Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pierwszy subwoofer aktywny. Wzmacniacz, zasilanie, obudowa.

Joincik 16 Jul 2007 16:11 4394 30
    Joincik
    Level 17  
    Witam! Planuje zbudować subwoofer aktywny, za bardzo się na tym nie znam więc proszę Was o rady. Najbardziej mi zależy żeby dobrze "waliło". Chcę go zrobić z 2 takich głośników http://www.allegro.pl/item213593320__konkretny_audion_20cm_okazja.html i zasilić je takim wzmacniaczem: http://www.allegro.pl/item216138817_wzmacniacz_stereo_2x110_w_polecam_.html tylko niewiem czym zasilić ten wzmacniacz... Myślałem zeby zrobić z 1 takiego tylko większego ale wydaje mi się, że to by gorzej grało jak taki "potwór" byłby zasilany tylko 80w rms... i 1 kanał tylko by był wykorzystany. Myślałem jeszcze o głośnikach Alphard z serii LW, słyszałem o nich dużo pozytywnych opini. Obudowę chcę zrobić z płyty wiórowej, typu bass-reflex ale niewiem jakie wymiary obudowy i bass-reflexu...
    kris91
    Level 15  
    głosniki sobie odpuść ... bo jak to zagra za cene 39zl za sztuke i napewno to nie ma 150 wat RMS o tym to juz napewno zapomnij ;-) co do wzmacniacza też nie polecam chociaz nie wiem jak to gra, za to nazwa naprawde oryginalna i do czego Ci ten sub moze w ten sposób :]
    Joincik
    Level 17  
    kris91 wrote:
    głosniki sobie odpuść ... bo jak to zagra za cene 39zl za sztuke i napewno to nie ma 150 wat RMS o tym to juz napewno zapomnij ;-) co do wzmacniacza też nie polecam chociaz nie wiem jak to gra, za to nazwa naprawde oryginalna i do czego Ci ten sub moze w ten sposób :]

Do domu, lubie słuchać muzyki jak mocno "wali" bas a subwoofer z którego korzystam nie jest mój i będe musiał niedługo go oddać. Czym zasilić ten wzmacniacz? Co myślicie o głośnikach Alpharda LW 800?
    KamilMC1
    Level 18  
    Joincik wrote:
    Czym zasilić ten wzmacniacz?

tego nie rozumiem

Alpharda sobie odpuść chyba, że to niskobudżetowa konstrukcja.
    ile masz kasy na wszystko?
    Joincik
    Level 17  
    KamilMC1 wrote:
    Joincik wrote:
    Czym zasilić ten wzmacniacz?

tego nie rozumiem

Alpharda sobie odpuść chyba, że to niskobudżetowa konstrukcja.
    ile masz kasy na wszystko?

Chodzi mi o jakiś zasilacz czy coś takiego, tam pisze "* zasilanie symetryczne: ±30VDC ÷ ±42VDC" i niewiem jaki zasilacz czy transformator, za bardzo się nie znam na budowie wzmacniaczy... A co do kasy to cięzko, jestem jeszcze na utrzymaniu rodziców ;] ogólnie na to chcę wydać jakieś 200zł więc niskobudżetowe raczej...
    KamilMC1
    Level 18  
    do zasilenia tego potrzebujesz transformator ok 2x35V (po wyprostowaniu i filtracji bedzię troche więcej)
    jednak nie polecam tej konstrukcji, lepiej poszukaj albo zrób sam jakiś układ na TDA7294.
    A co do głośnika to niedawno widziałem na allegro Ravemaster BSW124II za ok 99zł. jest to naprawde świetny głośnik (o niebo lepszy od tego alpharda, nawet nie ma co porównywać) jeśli nie to chociaż 104II z tej samej stajni
    KamilMC1
    Level 18  
    raczej nie, troche za mało wat. Poszukaj konstrukcji na tda7294 jest lepsza od tej co podawałeś wcześniej
    mkopec
    Level 14  
    kup sobie mostek TDA 7294 z filtrem aktywnym od irka2 za 120zł i wystarcz w zupełności.
    Joincik
    Level 17  
    Jak narazie nie mam pieniędzy na wzmacniacz, jak zrobie subwoofer będe go zasilał z wieży, później dokupie wzmacniacz. Kumpel zrobił "tak sobie" z nudów obudowę do subwoofera i mi ją dał za symboliczną opłatę 3 zupełnie mi nie potrzebnych głośniczków. Ma 42l i jest z płyty wiórowej grubości jakiś 2cm. Piękna ona nie jest ale szczelna i solidna. Z powodu niskiego budżetu chcę do niej włożyć 2x Alphard LW 800 i zrobić bass-refex ale niewiem czy ma odpowiednią ilość l żeby coś takiego wykonać i niewiem jakiej średnicy bass-reflex(y) włozyć. W sumie ten subwoofer to bardziej dla zabawy niż coś konkretnego więc szkoda mi kasy na jakieś lepsze głośniki.
    majkel sony
    Level 25  
    Jesli szkoda ci kasy na lepsze głosniki to lepiej nie składaj wcale, bo na tych alfredach bedzie to grało jak pierdzący mamut w butelkę po coca-coli. Po co robic tandetną konstrukcje -dla zabawy?
    poszukaj jakiegoś lepszego głosnika moze stx, tesli, a lepiej tonsila. Przynajmiej bedziesz wiedział ,że robota zaowocuje.
    przemo-lukas
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Panowie KamilMC1 i mkopec. Zapoznajcie się z parametrami tegoż głośnika:
    http://www.ravixaudio.4web.pl/?lang=pl&str=1&mka=3&his=2&kat=189&pid=35&par=1
    a nawet tego:
    http://www.ravixaudio.4web.pl/?lang=pl&str=1&mka=3&his=2&kat=189&pid=34&par=1
    Pojedynczym tadkiem nie napędzicie tego, mostek nie nadaje się do 4Ω :D
    Joincik wrote:
    Witam! Planuje zbudować subwoofer aktywny, za bardzo się na tym nie znam więc proszę Was o rady. Najbardziej mi zależy żeby dobrze "waliło"....

Dobrze "waliło", czy jednak niskobudrzetowe :D
    Joincik wrote:
    Jak narazie nie mam pieniędzy na wzmacniacz, jak zrobie subwoofer będe go zasilał z wieży, później dokupie wzmacniacz...

Jeśli zdecydujesz się na Ravemastera, to skontaktuj się z irkiem, on Ci doradzi wzmacniacz, możesz również poszperać na tych stronkach:
    http://www.altron.com.pl/cgibin/shop
    http://www.matronix.pl/?cmd=wzmacniacze_domowe
    ten ostatni sprzedaje na allegro pod tym nickiem:
    http://allegro.pl/show_user.php?uid=663168
    Możesz pomyśleć nad głośnikiem stxa:
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=365&vItemDB=itemdb
    Z kosztami wysyłki zapłacisz niecałe 200zł.
    Ostatnio słyszałem głośniczek HERTZ ES 250, całkiem przyjemny basik, skrzynka ok 30litrów strojenia nie znam, ale mogę zapytać kolesia. Koszt jednak powyżej 250zł :cry:
    Ale jeśli faktycznie coś niskobudrzetowego, to możesz pomyśleć na 22-120-8sc (względnie 4Ω wersję, czyli 4sc). Całkiem sporo z tego chałasu uzyskasz. :D I lepszy będzie od alpharda.
    Joincik
    Level 17  
    Nie wymagam od tego subwoofera niewiadomo jakiej jakości, najważniejsze dobre uderzenie ;] pozatym te alphardy nie są aż takie złe z tego co czytałem "Może i Alphard ma zła opinie, ale nie zapominajmy ze STX to również nic specjalnego... Co co tego LW to słyszałem go w podobnej obudowie i całkiem nieźle grał." W obudowie 42l 2 takie Alphardy powinny dobrze grać? Napiszcie jakiej średnicy bass-reflexy wstawić (chciałbym 2 wstawić, ładniej by to wyglądało ale jak przy 1 będzie lepszy dźwięk to lepiej 1)
    przemo-lukas
    To fakt że opinie często są powtażane przez ludzi jak przez papugi.
    Ja jednak z alphardem nie chcę mieć nic wspólnego. Jeśli opinia, którą przytoczyłeś jest dla Ciebie wiarygodna, to proszę bardzo. Kup i sam się przekonaj. Nie moje pieniądze nie mój problem.
    Powiem Tobie tylko jedno. Szkoda 60-70zł wywalonych w błoto. Ludzie, opanujcie się. Ja rozumiem, że na garnuszku "starych" itp. Ale są wakacje. Jaki problem zarobić parę groszy i mieć satysfakcję z zaj.... sprzętu, którym można zaimponować kolegom (ew. koleżankom :D ).
    Młody wiek to jedno a lenistwo to drugie. :D
    KamilMC1
    Level 18  
    przemo-lukas Źle mnie zrozumiałeś, mi chodziło o napęd TDA to tego alpierda. Dobrze wiem, że BSW potrzebuje naprawde dużo mocy żeby pokazał na co go stać;)
    a ten tadek wystarczy do Alpharda...(spokojnie wystarczy;) )
    przemo-lukas
    Przepraszam, źle zrozumiałem. Ale również mógł źle zrozumieć autor tego tematu, więc dobrze, że wyjaśniliśmy ta kwestię. :D
    Joincik
    Level 17  
    Zapomniałem napisac o jedenej ważnej rzeczy, mieszkam w bloku i nie chce zeby mnie sąsiedzi prześladowali za mocny bas. W sumie z mojego pokoju na zewnątrz mało basu się wydostaje ale subwoofer który aktualnie mam jest jedynie zdolny do jakiśtam drgań szyby od mebli która i tak jest luźno więc przy lepszym może być już gorzej. Jakie głośniki polecacie do takich warunków? Co do wzmacniacza to myślę nad 2x25 rms (na allegro chyba widziałem czy coś) bo więcej mocy chyba mi nie będzie potrzeba (teraz zasilam wszystko wzmacniaczem od suwoofera Creative Inspire 5100 podłaczając zamiast satelitki np. subwoofer i gra dośc mocno a dostaje może z 4w rms eeehehe.
  • Helpful post
    przemo-lukas
    Kup 22-120-8 sc i do tego mostek na tadkach. Pomyśl nad teslą (tvm) ARN226. Moim zdaniem do b-r stx a do zamkniętej tvm. Powinno Ciebie zadowolić. Ale 42litry to stanowczo zawiele. :D
    linki do głośników:
    http://empire.com.pl/TVM-ACOUSTICS/niskotonowy/arn-226-03-8.htm
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=48&vItemDB=itemdb
    Koniec kropka. Alpharda wymaż ze swojej pamięci. :D
    Joincik
    Level 17  
    Jakie głośniki polecilibyście do 42l? nie chcę zmieniać tej obudowy bo mi bardzo pasuje i ciężko mi pewnie by było zbudować obudowę:D
    User removed account
    User removed account  
    Joincik
    Level 17  
    przemo-lukas wrote:

Koniec kropka. Alpharda wymaż ze swojej pamięci. :D

Ludzie na innych forach piszą, że to świetna niskobudżetowa konstrukcja i cięzko mi tego nie spróbować. Kupie 2 x LW 800 a jak mi to nie będzie pasowało to sprzedam na allegro za podobną cene jako "prawie nieużywane" albo dla jakiegoś naiwniaka odrazu razem ze skrzynią, dziadka pomęcze żeby mi zrobił drugą i kupie STX 22/120. Skrzynia 42l będzie odpowiednia do 2 x LW 800 ? Jeśli tak to jaki bass-reflex zastosować?
    Joincik
    Level 17  
    Włozyłem do tej skrzyni głośnik 6x9 Hermanna (trochę zmniejszyłem wcześniej jej objętość, ma 30-pare litrów) jakieś stare głośniki znalazłem, 2 sztuki, jedna tylko działała, wyjąłem tweetery (była 3 drożna). Na magnesie pisze 180w a jest duży jak na 6x9. Zrobiłem 2 bass reflexy średnicy 4cm, później jeszcze pokombinuje z długością bo chciałem juz jak najszybciej zobaczyć jak to gra. Włożyłem do szafy, podłaczyłem pod wzmacniacz samochodowy (tak, przynosiłem do domu akumlator i prostownik :D) Boschmann PCH-2500FX (pisze na nim, że ma 300w). Włączyłem i się zdziwiłem, szyby w pokoju latają jak szalone i myslę, ze to mi wystarczy (sąsiadom też hehehehe) tylko w parametrach tego głośnika pisze, ze ma pasmo od 60hz ;/. Jaki wzmacniacz do tego radzicie żeby waliło jak na tym boschmannie? Czy aż tak tragicznie z tym pasmem przenoszenia? Dziwi mnie to bo przy 40hz (dźwięk testowy) już normalnie słychać bez żadnych trzasków itp

Edit: Zwiększyłem pojemność do 42l. Zmniejszałem wciskając kawałek płyty z tyłu do środka a teraz zmieniłem tak, jak było i bas mocniejszy ale jakiś leniwy i zauważyłem, ze jak słucham na skraju mozliwości tego głośnika przez jakieś pół godziny to strasznie się grzeje.

Edit: Kupiłem wzmacniacz samochodowy Intersonic Maxound MX210 100W RMS. Zapłaciłem 65zł więc myślę, że było warto. Ma filtr dolnoprzepustowy to nie bede musiał dokupować. Zasilę go jak narazie akumnatorem i prostownikiem, później dokupie zasilacz od kompa.

Edit:Głośniczek dostał za dużo mocy i się spalił... zbieram na STX'a 22/120/4SS...
    User removed account
    User removed account  
    Joincik
    Level 17  
    Teraz planuje zrobić właśnie coś, co ma "ręce i nogi", zbieram na STX 22/120/4SS, chce go wsadzić do obudowy około 25l z bass reflexem 7,5cm ze strojeniem niewiem ile, ale wystroje tak żeby jak najbardziej mi odpowiadało, wytłumie takim miękkim materiałem (coś jak gąbka, troszkę twardszy, dosyć cienki, ale myślę, że wystarczy taka grubość) zasile to tym Intersoniciem niby 100w rms ale jak się doczytałem to ma 2x30w 1x60w rms ale mysle, ze to powinno wystarczyć a jak nie wystarczy to sprzedam, dozbieram i kupie coś lepszego, akurat mam kumpla chętnego na wzmacniacz. Wsadzę do tej skrzyni jeszcze wzmacniaczyk 4x6w rms wyciągnity z subwoofera Creative Inspire 5100 żeby satelitki Creative'a podłaczyć. Jak powinno to grać? Poczuje "gniecienie" klaty? :D Obudowa nie za duża ani nie za mała?

Edit: Jeszcze zastanawiam się nad tym Alphardem LW 800, ludzie mówili, że gra mniej więcej jak 22/120 a ma 60w rms więc wykorzystam go w pełni z moim wzmacniaczem. Jak mi nie będzie odpowiadać to sprzedam i dozbieram do STX'a. LW 800 powinien na wzmacniaczu 60w rms grać lepiej niż 22/120?
    User removed account
    User removed account  
    Joincik
    Level 17  
    Z tego źródła, z którego czytałem wynika, że mój wzmacniacz ma 2x30w rms, na obudowie pisze 100w rms, z tym 1x60w rms napisałem bo myślałem, ze to oczywiste, ale gdzieś kiedyś widziałem wzmacniacz który jak sie mostkuje to ma więcej mocy na 1 kanał niż na 2 kanały razem, czyli ten wzmacniacz ma 100w rms w mostku. więc LW 800 odpada, bałem się, ze go spale czy coś przy 60w a przy 100 to napewno więc raczej biorę 22/120;] Martwi mnie, że w pasmo przenoszenia tego wzmacniacza zaczyna się od 40hz;/ Jak będzie "łupał" 22/120 na 100w rms w obudowie 30l z wystrojonym br na największe "łupanie"? Będzie czuć bas na klacie? na podłodze? Odpowiedzcie na to pytanie bo to dla mnie ważne, jak wyżej pisałem najbardziej mi na tym zależy. Myślę również nad STX'em 27/150 ale czy na 100w będzie lepiej niż z 22/120? Teraz się spodziewam trochę większej "wypłaty" i planuje przeznaczyć 100zł na głośnik razem z przesyłką i tunelem BR, więc jakby mój wzmacniaczyk dał sobie radę z 27/150 to chętnie bym go wziął. Może jakiś inny głośnik do 100zł z którym mój wzmacniacz mógłby współpracować? Najważniejsze żeby dobrze "łupał".

Edit: Jeszcze myślę nad 32/150, przy 100w rms powinien dobrze grać? jakby było mu za mało to kiedyśtam dokupiłbym lepszy piecyk a teraz bym 100w go potraktował (chociaż i tak pewnie wystarczyłoby mi to aż nadto). 27/150 lepiej by grał na 100w rms? Trochę nie chce mi się męczyć z wytłumianiem obudowy w 32/150 ale kusi wielki głośnik (potężnie to wygląda). Duża różnica będzie pomiędzy 32/150 a 27/150 na 100w rms?
    User removed account
    User removed account  
    Joincik
    Level 17  
    Kupiłem Magnata Xpress 12, jak narazie intersonic 100w rms jest w naprawie, zepsułem;] Jak mi nie wystarczy to kupie lepszy (dorwałem pracę hehe). Włożę go w 52l BR (po dokładniejszych obliczeniach okazało się, ze ta skrzynia zrobiona przez kumpla tyle ma) i jak mi nie będzie odpowiadać to zbije cos wiekszego.
    czaroslaww
    Level 26  
    Wojtus_K wrote:

Nie mówie tak bo mam presslera czy vife i się chwalę...

"presslerem" tez bym sie nie chwalil...
    peerlessem tez nie... no chyba ze HDS... moze byc ;]