Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

subwofer alphard - moj pierwszy projekt

darek23422 19 Maj 2008 16:02 4474 21
  • subwofer alphard - moj pierwszy projekt
    subwofer
    Głośnik alphard 12" 30cm 260wat 80 zł
    wymiary skrzyni to 55x32 free
    koc obiciowy 32 zł
    Bas reflex 2 x 4zł
    narożniki 8 x 1,50zł
    diody led 12 volt 2 x 2,50
    kable miałem
    subwofer podłączony do wzmacniacza unitry ws 422 gra na nim świetnie muszę dokupić jeszcze filtr aby bas był jeszcze lepszy. Cały subwofer kosztował jakieś 130zł a więc nie wiele jeszcze czekam na pierścień 30cm z altusów jako otoczka na głośnik wystawiam abyście ocenili jak wygląda jeś to mój pierwszy subwofer ale kolejnym razem wiem co musze zmienić. Wieczorem dodam więcej fotek jak świeci.

Fajne!
  • #2 19 Maj 2008 16:31
    inkognito09
    Poziom 29  

Co to ma być? W tej budzie spokojnie zagrałyby ze 2, jak nie 3 takie. Samo to że piszesz coś w stylu "Głośnik alphard 12" 30cm 260wat 80 zł" świadczy o tym, że nie masz większego pojęcia o sprzęcie audio. Zbudowałeś ogromnego "migrenowywoływacza" z tak zamulonym dźwiękiem że słyszę to mulenie na sam widok zdjęcia...
    Jeśli chodzi o estetykę, to ostatecznie mogłoby ujść. Przydała by się wspomniana obręcz.

• #3 19 Maj 2008 16:49
    Kamuś
    Poziom 16  

Yyyy... Ile ta buda ma litrów? Przecież to jest niezły mół... Co do estetyki też można się przyczepić. Tak jak wyżej wspomniał kolega, na przyszłość podawaj model głośnika, ale z tego co widzę to Alphard LW 1200.

• #4 19 Maj 2008 22:43
    darek23422
    Poziom 27  

Tak jak pisałem pierwsza tego typu konstrukcja następnym razem będzie lepiej każdemu pierwszy raz nie wychodzi idealnie i cudownie narazie nie wiem jak dopasować obudowę do głośnika dodam fotki robione wieczorem

• #5 19 Maj 2008 23:34
    pawel83ck
    Poziom 13  

Hej. Obudowa faktycznie jest o dużo za duża jak do tego głośnika. Jaki był cel budowy subwoofera ? Filmy czy raczej muzyka ? W muzyce liczy się przede wszystkim jakośc dzwięku czyli jego impuls, naturalna barwa i harmonia z resztą zestawu. Gabaryty obudowy sugerują, że zależało Ci głownie na głębokości, a nie na precyzji (filmy). Jak na pierwszy raz ciekawa konstrukcja. Z każdą kolejną na pewno nabierzesz doświadczenia. Pozdrawiam !

• #6 19 Maj 2008 23:46
    creativ_pl
    Poziom 21  

Może się nie znam a na pewno się nie znam na sprzęcie audio ale zanim przystępujesz do budowy jakiego kol wiek głośnika musisz zacząć od zaprojektowania zwrotnic (filtr) oraz policzyć ile Litrów będzie najbardziej opcjonalne dla danego głośnika. Ale jako 1 konstrukcja twoja 4/6

PS na przyszłość o porucz opisana kosztorysu dodaj także iel litrów ma obudowa jaka zwrotnica itp itd.

• #7 20 Maj 2008 12:58
    darek23422
    Poziom 27  

Jest tp przeznaczone głównie do słuchania muzyki (techno) dla mnie dźwięk jest super współpracuje to z 2 głośnikami 200wat i tubą 150wat.

• #8 20 Maj 2008 19:57
    puma1515
    Poziom 16  

A z jakimi kolumnami 200 watt współpracuje jak mogę widzieć.A co do suba to jest za duża skrzynia.

• #9 20 Maj 2008 22:04
    darek23422
    Poziom 27  

Ta co na subie stoi to nie. Współpracuje z 2 tonsilami. Wiem że za duża po prostu robiłem pierwszy raz i na oko więc może ktoś mi powie jak obliczyć wymiary skrzyni na pod ten głośnik alpharda żeby lepiej jeszcze zagrał.

• #10 20 Maj 2008 23:24
    Artur k.
    Admin grupy audio

Przeniosłem z: "DIY Akustyka"

• #12 21 Maj 2008 21:23
    darek23422
    Poziom 27  

Tak i nie jedną w życiu widziałem miałem w samochodzie tube z jbl 1000 wat ale poszła razem z wzmacniaczem.

• #13 21 Maj 2008 22:06
    syn szklarza
    Poziom 10  

Tymi słowami coraz bardziej dajesz do zrozumienia, że _nie_ widziałeś, a pewnie nawet nie wiesz co to jest tuba :)
    Co do konstrukcji, niezbyt udana, buda o wiele za duża.. następna będzie lepsza ;)

• #14 22 Maj 2008 00:37
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

darek23422 napisał:
    ...narazie nie wiem jak dopasować obudowę do głośnika...

Kolego, obudowę oblicza się, są na to odpowiednie wzory. Tak samo liczy się wymiary "bass reflex-u". Średnica, długość tunelu itp.
    Jeżeli już się tym zajmujesz to wypadało by się zainteresować co nie co o sposobie doboru wymiarów obudowy do typu zastosowanego głośnika.

• #15 22 Maj 2008 08:57
    tplewa
    Poziom 36  

Dokladnie w przypadku obudow glosnikowych nie ma miejsca na magie :)
    Tutaj trzeba przed wykonaniem troche zapoznac sie z teoria. Na poczatek proponuje cos takiego do poczytania:

http://www.diyaudio.pl/portal.php?show=5

Potem mozna sie wspomagac roznymi programami ulatwiajacymi obliczenia.

• #16 22 Maj 2008 11:18
    inkognito09
    Poziom 29  

darek23422 napisał:
    Tak i nie jedną w życiu widziałem miałem w samochodzie tube z jbl 1000 wat ale poszła razem z wzmacniaczem.

Załamanie nerwowe i palpitacja serca... Sugeruję poczytanie:

Znaczenie słowa "TUBE" albo "CYLINDER", pierwsze z nich widoczne na opakowaniach subwooferów głównie samochodowych w OBUDOWIE BASS-REFLEX w kształcie walca, albo nawet i nie walcowatej:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Cylinder_%28geometry%29

Znaczenie słowa "HORN", bezpośredniego odpowiednika polskiego słowa "TUBA" w sensie akustycznym:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Horn_speaker

Słowo "TUBE" nie ma nic wspólnego z "TUBĄ", oznacza po prostu walec. A te wszystkie "tuby basowe" w wolnym tłumaczeniu powinny się nazywać "walce basowe".

Teraz wiesz, jaką herezję głosiłeś?

Swoją drogą pokaż mi te 1000W w JBL... Pobawimy się wzmakiem 500W i ciekawe czy to przetrwa... Wypluje membranę, zanim zdążysz powiedzieć "tuba"...

• #17 22 Maj 2008 11:49
    creativ_pl
    Poziom 21  

inkognito09 napisał:

Załamanie nerwowe i palpitacja serca...

Nie umieraj nam tutaj :D

• #18 22 Maj 2008 14:58
    tplewa
    Poziom 36  

inkognito09

he he no masz racje - z tymi tubami tak sie przyjelo w gronie osob "profesjonalnie" naglasniajacych samochody. Generalnie to najczesciej obudowy bas-reflex z kiepskiej tektury :)

Niom a co do JBL-a 1000W to czuje ze starczyl by i mniejszy firmowy wzmacniacz aby sie z niego zadymilo :) Na inne tuuuubbbbyyyy to i 70-80W starcza i ida z dymem :)

• #19 22 Maj 2008 16:54
    creativ_pl
    Poziom 21  

Przypomina mi sie jeden człowiek. Kiedyś na jednej imprezce wszystkim pokazywał sprzęt audio w swoim samochodzie głównie swoją "Tubę" pamiętam ze głośnik to był Magnat coś koło średnicy 30 cm ale za to głowy nie dam. W pewnej chwili zaprosił mnie i chciał mi się tym pochwalić, gdy otworzył swojego cinkola (chodzi o bagażnik) ujrzałem tego magnata w skrzyni wielkości całego bagażnika:D starałem sie temu znajomemu powiedzieć iż do głośnika trzeba dopasować skrzynie bo jeden potrzebuje np 10l a inny 30l jednak z jego wiadomości wynikało iż im większa skrzynia tym lepiej :P. Od tej pory boje się spotkać kogoś kto jeździ jakimś dostawczakiem i wpadnie na pomysł umieszczenia w nim właśnie takowej "Tuby" Pozdrawiam

• #21 22 Maj 2008 17:49
    creativ_pl
    Poziom 21  

I teraz przydało by się określenie "Słychać ale nie widać " :D

• #22 24 Maj 2008 20:26
    mocny_chlop
    Poziom 10  

nieźle ci to wyszło ale ta buda to jest straszna. 5/6

mój kumpel był lepszy. zobaczył jakiegoś alpierda na wystawie ( bez obudowy) i pokazuje mi "patrz jaki subwoofer" ja się rozglądam nie widać tam żadnego subwoofera i wyszłem na ślepego bo on na niskotonowca mówi subwoofer.

a z "tubą" jest to samo ale tu ludzie mają prawo się mylić bo nawet na allegro sklepy sprzedają "tuby basowe".

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME