logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Co to są poziomy TTL w zestawie NE2055 Miernik Częstotliwości?

ziggi87 20 Lis 2003 16:05 5047 8
REKLAMA
  • #1 407282
    ziggi87
    Poziom 12  
    Posty: 106
    Ocena: 1
    Witam,
    w opisie zestawu NE2055 Miernik Częstotliwości znajduje się zdanie "Układ pozwala na pomiary...o poziomach TTL" Co t są właściwie te poziomy TTL i jakie wartości przyjmują?


    Pozdrawiam
    ziggi
  • REKLAMA
  • #2 407293
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5960
    Pomógł: 197
    Ocena: 741
    +5V = "1"
    0V = "0"
  • REKLAMA
  • #3 407305
    Tdv
    Poziom 34  
    Posty: 2237
    Pomógł: 150
    Ocena: 53
    jozefg: no troche przeadziles... To co podales to teoria - nie osiagalna nawet teoretycznie. Układy TTL interpretują napięcia następująco:
    0..0,8V - logiczne 0
    2..5V - logiczna 1

    Na wyjściach układów TTL zazwyczaj jest około 0,4 w stanie niskim i 3,5 w stanie wysokim.
  • #4 407320
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5960
    Pomógł: 197
    Ocena: 741
    Oczywiście że podałem wartości teoretyczne - a wielkości praktyczne , tak jak podałeś
  • REKLAMA
  • #5 407855
    ziggi87
    Poziom 12  
    Posty: 106
    Ocena: 1
    Ok,a załóżmy,że mamy napięcie stałe (20 V) o f 15,123 MHz. Czy ograniczając je do 3 V np. przy pomocy stabilizatora zmnienimy jego częstotliwość? A jeśli tak,to czy istnieje sposób na ograniczenie napięcia bez zmiany częstotliwości?


    Pozdrawiam
    ziggi
  • REKLAMA
  • #6 407866
    Lukasz
    Poziom 27  
    Posty: 877
    Pomógł: 73
    Ocena: 44
    Oczywiście ,że istnieje wystarczy zastosować dzielnik z 2 rezystorów połączonych szeregowo.
  • #7 410396
    Tremolo
    Poziom 43  
    Posty: 13793
    Pomógł: 1016
    Ocena: 497
    absolutne maximum dla TTL wychodzi gdzies koło 7 VDC...

    acha co do dzielenia tej czestotliwości czy nie zajda zmieny dotyczące utraty (indukcyjnej filtracji napięcia przez rezystory) nie będzie trzeba jakiejś kompensacji użyć?
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #8 410452
    Nemo
    Poziom 31  
    Posty: 2078
    Pomógł: 9
    Ocena: 72
    Poziom wysoki TTL w praktyce od 2,5V. Poniżej dzieją się cuda. W przypadku serii LVC jest to nieco niżej. Inne zasilanie, inne poziomy. Co zaś się tyczy dzielnika, to wystarczą rezystory bezindukcyjne. Są w sprzedaży, choć osobiście nie stosowałem. Dla takich częstotliwości powinny wystarczyć.
    Pozdrawiam.
  • #9 410458
    ggrunge
    Poziom 17  
    Posty: 307
    Pomógł: 9
    Ocena: 25
    od kiedy to napiecie stale ma czestotliwosc ? :D
    skoro chcesz zmniejszyc to do 3V to wrzuc diode zenera na 3V i powinno byc dobrze

    Pozdrawiam

Podsumowanie tematu

✨ Poziomy TTL (Transistor-Transistor Logic) w zestawie NE2055 Miernik Częstotliwości odnoszą się do standardowych napięć logicznych rozpoznawanych przez układy TTL. Poziom logicznego "0" to napięcie od 0 do około 0,8 V, natomiast poziom logicznego "1" to napięcie od około 2 do 5 V. W praktyce wyjścia układów TTL mają napięcia około 0,4 V w stanie niskim i około 3,5 V w stanie wysokim. Maksymalne napięcie dopuszczalne dla układów TTL to około 7 V DC. Aby zmniejszyć napięcie sygnału wejściowego (np. z 20 V do 3 V) bez zmiany częstotliwości, można zastosować dzielnik napięcia złożony z dwóch rezystorów połączonych szeregowo. W przypadku wysokich częstotliwości zaleca się stosowanie rezystorów bezindukcyjnych, aby uniknąć filtracji indukcyjnej i ewentualnej konieczności kompensacji. Alternatywnie, do ograniczenia napięcia można użyć diody Zenera o napięciu około 3 V.
REKLAMA