Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zbudować sterownik? Podnośnik półkowy. Kto podejmie się zaprojektowania?

bobi70 21 Jul 2007 10:46 3585 17
SterControl
  • #1
    bobi70
    Level 14  
    Witam kolegów!!
    Jestem laikiem w branży. Ale z tego powodu, że lubię plątać kabelki, to ze sprawami elektrycznymi radzę sobie nieźle.

    Mam do wykonania urządzenie. Będzie to prosty podnośnik półkowy.
    Chodzi o zaprojektowanie sterowania.
    Podnośnik będzie zasilany w moc motoreduktorem na silniku 3-fazowym. Silnik niewielki, bo przewidywany udźwig urządzenia to maksimum 100 kg.

    Urządzenie ma wykonywać następujący cykl pracy:
    1-start włącznikiem chwilowym.
    2-praca (ruch) rozpoczynająca się w punkcie startowym półki do górnego położenia krańcowego.
    3-zwłoka do 30sek (najlepiej z możliwością regulacji 10-30 sek)
    4-automatyczne załączenie ruchu i powrót urządzenia do dolnego położenia krańcowego
    5-stop w dolnym położeniu krańcowym i oczekiwanie na ponowne załączenie jak w pkt 1

    Może toś z Państwa podjął by się zaprojektowania takiego sterownika, wraz z opisem użytych podzespołów oraz rozrysowaniem schematu.
    Myślę ze z połączeniem kabelków nie powinienem mieć problemu.
  • SterControl
  • #3
    marcino2000
    Level 24  
    sterownik do takiego prostero układu to przerost formy nad treścią. Wystarczą 2 przkaźniki 2 krańcówki czsówka i przyciski start stop.koszt mniejszy, a parametry takie same. no chyba ze sie upieraszzna sterownik to moge ci to w logo napisac bo do s7 nie mam programu. O!! sie napisało sie:) tylko to jest najprostsze co moze być, do sterowania takm podnosnikiem, bez żadnych zzabepieczeń, grrzybów itd tak wiec wypadało by pomyslec o jakis zabezpieczeniach lub uwazac zeby kogos nie przygniotło. mozesz sobie to przetestowac w logo easy comfort 5.0 demko jest darmowe. na allegro sterowniczki logo siemensa chodzą po kilkaset złotych, cały opis programowania, a właściwie opis bloczków znajduje się w helpie. Wszystko można przetestować w trybie symulacji.
  • #4
    bobi70
    Level 14  
    Tez pomyślałem, ze takowy pomysł ze sterownikiem programowalnym, to idea dobra aczkolwiek zbyt ambitna.Urządzenie nie będzie pracować w idealnych warunkach, więc używanie elektroniki może być niewypałem.

    Użycie prostych elementów jest na pewno właściwsze.
    Połączę to bez problemu. Ale potrzebuję rozrysowanego układu i podanych elementów do kupienia. Resztę załatwię sam :)
    Czy na taką pomoc mogę liczyć?
  • #5
    mada30
    Level 15  
    Witam,
    Opisz dokładnie warunki (jakie IP), jaki silnik (tabliczka znamionowa) i jakie fundusze przeznaczasz na to sterowanie?
    Będzie łatwiej Ci coś zaoferować.

    Pozdrawiam
  • SterControl
  • #6
    bobi70
    Level 14  
    Nie mam jeszcze pojęcia jaki motor będzie to obsługiwał. To zależy co kolesie zaproponują jako napęd motoreduktora. Z racji tego że urządzenie ma dźwigać max do 100 kg, myślę ze 1,5kW wystarczy w zupełności.

    Opisze warunki pracy i o co tu właściwie chodzi.
    Prowadzę gospodarstwo ogrodnicze. Jednym z elementów mojej pracy to przygotowywanie podłoża do roślin. Taka ziemia przychodzi do mnie prasowana w kostkach. Żeby była przydatna, musi być zmielona. Urządzenie o którym piszę będzie miało po prostu za zadanie ładować kostki do rozdrabniacza. Ciężko jest to robić ręcznie, bo każda z takich kostek waży ok 50-70 kg.Podnośnik będzie dźwigal kosteczki na ok 1 metr od ziemi, nie ma tu wielkiego ryzyka przygniecenia, tym bardziej że jeśli kogoś przygniecie to tylko mnie :)
    To tyle. Urządzenie będzie więc pracować w warunkach zewnętrznych i będzie narażone na kurz i wilgoć. Jednak elementy można zamknąć w szafce sterowniczej.
    Zasilenie urządzenia z normalnej instalacji 380V z uziemieniem i zerowaniem.
    Koszty jakie mogę przeznaczyć na sam sterownik hm...?
    Zakładamy że jeśli to będzie faktycznie kilka przekaźników i krańcówek, to nie naleci tu wiele. Zastanowię sie nad każdym kosztem i proponuje nie brać tego pod uwagę.
    Myślę że jeśli będę mieć od panów rozrysowany schemat połączeń co z czym i opisany każdy kabelek to nie będzie problemu żeby to poskręcać do kupy ;)
  • #7
    falowniki.com
    Power inverters specialist
    Witam,

    polecam polski przekaźnik programowalny NEED, produkcji Relpol

    www.need.com.pl

    pozdrawiam
  • #8
    bobi70
    Level 14  
    need - Sterowniczek nie taki znów drogi. Moge sobie na coś takiego pozwolić. Na pewno jednak bez pomocy nie będę potrafił go podpiąć i zaprogramować. Jak napisałem wyżej, mogę to połączyć do kupy, kiedy będć mieć rysunek połączeń, inaczej nie dam rady.
  • #9
    mada30
    Level 15  
    A to cacko
    ZEN-10C1DR-D-V2 (przek.programowalny z LCD) dostępność 1 tydz. dwie setkinetto drożej od NEED
  • #10
    Los_sandalos
    Level 27  
    Polecam przekaźniki LG np. master K 120 - najmniejszy (6 wejść/4 wyjścia) kosztuje katalogowo 439 zł a ma możliwości porównywalne z Siemensem S7-222 z tym, że soft jest za darmo a programowanie jest po zwykłym RS232. Przekaźnik NEED z całym szacunkiem ale nie nadaje się do niczego innego jak proste sterowanie światłem na klatce schodowej czy inne równie "wysoce wyrafinowanie" sterowanie.
  • #11
    falowniki.com
    Power inverters specialist
    Taaak...
    dobór NEEDa do ww aplikacji, jest jak najbardziej prawidłowy i przekaźnik ten całkowicie spełni oczekiwania sterowania i ma jeszcze jedną zaletę jest polskiej produkcji !
    Oczywiście można użyć innych sterowników między innymi (skośnookie :)LG, ale spójrzmy na to chociażby od strony ceny...
    Co do sposobu prezentowania NEEDa przez kol. Los_sandalos, uważam za co najmniej niestosowny...
    Proszę o umotywowanie dlaczego NEED nie może sterowac ww aplikacją ??? Czego mu brak aby go zastosować? a może koledze brak informacji na jego temat ?

    Przekaźnik ten został stworzony właśnie do prostych aplikacji logicznych !
  • #12
    snopek4
    Level 20  
    Polecam gotowy sterownik do 3 fazowych napedów bram przesównych Elpro 10. na tym sterowniku uzyskasz wszystkie opcje jakie opisałes.
    dokładny opis w załączniku lub www.bramar.pl
    Attachments:
  • #13
    Los_sandalos
    Level 27  
    falowniki.com wrote:
    Taaak...

    Co do sposobu prezentowania NEEDa przez kol. Los_sandalos, uważam za co najmniej niestosowny...
    Proszę o umotywowanie dlaczego NEED nie może sterowac ww aplikacją ??? Czego mu brak aby go zastosować? a może koledze brak informacji na jego temat ?

    Przekaźnik ten został stworzony właśnie do prostych aplikacji logicznych !


    Moja niechęć w stosunku do NEED`a wynika z jego bardzo ograniczonych mozliwości - w szczególności - przekaźnik ma zaledwie 8 czasówek co może starczy w tej konkretnej aplikacji w tej chwili ale bardzo możliwe, że pytający kolega zapragnie lekko skomplikować algorytm sterowania i będzie problem. Wiadomo - apetyt rośnie w miarę jedzenia. Miałem nikłą przyjemność pisania skomplikowanego programu na akurat EASY serii 600 - zmiana koncepcji sterowania i rozbudowa systemu po roku. Myślę, że 100 zł różnicy w cenie nie gra roli a sterowniczki LG mają na prawdę bardzo spore możliwości. Za przesadę uznałbym sugerowanie czegoś "na S" ale LG w sam raz ;)
  • Helpful post
    #14
    mada30
    Level 15  
    Witam,
    Wybór elementów pozostawiam autorowi, poproś dostawce o kompletacje szafki. Potocznie: 2x stycznik, 1x termik, 2x krańcówka, 3x przycisk, 1x przekażnik, 1x czasówka, 1x grzyb, 1x obudowa, 6x dławik, 1x wył. główny, ZUG, i oczywiście przewody. (razem ok.500zł)
    Na obudowie przyciski: (start) (stop) (dół recznie) i oczywiście (grzyb)

    Starałem się uprościć układ do minimum. Proszę nie czytać załącznika jako program tylko schemat. Układ bezpieczeństwa to potocznie 'grzyb' Mam nadzieje że poradzisz sobie :) W razie pytań - jestem pomocny.

    Pozdrawiam

    PS
    Szanowne grono doświadczonych kolegów proszę o propozycje zmian, uproszczenia schematu i oczywiście sprawdzenie. :)
  • #15
    marcino2000
    Level 24  
    A moze by tak nie montować typowej windy tylko podnośnik który się przechyla. było by to właściwsze bo i prosciej załadować (np wjechać taczką) i sam by sie rozładował. widziałem coś takiego działającego jako mechanizm zasypowy szredera(niszczarki) nawet sprytne to było. mozna by też taśmociąg jakiś zastosować. a tam sterowanie ogranicza się jedynie do włącznika i grzyba, mniejszy silnik mniejsze obciążenia dynamiczne i bezpieczniejsze
  • #16
    Ryszard49
    Level 38  
    Witam.
    Taki prosty układ można zrealizować na 2 stycznikach załączających silnik napędowy, 2 wyłącznikach krańcowych wyłączających napęd w pozycji góra-dół, przycisku sterowniczego oraz przekaźnika czasowego.
    Pozdrawiam.
  • #17
    ArturZy
    Level 17  
    bobi70 wrote:
    Może ktoś z Państwa podjął by się zaprojektowania takiego sterownika, wraz z opisem użytych podzespołów oraz rozrysowaniem schematu.


    Ja mogę się podjąć zaprojektowania i opisania. Mogę nawet wykonać taki układ, wystarczyło by wówczas wpiąć zasilanie, podłączyć silnik i umocować krańcówki.
    :D
  • #18
    marcino2000
    Level 24  
    coś zainteresowanie autora tematu zmalało