Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zmywarka Ariston LSI 41 - miga prawa dioda

20 Lip 2007 08:44 6068 11
  • Poziom 12  
    Witam,

Zmywarka włącza się zaczyna myć, jednak po paru minutach staje i miga skrajna prawa dioda. Jak otwieram drzwiczki to stoi woda. Wystarczy ponownie wybrać program i wypompuje wodę ale po paru minutach znowu sie zatrzyma i znowu będzie stała woda.

Może ktoś wie co to za problem?
    Pzdr
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 19  
    Sprawdź:
    - hydrostat;
    - czy nie ma wody pod zmywarką;
    - czy grzałka nie ma przebicia do masy.
  • Poziom 12  
    Witam,

Po przerwie urlopowej muszę się zająć problemem. Wody pod zmywarka nie ma. Z tego co zauważyłem program jest przerywany w momencie otwarcia zasobnika z proszkiem. Dzisiaj sprawdzę hydrostat i grzałkę. Mam tylko dwa pytanka - gdzie mniej więcej jest hydrostat (spód czy tył) i czy od spodu będę miał dojście do grzałki?

Pzdr
    KC
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 19  
    Hydrostat jest na dole, tak jak i grzałka (tylko nie wiem, czy przepływowa, czy zwykła). Jeśli przepływowa to może być z tyłu.
  • Poziom 12  
    Witam,

Sprawdzałem zmywarkę:
    1. Wody pod zmywarką brak.
    2. Grzałka nie ma przebicia do masy, ma między wyjściami ok 33ohm czyli jakieś 1500W- wygląda sensownie.
    3. Hydrostet wygląda z zewnątrz OK, po wyjęciu i lekkim dmuchnięciu w króciec słychać pyknięcie, czy można go jakoś sprawdzić elektrycznie?

Jedną rzeczą co mi się rzuciła w oczy była woda w zbiorniku po lewej stronie u góry zmywarki - ten na zdjęciu. Jeszcze jedno - o dziwo zauwarzyłem totalny brak soli (niedawno dodawałem) - może to dlatego coś świruje?
    Zameszczam zdjęcia zbiornika z wodą
  • Poziom 10  
    Witam,

Hydrostat można sprawdzić elektrycznie omomierzem (w tej zmywarce wykorzystany jest styk zwierny- po dmuchnięciu w króciec spadek oporu do zera)
    Woda w tym zbiorniku (płaszczu wodnym) to normalka.
    Radzę sprawdzić pojemność kondensatorów na płytce modułu sterującego w części zasilacza. Przy zaniżonej ich pojemności program przerywa ze względu na zbyt duży spadek napięcia na układzie sterującym w momencie załączania poszczególnych triaków (cały urok zasilacza beztransformatorowego :-) )

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Hej,

Dotarłem do kodów błędów i trybu serwisowego (takie same jak w LSI 61). Przeprowadziłem test manualny (szybki) - włączanie poszczególnych urządzeń przyciskiem program i test przeszedł pomyślnie. Wygląda na programator - może faktycznie wyschnięta elektrolity. Co do kodu błędu to miga lewa dioda czyli - program "Soak wash" 0001 - Not filling to correct level within 6 minutes. Choć znam dobrze angielski, to o co naprawdę chodzi i nie rozumiem? Może tak: nie napełniono do odpowiedniego poziomu w 6 minut? Chyba jednak sprawdzę programator. W tej sprawie był już post (identyczne objawy), podejrzenie padło na triak Z9A, ale chyba nikt nie mógł podać jaki zamiennik zastosować.
    Jutro sprawdzam kondensatory.

Pozdrawiam Serdecznie
    KC[/GVideo]
  • Poziom 19  
    Skoro napełnianie, to sprawdź elektrozawory.
  • Poziom 19  
    I filtr żywiczny mi przychodzi na myśl.
  • Poziom 12  
    Hej
    Co do kondensatorów to sprawdziłem odsprzęgające przy triakach (są OK) a 2 elki wymieniłem po prostu. Czy sprawdzać jeszcze te kostki MKP? Jeżeli chodzi o elektrozawory to je namierzę, ale ten filtr to proszę szanownych kolegów o podpowiedź. Zaraz podłączę krótki program i sprawdzę.
    Pzdr
    Edit:
    Klops.
    Wybrałem szybkie mycie, następuje otwarcie pojemnika z proszkiem kilkadziesiąt sekund i stop. nawet dioda zgasła i nic nie miga. Oczywiście po wyłączeniu i ponownym wybraniu programu znowu zaczyna.
    Pzdr
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Witam,

Radzę sprawdzić kondensatory MKP, szczególnie pojemność C3 - czy jest w granicach 1µF.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Zmywarka Ariston LSI 41 - miga prawa dioda
    Bingo? Kondensator oryginalny ma tylko 0,54µF - chyba coś znajdę na zamianę.
    Edit:
    Po pierwsze historia zatacza dziwne kręgi - kondensator z radiostacji Układu Warszawskiego do zmywarki. Po drugie - mam chyba najbardziej audiofilską zmywarkę w mieście :) Po trzecie i chyba najważniejsze - wielkie dzięki wszystkim, a w szczególności - plmetal. Przeszedł cały program bez zakłóceń.
    Pzdr
    KC