Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dwa telefony i łącznąść -jak to zrealizować w praktyce

pawelj 08 Paź 2007 22:37 4618 20
  • #1 08 Paź 2007 22:37
    pawelj
    Poziom 15  

Witam.
    Mam taki problem. Są sobie dwa domki obok siebie w odległości 80metrów kabla skrętki sieciowej.
    Teraz zaszła potrzeba aby te dwa domy połączyć linią telefoniczną. Najlepiej wykorzystując istniejącą skrętkę UTP ale niekoniecznie.

Głównie chodzi o to aby było to na zasadzie dwóch telefonów wykorzystywanych tylko do tej łączności - przy czym obydwa to telefony bezprzewodowe (jeżeli to ma znaczenie).
    Chodzi o to, żeby po podniesieniu słuchawki (wciśnięciu klawisza call w jednym telefonie )drugi zadzwonił no i potem normalna rozmowa telefoniczna - czyli telefon ale bez "wyjścia na tpsa"
    Szukając na elektrodzie znalazłem klika opisów w których pisze że temat był poruszany wielokrotnie i jeden schemat na przekźniakch - tam jest trafo 2x18 v. Czy ewentualnie to będzie działać w przypadku tel. bezprzewodowych - nietarczowych.

Czy ktoś dysponuje jakimś schematem jak to wykonać? - może innym niż ten przekaźnikowy?

Co do wykorzystania obecnej linii utp -jeżeli się uda to dobrze- jeżeli nie to położymy nowy kabel - tylko jaki.

Z góry dziękuję za wszelkie pomysły i sugestie

--
    PawełJ

0 20
  • #2 08 Paź 2007 23:34
    darga104@op.pl
    Poziom 17  

Witam.Drogi kolego 80 metrów to nie taka wielka odległość (bezprzewodowe nie tarczowe mocno dziwna i wydumana nazwa ) można to zrobić kablem a można i eterem,tak chyba to powinno się nazywać .Nie będzie to telefon bo
    to mocno rozbudowane urządzenie.Myślę że kontakt między dwoma domami
    można rozwiązać po pierwsze przez dwa radyjka 430Mhz ,oczywiście antenki
    na dachach(radyjka na ten zakres bez kłopotu do kupienia)google.Pasmo CB
    również dwa radyjka.Jak też rodzaj domofonu odpowiednio dopracowanego
    i zasilonego. Można dostać gotowe składaki w postaci kitów choćby w Jabelu
    po odpowiednim ulepszeniu ,bo mogą wystąpić straty w sygnale lub inne niepożądane efekty.No i kabel będzie bardzo narażony na usterki pogodowe.
    Myślę że te moje wymysły a sam to kiedyś zrobiłem i chodziło (kabel) jakoś pomogą w tym projekcie
    Pozdrawiam.

0
  • #3 09 Paź 2007 20:58
    pawelj
    Poziom 15  

"Bezprzewodowe a nie tarczowe" - chodziło mi o sam rodzaj telefonów. Inaczej rzecz ujmując bardziej nowoczesne, albo tonowe - chociaż sam nie wiem czy ma to jakieś znaczenie.

Co do wykorzystania CB czy krótkofalówek czy czegokolwiek kupowanego to to jest plan awaryjny.

Pomysł z telefonami wziął się stąd, że mam takie telefony w piwnicy. Więc nic tylko ich wykorzystać.
    Kabel już jest - zakopany w ziemi. Teraz tylko układ, który by "dzwonił" w odpowiednich momentach

pozdrawiam
    pawełj

1
  • #4 09 Paź 2007 22:19
    PICIA
    Poziom 33  

kup NT ISDN AETHRA na allegro za ok 20 zł
    i po sprawie łaczysz się poprzez wybieranie Tonowe

1
  • #5 09 Paź 2007 23:02
    jac55
    Poziom 10  

Witam
    Co do NT AETHRA to bardzo dobry pomysł tylko trzeba sprawdzic bo nie wszystkie wersje miały możliwość połączeń między portami analogowymi ( *2# )

0
  • #6 10 Paź 2007 11:17
    Keplak
    Poziom 17  

jeżeli chcesz mieć łączność pomiędzy budynkami i jest kabelek pomiędzy nimi ( skrętka to wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem pewnym jest kupienie 2 aparatów np. Panasonic KX-T 3250 ( najlepiej używanych ) na alegro albo najprostrzą i najtańszą centralkę telefoniczną ( myśle że będzie to wydatek około 300 zł ) i wszystko będzie ok. Rozwiązanie na centralce jest o tyle lepsze że dojdą np. takie funkcję jak budzenie , można korzystać z tej samej linii miejskiej i wiele innych udogodnień. Ja bym tak zrobił ale zadecydujesz sam. pozdrawiam

0
  • #7 10 Paź 2007 11:34
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Ja mam Telefonicę NT1PLUS 2B1Q i tam jest możliwość dzwonienia na drugi telefon bez konieczności podłączenia do miejskiej linii telefonicznej. Zamiast ciągłego sygnału po podniesieniu jest krótki sygnał przerywany. Gdy natomiast wybierzemy drugi numer: *1# to jest cisza zamiast zwrotnego sygnału wołania. Mimo to jestem z tego zadowolony, gdyż głównie służy mi to do sprawdzania aparatów.

0
  • #8 10 Paź 2007 21:57
    pawelj
    Poziom 15  

Dzięki za rady. Jak na razie znalazłem schemat chyba tego co mi potrzebne.
    http://www.elektroda.net/inne/centralka_dwunumerowa.html

Gdyby zrobienie tego cuda nie działało to poszukam jakiegoś urządzenia isdn.

Wszelakie pomysły z kupowaniem telefonów odpadają bo założenie jest takie, żeby wykorzystać stare telefony, które akurat mamy na stanie. Poza tym wydanie 300 zł mija się z celem - jak dla naszych potrzeb.
    40-50 to górna granica. A przy okazji gdyby ktoś miał takiego isdn-a nawet z uszkodzonym wyjściem "na miasto" to chętnie odkupię za rozsądną cenę.
    Jeszcze jakieś inne pomysły połączenia dwóch domów istniejącym kablem mile widziane
    Za dotychczasowe dziękuję:)

pawełJ

0
  • #9 11 Paź 2007 14:24
    romsik
    Poziom 14  

Najprostsze rozwiązanie to zasilacz min 24V wpiąć pomiędzy linie na końcu których są dołączone telefony, ewentualnie jeszcze w szereg z zasilaczem dać dławik żeby zasilacz nie zwierał sygnałów mowy. Powinno być dobrze słychać problem jest tylko z wywołaniem(dzwonieniem). W starych aparatach jest dzwonek polaryzowany i on delikatnie dzwonił przy wybieraniu impulsowym. Niestety aparatów elektronicznych to nie rusza trzeba wysyłać kilkadziesiąt woltów zmiennego żeby dzwonek w Twoim aparacie uruchomić

0
  • #10 11 Paź 2007 14:46
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Takich prostych "centralek" jak ten link podany wyżej jest więcej. Sam mam jeszcze chyba trzy inne opisy. Gdybyś był zainteresowany to napisz.

0
  • #11 11 Paź 2007 15:42
    pan_deejay
    Poziom 20  

Co do wywołania efektu dzwonienia to zastosowałbym wpięty w linię przekaźnik połączony w konfiguracji samoprzerywającej zasilanie- wtedy napięcie z cewki przekaźnika (wystarczające do zmuszenia aparatów do dzwonienia) pójdzie w linię.Wadą tego rozwiązania jest konieczność zastosowania u każdego rozmówcy takiego przekaźnika oraz to że będą dzwoniły obydwa aparaty jednocześnie : u abonenta wywoływanego oraz u wywołującego.Istotne jest to aby abonent wywołujący nie podniósł słuchawki w czasie używania "wywoływajki"

0
  • #12 25 Paź 2007 22:22
    pawelj
    Poziom 15  

zybex napisał:
    Ja mam Telefonicę NT1PLUS 2B1Q i tam jest możliwość dzwonienia na drugi telefon bez konieczności podłączenia do miejskiej linii telefonicznej. Zamiast ciągłego sygnału po podniesieniu jest krótki sygnał przerywany. Gdy natomiast wybierzemy drugi numer: *1# to jest cisza zamiast zwrotnego sygnału wołania. .

Kupiłem takie cudo. Nie działa.
    Tzn podpięte dwa telefony - po podniesieniu słuchawki słychać coś podobnego do zajętego - po wybraniu *1# - drugi nie dzwoni a w tym z którego wybieram sygnał jest bez zmian.
    Ma ktoś pomysł co może być przyczyną? Jak to ustawić?
    Pani z słuchawki powiedziała mi że mam wersję sprzętu 4.400 natomiast
    oprogramowanie wersji 5.3.4

0
  • #13 26 Paź 2007 10:22
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Spróbuj może zamiast 1 wybrać 2. Kto wie, może w twojej wersji oprogramowania było inaczej.
    Wersja sprzętu to: 6172250101
    Moja wersja oprogramowania to: 0204.

0
  • #14 26 Paź 2007 19:24
    pawelj
    Poziom 15  

zybex napisał:
    Spróbuj może zamiast 1 wybrać 2. Kto wie, może w twojej wersji oprogramowania było inaczej.
    Wersja sprzętu to: 6172250101
    Moja wersja oprogramowania to: 0204.

Próbowałem i 1 i 2 i różne inne cyferki. I nic. Pokombinowałem też z różnymi ustawieniami menu - bez efektów

Pawełj

0
  • #15 26 Paź 2007 19:42
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Tylko czy na pewno kupiłeś właśnie taki sam model?
    U mnie z tyłu jest napisane:
    Urmet TLC
    NT1 PLUS model 1938/35

0
  • #17 27 Paź 2007 09:27
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Czyli nie kupiłeś Telefoniki tylko Aethrę, a te nie mają takiej opcji w instrukcji obsługi. Mogłeś wcześniej zajrzeć do instrukcji, zanim zakupiłeś to zakończenie.

0
  • #18 27 Paź 2007 10:12
    oscar2000
    Poziom 33  

zybex napisał:
    Czyli nie kupiłeś Telefoniki tylko Aethrę, a te nie mają takiej opcji w instrukcji obsługi. Mogłeś wcześniej zajrzeć do instrukcji, zanim zakupiłeś to zakończenie.
    Aethra ma mozliwosc dzwoniena miedzy kanalami ale zalezne to jest od softu czyli zaczynajac od v.5.39 mozna juz dzwonic *2# nizsze wersje niemaja i jest to opisane na 20 str. instrukcji ..... do danej wersji NT

0
  • #19 27 Paź 2007 21:32
    pawelj
    Poziom 15  

oscar2000 napisał:
    zybex napisał:
    Aethra ma mozliwosc dzwoniena miedzy kanalami ale zalezne to jest od softu czyli zaczynajac od v.5.39 mozna juz dzwonic *2# nizsze wersje niemaja i jest to opisane na 20 str. instrukcji ..... do danej wersji NT

A czy jest możliwość wgrania nowego softu - jeżeli tak to jak i czy jest to gdzieś opisane?

Kurcze do tej pory były to dla mnie takie same skrzynki :(

0
  • #20 27 Paź 2007 22:00
    oscar2000
    Poziom 33  

jesli posiadasz linie ISDN TP.SA (ewentualnie inny operator) to moga ci to moga zdalnie zrobic upgrade do nowszej wersji ale warunek linia ISDN a w twoim wypadku to zakonczenie moze sluzyc tylko jako podstawka pod kwiatek .... sam tego napewno nie zmienisz........ no chyba ze masz kogos znajomego w TP. i ci lokalnie zmieni firmware w tym NT....

0
  • #21 29 Gru 2007 00:33
    KubaGlowno
    Poziom 13  

Moja propozycja to sprzedać to NT i kupić z nowszym softem , i wtedy nie ma problemu . a kombinacja *2# napewno działa sam przedchwilą sprawdzałem .

0
  Szukaj w 5mln produktów