Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop - ładowanie - POMOCY

AndRe 09 Sep 2002 18:30 8826 17
    AndRe
    Level 23  
    Witam

Mam nastepujacy problem z ladowaniem:
    Po podlaczeni zasilacza kolor diody z zielonego (zasilanie) zminia sie na czerwony (ladowanie). Wszystko byloby OK gdyby nie fakt, ze po 10-15 sek. dioda zminia kolor na zielony i nie laduje :( . Jezeli wlacze i wylacze zasilacz znow przez chwile swieci sie czerwona dioda. Czy moze to byc wina baterii ? Bardzo prosze o pomoc. Dodam ze podczas ktotkiego okresu ladowania slychac w srodku laptopa jakies syczenie (jakby jakis przekaznik czy cos).
    Bestyjek
    Level 17  
    Może stara bateria z "zaawansowanym" efektem pamięci? Spróbuj rozładować ją do zera np. żarówką i na noc włożyć do lodówki 8O - troszkę mi to pomogło przy akumulatorze z kamery.
    AndRe
    Level 23  
    Bateria ti Li-ion nie jest taka stara.
    Jest rozladowana do zera i mam w efekcie to co opisalem wyzej.

Thnx
    LEM
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    AndRe wrote:
    Bateria ti Li-ion nie jest taka stara.
    Jest rozladowana do zera i mam w efekcie to co opisalem wyzej.

Thnx

Jeśli faktycznie rozładowałeś ją do zera to może teraz należałoby ją "pobudzić". Wielkokrotnie miałem podobny problem jak "formatowałem" baterie. Przyłóż na jakieś 10-15 sekund napięcie stałe do styków baterii z jakiegoś zewnętrznego zasilacza prądu stałego o napięciu ok 12V. Pamiętaj o zachowaniu biegunowości.

Jeśli mam rację po tym zabiegu po włożeniu baterii do laptopa powinna się zacząć normalnie ładować.

To co napisałem jest oparte na moich doświadzeniach ...
    Pikus
    Level 12  
    baterie LI-io nie mozna w ten sposob ladowac jak kolega powiedział
    maja rozbudowany system nadzoru napiecia i wewnetrzne mga byc sterowane .(napisz z jakiego sa laptopa)
    LEM
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Przepraszam nie doczytałem, że jest to bateria Li-ion :oops:
    Jednak dobrze byłoby, aby kolega AndRe napisałe może dokładniej z jakim laptopem mamy doczynienia.
    AndRe
    Level 23  
    Jest to laptop "Twinhead" P III 600Mhz - nie jest to zabytek :)
    Bateria nie jest martwa, laptop odpala sie na niej ale zaraz sie wylacza.
    Dzwne jest to ze po podlaczeniu zasilania laduje przez jakies 10-15 sek. a potem nie :( Co to za diabel.... ?

Pozdrawiam
    Pikus
    Level 12  
    Prawdopodobnie masz juz słabe akumulatory,i skonczyla sie jej zywotnosc
    lub moze byc tez taka mozliwosc ze jedeo z ogniw w akumulatorze jest
    słabe i układ elektroniki wylacza baterie (kazde ogniwo w srodku jest odzielnie kontrolowane przez układ )
    AndRe
    Level 23  
    Ogniw jest 9 sa parowane po 3 sztuki. Posprawdzalem ogniwa i sa OK, trzymaja napiecie i prad. Moze to elektronika ? Czy znacie jakies serwisy baterii w okoloicach Olsztyna lub Elblaga.

Thnx
    Pikus
    Level 12  
    Odłącz elektronike od baterii i podłacz obciazenie (np.zarówke 12V/10W)
    sprawdz wtedy napiecia na poszczegolnych ogniwach .
    Jesli napięcia bedą sie roznice miedzy akumulatorami wiecej niz 0,5%
    oznacza to ze z akumlatorem jes cos nie tak,lub jesli napiecia wszystkich
    akumulatorów zaczną gwałtownie spadac kwalifikują sie do wymiany.
    mgim
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeżeli masz ładowarkę (dobrą) do tego typu akumulatorów,to naładuj "na zewnątrz" do pełna.Podłącz jakieś obciążenie adekwatne do poboru mocy przez notebooka,następnie podłącz woltomierz i amperomierz Jakbyś miał sprzęgnięte z komputerem,to super,t wtedy zobacz prąd rozładowania i czas podtrzymania napięcia.Decyzja wtedy jest jasna,lub prościej,podłącz akku od innego notebooka (takiego samego).
    AndRe
    Level 23  
    Naladowalem akku bez elektroniki, bateria trzyma OK. Po dolaczeni elektroniki bateria wskazuje 0% naladowania i laptop piszczy :( gdzie mozna naprawic elektonike ? Co moglo poleciec ?

Pozdrawiam
    Masster
    Level 32  
    Nie pamiętam kto to napisał ale przytoczę treść posta o podobym temacie:

"W Warszawie na ul. Lektykarskiej jest firma IC Electronics. Specjalnocią jest naprawa i regeneracja akumulatów do tel.komórkowych i laptopów.
    Ostatnio naprawiałem tam aku od laptopa IBM, szybko, skutecznie i niedrogo (150zł). Nowy 1500!"

Poszukaj do nich numeru i dowiedz się u źródła co i za ile.

Ja mam swoje pytania dotyczące akumulatora Ni-MH z latopa PHILIPS FT-8600. Nie chciałem rozpoczynać nowego tematu.

A więc był już bardzo słaby, komputer jeżeli z niego startował to po 2 sekundach się wyłączał a winda pokazywała 100% naładowania :lol: . Więc w ramach eksperymentu zrobiłem to o czym pisał Bestyjek czyli rozłdowałem żarówką samochodową do zera (amperomierz pokazywał prąd zędu 3A :idea: ) potem na noc do zmrażarki. Rano pozwoliłem mu trochę odtajać, rozkręciłem wytarłem wodę i wysuszyłem. I według opisu LEMa dałem przez 15 sekund na każdą z 3 paczek po 3 ogniwa 12V z zasilacza od komutera (+ do + a - do -) Ładowarka w laptopie zaczęła zachowywać się dokładnie tak samo jak u AndRego czyli po podłączeniu zapala się na chwile ładowanie po czym gaśnie a winda tym razem pokazuje 0 % naładowania. Dodam jeszcze, że napięcie na baterii jest 10,5V a powinno być 10,8V ale to chyba mieści się w granicy błędu, podczas wcześniejszych eksperymentów za każdym razem jak oddzielałem elektronikę w baterii od ogniw to się zerował miernik naładowania ale ładował tymczasem teraz już 3 godziny komputer jest włączony a stan baterii nadal 0%. Czyżby umarła na dobre?

Mam jeszcze jedną prośbę do ludzi zajmujących się laptopami. Gdzie mogę znaleźć jakąś dokumentację techniczną dotyczącą tego notebooka?
    AndRe
    Level 23  
    Ja tam juz mam dosc tej baterii. Mam na sprzedaz tego laptopa za 1900zl - z uszkodzona elektronika baterii (P III 600Mhz, 128RAM, 10Gb HDD, CD, FDD, IR, RS, LPT, Tv-out[ATI 8Mb], 2 x PCIMCIA, PS2, Matryca TFT 14,1.

Pozdrawiam wszystkich
    i dziekuje za pomoc
    tzok
    Moderator of Cars
    Co do piszczenia/syczenia to może być wina przetwornicy napięcia w laptopie. Nie piszesz czy laptop działa normalnie na zasilaczu (z włożoną baterią lub bez niej). Jak próbowałem podłączyć swojego ThinkPada do zasilacza 12V to też piszczał i ładował baterię tylko przez chwile... a był w 100% sprawny (tak komputer jak i bateria) tyle, że napięcie zasilacza było za niskie, więc może masz uszkodzony zasilacz lub przewód. Po podniesieniu napięcia do ok. 14V bateria ładowała się normalnie ale tylko przy wyłączonym komputerze (na oryginalnym zasilaczu ładuje się też przy włączonym). Jeśli jednak trzymałeś baterię w komputerze a głównie korzystałeś z zasilacza to mogłeś ją w ten sposób uszkodzić. Przy ciągłym korzystaniu z laptopa na zasilaczu należy baterię rozładować do 50% i wyjąć. Na koniec uwaga nie sugerował bym się wskazaniami wszkaźnika naładowania baterii, w różnych komputerach działa on bardzo różnie a jego wskazania są często bardzo mylące (czasem może się wyłączać przy 20% a czasem chodzi z 10 minut na 0%), co więcej w niektórych modelach po wyjęciu baterii zawsze podaje 0% a po określonym czasie ładowania 100%.
    Masster
    Level 32  
    Nie wiem czy piszesz do mnie czy do AnDrego. Opisze moją sytuację, mam tego notebooka dopiero od 2 tygodni i bateria już była w takim stanie, siłą rzeczy pracuje na zasilaczu (nieoryginalny) napięcie 19V prąd 3A, nie mierzyłem ale komputer na nim chodzi i nie ładuje (już) baterii zarówno jak jest włączony i wyłączony, przed eksperymentem opisanym wyżej próbował ładować ale i tak niewiele z tego wychodziło. A jak wyjmę baterię to zostaje wielka dzióra w obudowie 20x7cm :?
    tzok
    Moderator of Cars
    Raczej do AnDrego, bo co do Ciebie to wsadzanie ogniw do zamrażarki nie było zbyt rozsądne (i teraz już raczej nic im nie pomoże), ogniwa Li-Ion i Ni-MH (ani żadne inne zasadowe) nie znoszą zarówno wysokich (60 stC max), jak i niskich temperatur... Pobudzenie ogniw dużym prądem miało sens (w przypadku mikrozwarć jest szansa na ich "przepalenie"), podobnie można podratować baterie Ni-MH całkowicie je rozładowywując (tzn. do ~0,8V/ogniwo NIE mniej), ale tylko wtedy gdy jeszcze mają trochę pojemności (można to robić nawet regularnie co kilkanaście cykli ładowania, jak w przypadku Ni-Cd) ale prądem nie przekraczającym 1C. Jeśli komputer jest wyposażony w baterie Li-Ion i nie posiada funkcji regeneracji baterii to lepiej jest wyłączyć zarządzanie energią, zostawić włączony komputer (najlepiej w DOS'ie) i poczekać aż się sam wyłączy niż próbować rozładować baterie poza komputerem.
    Masster
    Level 32  
    No cóż mam pecha teraz mogę tylko wymienić ogniwa, coś około 23 zł za jedno a jest ich 9. Może znasz adres jakiegoś sklepu gdzie mogę je dostać taniej?

Dzięki za pomoc.

Mała poprawka bateria wczoraj wieczorem znowu zaczęła się ładować :P Ale i tak jest martwa i komputer się z niej nie uruchamia.