Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sonda Lambda a strumennica wydechu.

Ymmot 31 Sie 2007 23:08 2420 5
  • #1 31 Sie 2007 23:08
    Ymmot
    Poziom 12  

Witam,

posiadam Renault Clio2rev2 z 2003 roku z silnikiem 1.6 auto było już tuningowane, tak że z fabrycznych 115KM zrobiło się ~135KM. Niestety fabryczny wydech niedomaga i chciałem go wymienić. I tu mam problem bo auto ma dwie sondy lambda, pierwszą na kolektorze wydechowym druga zaraz za katalizatorem. Nie wiem czy mogę wyrzucić katalizator i wstawić strumienice bez kolejnego modyfikowania komputera który i tak nie jest już fabryczny.

Silnik (j6n) jest nadal wolno-ssący.

• #2 01 Wrz 2007 16:03
    sebastianxxx
    Poziom 15  

Witam
    Druga sonda lambda (licząc od głowicy) służy do sprawdzania czy katalizator poprawnie działa. Jeżeli go wytniesz to sterownik będzie "myślał" że katalizator jest niesprawny, zaświęci lampkę "check engine", i być może silnik przestanie prawidłowo pracować lub przejdzie w tryb awaryjny.

Myślę że modyfikacja komputera (programu) nie ma sensu, wystarczył by emulator drugiej sondy lambda. Sygnał drugiej sondy różni się od pierwszej tylko zmniejszoną amplidudą (mniej tlenu za katalizatorem).

Co ma Pan na myśli pod pojęciem "fabryczny wydech niedomaga"

Wstawienie strumienicy nie koniecznie zwiększy moc, w większości przypadków jest na odwrót (lepiej wstawić rurę o średnicy identycznej jak reszta układu wydechowego).
    Po za tym jest jeszcze kwestia czystości spalin, nie chodzi tylko o przegląd na stacji diagnostycznej, ale również o środowisko.

• #3 02 Wrz 2007 02:00
    Ymmot
    Poziom 12  

sebastianxxx napisał:
    Witam
    Druga sonda lambda (licząc od głowicy) służy do sprawdzania czy katalizator poprawnie działa. Jeżeli go wytniesz to sterownik będzie "myślał" że katalizator jest niesprawny, zaświęci lampkę "check engine", i być może silnik przestanie prawidłowo pracować lub przejdzie w tryb awaryjny.

Myślę że modyfikacja komputera (programu) nie ma sensu, wystarczył by emulator drugiej sondy lambda. Sygnał drugiej sondy różni się od pierwszej tylko zmniejszoną amplidudą (mniej tlenu za katalizatorem).

Przyznam się że pierwszy raz słyszę o czymś takim.
    Gdzie coś takiego mógł bym nabyć ?
    sebastianxxx napisał:

Co ma Pan na myśli pod pojęciem "fabryczny wydech niedomaga"

Wstawienie strumienicy nie koniecznie zwiększy moc, w większości przypadków jest na odwrót (lepiej wstawić rurę o średnicy identycznej jak reszta układu wydechowego).
    Po za tym jest jeszcze kwestia czystości spalin, nie chodzi tylko o przegląd na stacji diagnostycznej, ale również o środowisko.

Niestety nie wstawię już katalizatora bo nowy układ wydechowy ma w programie tylko jeden końcowy tłumik.

• #5 06 Wrz 2007 13:17
    pivvo
    Poziom 22  

co do katalizatora to jest sumienie każdego z użytkowników natomiast strumienica ma zastosowanie np. w silnikach samolotowych napędzanych silnikami tłokowymi bo jej pozytywne działanie jest w wąskim zakresie przepływu gazów, a co za tym idzie określonych obrotach silnika poniżej i powyżej wyliczonych przepływów gazów (obrotów) jest przeszkodą dla spalin.

• #6 07 Wrz 2007 00:26
    Ymmot
    Poziom 12  

Chętnie bym zostawił katalizator ale kupiłem wydech bez niego a ciąć go nie mam zamiaru. Do tego mam zamiar doładować auto i nie sądzę aby std. katalizator to przeżył.