Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zmywarka Ariston LSI 41 - miga prawa dioda

Stuart 20 Jul 2007 08:44 6377 11
 • #1
  Stuart
  Level 12  
  Witam,

  Zmywarka włącza się zaczyna myć, jednak po paru minutach staje i miga skrajna prawa dioda. Jak otwieram drzwiczki to stoi woda. Wystarczy ponownie wybrać program i wypompuje wodę ale po paru minutach znowu sie zatrzyma i znowu będzie stała woda.

  Może ktoś wie co to za problem?
  Pzdr
 • #2
  Alski1
  Level 19  
  Sprawdź:
  - hydrostat;
  - czy nie ma wody pod zmywarką;
  - czy grzałka nie ma przebicia do masy.
 • #3
  Stuart
  Level 12  
  Witam,

  Po przerwie urlopowej muszę się zająć problemem. Wody pod zmywarka nie ma. Z tego co zauważyłem program jest przerywany w momencie otwarcia zasobnika z proszkiem. Dzisiaj sprawdzę hydrostat i grzałkę. Mam tylko dwa pytanka - gdzie mniej więcej jest hydrostat (spód czy tył) i czy od spodu będę miał dojście do grzałki?

  Pzdr
  KC
 • #4
  Alski1
  Level 19  
  Hydrostat jest na dole, tak jak i grzałka (tylko nie wiem, czy przepływowa, czy zwykła). Jeśli przepływowa to może być z tyłu.
 • #5
  Stuart
  Level 12  
  Witam,

  Sprawdzałem zmywarkę:
  1. Wody pod zmywarką brak.
  2. Grzałka nie ma przebicia do masy, ma między wyjściami ok 33ohm czyli jakieś 1500W- wygląda sensownie.
  3. Hydrostet wygląda z zewnątrz OK, po wyjęciu i lekkim dmuchnięciu w króciec słychać pyknięcie, czy można go jakoś sprawdzić elektrycznie?

  Jedną rzeczą co mi się rzuciła w oczy była woda w zbiorniku po lewej stronie u góry zmywarki - ten na zdjęciu. Jeszcze jedno - o dziwo zauwarzyłem totalny brak soli (niedawno dodawałem) - może to dlatego coś świruje?
  Zameszczam zdjęcia zbiornika z wodą
 • #6
  plmetal
  Level 11  
  Witam,

  Hydrostat można sprawdzić elektrycznie omomierzem (w tej zmywarce wykorzystany jest styk zwierny- po dmuchnięciu w króciec spadek oporu do zera)
  Woda w tym zbiorniku (płaszczu wodnym) to normalka.
  Radzę sprawdzić pojemność kondensatorów na płytce modułu sterującego w części zasilacza. Przy zaniżonej ich pojemności program przerywa ze względu na zbyt duży spadek napięcia na układzie sterującym w momencie załączania poszczególnych triaków (cały urok zasilacza beztransformatorowego :-) )

  Pozdrawiam
 • #7
  Stuart
  Level 12  
  Hej,

  Dotarłem do kodów błędów i trybu serwisowego (takie same jak w LSI 61). Przeprowadziłem test manualny (szybki) - włączanie poszczególnych urządzeń przyciskiem program i test przeszedł pomyślnie. Wygląda na programator - może faktycznie wyschnięta elektrolity. Co do kodu błędu to miga lewa dioda czyli - program "Soak wash" 0001 - Not filling to correct level within 6 minutes. Choć znam dobrze angielski, to o co naprawdę chodzi i nie rozumiem? Może tak: nie napełniono do odpowiedniego poziomu w 6 minut? Chyba jednak sprawdzę programator. W tej sprawie był już post (identyczne objawy), podejrzenie padło na triak Z9A, ale chyba nikt nie mógł podać jaki zamiennik zastosować.
  Jutro sprawdzam kondensatory.

  Pozdrawiam Serdecznie
  KC[/GVideo]
 • #8
  Alski1
  Level 19  
  Skoro napełnianie, to sprawdź elektrozawory.
 • #9
  Alski1
  Level 19  
  I filtr żywiczny mi przychodzi na myśl.
 • #10
  Stuart
  Level 12  
  Hej
  Co do kondensatorów to sprawdziłem odsprzęgające przy triakach (są OK) a 2 elki wymieniłem po prostu. Czy sprawdzać jeszcze te kostki MKP? Jeżeli chodzi o elektrozawory to je namierzę, ale ten filtr to proszę szanownych kolegów o podpowiedź. Zaraz podłączę krótki program i sprawdzę.
  Pzdr
  Edit:
  Klops.
  Wybrałem szybkie mycie, następuje otwarcie pojemnika z proszkiem kilkadziesiąt sekund i stop. nawet dioda zgasła i nic nie miga. Oczywiście po wyłączeniu i ponownym wybraniu programu znowu zaczyna.
  Pzdr
 • Helpful post
  #11
  plmetal
  Level 11  
  Witam,

  Radzę sprawdzić kondensatory MKP, szczególnie pojemność C3 - czy jest w granicach 1µF.

  Pozdrawiam
 • #12
  Stuart
  Level 12  
  Zmywarka Ariston LSI 41 - miga prawa dioda
  Bingo? Kondensator oryginalny ma tylko 0,54µF - chyba coś znajdę na zamianę.
  Edit:
  Po pierwsze historia zatacza dziwne kręgi - kondensator z radiostacji Układu Warszawskiego do zmywarki. Po drugie - mam chyba najbardziej audiofilską zmywarkę w mieście :) Po trzecie i chyba najważniejsze - wielkie dzięki wszystkim, a w szczególności - plmetal. Przeszedł cały program bez zakłóceń.
  Pzdr
  KC