Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TV Samsung CK5312 Z - zaniżone napięcie systemowe

MAREK-serwis 02 Nov 2007 09:45 1690 10
 • #1
  MAREK-serwis
  Level 15  
  Witam serdecznie Kolegów.
  Nie chiał bym zadręczać zbyt błahymi problemami Szanownych Kolegów ale mam problem, który mnie irytuje.
  Samsung jak w temacie - startuje, napięcia wyjściowe z zasilacza idealne w każdej gałęzi, oczywiście po odpaleniu z obciążeniem żarówką, a na kineskopie obraz zmniejszony z góry i z dołu i na dodatek zrywa synchro. W trakcie trwania tego efektu napięcie + 125V mierzy się 89V.
  Według mojego toku rozumowania elementy, które mogłyby powodować to zjawisko zostały wymienione na tożsame.
  Moje pytanie jest nastepujące: czy /jak podejrzewałem wstępnie / nowy trafopowielacz może być uszkodzony? Czy przyczyny należy szukać gdzie indziej, np. w sterowaniu D1555?
  Bardzo proszę o konkretną podpowiedż.
  Pozdrawiam.
 • #2
  gregor22
  Level 23  
  Witam!
  Z tego co napisałeś stawiałbym raczej na obwód sterowania.Pozdrawiam.
 • #3
  MAREK-serwis
  Level 15  
  Witam i dziękuję za b. szybką podpowiedż. W międzyczasie podmieniłem "pion " - TDA 3653B . Bez rezultatu. Natomiast przebiegi sterowania"H" są tak uważam, prawidłowe.
  Niestety, nie mam innego trafa, żeby wykluczyć ten kierunek postepowania. W dalszym ciągu usilnie trzymam się tezy, że może to być ten nowy trafopoweielacz. Jedyny radykalny postęp to to, że po wymianie trafa na nowe, ruszyło wysokie.
 • #4
  gregor22
  Level 23  
  a tak na marginesie,jakie wstawiłeś trafo?
 • #5
  oldboy
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  MAREK-serwis wrote:
  w sterowaniu BU 1555?

  Skąd wziąłeś takie BU... ?
  gregor22 wrote:
  stawiałbym raczej na obwód sterowania

  Sterowania czego?
  Jeżeli napiecie systemowe spada do warości 89V to i napięcie zasilające końcówkę pionu jest zaniżone. Ciekawe, że autor nie pokusił się aby je zmierzyć lub zapomniał o tym wspomnieć.
  MAREK-serwis wrote:
  Natomiast przebiegi sterowania"H" są tak uważam, prawidłowe.

  Czy to wynik obserwacji oscyloskopem czy tylko domniemanie?
 • #6
  MAREK-serwis
  Level 15  
  Proszę wybaczyć za brak precyzji w moim poście.
  Prostuje więc: domniemania moje co do prawidłowego przebiegu impulsów sterujących tranzystor odchylania poziomego wynikło z pomiarów oscyloskopowych. Tranzystor, o którym wspomniałem to 2SD1555. Natomiast trafopowielacz to FCM 20A015 zakupiony w f-mie "Lewandowscy"/oryginalny był o identycznym oznaczeniu/.
  Układ odchylania pionowego to TDA3653B, lecz nie chodzi tu o całkowity brak odchylania pionu, tylko o zmniejszenie obrazu tak w pionie jak i w poziomie, co jest zrozumiałe w przypadku obniżenia się napięcia ze 125 do 89 Volt po załączeniu trafopowielacza.
 • #7
  oldboy
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Mając oscyloskop można sprawdzić kształt impulsu powrotu H (np. na uzwojeniu żarzenia). Jeżeli jego kształt jest standardowy to jest małe prawdopodobieństwo usterki trafopowielacza. Raczej mamy do czynienia z jego przeciążeniem lecz wtedy grzałby się ponad normę tranzystor HOT, a o tym nic nie wiemy.
  Ps. Czy był wymieniany kondensator powrotów?
 • #8
  MAREK-serwis
  Level 15  
  Istotnie masz rację Kolego. Sprawdzenie, co powoduje obciążenie stopnia odchylania zajmie trochę czasu. Wkrótce poinformuję / mam taką nadzieję / co było powodem usterki.
  Tak kondensator był wymieniony.
  Dziękuję za zainteresowanie moim problemem i pozdrawiam .
 • #9
  Marian B
  Level 37  
  Sprawdzić/wymienić kond. po mostku prostowniczym 100µ/400V, oraz kond. w napięciu systemowym, 100µ/160V, mogą być dwa, przedzielone dławikiem.
 • Helpful post
  #10
  ALUŚ
  Level 36  
  Sprawdź cewki odchylające .
 • #11
  MAREK-serwis
  Level 15  
  Witam raz jeszcze. TV naprawiony. Kol.ALUŚ- BINGO!.
  Jednak by zmienić tok rozumowania postanowiłem dokładnie sprawdzić co może powodować takie obciążenie bez widocznych zmian temperaturowych. Otóż wypiąłem cewki odchylania z płyty głównej i po uruchomieniu tv napięcie systemowe wzrosło do 130V. Dalej, sprawdziłem elementy wokół cewek odchylania. Uszkodzony był R414 (150 Ohm/1W). Jednak jego wymiana nic nowego nie wniosła. Nie przypuszczałem, że cewki mogą być sprawcą tego zamieszania. Po podpięciu innych o zbliżonych parametrach wszystko wróciło do normy. Teraz wystarczyła mała korekcja pionu i zamiana "biegunowości" na cewkach i jest O.K.
  Tą drogą pragnę bardzo podziękować wszystkim Kolegom, którzy zechcieli udzielić mi cennych i fachowych porad.
  Zamykam temat.