Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z Anteną ASR 860 P25

pietras_wrc 06 Lip 2007 20:07 13034 30
  • #1 06 Lip 2007 20:07
    pietras_wrc
    Poziom 11  

Witam.Jakiś czas temu kupiłem niby cudowną antenę ASR 860 P25, którą podłączyłem do telewizora i odbierała super wszystkie kanały i nie było z nią żadnych problemów do czasu gdy kupiłem kartę telewizyjną i rozdzieliłem sygnał rozdzielaczem RDZ 211 Telmor.Na początku wszystko było super a potem pojawiły się odbicia i zniekształcenia obrazu zarówno na karcie telewizyjnej jak i telewizorze.Najlepsze jest to, że jak odłącze rozdzielacz i podłącze kabel bezpośrednio z separatora napięcia do anteny jest tak samo.Po odłączeniu zasilania separatora odbicia znikają, ale niestety jakość obrazu niektórych programów spada a niektóre normalnie nie odbiera co jest zrozumiałe po odłączeniu zasilacza.Wszystkie programy odbieram z Chorągwicy z odległości ok.35km.Proszę o pomoc bo tracę cierpliwość do tej anteny.Poprawiałem docisk ekranu kabla do efek i nic.Przypuszczam, jest to wina zasilacza ale nie jestem pewny.

0 29
  • Pomocny post
    #2 06 Lip 2007 21:38
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam. Bardzo prawdopodobne, że jest to wina zasilacza (tak jak napisałeś). Sprawdź napięcie na zasilaczu bez obciążenia i z obciążeniem (podejrzewam, że zasilacz daje 12V). Druga sprawa to, że może być elektrolit w zasilaczu uszkodzony (czytaj za mała pojemność). Spróbuj wymienić na większy kondensator tzn. większa pojemność. Kiedyś też miałem taki problem, podejrzewałem zasilacz. Oryginalny kondensator wydawał się być nieuszkodzony, a jednak był. Wymieniłem na nowy (większa pojemność) i wszystko wróciło do normy, obraz był jak kryształ.

0
  • #3 06 Lip 2007 22:00
    pietras_wrc
    Poziom 11  

Witam.Tylko dziwi mnie to, że stało to się po tym jak dokręcałem efke kabla od anteny do rozdzielacza.Chyba rzeczywiście jest to wina kondensatora bo na tvn pojawiają się ukośne linie , które się przesuwają tylko, że najśmieszniejsze jest to,że po chwili gasną a obraz jest taki w miare a później znów wracają i tak w kółko.

0
  • Pomocny post
    #4 06 Lip 2007 22:13
    pajo21
    Poziom 35  

Ukośne linie jest to skutek spadku sygnału i gorszego stosunku sygnał/szum.
    Sprawdz zasilacz i wzmacniacz.

0
  • Pomocny post
    #5 06 Lip 2007 22:15
    Faces

Sprawdź dokładnie zasilacz, może gdzieś przypadkiem zrobił się zimny lut (to może być przyczyną, że zasilacz źle działa).

0
  • #6 06 Lip 2007 22:31
    pietras_wrc
    Poziom 11  

Założę regulowany zasilacz i przekonam sie czy to rzeczywiście wina zasilacza.

0
  • #7 07 Lip 2007 15:36
    pietras_wrc
    Poziom 11  

Wymieniłem kondensator z oryginalnego 1000µF tylko, że na używany 3300µF jaki miałem w domu i dalej to samo potem podłączyłem stary zasilacz który miał kondensator 100µF i obraz był trochę lepszy bez zakłóceń ale trochę gorszej jakości, wiec wylutowałem ten kondensator i wlutowałem do oryginalnego zasilacza i dalej to samo.Napięcie na oryginalnym kondensatorze wynosi 20.9 V przy obciążeniu.

0
  • Pomocny post
    #8 07 Lip 2007 20:51
    Faces

Witam.

pietras_wrc napisał:
    Napięcie na oryginalnym kondensatorze wynosi 20.9 V przy obciążeniu.

napięcie to występuje w oryginalnym zasilaczu?
    jakie obciążenie?, bo jeżeli obciążeniem jest wzmacniacz antenowy to trochę za duże napięcie jest i bardzo możliwe że przez to masz problemy z dobrym odbiorem. Z tego co wiem to zasilacze antenowe mają napięcie około 12V (wzmacniacz antenowy może też chodzić przy niższym napięciu, kiedyś podałem na taki wzmacniacz 8V i obraz był jak kryształ).

0
  • #9 08 Lip 2007 11:43
    pietras_wrc
    Poziom 11  

Napięcie jest na oryginalnym zasilaczu.W poniedziałek kupie pare nowych kondensatorów i wymienie na wiekszej pojemności z tegoco był na nowy i wtedy zobacze , chyba że jest to wina przedwzmacniacza.Odnośnie obciążenia to 75Ω kabla antenowego i przedwzmacniacza antenowego.

0
  • Pomocny post
    #10 08 Lip 2007 14:27
    gilong
    Poziom 18  

a nie powinno byc tam 12V kup 7812 i podlacz zeby sprawdzic

0
  • Pomocny post
    #11 08 Lip 2007 15:28
    mulek
    Poziom 26  

Witam, tak jak kolega wyżej napisał , masz na 100% uszkodzony stabilizator napięcia musisz go wymienić. Sama wymiana kondensatorów nic nie da. Po wymianie stabilizatora sprawdz napięcie , powinno być ok 12 woltów. Jeśli pomimo tego odbiór TV będzie słaby to wymienić będziesz musiał także wzmacniacz antenowy . Pozdrawiam.

0
  • #12 08 Lip 2007 18:11
    pietras_wrc
    Poziom 11  

Witam.Wylutowałem ze starego zasilacza jakiś stabilizator właśnie z tej serii 78L12 dalej to samo,chyba on też jest do bani, kupie nowy tak jak radzisz i sprawdzę.
    Pozdrawiam Piotrek.

0
  • Pomocny post
    #13 08 Lip 2007 21:39
    mulek
    Poziom 26  

pietras_wrc napisał:
    Witam.Wylutowałem ze starego zasilacza jakiś stabilizator właśnie z tej serii 78L12 dalej to samo,chyba on też jest do bani, kupie nowy tak jak radzisz i sprawdzę.
    Pozdrawiam Piotrek.
    Sprawdz najpierw napięcie jak jest 12 wolt to jest dobry a trzeba będzie wymienić wzmacniacz w antenie .

0
  • #14 08 Lip 2007 22:56
    pietras_wrc
    Poziom 11  

Cytat:
    Sprawdz najpierw napięcie jak jest 12 wolt to jest dobry a trzeba będzie wymienić wzmacniacz w antenie.

Sprawdziłem stabilizator i jest na nim 12.3V wiec jest ok.Mam pytanie czy jak dotniemy dipola anteny z włączonym wzmacniaczem to powinno nas chyba lekko kopnąć prąd tak że poczujemy?

0
  • #15 09 Lip 2007 00:24
    mulek
    Poziom 26  

Tak , może nie kopnięcie ale pozujesz lekkie mrowienie . Skoro napięcie masz 12 v a odbiór tv do niczego to wzmacniacz do wymiany.

0
  • #16 09 Lip 2007 13:47
    pietras_wrc
    Poziom 11  

Rozmontowałem antene i sprawdziłem wzmacniacz przez dotknięcie blaszek które potem po przykręceniu stykają sie z 4 dipolami i nic mnie nie mrowiło wiec wzmacniacz do wymiany sprawdzałem też voltomierzem i nie ma na tych blaszkach żadnego napięcia jak i na cewce z której chyba powinno iść na te blaszki.Zauważyłem też, że w pewnym miejscu płytki wzmacniacza płytka bardzo się grzeje jest to w miejscu gdzie jest dużo bardzo małych elementów, nie wiem czy to dobrze czy źle może kolega Mulek mnie oświeci za co będę wdzięczny.
    pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #17 09 Lip 2007 19:18
    mulek
    Poziom 26  

Witam , wzmacniacz nie powinien się grzać najprawdopodobniej został uszkodzony zbyt wysokim napięciem które dawał niesprawny stab. Miałem całkiem niedawno taki sam przypadek u mnie w domu. Pozdrawiam.Włodek.

0
  • Pomocny post
    #18 09 Lip 2007 20:30
    Marcin91
    Poziom 23  

małe elementy to elementy SMD , a dlaczego sie grzej ... prawdopodobnie w trakcie podłączania drugiego odbiornika zrobiłeś zwarcie i została uszkodzona płytka . Pozostaje zakup nowej płytki koszt w zależności od tego czy z kabelkiem czy bez 27-30 złotych .
    Pozdrawiam

0
  • #19 10 Lip 2007 14:10
    pietras_wrc
    Poziom 11  

Witam, wymieniłem wzmacniacz i obraz jest super tylko chyba tym zwarciem które uszkodziło wzmacniacz zrąbałem też ten rozdzielacz rdz 211 i jest do wymiany.Zna ktoś dobry rozdzielacz na 2 tv w miarę dobry a tani.Za pomoc dziękuje wszystkim osobą, które pomogły rozwiązać mój problem.

Dodano po 17 [minuty]:

Miał ktoś do czynienia z tym rozdzielaczem?Interesuje mnie jakość obrazu na tym rozdzielaczu?

Dodano po 32 [sekundy]:

http://www.allegro.pl/item211430124_rozgaleznik_sygnalu_tv_naziemnej_axing_bve_2_01.html

0
  • Pomocny post
    #20 10 Lip 2007 14:41
    pajo21
    Poziom 35  

To jest dobry rozgałęźnik,oczywiście jak każdy rozgałęźnik 2/1 tłumi około 3,5 db ale jak masz wysoki poziom sygnału to nie wpłynie to na jakość obrazu.

0
  • #21 10 Lip 2007 14:56
    pietras_wrc
    Poziom 11  

Dzieki za pomoc, kupie ten tak jak radzisz.

0
  • #23 10 Lip 2007 17:44
    pietras_wrc
    Poziom 11  

Nie rozumiem jak przed ?Chodzi ci że przez separator napięcia przy gnieździe antenowym przy telewizorze.

0
  • Pomocny post
    #24 10 Lip 2007 18:47
    Marcin91
    Poziom 23  

Potrzebujesz rozgałęźnik który przepuszcza napięcie na jednym z wyjśc , tak jak RDZ-211 , a ten Axing . raczej go nie przepuszcza , tak więc antena by nie działała gdybyś miał zasilaczprzy TV ... i przy tym Axing-u musiałbyś założyć zasilacz przed rozgałęźnikiem .
    Pozdrawiam

0
  • #25 10 Lip 2007 19:26
    pietras_wrc
    Poziom 11  

Ok.Rozumiem,pytałem się sprzedawcy na Allegro odpisał, że przepuszcza wiec problem z głowy, kupe go bo nie jest tak znowu drogi, dzięki za pomoc.

0
  • #26 10 Lip 2007 20:01
    Jerzy Cieślański
    Poziom 19  

Panowie, czuję, że bez pomocy starego komunisty, "się nie obejdzie".
    Jako wieloletni wielbiciel jakości produktów z "Telmora" stanowczo protestuję.
    Posądzanie elementów pasywnych tej FIRMY, o możliwość zepsucia się od zasilacza =12V jest złośliwą kalumnią. :)
    Nauczyłem się odnosić z szacuneczkiem do tych produktów dawno temu, od pięknej kobiety, nazwijmy ją bajkowo, np; "Małgorzatą nie-oziębłą".
    Mnie się nigdy nie psuły.
    Przecież w linku podanym przez Marcin91, wyraźnie widać, (z naklejek informacyjnych na obudowach tych rozgałęźników), że
    RDZ 210 nie ma "przejścia" DC, (dla prądu stałego), na żadnym z odgałęzień, (patrzmy na piktogramy kondensatorków separujących na obu ścieżkach OUT, OUT)
    RDZ 211 ma "przejście" DC tylko na jednym odgałęzieniu,
    a RDZ 212 ma przejście DC na obu odgałęzieniach.
    Pytający oświadczył, że posiada RDZ 211, stąd jeszcze przed pochopnym zakupem nowego rozgałeźnika, sugeruję sprawdzenie, czy nie zaszła pomyłka w podłączeniu zasilacza do odgałęzienia izolowanego, czyli nie przepuszczającego napięcia stałego "DC".
    Ośmieliłem się na wysłanie, tego zbyt krótkiego, (jak na moje wybujałe ego), postu, z sympatii, bo brat cioteczny mojej matki, mieszka w Legionowie, po prostu. :)

Dodatek.11.07.2007
    Ponieważ nie wszyscy szukający (w przyszłości) porady w tym temacie będą obeznani z podstawami technicznymi, wyłóżmy zagadnienie bardziej dokładnie.
    Warszawski Media Markt sprzedaje telmorowskie RDZ więc w; Media Markt Kraków -Aleja Pokoju 67, też nie powinno być problemu z nabyciem, bez potrzeby opłaty przesyłki dla takiego "drobiazgu".

Te rozgałęźniki mają tłumienie "przejścia", (czyli od wejścia IN do każdego wyjścia OUT) sygnałów wielkie częstotliwości ok.4dB.
    Ale tłumienie separacji, (zapobiegające szkodliwemu przechodzeniu sygnału z wejścia na wejście (OUT<->OUT), ZDR'y mają kilkadziesiąt razy większe, czyli jakieś 20 dB dla VHF i 18dB dla UHF.
    Stąd mylne podłączenie wszystkich trzech przewodów antenowych, w ZDR211 lub ZDR212, może w pewnym przypadku zapewnić zasilanie przedwzmacniacza w antenie i jednoczesne stłumienie sygnału na drodze antena->OUT1->OUT2->TV o ok.20dB, co na ogół widać jako znaczne osłabienie sygnału w postaci "zaśnieżonego" szumami obrazu na ekranie TV.

Jeśli zasilacz antenowy z separatoren zasilania (tj. ze zwrotnicą zasilającą) znajduje się tuż przy telewizorze, czyli na przewodzie łączącym "TV i separator zasilania", z rozgałęźnikiem RDZ-211 lub RDZ-212, to przewód antenowy "biegnący" od telewizora powinien być podłączony do tego wyjścia OUT, które przepuszcza oprócz sygnałów w.cz. również prąd stały DC=12V.

Jeśli zastosujemy ZDR-212 przepuszczający prąd stały na oba wyjścia OUT, to do obu wyjść musi być podłączony taki "rodzaj instalacji antenowej", który nie powoduje zwarcia dla prądu stałego.

Jeśli do jednego z wyjść OUT w ZDR-212 podłączymy przewód antenowy biegnący od TV i separatora zasilania, a do drugiego wyjścia OUT przewód biegnący np. do wejścia antenowego telewizora lub do wejścia antenowego karty TV, które na ogół są "zwarte "dla prądu stałego, to prąd zasilania DC =12V/200mA, nie dotrze do przedwzmacniacza i może uszkodzić się zasilacz.
    RDZ-212 można również zastosować (odwrotnie) czyli do połączenia jednego TV i zasilania układu np. z dwoma zwrotnicami antenowymi, przepuszczającymi (selektywnie) zasilanie "DC" i kilkoma antenami, w tym dwoma antenami z dwoma przedwzmacniaczami.
    Ograniczeniem jest dopuszczalna ilość przedwzmacniaczy zasilanych prze RDZ, co wiąże się z dopuszczalnym obciążeniem RDZ prądem stałym =12V, o natężeniu Imax.=250mA

Jeśli w układzie; (dwa odbiorniki, jedna antena z przedwzmacniaczem) zastosowano RDZ-210, czyli nie przepuszczający "DC", to separator zasilania powinien być zamocowany na przewodzie antenowym biegnącym od anteny z przedwzmacniaczem do wejścia IN w RDZ-210.
    Jeśli w układzie; (jeden odbiornik, jedna lub dwie anteny z przedwzmacniaczem) zastosowano RDZ-210, czyli nie przepuszczający "DC", to separator zasilania powinien być zamocowany na przewodzie antenowym biegnącym od każdej anteny z przedwzmacniaczem do wejścia OUT w RDZ-210.
    Czyli dla dwóch anten z przedwzmacniaczani i RDZ-210, potrzeba dwóch zasilaczy z separatorami zasilania.
    Wartym polecenia produktem, przydatnym w różnych zastosowaniach jest telmorowski separator napięcia zasilania ZZ-3, 24V/500mA.

Jeśli podejrzewamy, że RDZ-211, uszkodził się na skutek przeciążenia prądem =12V DC, (czyli np. od "zwarcia") należy sprawdzić omomierzem wszystkie trzy jego gniazda "F" (IN, OUT1, OUT2) pod względem występowania zwarcia dla prądu stałego oraz "przewodzenia" prądu stałego pomiędzy stykami środkowymi wszystkich trzech gniazd "F".
    Oczywiście interpretacja pomiarów (zwarcie, brak zwarcia, przewodzenie brak przewodzenia) wygląda nieco inaczej dla RDZ-210, RDZ-211, RDZ-212.
    Możliwe, że pod wpływem obciążenia prądem stałym =12V przepaliła się ścieżka w.cz. na płytce wewnątrz RDZ, lub doszło do zwarcia w.cz. i DC w uzwojeniu szerokopasmowego transformatorka, na skutek stopienia się izolacji jego uzwojenia.
    To prosty układ więc elektro-amatorzy często potrafią go sami naprawić, wymieniając izolowane druciki (chyba dwukrotnego) uzwojenia.

Jeśli stwierdzimy na podstawie analizy pomiarów omomierzem, że uszkodzenie "jest", to możemy zajrzeć z ciekawości, do wnętrza RDZ.
    Od spodu obudowy albo od wieszchu, czyli od strony foli samoprzylepnej z nadrukiem schematu przewodzenia RDZ, jest ścianka z aluminiowej blachy, zaprasowana po brzegach tej odlewanej obudowy.
    Można ją zdjąć posługując się kombinerkami do odgięcia zaprasowanych ścianek obudowy i wyjąć blaszkę przez podważenie jej ostrym nożem lub igłą.
    Można przy tym, ciekawie się skaleczyć, jeśli nie zamocowaliśmy obydowy RDZ w imadełku warsztatowym, i pewnie trochę brzegów obudowy ulegnie nadkruszeniu.
    Aby nie stracić naklejki, możemy ją delikatnie zdjąć i czasowo nakleić na kawałek papieru podkładowego od innej foli samoprzylepnej.
    W środku RDZ zapewne znajduje się;
    - szerokopasmowy transformatorek zapewniający kierunkowy rozdział sygnału,
    - dławik-cewka na rdzeniu przenosząca prąd stały a blokująca sygnały w.cz. (nie zawsze, bo często prąd stały z założenia konstrukcyjnego idzie przez uzwojenie transformatorka)
    - montażowe miniaturowe rezystorki SMD wpomagające kierukowe odsprzężenie pomiędzy wyjściami OUT-OUT,
    - w zależności od typu RDZ, montażowe (0, 1 lub 2) kondensatory separujące, czyli przepuszczające w.cz. a blokujące prąd stały.
    Teoretycznie, po otwarciu obudowy, wszystkie te elementy powinny być dostępne od strony "widocznej" płytki drukowanej przylutowanej do wyprowadzeń montażowych gniazd "F" i do kołeczków-podpórek montażowych stanowiących jedność z odlewem obudowy.
    Przyjemnej zabawy.

0
  • #27 10 Lip 2007 20:32
    pietras_wrc
    Poziom 11  

Witam.
    Po wymianie wzmacniacza podłączyłem kabel od separatora napięcia od anteny do rozdzielacza właśnie do wejścia bez kondensatora separującego i niestety obraz jest do kitu nie da się go oglądać ,jest dużo gorszy od tego gdy wyłącze zasilanie wzmacniacza i gdy kabel antenowy jest połączony z anteną bez rozdzielacza.

0
  • Pomocny post
    #28 11 Lip 2007 00:10
    Marcin91
    Poziom 23  

Jerzy Cieślański napisał:
    Panowie, czuję, że bez pomocy starego komunisty, "się nie obejdzie".
    Jako wieloletni wielbiciel jakości produktów z "Telmora" stanowczo protestuję.
    Posądzanie elementów pasywnych tej FIRMY, o możliwość zepsucia się od zasilacza +12V jest złośliwą kalumnią. :)
    Nauczyłem odnosić z szacuneczkiem do tych produktów dawno temu, od pięknej kobiety, nazwijmy ją bajkowo, np; "Małgorzatą nie-oziębłą".
    Mnie się nigdy nie psuły.
    Przecież w linku podanym przez Marcin91, wyraźnie widać, (z naklejek informacyjnych na obudowach tych rozgałęźników), że
    RDZ 210 nie ma "przejścia" DC, (dla prądu stałego), na żadnym z odgałęzień, (patrz piktogramy kondensatorków separujących na obu ścieżkach OUT, OUT)
    RDZ 211 ma "przejście" DC tylko na jednym odgałęzieniu,
    a RDZ 212 ma przejście DC na obu odgęłęzieniach.
    Pytający oświadczył, że posiada RDZ 211, stąd jeszcze przed pochopnym zakupem nowego rozgałeźnika, sugeruję sprawdzenie, czy nie zaszła pomyłka w podłączeniu zasilacza do odgałęzienia izolowanego, czyli nie przepuszczającego napięcia stałego "DC".
    Ośmieliłem się na wysłanie, tego zbyt krótkiego, (jak na moje wybujałe ego), postu, z sympatii, bo brat cioteczny mojej matki, mieszka w Legionowie, po prostu. :)

witam, nie ma potrzeby mi tłumaczenia , sprzet Telmor-u znam dośc dobrze :) taka praca :) tak więc każdemu kto ma problemy ze sprzetem Telmor-u staram sie w miarę mozliwości pomóc/podpowiedzieć :)

Do : pietras_wrc

Jeżeli sprzedawca tego Axing-a powiedział że przepuszcza to musisz mu zaufac ... chciałem to sprawdzić ale nigdzie nie znalazłem dokładnego opisu ... , miejmy nadziję że wie co sprzedaje :) , pozdrawiam i zycze powodzenia w walce o prawidłowe działanie :)

0
  • Pomocny post
    #29 11 Lip 2007 22:33
    pajo21
    Poziom 35  

Rozgałęźnik axinga nie przepuszcza napięcia i trzeba zasilanie podłączyć przed wejściem.
    Jest też rozgałęźnik axinga tv-sat który przepuszcza zasilanie do konwertera i pewnie sprzedawca pomylił rozgałęźniki.

0
  • #30 12 Lip 2007 10:58
    pietras_wrc
    Poziom 11  

Pytałem się sprzedawcy 2 razy czy puszcza napięcie i czy się nie pomylił i powiedział mi że to nie pomyłka!!!

0