logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak dobrać pojemność kolumny do głośników STX GDWK, GDM, GDN?

zaciapa 23 Paź 2007 19:53 1289 13
REKLAMA
  • #1 4407701
    zaciapa
    Poziom 11  
    Posty: 5
    Witam
    nabyłem ostatnio głośniki do 3 drożnej kolumny jednak nie potrafię dobrać jej pojemności do moich głośników. Czy ktoś by mógł mi w tym pomoc??
    oto moje głośniki:
    wysoko tonowy: STX GDWK 10/200/8
    średnio tonowy: STX GDM 17/150/8SS
    nisko tonowy: STX GDN 27/300/8SC

    będę wdzięczny za każdą pomoc
  • REKLAMA
  • #2 4407834
    pracuś1989
    Poziom 19  
    Posty: 386
    Pomógł: 19
    Ocena: 14
    a masz już te głośniki?
  • #3 4407904
    wielki-szu
    Poziom 14  
    Posty: 134
    Pomógł: 1
    Ocena: 19
    Wysoki 3uF
    średni 10uF w szeregu z cewką 50 zwojów nawiniętych w powietrzu bez rdzenia.
    Bas 100uF do masy przez rezystor 10R i cewka szeregowo z głośnikiem około 10mH nawinięta na rdzeniu ferrytowym.

    Dodano po 4 [minuty]:

    pracuś1989 ściąg te okulary będzie ci lepiej czytać
    "nabyłem ostatnio głośniki" oznacza że już je ma.:D
  • #4 4408052
    pracuś1989
    Poziom 19  
    Posty: 386
    Pomógł: 19
    Ocena: 14
    Moj bląd. dla basowego 50l netto@38hz
    tunel 10,20śr 25,87cm dl

    Dodano po 11 [minuty]:

    i zrób 2 komorę dla gdm i gdwk ok 5-6l. wytłum ja watolina. ale gdn trochę muli kolo 35 hz. do spokojnej muzy będzie ok ale nie wiem czy do szybszych sie sprawdzi.
    wielki-szu napisał:
    Wysoki 3uF
    średni 10uF w szeregu z cewką 50 zwojów nawiniętych w powietrzu bez rdzenia.
    Bas 100uF do masy przez rezystor 10R i cewka szeregowo z głośnikiem około 10mH nawinięta na rdzeniu ferrytowym.
    na Elektroda.pl zyskuje sie podwójnie. Autor prosił o budę dostał zwrotkę gratis
  • REKLAMA
  • #5 4408142
    zaciapa
    Poziom 11  
    Posty: 5
    a czy dla średnio tonowego i wysoko tonowego mógł by mi Pan policzyć?? I czy zrobić oddzielne komory dla średnio i wysoko tonowego czy dać je w jednej komorze??
  • REKLAMA
  • #6 4408170
    pracuś1989
    Poziom 19  
    Posty: 386
    Pomógł: 19
    Ocena: 14
    Dla gdm i gdwk należy zrobić oddzielna komorę ok 5 litrów.
  • #7 4408211
    gófer
    Poziom 34  
    Posty: 2618
    Pomógł: 132
    Ocena: 30
    Nie chce nic mówić ale zagra to conajmniej beznadziejnie...zero średnich, krzykliwy wysoki, jedynie bass jakoś tam sie będzie trzymał kupy, chodź i tak pewnie będzie sie dość mocno wybijał...
  • #8 4408296
    pracuś1989
    Poziom 19  
    Posty: 386
    Pomógł: 19
    Ocena: 14
    Gdwk nie jest jeszcze tragiczny, nawet niezły. ale te gdm bym sprzedał i kupił tonsile. Bas będzie niezły.wg mnie najlepszy go hh regge i podobnych. co nie zmienia faktu że będzie miał najwięcej do powiedzenia. reasumując ja zastąpił bym gdm tonsilem i będzie niezłe.
  • #9 4408396
    gófer
    Poziom 34  
    Posty: 2618
    Pomógł: 132
    Ocena: 30
    I na gdwk dać tłumik bo inaczej krzyczy jak szalony :]
  • #10 4408436
    zaciapa
    Poziom 11  
    Posty: 5
    czyli wysoko i nisko tonowy nie są najgorsze, a średniaka na jakiego tonsila byś proponował??
  • REKLAMA
  • #11 4408584
    pracuś1989
    Poziom 19  
    Posty: 386
    Pomógł: 19
    Ocena: 14
    wysoki i niski sa jak za ta cenę niezłe, Głośnik średnio tonowy: GDM 18/80 lub GDM 16/80/1 z tym ze ten 2 nie wymaga oddzielnej komory w kolumnie.

    Dodano po 58 [sekundy]:

    ale napisz jaki masz budżet na te gdm

    Dodano po 3 [minuty]:

    bo GDM 16/80/1 chodzą po 80 z hakiem
  • #12 4409085
    izbic
    Poziom 28  
    Posty: 1189
    Pomógł: 69
    Ocena: 9
    A ja mam propozycję, a może taniej i lepiej będzie dać TVM ARP??
  • #13 4417164
    zaciapa
    Poziom 11  
    Posty: 5
    jeśli chodzi o budżet to chciał bym wstawić już jakiś pożądny sprzęt, zwłaszcza ze mam kupca na te głośniki które teraz posiadam, mógł bym dołożyć jeszcze jakieś 150 zl do nich i kupić coś lepszego
  • #14 4417474
    pracuś1989
    Poziom 19  
    Posty: 386
    Pomógł: 19
    Ocena: 14
    Tonsile 2x GDM 16/80/1 mysle ze dorwiesz za 150. nie sa tanie ale warto.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy doboru pojemności i konstrukcji obudowy do trójdrożnych kolumn z głośnikami STX GDWK 10/200/8 (wysokotonowy), STX GDM 17/150/8SS (średniotonowy) oraz STX GDN 27/300/8SC (niskotonowy). Zalecane jest wykonanie osobnej komory o pojemności około 5-6 litrów dla głośników średnio- i wysokotonowych, wytłumionej watoliną. Dla głośnika niskotonowego sugerowana jest obudowa bas-refleks o pojemności około 50 litrów netto z częstotliwością rezonansową około 38 Hz, z tunelem o średnicy około 25-26 cm i długości 10-20 cm. W zwrotnicach proponowane wartości kondensatorów i cewek to: dla wysokotonowego 3 µF, dla średniotonowego 10 µF w szeregu z cewką 50 zwojów nawiniętych w powietrzu, dla niskotonowego 100 µF do masy przez rezystor 10 Ω oraz cewka około 10 mH nawinięta na rdzeniu ferrytowym. Wskazano, że głośnik średniotonowy STX GDM może być problematyczny i zasugerowano wymianę na modele Tonsil GDM 18/80 lub GDM 16/80/1, które są lepsze i nie wymagają oddzielnej komory. Dla wysokotonowego STX GDWK zaleca się zastosowanie tłumika, aby uniknąć nadmiernej ostrości dźwięku. Alternatywnie pojawiła się propozycja użycia głośników TVM ARP. Budżet na wymianę średniotonowego wynosi około 150 zł, co pozwala na zakup lepszego modelu Tonsil.
REKLAMA