Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prawdziwa moc radia samochodowego .

24 Lip 2007 12:04 34349 34
  • Poziom 20  
    Witam chcialbym sie dowiedzieć jaka sa PRAWDZIWE moce samochodowych mp3 . Kolega sie zemną kłóci ze jego radio ma 4x45W tak jak pisze na panelu ( Pioneer DEH-P7300R ) . Ja w to nie wieże , czy jest jakiś sposób żeby to obliczyć ? . Ma jakieś elipsy Alpierda 300 W i kiedy podgłośni głośniki pierdzą i mówi ze radio za mocne :| a ja mu tłumaczę ze radio na wyrabia i duże zniekształcenia robi .
  • Poziom 16  
    i masz racje. radio ma 20-25w rms na kanał.
  • Poziom 13  
    Najprościej jest obciążyć jeden kanał (podłączyć jeden głośnik).

I wyliczyć pobierany prąd ze wzoru I=P/U
    gdzie P=moc końcówki , U=napięcie zasilania

Następnym krokiem będzie podpięcie amperomierza w szereg z radiem (najlepiej odpiąć masę i mierzyć prąd względem niej)

Wskaz na maksymalnym wysterowaniu powinna mniej więcej przypominać nasze wyliczenia , jeśli prąd jest mniejszy to znaczy , że wzmacniacz ma mniej watów.

Jeszcze dodam wzór na moc P=U*I

POZDRO
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Najprościej, to otworzyć radio, odczytać model układu końcówki mocy i sprawdzić jego prawdziwe dane w datasheecie. Nic nie trzeba mierzyć, nic obliczać.
  • Poziom 13  
    Oczywiście Błażej , ale jak ktoś nie chce otwierać obudowy i gdy radyjko jest na gwarancji to raczej nieopłacalne.
  • Poziom 28  
    sdnk napisał:
    i masz racje. radio ma 20-25w rms na kanał.

tak naprawde to radia maja 14-17 wat rms na kanal
    wieki temu juz byl nie jeden taki temacik poruszany
    ta moc ktora podales czyli 20-25rms tez jest mozliwa do wykrzesania ale przy takich niesamowitych znieksztalceniach ze szkoda tylko sluchu i glosnikow(moga ulec spaleniu)
    i nie ma co tu wiecej dodawac
    zapamietaj realna moc radia to 14-17w rms na kanal

PS. jezeli komus sie zechce szukac w archiwum to kiedys opisalem jak sie liczy moc radia i jak sie maja straty energi do koncowej mocy
    dla twojego kolegi ktory ma tak mocne radio mogla by sie przydac ta lektura

PS2. podlacz kolegi glosniki pod mocnego wzmaka i powiedz co wtedy powiedzial ciekawe czy bedzie nadal uwazal ze jego radio ma takiego powera
  • Poziom 20  
    A czy mogl by ktos obliczyc moc dla radia Pioneer DEH-P7300R ? bo takie wlasnie ma kolega .
  • Poziom 28  
    Vitu napisał:
    A czy mogl by ktos obliczyc moc dla radia Pioneer DEH-P7300R ? bo takie wlasnie ma kolega .
    przeciez podalem ci realna moc dla radia !!
    nie rozumiem co chcesz obliczac !!
    2 waty w jedna strone czy w druga nie zrobia zadnej roznicy a przynajmniej ty ich nie uslyszysz
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Vitu wszystkie radia sa zasilane tym samym napieciem 14,4V,niemaja przetwornic,w wiekszosci sa oparte o stopnie w klasie AB dlatego tez czy to bedzie sony za 200zl czy pioneer za 2000zl moce beda prawie te same...czyli 14-17W/4ohm
  • Poziom 28  
    z moca radyjek to jest tak:
    zakladajac napiecie 12 V i glosniczki 4 omy mamy
    I=U/R --> 12v / 4om = 3A
    P=UxI --> 12v x 3A = 36 W

wiec mamy 36 W ale jako ze wydziela sie cieplo (czyli sa straty) co oznacza ze efektywnosc spada o ok 1/3 czyli tak naprawde mamy 24 W
    oczywiscie na tym nie koniec
    odbiornik skldada siie z wielu elementow ktyrych sprawnosc nie osiaga 100% ponadto wiele elementow charakteryzuje sie tym ze wraz ze wzrostem temperatury traca na sprawnosci (np trranzystory krore sa odpowiedzialne za moc), niektore elektroniczne elementy sa w stanie zniesc obciazenie maxymalne tylko chwilowo a nie w sposob ciagly dlatego sie ogranicza ich pulap sprawnosci
    oczywiscie to nie wsszystko ale z grubsza mozna przyjac ze to sa znowu straty rzedu 1/3 mocy czyli tak naprawde uzyskujemy moc rzedu 14-17 W i to z dobrego radioodbiornika i przy zalozeniach 12V i 4 om
    wiec nie ma co sie chwalic ze ktos ma radyjko 4 x 60 albo wiecej bo i tak z niego nie wyciagnie nawet polowy
  • Poziom 35  
    majac napiecie 14.4(przy takim sa podawane moce) i od ktorego odejmiemy napiecie nasycenia samego stopnia koncowego ok ~3V 14.4V-3V=11,4V a wiec zostaje nam 11,4V napiecia stalego z czego policzymy sobie teoretyczna moc 11,4/1.41=8V a wiec otrzymujemy 8V na wysjciu wiec 8x8=65/4ohm=16.25W...
  • Poziom 13  
    Takie fajne radyjko, a głośniki Alpharda ;)

Vitu to co pisze na panelu to moc max., rzeczywista moc radii samochodowych jest w granicach 15-19 W na kanał, może być więcej, ale to już przy strasznych zniekształceniach.

Jedyne co Ci moge doradzić to wydrukuj koledze kilka artykułów z netu, albo kup jakiś poradnik w stylu "audio dla początkujących" ;)

Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Wystarczy wydrukować ten wątek ;P
    Moce uzyskane w teście Auto Hi-Fi &Tuning
    Caliber MCD550M ______4x16.8W
    Clarion DB348RMP _____4x16.0W
    Pioneer DEH-P3600MP __4x18,4W
    VDO CD139MP3 _______4x17,6W
    Pioneer DEH-P7600MP __4x18,4W
    Blaupunkt Toronto MP73 4x15,2W
    Clarion DZX 748RMP ___4x17,9W
    Alpine CDA - 9812RR ___4x24W
    Kenwood KDC-M4524 __4x18,2W
    Pioneer DEH-P3500MP __4x17,6W
    RF RFX9120R _________4x17,6W
    VDO CD2703_________ 4x16.9W
    Uff że mi sie chciało pisać ;)
  • Poziom 28  
    łowieca napisał:
    Wystarczy wydrukować ten wątek ;P
    Moce uzyskane w teście Auto Hi-Fi &Tuning
    Caliber MCD550M ______4x16.8W
    Clarion DB348RMP _____4x16.0W
    Pioneer DEH-P3600MP __4x18,4W
    VDO CD139MP3 _______4x17,6W
    Pioneer DEH-P7600MP __4x18,4W
    Blaupunkt Toronto MP73 4x15,2W
    Clarion DZX 748RMP ___4x17,9W
    Alpine CDA - 9812RR ___4x24W
    Kenwood KDC-M4524 __4x18,2W
    Pioneer DEH-P3500MP __4x17,6W
    RF RFX9120R _________4x17,6W
    VDO CD2703_________ 4x16.9W
    Uff że mi sie chciało pisać ;)

moze i ci sie chcialo ale byka popelniles lepiej szybko to popraw bo sie wszyscy rzuca na alpinke i jej niesamowiata moc :D
    a tak pozatym to powinienes dodac przy jakich znieksztalceniach podales te moce

PS. a tak wogole nie wiem czy wiecei ale kiedys pare lat temu alpinka wypuscila na rynek radyjko o mocy 4x60 wat max
    i zgadnijcie co, zaprzestali produkcji tego modelu tak samo szybko jak zaczeli
    zbyt duzo ludzi skarzylo sie na fatalna jakosc dzwieku
    czyli mowiac szczerze wiecej z radyjek nie wykrzesamy nie zmieniajac zasilania w konstrukcji..
  • Poziom 42  
    raveland napisał:
    z moca radyjek to jest tak:
    zakladajac napiecie 12 V i glosniczki 4 omy mamy
    I=U/R --> 12v / 4om = 3A
    P=UxI --> 12v x 3A = 36 W

wiec mamy 36 W ale jako ze wydziela sie cieplo (czyli sa straty) co oznacza ze efektywnosc spada o ok 1/3 czyli tak naprawde mamy 24 W
    oczywiscie na tym nie koniec
    odbiornik skldada siie z wielu elementow ktyrych sprawnosc nie osiaga 100% ponadto wiele elementow charakteryzuje sie tym ze wraz ze wzrostem temperatury traca na sprawnosci (np trranzystory krore sa odpowiedzialne za moc), niektore elektroniczne elementy sa w stanie zniesc obciazenie maxymalne tylko chwilowo a nie w sposob ciagly dlatego sie ogranicza ich pulap sprawnosci
    oczywiscie to nie wsszystko ale z grubsza mozna przyjac ze to sa znowu straty rzedu 1/3 mocy czyli tak naprawde uzyskujemy moc rzedu 14-17 W i to z dobrego radioodbiornika i przy zalozeniach 12V i 4 om
    wiec nie ma co sie chwalic ze ktos ma radyjko 4 x 60 albo wiecej bo i tak z niego nie wyciagnie nawet polowy

A ja proponuje poprawić te rozważania na temat obliczeń mocy
  • Poziom 28  
    skoro wiesz cos wiecej czego ja nie wiem wypowiedz sie
  • Poziom 29  
    jeśli dobre daria mają max 4x19rms to boje sie pomysleć ile maja np: First itp.
  • Poziom 35  
    podobnie bo niby czemu mial by miec mniej,powiem wiecej w niskich modelach pioneera itp siedza te same scalaki w roli stopnia mocy co w firstach
  • Poziom 30  
    Moc Alpinki to nie mój błąd. Jeśli już to autora tekstu.
    W żadnym z testów nie podano przy jakich zniekształceniach myśle że 1%.
  • Poziom 1  
    WG testów w GT (artykuł dostępny w pdfie na stronie alpine)

Moc (W) 1%THD 13,8V

alpine cde-9871 -19
    blaupunkt mp37 -16,4
    clarion dxz468rmp -18,5
    kenwood kdc-w3037 -19,5
    pioneer deh-3900mp -17,2

Moc (W) 10% THD 13,8V

alpine cde-9871 -26,5
    blaupunkt mp37 -21,3
    clarion dxz468rmp -24,5
    kenwood kdc-w3037 -----
    pioneer deh-3900mp -23,8

Super POWER MAX , czyli moc maksymalna (W) 13,8V

alpine cde-9871 -33W (15% THD)
    blaupunkt mp37 -29W (25% THD)
    clarion dxz468rmp -30W (20%THD)
    kenwood kdc-w3037 -31W (9%THD)
    pioneer deh-3900mp -34W (31%THD)

Kto ma najlepszy dział marketingu ? - moc na panelach ;)
    alpine -4x45W
    blaupunkt -4x45W
    clarion -4x52W
    kenwood -4x50W
    pioneer -4x50W
  • Poziom 30  
    Bardzo ładnie wyglada Kenwood pod względem mocy max. 31W i tylko (i aż :P) 9%THD :D
  • Poziom 10  
    No właśnie Kenwood wypada bardzo fajnie. Na allegro kosztuje około 300 zł wiec i cena jest atrakcyjna. Zauważyłem jedną rzecz do której można się przyczepić: brak wyjścia przedwzmacniacza(moduł na allegro 27zł). Rozwiązaniem pośrednim może okazać się mostokowanie wzmacniacza do ukłądu 3 głośników (2 na przodzie + tuba pasywna). Pytanie tylko czy się da ?
    Alternatywą jest model kenwooda 410 troszkę starsze radio jednak chyba na lepszy wzmacniacz bo na mosfetach. Właściwie to bardziej do wnętrza mojego auta pasuje 3037 i teraz nie wiem co zrobic.
    Pytania:
    1. Czy można mostkować wyjścia wzmacniacza kenwooda 3037.
    2. Czy można mostkować wyjścia wzmacniacza kenwooda 410 i czy faktycznie jest na mosfetach.
    3. Co byście wybrali?
  • Poziom 10  
    Przejrzałem chyba całe Forum. Dochodzę do wniosku, iż 99% forumowiczów mając do wyboru Kenwooda(3037) i Pioneera(2900/3900) wybiera Pioneera. Wczoraj byłem w MM i porównałem oba te modele. Pioneer faktycznie ma większą moc w górnym zakresie skali. Co do czystości dźwięku to nie potrafię tego ocenić. Nadal nie wiem co kupić.
  • Poziom 23  
    niko123 napisał:
    jeśli dobre daria mają max 4x19rms to boje sie pomysleć ile maja np: First itp.

Ja jakiś czas temu sprzedałem Firsta (miał około 20 lat) który mocy mierzonej przy 4Ω osiągał 2x5,5W, wyżej same zniekształcenia :)
  • Poziom 2  
    Mógłby mi ktoś powiedzieć czy mogę złączyć obydwa tylne kanały razem i podłączyć do skrzynki basowej bez wzmacniacza?? - mam co prawda taki gówniany wzmacniacz z allegro ale chciałbym sprawdzić czy nie będzie lepiej bez niego.
  • Poziom 30  
    Joko3m napisał:
    Mógłby mi ktoś powiedzieć czy mogę złączyć obydwa tylne kanały razem i podłączyć do skrzynki basowej bez wzmacniacza?? - mam co prawda taki gówniany wzmacniacz z allegro ale chciałbym sprawdzić czy nie będzie lepiej bez niego.