Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary elektyczne, pytania.

23 Lis 2003 21:21 4601 9
  • Poziom 1  
    Witam
    Mam pytania dotyczące pomiarów elektrycznych:
    1. Przy pomiarze rezystancji izolacji przewodów , te przewody mogą być podłączone do bezpieczników w skrzynce RT, czy też te przewody trzeba odłączyć od bezbieczników, np: gdy mam do pomierzenia przewód 5x2,5 ( 3xL+N+PE ) to muszę odłączyć przewody L od bezpieczników, a N i PE od listw Ni PE, czy te przewody mogą być podłączone do bezpieczników i w/w listw ( oczywiście pomiar wykonuje beznapięcoowo( przy wyłączonych bezpiecznikach)).
    2. Przy pomiarze pętli zwarcia, do protokółu pomiarowego należy wykonać pomiary między L a PE (tylko), czy też (dodatkowo) do protokołu należy wykonać też pomiary między L a N.
    Jeżeli coś niezrozumiale napisałem to proszę mnie to "wytknąć", następnym razem się poprawię.

Pozdrawiam
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 12  
    Witam

pomiary rezystancji izolacji w obwodach rozdzielczych wykonujemy dla określonego odcinka obwodu, między kolejnymi zabezpieczeniami nadmiarowo-prądowymi. Przewodów nie odkręcamy od podstaw bezpiecznikowch. Chyba że wyniki pomiarów wskazują na uszkodzenie izolacji w badanym obwodzie i chcemy się przekonać, czy uszkodzona jest izolacja przewodu lub podstawy bezpiecznikowj.
    Natomiast przewody: neutralny "N" i ochronny "PE" odkręcamy od szyn na czas pomiaru rez. izolacji.

Ad 2
    Jeśli jest to protokół z badania skuteczności ochrony preciwporażeniowej w sieci TN-S, to wystarczy wykonać pomiar pomiędzy "L" a "PE", gdyż to przewód "PE" pełni funkcję ochronną.
  • Poziom 28  
    Może ten podręcznik Ci się przyda
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 19  
    No książeczka pierwsza klasa. Jest tam wszystko tylko trzeba to przeczytać.

Pozdrawiam.

Mathev
  • Poziom 28  
    Ciesze się, że mogłem być pomocny :lol:
  • Poziom 29  
    widziałem raz kolesia który mierzył impedancję pętli zwarcia w sieci TN-S jako L-N i testował ciągłość PE
    w ten sposób RCD nie wyskakiwał ;DDDDD
  • Poziom 22  
    Książka jest pomocna. Lecz należy wspomnieć o autorze i miejscu publikacji. -Prawa autorskie.
    http://www.sep.com.pl
    Ja też z tego skorzystałem. :) Dzięki.