Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór kotła do domku

brunon71 15 Wrz 2007 13:29 12367 21
  • #1 15 Wrz 2007 13:29
    brunon71
    Poziom 15  

Witam
    Zdaje sobie sprawę z tego, że forum to, jest poświęcone głównie sprawom związanym z wszelkiego rodzaju sprawom, mającym większy lub mniejszy związek z elektrycznością. Jednak napisze o moim problemie, chciałbym się poradzić szanownych użytkowników tego forum, odnośnie wybranych prze zemnie modeli kotłów centralnego ogrzewania. Mój stary kocioł zakończył żywot więc stoję przed wyborem nowego. Dom 130 m2 powierzchni mieszkalnej i 18 m2 stanowi sień do tego 120l zasobnik CWU, wybrałem kotły między 18 kW a 20 kW mój wybór padł na kocioł STK 22 kW z firmy PROTECH (chyba na niego się zdecyduję), myślałem także o kotle SAS 17 kW z Buska Zdroju, oraz o kotle WAMET 18 z firmy POLSPAW. Odwiedziłem wiele stron na temat ogrzewania, parę forum, ale czuję tam taką tendencyjność. Elektroda to forum bardzo obiektywne, a temat ogrzewania nie jest na pewno tutaj obcy więc proszę o pomoc. Proszę aby jeżeli istnieje taka możliwość scharakteryzować dane kotły ich wady zalety i ogólnie jak sprawują sie w użytkowaniu.
    Za wszelką pomoc dziękuję.

• #2 15 Wrz 2007 15:09
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Kup ostatni numer "Muratora" Wszystko tam opisali..
    Poczytaj, pomyśl i nie kupuj badziewia..
    WW

• #3 17 Wrz 2007 21:40
    andreas500
    Poziom 12  

Polecam ci kociołki IMERGAZA duży wybór, kup jednak tylko z zamknietą komorą spolania.
    Ja kupiłem EKOSTAR rok temu i jest OK

• #4 18 Wrz 2007 13:38
    brunon71
    Poziom 15  

Przejrzałem muratora, co prawda pobieżnie ale z tego co widziałem to skupiono się głównie na ogólnych rzeczach, ja już zdecydowałem, ma to być kocioł węglowy, dolnego spalania, z ręcznym narzutem, chciałem uzyskać więcej informacji o tych wyszczególnionych modelach, może ktoś posiada i eksploatuje, był bym wdzięczny gdyby ktoś praktycznie ocenił któryś z tych modeli.
    Pozdrawiam.

• #5 18 Wrz 2007 14:18
    Miron 65
    Poziom 2  

zgadzam sie z kolega,tylko z zamknięta komorą spalania,takie kotły maja większa sprawnośc,odzyskują ciepłoze spalin,sa nowocześniejsze.

• #6 18 Wrz 2007 21:47
    eden13
    Poziom 13  

Moi rodzice też musieli kupić kocioł CO i wzieli coś z oferty POLSPAW ale konkretnie nie wiem który bo jeszcze nie przywieźli go .

• #7 19 Wrz 2007 11:08
    stano15
    Poziom 13  

Jeżeli chodzi o dolne spalanie to polecam DAKON

• #8 19 Wrz 2007 11:39
    zendar
    Poziom 16  

Posiadam kocioł miałowy SAS z 2000 roku, górne spalanie. Jakość wykonania kotła wydaje mi się bardzo dobra, nie ma jak na razie żadnych usterek. Ten model posiada potężną komorę spalania - można załadować sporo opału. Sterownik jest bardzo prosty, tylko podstawowe funkcje.

Mogę ci poradzić abyć wybrał kocioł właśnie z jak największą komorą spalania, dolne spalanie, zwróć uwagę aby wykonanie kotła pozwalało jak najmniej energii oddawać do komina.
    Sterownik - warto dopłacić do zaawansowanych funkcji, np. sterowanie pompą CO i pompą cyrkulacyjną (boiler) w zalezności od temperatury kotła + czasówka.
    Te kotły często się czyści więc warto zakupić model z dobrym dostępem.

Czemu nie decydujesz się na kocioł z podajnikiem?

• #10 19 Wrz 2007 20:54
    brunon71
    Poziom 15  

Myślałem nad kotłem DAKON jest stosunkowo tani, niestety nigdzie nie mogłem znaleźć przekroju tego kotła, kocioł z podajnikiem jest dużo droższy, i powiem szczerze że mnie na niego nie stać, chcę kupić "goły" kocioł a wysteruje go LUMELKIEM NT9 ma parę przydatnych funkcji, a posiadam dwa takie. TermoTech to kocioł podobnie o spalaniu górno - dolnym, a jako że dysponuje kominem o 15cm x 22cm i wysokości 9m więc przy takim ciągu myślę że mogę sobie pozwolić na kocioł wyłącznie z dolnym spalaniem, tym bardziej że czytałem na elce że bardziej ekonomiczne i dobrze sterowalne

• #12 29 Wrz 2007 10:21
    andreas500
    Poziom 12  

Powiem krutko nigdy kocioł z dolnym spalaniem nie bedzie bardziej ekonomiczniejszy od tego z górnym spalaniem, chyba że dziela ich konstrukcje pokolenia
    w kamieniu łupanym z cywilizacja 2000

Dodano po 1 [minuty]:

zdecyduj sie krutko
    1--wegiel
    2--gaz
    3---drewno

różne beda wtedy kotły

• #13 29 Wrz 2007 10:22
    zendar
    Poziom 16  

andreas500 napisał:
    Powiem krótko nigdy kocioł z dolnym spalaniem nie bedzie bardziej ekonomiczny od tego z górnym spalaniem

Możesz to uzasadnić?

• #14 29 Wrz 2007 10:34
    andreas500
    Poziom 12  

zawsze takie jest prawo spalania jak cos palisz od góry spala sie wolniej a od dołu szybciej i musisz tłumic a to wiaże sie z kosztem

Dodano po 2 [minuty]:

zwruc uwagie na gwarancie kotłów dają tylko na spawy
    nie na przepalenie blach.
    Kotły z górnym spalaniem zawsze sa zywotniejsze

• #15 29 Wrz 2007 10:48
    zendar
    Poziom 16  

Szybkość spalania zależy od ilości dostarczonego tlenu, czyli pracy wentylatora. Co ma do tego konstrukcja kotła?
    Na ekonomię pracy kotła bardziej wpływa sposób odbierania ciepła i przekazywania go do instalacji CO, tak żeby jak najmniej niepotrzebnie szło w komin.
    Kocioł z dolnym spalaniem jest przyjemniejszy i łatwiejszy w obsłudze.

• #16 29 Wrz 2007 12:02
    andreas500
    Poziom 12  

jestwiekszy i drozszy, ale niedurzo, napewno ale tylko tyle minusów
    kotła z górnym paleniem

Dodano po 1 [minuty]:

kotły gazowe kondensacyjne też korzystaja z tej zasady

Dodano po 28 [minuty]:

dodam że spalanie górne jest bardziej ekonomiczne bo powoduje prawie 100% wypalenie materjału ,
    dolne nigdy tego nie zapewni

• #17 30 Wrz 2007 11:46
    stano15
    Poziom 13  

Górne spalanie to własnie to pokolenie w kamieniu łupanym.

• #18 30 Wrz 2007 14:44
    andreas500
    Poziom 12  

nigdy
    zwróć uwag ie na najnowsze kominki, gdzie wielki konar drewna jest spalany przez lekki nadmuch i żarzenie
    oszczędność polega na efekcie i energii włożonej.
    Zgoda co od dołu pali się szybko i łatwo, ale ekonomia chce inaczj

• #19 30 Wrz 2007 20:35
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

JAk ktos chce mieć kotłownie w salonie ze składem opału koło bibloteczki i całym syfem z popiołu na ścianach, porannym pospiechem ,wywalaniem popiołu z popielnika to ...gorąco polecam taki kominek..
    WW

• #20 01 Paź 2007 16:26
    andreas500
    Poziom 12  

JAk ktos chce mieć kotłownie w salonie ze składem opału koło bibloteczki i całym syfem z popiołu na ścianach, porannym pospiechem ,wywalaniem popiołu z popielnika to ...gorąco polecam taki kominek..
    WW
    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

czemu w saloniku i nie kominek tylko piec w piwnicy, dlatego że tam jego miejsce. W salonie ja mam kocioł gazowy IMERGAZA z zamknięta komorą spalania.
    Jak masz taką wolę możesz i ognisko rozpalić.

• #21 02 Paź 2007 17:14
    brunon71
    Poziom 15  

Odnośnie sposobu spalania to polecam lekturę
    http://www.ekokotly.com.pl/page.php?art=6
    mimo że podejście komercyjne, to chyba w najprostszy sposób wytłumaczone, do tego ekonomiczne palenie w kotle górnego spalania polega na częstym dorzucaniu małych porcji paliwa wtedy mamy dość duży wpływ na proces spalania, w dolnym spalaniu rzadsze dorzucanie plus większe możliwości regulacyjne. Przez 15 lat byłem palaczem i obsługiwałem kotły które powstawały w zakładach państwowych w czasie kiedy orzeł nie posiadał jeszcze korony były to głównie kotły UKS II, SWC, (40-100kW)(górne spalanie) oraz ECW IVa żeliwny na koks 220kW (dolne spalanie) i najłatwiej było właśnie wyregulować ten koksowy kocioł do tego dorzucaliśmy dwa razy na dzień parę taczek i mieliśmy spokój, tyle mogę powiedzieć na temat sposobu spalania. Jeżeli chodzi o kominki to niestety nie mam miejsca na niego.

• #22 02 Paź 2007 17:38
    andreas500
    Poziom 12  

muszę przyznać że jak dla mnie jest to extra artykuł,
    ale ja mam taki kociołek i w wielkie mrozy spisuje sie rewelacyjnie i oszczędnie na lżejsze warunki używam gazowy jak pisałem. Jak zobaczę różnice ekonomiczna to go zmienię ma już 10l. A spalam węgla za 200zł w mrozy co jest dobrym wynikiem (140m- do ogrzania)

Dodano po 10 [minuty]:

Jak żywo widać wszyscy mają rację, jeśli konstrukcja i eksploatacja spełnia nasze potrzeby i warunki kieszeniowe a oszczędności śladowe o które sie bija nie warte są naszego zachodu. Kupujmy co nam pasuje a i tak jak sie okaże
    potem nabito nas w butelke

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME