Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz 230VAC / 2 x około 80VDC, około 2kW, propozycje ?

__Kai__ 23 Lip 2007 13:14 2663 8
  • #1 23 Lip 2007 13:14
    __Kai__
    Poziom 10  

Jak w temacie, zaproponujcie jakieś w miare proste rozwiązanie (tych skomplikowanych mam na kopy) zasilacza. Napięcie wejściowe - sieć 230VAC, napięcia wyjściowe - symetryczne + i - od 80 do 100V (nieregulowane, mieszczące się w tym zakresie). Zasilanie nie musi być perfekcyjnie stabilizowane. Chodzi o zasilanie wzmacniacza (monoblok, dwa wzmacniacze w mostku). Kwestia zasilania transformatorowego już raczej odpadła ze względu przede wszystkim na masę urządzenia, a cena transformatora również nie należy do najniższych.

0 8
  • #3 23 Lip 2007 21:06
    213996
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 23 Lip 2007 22:36
    adams987
    Poziom 35  

andre1979 napisał:
    Pomysł kolegi adams987 jest dobry i zarazem niebezpieczny dla 'życia' z powodu obecności bezpośredniego kontaktu z siecią energetyczną .

Jeśli zastosujemy trafo 230V/2x 100V to różnica potencjałów wyniesie 200V. Czy 200V jest bezpieczne dla życia ?
    Kwestia bezpieczeństwa to przede wszystkim odpowiednia konstrukcja. Urządzenie to ma być zasilane napięciem rzędu 200V.
    Problem polega raczej na tym, że wzmacniacze nie będą miały super identycznych charakterystych wzmocnienia, i jeśli pierwszy wzmacniacz w pewnym zakresie częstotliwości będzie miał większy współczynnik wzmocnienia od drugiego to napięcie zasilające pierwszy wzmacniacz zmaleje a napięcie zasilające drugi wzmacniacz wzrośnie, dążąc do tego by na obu wzmacniaczach była oddawana ta sama moc, co byłoby porządanym skutkiem ubocznym takiego zasilacza. Ale w razie awarii jednego wzmacniacza, napiecie na drugim jest nie do przewidzenia, może teoretycznie wzrosnąć nawet do prawie napięcia sieciowego( wcześniej powinny zadziałać zabezpieczenia na wskutek tej awarii).

0
  • #5 24 Lip 2007 11:30
    robson24-78
    Poziom 19  

Witam.

Kolego __Kai__, pokaż mi schemat zasilacza stabilizowanego o mocy 2000-3000W który jest przeznaczony do zasilania wzmacniaczy mocy... Pokaż mi wzmacniacz o takiej mocy, który jest zasilany z zasilacza stabilizowanego... Takich rozwiązań po prostu się nie stosuje (tym bardziej w postaci zasilaczy impulsowych)... Piszesz że cena transformatora o takiej mocy jest dla Ciebie wysoka, sprawdź cenę elementów potrzebnych do wykonania zasilacza impulsowego takiej mocy...
    Do zasilania wzmacniacza mocy nie jest potrzebne super-stabilizowane napięcie, zasilacze stabilizowane, przy obciążaniu ich dużymi prądami impulsowymi (a takia praca to standard we wzmacniaczach dużej mocy) zachowują się wręcz gorzej niż niestabilizowane, dlatego jeśli chcesz zbudować wzmacniacz o takiej mocy, po prostu nie masz wyjścia... Transformator min. 3000W plus mostek prostowniczy i bateria kilku kondensatorów elektrolityczynych - proste, sprawdzone i wcale nie droższe...

0
  • #6 24 Lip 2007 12:25
    __Kai__
    Poziom 10  

Dobrze, więc:

do robson24-78

Źle się wyraziłem - miałem na myśli oczywiście zasilacz niestabilizowany. Praca ciągła wyklucza stabilizację, bo jest zbędna. Praca impulsowa idzie w parze ze stabilizacją, oczywiście zakresy ztabilizacji są różne, jednak w parze z PWM musi iść stabilizacja, choćby najprymitywniejsza.

do adams987

Rozwiązanie dobre, jednak bez obciążenia jest to około +/- 162VDC, a ja mam elektronikę do +/- 150VDC :/
    Jest to rozwiązanie proste i skuteczne, więc nie wykluczam, że może sięgnę do niego. Tym bardziej, że wzmacniacze są dwa pracujące w mostku, więc obciążenie będzie (powinno być, z niewielkimi róznicami) symetryczne.

Odnośnie bezpieczeństwa porażeniowego - nie przejmuję się, wzmacniacz będę budował i używał ja, więc wiem, na co się mam przygotować. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo układu, wystąpienie asymetrii nie powinno być bardzo groźne. Dużą asymetrię mogę zabezpieczyć układem "diody Zenera" mocy.

do andre1979

Skierowałem zapytanie do wymienionej przez Ciebie firmy, odpowiedź przyszła zadziwiająco szybko, jednak mnie do końca nie satysfakcjonuje. Mniej więcej wyglądała tak:
    "trafo 2000 VA 2 x 60 V 2 x 16,7 A gabaryt średnica cca 195 mm wysokość 100 mm waga cca 15 kg".
    A co mi nie do końca pasuje? Raz to masa, dwa to cena :/
    Na wszelki wypadek nie podam ceny wprost, bo to może być jakaś tajemnica (podpowiem, że aktualnie za ten transformator można zatankować ponad półtora baku benzyny do BMW E34).

0
  • #7 24 Lip 2007 23:03
    nouki
    Poziom 25  

na przetwornicy hmmmm raczej sie nie nadaje ze wzgledu na nanoszenie sie sieci chyba ze jakas dobra ale jej cena tez....

ja mam do sprzedania trafo od NAD-a 752 zasilal on koncówke 5 x 120(8ohm) 5x ponad 200 przy 2 ohmach jak co pisz nouki(malpa)toya.net.pl

0
  • #8 26 Lip 2007 11:29
    __Kai__
    Poziom 10  

A co sądzicie o mocniejszej aplikacji SG3525? Niewiele komponentów, układ dość prosty, relatywnie niewielki rdzeń, a aplikacje standardowe producenta sięgają spokojnie 500W. Myślę, że warto spróbować.

do nouki
    Dzięki za propozycję, jednak potrzebuję około dwa razy więcej mocy. Napisz jednak, jakie było z niego uzyskiwane napięcie DC?

0