Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czyszczenie monitora CRT

14 Lip 2007 15:38 4224 13
 • Poziom 28  
  Chciałem oczyścić kineskop. Najpierw umyłem płynem do szyb (robiłem to wcześniej i były dobre rezultaty), jednak powstały poziome kreski w takim kierunku w jakim czyściłem ręcznikiem papierowym (tylko ręcznikami czyściłem ekran). Potem próbowałem jeszcze raz płynem, spirytusem a potem czystą wodą to wyczyścić i nie dało się. Wydaje mi się, że ta powierzchnia jest nieco porowata. Czy jest możliwe, żeby podczas czyszczenia ręcznikami papierowymi i raz przejechane szmatką porysował się ekran?

  Zrobiłem próbę przy brzegu ekranu, powoli i mocno dociskając przejechałem ściereczką i ręcznikiem papierowym i śladu po tym nie było.
 • Poziom 35  
  Wygląda na to, że naruszyłeś warstwę, która zmniejsza odbicia (anti glare, anti reflective). Takimi "ostrymi" środkami nie czyści się CRT. Poza tym płyny do szyb mają różny skład - wcześniej mogłeś czyścić takim, który był obojętny dla warstwy ochronnej. Z prostych, domowych metod wystarczy letnia woda (ewentualnie z dodatkiem płynu do naczyń) i miękka ściereczka. Jeśli faktycznie naruszona jest warstwa ochronna, to pozostaje tylko przyzwyczaić się do tego, albo całkowicie ją usunąć.
 • Poziom 37  
  Usunięcie nie jest łatwe...czasem warstwa bardzo ciężko schodzi. A efekt po zdarciu jest mizerny-ekran odbija wszytko -każde światło,przedmiot itp. Nawet nieraz w nocy mozna widzieć swoje odbicie
 • Poziom 28  
  Całkowite zdjęcie tej warstwy też nie jest dobre. Obraz może zrobić się mniej ostry. A na pewno wykończysz się, jak będziesz pracować przy sporym słońcu.
 • Poziom 28  
  Teraz myłem płynem do szyb "Clin", wcześniej chyba "Mr Muscle" albo też "Clin" (nie pamiętam).

  To nie jest duży problem, można się przyzwyczaić. A przy okazji zapytam, w jaki sposób można tą warstwę zdjąć?

  Na zdjęciu załączam odbicie światła lampki. Na tym niebieskim obrazie wyraźnie widać włókno żarówki (tylko na zdjęciu ostrość się nie ustawiła), a to żółte odbicie to jest tylko plama. Czy po zdjęciu folii odbicie będzie takie jak w lustrze, czyli to niebieskie odbicie zamieni się na odbicie w naturalnych kolorach?

  Posiadam telewizor Sony Trinitron, oczywiście bez warstwy antyrefleksyjnej, w telewizorze można zobaczyć swoją twarz.
  Czy po zdjęciu warstwy z monitora efekt będzie taki jak w telewizorze?
  Czyszczenie monitora CRT
  Moderowany przez TONI_2003:

  Proszę tylko zamieszczać fotki tak jak w linku poniżej.
  Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

 • Poziom 28  
  W ten sam sposób, w jaki ją uszkodziłeś. Nie zastanawiałem się nad tym, ale środki czyszczące oparte na amoniaku powinny sobie z tym poradzić.

  Oczywiście - długo trzeba będzie "czyścić".

  Trzeba zwrócić uwagę, na to, że działa to zabójczo dla oczu. Ja bym się nie przyzwyczajał i kupiłbym sobie nowy monitor, ewentualnie jakąś dobrą używkę. Fujitsu Siemens ma fajne monitory. Mam kilka w firmie - niby mają za sobą po 6-7 lat pracy ale ciągle są idealne - ostre barwy, oczy nie bolą a rok temu płaciłem za nie po 150 zł od sztuki.
 • Poziom 28  
  Użyłem wyszukiwarki, znalazłem parę informacji na temat usuwania powłoki.

  Chciałbym wiedzieć na przyszłość jak i czym najlepiej to zrobić, póki co nie zamierzam tego robić.

  Znalazłem informacje że można takimi środkami:
  - benzyna ekstrakcyjna
  - aceton
  - rozpuszczalnik nitro
 • Poziom 23  
  W moim monitorze powłoka dopiero zeszła po zastosowaniu pasty polerskiej (bodajże P50),wcieranej flanelową miękką szmatką.
  Efekt - powierzchnia kineskopu bez ryski i refleksy wcale nie tak tragiczne jak to opisują poprzednicy - z drugiej strony zawsze można zrobić małe przemeblowanie i przestawić tak biurko z monitorem żeby nie odbijały się o jego powierzchni promienie słoneczne.
 • Poziom 28  
  Zrobiłem eksperyment z benzyną. Zanurzyłem w niej wacik do uszu i próbowałem nim zetrzeć powłokę w narożniku ekranu. Bez efektu, jedynie pojawiły się drobne kropki (tak, jakby w tym miejscu pouderzać igłą w ekran).

  halik_ltd napisał:
  W moim monitorze powłoka dopiero zeszła po zastosowaniu pasty polerskiej (bodajże P50),wcieranej flanelową miękką szmatką.
  Efekt - powierzchnia kineskopu bez ryski i refleksy wcale nie tak tragiczne jak to opisują poprzednicy - z drugiej strony zawsze można zrobić małe przemeblowanie i przestawić tak biurko z monitorem żeby nie odbijały się o jego powierzchni promienie słoneczne.


  U mnie monitor jest tak ustawiony, że słońce nie dociera, a jak przed nim siedzę to nie widzę jakiejkolwiek żarówki, więc temat odbić raczej u mnie odpada. Chyba jednak to zrobię...

  W takim razie chciałbym usłyszeć od Ciebie odpowiedź na następujące pytania:
  - Jaki to był monitor (producent i model)?
  - Gdzie (jaka branża) można nabyć taką pastę polerską lub zamiennik (ma inny symbol niż P50, ale jest to to samo)?
  - Jak to się robi? Czy trzeba mocno wcierać, czy lekko, ale długo przecierać? Czy to jest tak jak przy polerowaniu metalu, czyli na szmatkę nakładamy niewielką ilość pasty i kolistymi ruchami wcieramy w monitor w małym obszarze, czynność powtarzamy aż do "wypolerowania" całego ekranu?
  - Czy jak się siedzi 50 cm to czy rzeczywiście odczuwa się jakąś różnicę jeśli chodzi o promieniowanie elektromagnetyczne monitora (ból oczu, głowy, zmęczenie itp) przed i po tym zabiegu? Jeśli chodzi o jasność i kontrast to oczywiście można ściemnić.
  - Czy rzeczywiście podczas uruchamiania i wyłączania monitora czuje się "kopnięcia prądu" lub inne nieprzyjemne rzeczy których nie było przed czyszczeniem? Czy tylko przy zbliżaniu palca do ekranu (podobnie jak w telewizorze)?
  - Czy odbicia są podobne do tych jak w laptopach z ekranem typu "glare"?
  - Czy po oczyszczenie ekranu z warstwy antiglare można ekran czyścić tak samo jak szybę w oknie (lekkie zabrudzenia wodą, ciężkie zabrudzenia płynem)?

  Przy okazji powiem, że monitor, który chciałbym "uratować" to Philips Briliance 107P4
 • Poziom 23  
  Monitor to płaski CTX 17'' na kineskopie Sony Trynitron - pastę szukaj w sklepach z wyposażeniem dla zakładów lakiernictwa samochodowego - pasta o większej sile ścierania (większa ziarnistość). Pastę wcierasz (dość mocno) małymi okrężnymi ruchami na małej płaszczyźnie (sprawdzasz co jakiś czas efekty przecierając drugą ścierką na czysto).
  Nie wyczułem jakichś zmian w jego pracy.
 • Poziom 28  
  halik_ltd napisał:
  pasta o większej sile ścierania (większa ziarnistość)


  Czy istnieje możliwość zetrzenia szkła za pomocą tej pasty (spowoduje powstanie zarysowań lub zmatowień na samym szkle)?
 • Poziom 10  
  Nie czytałem, wszystkich wypowiedzi, ale jakoś tak między wierszami wyciągnąłem kilka zdań. I mam propozycje żeby zrobić polerkę temu ekranowi jak sie robi masce samochodu;/ A tak na poważnie to tylko miękka szmatka nawilżona --->> wodą. I nic więcej. Nawet i do LCD.
  Pozdro
 • Poziom 23  
  O szkło się nie bój - mało jaka pasta da mu radę.
 • Poziom 11  
  Rys z powłoki ochronnej nie zetrzesz pastą polerską, możesz ją najwyżej przetrzeć. Powłoka jest porowata i kiedy zaczniesz trzeć pastą wygładzi się i dopiero będzie lipnie wyglądało.
  Kiedyś próbowałem zetrzeć ją acetonem(a ścierałem, bo wcześniej przypadkowo nachlapałem na nią acetonem) ale strasznie ciężko schodzi rozpuszcza się po wierzchu robią się gluty szmatka się cały czas zalepia,
  a pastę testowałem na koniec jak już prawie całą powłokę zdrapałem i pozostawały tylko takie grudki i zacieki, ale niestety po tarciu pastą matryca się delikatnie zmatowała i ogulnie lipa z tego wyszła.

  Więc jeżeli ryski są małe nie ma sobie co głowy zawracać zdrapywaniem powłoki.