Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

lampa blyskowa

DJ DAREK 29 Nov 2003 17:39 2513 15
 • #1
  DJ DAREK
  Level 23  
  mam takie pytanko zalozylem przy lampie blyskowej na 220V, mniejszy kondzik zeby szybciej sie ladowala (z 400uf/300V na 10uf/300V) ale za duzo stracilem na mocy swietlnej, mozna tutaj zastosowac jakis myk ze dac wiekszy kond a wywalic jakies rezystory zeby to sie ladowalo szybciej????? wiem ze jesli wiekszy kond dluzsze lladowanie ale moze sie cos da???
 • #2
  Nemo
  Level 31  
  No, w sumie można tak zrobić. Tylko zmiana nie powinna być duża chyba, że zmienisz też mostek (udar prądowy podczas ładowania pustego kondensatora). Poza tym rezystory tez muszą mieć odpowiednią moc. W sumie to ja bym raczej zwiększył kondensator do jakichś 1600 uF ( w mojej lampie jest 800 uF). Błysk byłby ekstra. :D
  Pozdrawiam.
 • #3
  DJ DAREK
  Level 23  
  mi tu chodzi zeby blysk byl podobny do poczatkowego ale to ma dzialac podobnie jak stroboskop(dolacze schemat bedzie latwiej wam)
 • #4
  DJ DAREK
  Level 23  
  lampa blyskowa
  macie schemacik na plytce ;) moze sie polapiecie o co chodzi ;)
 • #5
  stasiekm
  Level 30  
  z terści twopich postów wynika ze chcesz przerobić lampę błyskowa na stroboskop
  zadanie trudne bo:
  -trzeba przeroboć zasilanie tak, by było szybkie a jednocześnie gromadziło dużo energii i sie nia rozpadlo od udarów prądowych
  -zachowanie takiej samej energii byłysku przy pracy stroboskopowej doprowadzi do przegrzania i uszkodzenia lampy wyładowczej w bardzo krótkuim czasie
  poszukaj tematów na temat dotuyczących zestawu J-23 i palnika IFK-120 -tam sprawa była omówiona szeroko, były też projekty użycia dławika do ograniczania prądu
 • #6
  DJ DAREK
  Level 23  
  tzn ja mam zrobiony J-23 podrasowany dziala zajefanie na dlawiku, ale mam lampe i chce ja tak zrobic (ona nie musi do konca dzialac jak strob) zeby puszczala blyski co jakis czas np. naciskac przycisk do flesza i nie musi z cala moca pierwotna dawac tzn nie z tym kondem co miala na poczatku 400uf/300V dalem 30uf/300V i dziala fajnie ttylko za dlugo mi sie laduje
 • #7
  Nemo
  Level 31  
  Być może pomoże zmniejszenie R1 i R2, ale nie za bardzo. Możesz przetestować np. 470R 5W i potem zmniejszać. Być może stopniowo do 390R 5W, ale nie jestem pewny.
  Pozdrawiam.
 • #8
  DJ DAREK
  Level 23  
  a moglby ktos mi wytlumaczyc czemu one sie dlugo laduja (kondki) przeciez jak wezmiemy zwyklego konda i podlaczymy go do pradu to odrazu jest naladowany :P wytlumaczy mi ktos ??
 • #9
  stasiekm
  Level 30  
  prąd w stanie ustalonym, dla zasilania 230/50 w przypadku kondensatora 400uF wyniesie prawie 30A
  przy ładowaniu (załączeniu pod napięcie) powstaje pik prądu zależny tylko od rezystancji pasorzytniczej kondensatora, rezystancji prostownika i impedancji pętli zwarcia (kilkadziesiat albo nawet więcej A)
  powoduje on zwykle uszkodzenie prostownika (w celu zapobieżenia temu zjawisku stosuje sie w zasilaczach beztransformatorowych rezystor szeregowy)
  konieczne jest wuiec ograniczenie amplitydy tego udaru do bezpiecznej wartosci -najprościej rezystorem dobieranym do wartosci ciągłej pradu diody
  na twoim schemacie ograniczenie jest na poziomie ok 0.15A (bardzo bezpiecznie dla diod i kondensatora)
  inna kwestia to lampa, która w trakcie błysku jest praktycznie zwarciem i gdyby nie rezystory to zwierała by przez diody siec -rozwiązaniem jest synchronizacja zapłonu z przejściem napięcia sieci przez zero
  czas ładowania kondensatora do 90% napiecia (dla r=1kOm i c=400uF) wynosi ok 1s (przy zasilaniu napięciem stałym -dla wyprostowanej jedno poówkowo sinusoidy znacznie wiecej)
  energia jaka musi przepłynąć przez rezystor to ponad 20J -zdecydowana większosć w pierwszej fazie ładowania (stąd moc rezystorów)
 • #10
  DJ DAREK
  Level 23  
  czyli jakby byl wyprostowany prad calkowice to szybciej by to szlo? dobrzze czaje baze??
 • #11
  lakrymator
  Level 16  
  Zasady zachowania energii chyba nie przeskoczysz.
  Energia zgromadzona w kondensatorze jest pobierana ze żródła (prostownik, bateria). Tyle ile energii zgromadzisz w kondensatorze dokładnie tyle samo zamieni się w ciepło na wyp. rezystancji w obwodzie ładowania. Pic polega na tym że stała czasowa obwodu ładowania powinna być o wiele mniejsza niż okres rozładowania kondensatora gdyż inaczej kondensator nie zdąży się naładować do wymaganego napięcia.
  Dając coraz większą pojemność musisz zmniejszać rezystancję a to prowadzi do wzrostu prądów i strat na grzanie.
  Pozdr.

  Ps. wiem że zamiast rezystora dałeś dławik. Gdyby tak ćoś na ten temat powiedział jakiś ekspert to też bym chętnie poczytał.
 • #12
  DJ DAREK
  Level 23  
  dlawik to w strobie to jest lampa :P

  a to nic nie kumam jush z tego :(
 • #13
  lakrymator
  Level 16  
  darek128 wrote:
  ...a to nic nie kumam już z tego :(

  Wszysko co dotyczy ładowania i rozładowania kondensatora, co to jest stała czasowa itd. znajdziesz w Podstawach Techniki Impulsowej lub w dobrym podręczniku fizyki :roll: .
 • #14
  DJ DAREK
  Level 23  
  no musze przeczytac ale i tak pewnie nie skumam potrzebuje takiego normalnego wyjasnienie :P
 • #15
  lakrymator
  Level 16  
  Szkoda że nie pokazałeś schematu ideowego lampy błyskowej.
  Schemat montażowy jest trochę niekompletny, dlatego mogę Ci odpowiedzieć tylko ogólnie.
  Jeżeli chcesz szybciej ładować kondensator magazynujący to powinieneś:
  1) zastosować mostek (prostowanie 2-połówkowe)
  2) zastosować diody w mostku na duże prądy
  3) zmniejszyć rezystancję szeregową w obwodzie ładowania
  Oczywiście wiąże się z tym ponowne wyliczenie całego układu a więc max prądów i mocy bo inaczej Ci się wszystko zjara :lol: .
  Pozdr.
 • #16
  DJ DAREK
  Level 23  
  postaram sie ideowy zrobic w niedlugim czasie ale puki co to ten bedzie :|