Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2x altus 110 + 2x altus 140. wzmacniacz ?

22 Paź 2007 21:06 6712 25
  • Poziom 2  
    Witam. Posiadam głośniki altus 110, zastanawiam się nad kupnem dodatkowo altusów 140. Jako podstawki pod 110siątki.

Moje pytanie jest następujące:

Czy taka inwestycja ma sens? Jak to według Was by grało ? I czy warto kombinowac w podłączenie 110siątek i 140stek razem czy lepiej zaopatrzyc sie w głośniki altus 300 ?? (gustuje w altusach ;p )

Jaki polecacie wzmacniacz do podłączenia tych 4 kolumn równoczesnie ? Zastanawiałem sie nad diorą ws-504 lecz nie wydaje mi się czy byłaby ona w stanie wydusić wystarczająco duzo z takie zestawu.

(Ogólnie rzecz biorąc nie wiem, nie znam sie, wiec sie pytam)
  • Poziom 24  
    110 + 140 ?

daj spokój, NIE MOŻNA łączyć róznych zestawów.

110 x 2 lub 140 x 2 to tak.

jak już gustujesz w tym czymś to bierz Altusy 300. albo altony 100 ileś tam ;)

Jaki masz pokuj ? m. kw.
  • Poziom 35  
    Potrzebował byś wzmacniacza wręcz estradowego żeby to napędzić wątpię żeby wzmacniacz 2X200 wystarczył no i nie wiem co chcesz na tym robić ale chyba nie małe imprezki
  • Poziom 24  
    Micharlito napisał:
    wątpię żeby wzmacniacz 2X200 wystarczył

eeeextra :lol: ehhehe

do 4 kolumn typu altus po 100W na jedną ehheheeh i nie wiesz czy by starczyło ?

( tylko mi ni odpowiedz że chodziło ci o moc max dla 2 ohm czy tego typu texty hehe )
  • Poziom 2  
    nie chodzi tu o pokuj, na mój pokój to i tak za dużo tych 110ątek. Czasem sie przychodzi aby zagrało to głośniej na imprezie, domówce, 18stce czy gdzie tam. Różnie to bywało. Chodzi o to aby zagrało przedewszystkim głośniej i zarazem równie dobrze pod względem jakości bo altusy 110ątki poprostu nie wystarczają... i sie zastanawiam nad zrobieniem takiej składanki czy kupić jedno a konkretne(altus 300).

El_liero -> jak juz mówilem (nie wiem, nie znam sie, wiec sie pytam)
  • Poziom 24  
    qickare napisał:
    nie chodzi tu o pokuj, na mój pokój to i tak za dużo tych 110ątek. Czasem sie przychodzi aby zagrało to głośniej na imprezie, domówce, 18stce czy gdzie tam. Różnie to bywało. Chodzi o to aby zagrało przedewszystkim głośniej i zarazem równie dobrze pod względem jakości bo altusy 110ątki poprostu nie wystarczają... i sie zastanawiam nad zrobieniem takiej składanki czy kupić jedno a konkretne(altus 300).

El_liero -> jak juz mówilem (nie wiem, nie znam sie, wiec sie pytam)

no ok, to mówię ci że nie istnieje coś takiego jak składanka z kolumn ;)

kup takie same albo jedne dobre i wzmacniacz sensowny takie 2x60Watt RMS 8 ohm minimum jak już chcesz na te imprezy.

Dodano po 2 [minuty]:

z tymi 4 x altusy zrobić mozesz fajny efekt dzięku przestrzennego.

Co wybrać 4x altus czy altusy 300 to już nie wiem, twój wybór albo mozę ktoś ci doradzi bo słyszał. Ja nie gustuje w altusach :) choć tonsil szanuje bo sam mam zrobione kolumny na ich przetwornikach... no prawie zrobione.

Dodano po 2 [minuty]:

a no i jak będziesz brał 4 x altusy to wzmaczniacz będziesz potrzebował minimum 2x120W rms 8 ohm.

im więcej kolumn ty wiecej potrzeba mocy do karmienia ich... to raczej proste nie.
  • Moderator
    Duże kolumny będą dobre na imprezach, ale do swojego pokoju zachowaj sobie te 110-tki bo zagrają lepiej.
  • Poziom 35  
    Kolego El_liero widać jak na dłoni twoją błędne wyobrażenie o zasilaniu kolumn przecież 2X60W to można sobie zasilać altusy 75 i jeszcze by im brakło. Jeśli mówimy o 2X Altus 110 i 2X Altus 300 i ty im chcesz podać wzmacniacz 2X 120 to chyba sobie żarty robisz ja swoim 140 dałem ostatnio końcówkę 2X300 i grały niesamowicie mocno a w domu mam dla nich 2X120 właśnie i jeszcze by chciały więcej. A300 ma 150W znamionowej także 180 im można dać.
  • Poziom 34  
    Micharlito Co Ty tu za niestworzone historie tworzysz??!! Mam w domu spalonego gdn 30/60, i upiekłem go właśnie wzmakiem 2x120 watt i to do tego nie odkręconym na maxa (do przesteru jeszcze sporo brakowało). Już nie wspominając że przy takich mocach cewki z wysokotonówek by wyparowały chyba :D
  • Poziom 35  
    W takim razie coś musiałeś mieć kiepskiego może głośniki po regeneracji lub coś takiego fakt GDN 30/60/1 nie jest najlepszym głośnikiem ale swoje też wytrzymuje wiec albo to był jakiś wadliwy głośnik przesterowany sygnał albo grałeś tak pół dnia oczywiście powinniśmy widzieć kiedy jest kres wytrzymałości no to się chyba słyszy ja tam moim dałem te potężną końcówkę i chodziły jak złoto. No fakt rozkręcając wzmak do końca gałki to trudno mówić o nieprzesterowaniu chyba że mamy bardzo słaby sygnał. Co do wysokotonówek to nic by z nich nie wyparowało idzie na nie znacznie mniejsza moc przecież od tego są zwrotnice chyba nie myślałeś że podając sygnał 100W na każdy głośnik może tyle przypaść ?
  • Poziom 17  
    Jezeli chcesz jedne i pozadne to kup Altusy300 a do tego wzmacniacz 2*200W, rozerwie Cie, zadna diora nie da rady ani zaden wzmacniacz domowy wyiagnac cala moc ze 100 i 140 jednoczesnie, zagrac zagra i glosniej tez, ale nie wyciagniesz polowy ich mocy nawet.
  • Poziom 35  
    Popieram kolegę wyżej bo jeśli chciał byś 110 i 300 to musisz pamiętać że 110 to słabszy model i trzeba by przekręcić balance. Co do wzmacniacza to najlepsze były by końcówki mocy. Dlaczego duże moce? Mocny wzmacniacz ma lepszą kontrole nad głośnikiem wzmacniacz słaby szybko poda przesterowany sygnał. Szybciej można spalić głośnik słabym przesterowanym wzmacniaczem niż zbyt mocnym
  • Poziom 34  
    O zwrotnicach uczyć mnie nie musisz. Taki wysokotnowy głośnik jest w stanie przyjąć realnie ok. 5-10 (10 już żadko sie zdarza w sprzęcie domowym) watt. Pasmo wysokotonowe jest najczęściej nagrane z osłabieniem 10 db (wynika to z małej gęstości powietrza-chyba tego tłumaczyć nie trzeba?), tak więc prostymi obliczeniami uzyskujemy że podając na całą kolumne 300 watt, obciążamy taki głośnik wysokotnowy mocą 30 watt-nie ma szans aby to przeżył.

Wracając do kwesti gdn 30/60. Był oryginalny, test trwał ok. minuty (tyle wytrzymał), pod drugi kanał wzmacniacza była podpięta kolumna estradowa i nie było na niej żadnych oznak przesteru. Krótko mówiąc, prawdą jest że ten głośnik przyjmie może i wiecej niż deklarowane 60 watt, jednak bajki jak to sie w altusy 140 ładowało 300 watt to można wciskać dzieciom w przedszkolu.
  • Poziom 35  
    Chyba się nie zrozumieliśmy ja pisałem że testowałem je na końcówce 2X300 nie pisałem że im tyle dałem nie było nawet rozkręcone do połowy oczywiście weźmy pod uwagę że połowa skali nie oznacza połowę mocy. Szacuje że mogło na nie iść ok 150W grały potężnie ale znacznie zniekształcały w pewnym momencie cewki zaczęły bić o magnes. Heh faktycznie jeśli by władować w te kolumny 300W to racze by nic tego nie wytrzymało jednak 100W dla nich to nie jest wcale wielkie zło jednak podanie tych ok 150W już je znacznie krzywdzi. Poza tym jeśli miałeś podpięte jeszcze kolumny estradowe to chyba logicznym jest że mając wzmacniacz 2X120 i 4 kolumny to na każdą przypadnie ok 60W także 60W dla tych kolumn to chyba nie jakieś monstrum
  • Poziom 34  
    100 watt-hmm, w sumie może i tyle by przeżyły-gorzej jak jakiś utwór byłby uszkodzony i wszedłby przester na sygnale-głośniki automatycznie kaput :D Dlatego lepiej uważać z takimi mocami i używać tak kolumn jak sugeruje producent :]
  • Poziom 35  
    hmm faktycznie moc znamionowa Altus 140 to 100W jednak sam altus jak i tonsil to wytrzymałe rzeczy także jeśli nie mamy zamiaru grać cały dzień dając jakieś kolosalne wartości przez chwile można podać więcej jednak myślę że 120W nic złego nie robi. Kiedyś na forum czytałem że facet dla altusów 300 miał końcówkę 2X300 i wtedy dopiero pokazywały pazury
  • Poziom 24  
    Micharlito napisał:
    Mocny wzmacniacz ma lepszą kontrole nad głośnikiem wzmacniacz słaby szybko poda przesterowany sygnał.

Tak.

Micharlito napisał:
    A300 ma 150W znamionowej także 180 im można dać.

spoko, robimy spot. Weź swoje A140 ja załatwię końcówkę mocy 2x140W 8 ohm RMS ( pisałeś że karmisz je 2x120W i brakuej im to 2x140 będzie git ) puścimy sygnał, ja sobie zamówie słuchawki ochronne dla narządów słuchu, a ty zamów sobie śmieciarkę bo dłużej niz 5 minut nie pożyją głośniczki, w szczególności zawieszenia.

Dodano po 6 [minuty]:

I jeszcze raz powtórze, bo gdzieś tam i tak dalej wyczytałem:
    Nie łączy się różnych kolumn ! A110 + A140
  • Poziom 35  
    Tak się składa że już pisałem co one potrafią 140W to już znaczna wartość zniekształcają sporo czy przez 5min by wytrzymały to nie wiem strzelać mogę że tak. Moc głośnika określa się po ciągłym sygnale jaki mu podajemy głośnik ten musi pograć 100h. Mając głośnik 60W głośnik ten gra 100h przy natężeniu 60W mocy znamionowej jeśli damy mu np 100W zagra +/- strzelam w ciemno 30h
  • Poziom 17  
    u mnie graja Altusy300 i stxy80 jednoczesnie i wszystjko jest wporzadku! Oczywiscie stxy psuja dzwiek czasami ale jezeli chodzi o roznice to nic nie szkodzi, moj wzmacniacz ma mysle z 80 do 100W na kanal. Wiem ze w Altusy300 pakuja i po 200 wat i smiga to bez problemu, nie wiem jak z wczesniejszymi bylo, w 300 sa bezzpieczniki i ferrofluid na sopranie. Na forum wszystko o Altusach jest, wystarczy poszukac.
  • Poziom 24  
    shamanix napisał:
    u mnie graja Altusy300 i stxy80 jednoczesnie i wszystjko jest wporzadku! Oczywiscie stxy psuja dzwiek czasami

no właśnie chodzi o to, że inne kolumny grają inaczej i dlatego nie łączy się różnych kolumn. Audiofil w życiu by o czymś takim nie pomyślał, ale jak ktos luby hałas a nie muzykę to proszę bardzo. żaden sprzęt się nie uszkodzi z tego punktu.
  • Poziom 11  
    A czy testował ktoś taki zestaw:
    - przód 2x Altus 140
    - tył 2x Altus 110
    - wzmacniacz Technics A900S
  • Poziom 12  
    Ja wam wszystkim powiem tak. Niech autor kupi Altusy 300 lub inne petezne kolumny Tonsila, a do tego wzmacniacz o poteznej mocy, albo nowe wzmaki z wysokiej polki Yamahy lub h/k bo sa b. mocne lub starsze wysokie modele Yamahy zeby dawało jak trzeba!! Jezeli bedzie chcial wyciagnac wszystko z kolumn to juz tylko estradowy piecyk niestety..!! zadne mixy w jakies slabe stare badziewia... Para pozadnych kolumn!
  • Poziom 25  
    Z wytrzymałością mocową w Altusach 140 jest marnie. Pamiętam, jak testowaliśmy ich wytrzymałość na Yamaszce A-960-II 105W na kanał. Ku naszemu zdziwieniu, po jednym nagraniu GDN'y okropnie śmierdziały spalenizną, sądzę że drugiego nagrania by nie przeżyły. Także 100W to nawet nie jest max tych kolumn, to jest peak maksymalny..
  • Poziom 12  
    Mysle ze wzmacniacz 2*200W by rozwalil te 140stki z tym bardziej 11tkami w parze. !40stki maja przeciez 100W znamionowej a 110tki 60W i takiego wzmacniacza potrzebuja, moze byc pare wat slabszy lub mocniejszy zeby grało, ale jezeli chcesz pozadne wgniecenie w sciane to powyzej 100W na kanal wzmaka i pozadne kolumny do tego ktore to lykaja!
  • Poziom 39  
    Panowie, miejscami jest śmiesznie, a miejscami strasznie. Poniżej tabelka od producenta kolumn altus, proponuję zerknąć na parametry.

Dla mnie sprawa jest oczywista. Zostawić altusy w domu, a do grania kupić kolumny na solidnych przetwornikach wytrzymujących znacznie więcej niż altus 140 i do tego solidny wzmacniacz - i tu znowu istotna sprawa - nie domowy, a estradowy. Od razu zaznaczam: sprzętu estradowego nie można kupić za 500zł, a jak się chce grać, a nie w kółko naprawiać, to trzeba wyłożyć trochę kasy.
  • Poziom 25  
    md napisał:
    Panowie, miejscami jest śmiesznie, a miejscami strasznie. Poniżej tabelka od producenta kolumn altus, proponuję zerknąć na parametry.

No te parametry faktycznie "rzetelnie" podane. Skuteczność z wielką dokładnością (+-2dB, i to jeszcze błędnie podana), moc tak samo "dokładnie", która również jest zawyżona, co sprawdzono w praktyce, wagę nie wiem skąd wzięli, bo altus 140 waży 22-24kg..
    Cytat:
    Dla mnie sprawa jest oczywista. Zostawić altusy w domu, a do grania kupić kolumny na solidnych przetwornikach wytrzymujących znacznie więcej niż altus 140 i do tego solidny wzmacniacz - i tu znowu istotna sprawa - nie domowy, a estradowy. Od razu zaznaczam: sprzętu estradowego nie można kupić za 500zł, a jak się chce grać, a nie w kółko naprawiać, to trzeba wyłożyć trochę kasy

W 100% się zgadzam