzie nie nadążają i rady też są chaotyczne. Podpinasz, odpinasz, nie wiadomo co, kiedy i po co. Trzymaj się jakiegoś porządku i i kolejności działań, a podejrzewam że natychmiast znajdzie się przyczyna Twoich kłopotów. Proponuję jeszcze raz od początku:

1. Odłącz wszystkie napędy (fizycznie i w BIOS'ie) prócz floop'a (zawsze wychodząc z konfiguracji Bios'a oczywiście zapisuj ustawienia) i zabootuj z dyskietki.
    2. Podłącz dysk twardy i uruchom komputer z dyskietki. Po rozpoznaniu dysku (ręcznym, czy automatycznym) zapisz ustawienia, powtórnie uruchom komputer z dyskietki, przygotuj dysk do pracy (podziel na partycje, sformatuj itp. wszystko co potrzebne). Jeśli fdisk, który masz nie poradzi sobie z wielkością dysku, ściągnij z sieci najnowszą wersję. Nie polecam różnych wynalazków typu Partition Magic itp.
    3. Podłącz napęd CD ROM, sprawdź w Bios'ie czy został wykryty, zapisz ustawienia i ponownie uruchom komputer z dyskietki. Jeśli sie uruchomi sprawdź, czy widziane są: HDD i CD ROM. Jeśli tak, to po sprawie. Jak nie to wrzuć ekran z błędem.