Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praca dyplomowa: sterownik ogrzewania podłogowego

francu 01 Lis 2003 15:04 1659 4
  • #1 01 Lis 2003 15:04
    francu
    Poziom 16  

Witam!
    Niedawno kolega poprosił mnie o pomoc przy realizacji pracy dyplomowej. Temat jak wyżej. Zamierza przerobić "Sterownik pieca węglowego z EdW 12/2002. To jest ogólna idea. Ma to być makieta, czujniki temperatury mają mierzyć temperaturę otoczenia. Proszę o sugestie i ewentualnie schematy.

Pozdrawiam.

0 4
  • #2 01 Lis 2003 15:32
    CKsrv
    Poziom 32  

No co ty, nie chodzi (w idei ogrzew. podłogowego) o pomiar temp otoczenia ale podłogi.
    Wyobraz sobie taka wyimagowana sytuacje:
    ogrzewanie włączone (nastawa na temp X), uzytkownik otwiera okno (powiedzmy ze chce szluge zapalic:)) zimne powietrze ochładza czujnik temp a masz urzytkownik denerwuje sie ze cos mu sie kapcie przypalaja.
    Czujnik podłogowy z wielu względów jest nieodłącznym elementrm takiego ogrzewania co w cale nie znaczy ze nie ma sensu zawracac sobie głowy pomiarem temp. powietrza.
    Powodzenia.

0
  • #3 01 Lis 2003 16:07
    DonRomano
    Poziom 33  

Oczywiście że można sterować ogrzewaniem podłogowym na podstawie temperatury powietrza. Trzeba tylko zamontować ogranicznik temperatury czynnika grzewczego u układzie ogrzewania podłogowego lub ograniczenie max.temperatury podłogi w przypadku ogrzewania elektrycznego.
    Trzeba takrze wziąść pod uwagę bardzo dużą bezwładność cieplną takiej podłogi(szlug o którym pisze CKsrv musiałby mieć chyba ze 2kilometry długości:d żeby się gostkowi kapcie przypaliły)
    Trzeba takrze dobrać gęstość przewodów grzewczych lub rozstaw rur wodnych aby zapewnić odpowiednią wydajność cieplną z 1m2 podłogi,wtedy układ będzie poprawnie działał jako dogrzewanie lub ogrzewanie podłogowe nawet przy temp.podłogi rzędu 36-40stopni.

0
  • #4 01 Lis 2003 22:40
    CKsrv
    Poziom 32  

He jasne ze bezwładnosc jwst duza a w zasadzie wielka (wiem bo mam) ale jesli to dyplom to wypadałoby o tym wiedziec i przewidziec taka ewentualnosc.
    Ja opisałem cyt. "wyimagowana sytuacje".

0
  • #5 01 Lis 2003 23:16
    stadek
    Poziom 11  

Hi!
    Moje sterowanie ogrzewania podłogowego z kaloryferami w piwnicy zrobiłem sam. I chodzi perfekt.
    Chętnie Ci coś podpowiem jeśli Cię to interesuje.
    service(malpa)intasie.de

0