logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czy można napełnić układ grzewczy Termet Mini Max olejem zamiast wodą?

gracus7 07 Lis 2007 21:32 5628 11
REKLAMA
  • #1 4456874
    gracus7
    Poziom 26  
    Posty: 1236
    Pomógł: 37
    Ocena: 200
    witam założyłem właśnie centralne ogrzewanie na gaz na piecu TERMETA mini max który kupiłem na allegro za 960 zł w stanie idealnym mało używany... po zamontowaniu piecyk bezproblemowo wystartował i ładnie grzeje jednak przyszedł mi do głowy taki pomysł aby lepiej wykorzystać energię spalanego gazu i napełnić układ grzejników olejem jak wiadomo olej trzyma temperaturę dłużej od wody a co za tym idzie żadziej będzie się włączał piec .
    układ jest zamknięty a żeby go nabić można zrobić zaworek i wpuścić jakikolwiek olej na przykład samochodowy jakiś najtańszy albo jadalny tylko czy wytrzyma pompa albo czy w trakcie podgrzewania nic się nie stanie????

    i proszę o rozsądne odpowiedzi a nie jakieś szydercze przebąkiwania...

    pozdrawiam
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 4456961
    12gucio
    Poziom 20  
    Posty: 340
    Pomógł: 23
    Ocena: 176
    Witam!
    Najrozsądniej będzie jak zostawisz go na wodzie.Olej ma inną gęstość mogą polecieć uszczelki.Gdy będą wycieki co zrobisz? Woda wysycha ,olej nie.Coś za coś jak dłużej trzyma to i dłużej się nagrzewa.Jakby to było ekonomicznie uzasadnione to już dawno lelibyśmy olej do instalacji.Pozdrawiam i życzę powodzenia!
  • REKLAMA
  • #3 4456969
    gracus7
    Poziom 26  
    Posty: 1236
    Pomógł: 37
    Ocena: 200
    właśnie o taką porade mi chodziło no nie pomyslałem o tym że olej dłużej się nagrzewa bardziej zastanawiał mnie fakt jego podgrzewania w wymienniku czy nie paliło by go .
    ale dziękuję za taką szybką odpowiedź pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #4 4457891
    aawol
    Poziom 14  
    Posty: 96
    Pomógł: 3
    Ocena: 44
    to już lepiej zastosuj glikol - jest niezamarzający, odrobinę gęstszy, posiada właściwości smarujące i co najważniejsze jest bezpieczny dla elementów gumowych - uszczelek dławików.
    Na oleju zniszczysz pompę.
  • REKLAMA
  • #5 4458071
    ANDYW6
    Poziom 24  
    Posty: 630
    Pomógł: 39
    Ocena: 303
    Wszelka nieszczelność przy palniku i olej pali się.
  • #6 4461515
    Grześ4
    Poziom 14  
    Posty: 83
    Pomógł: 7
    Ocena: 33
    Słyszałem o takim przypadku, gościu zamiast wody miał przepalony olej ze Stara

    Znalazłem informacje w książce "Kotły" Stanisława Kruczka

    Czy można napełnić układ grzewczy Termet Mini Max olejem zamiast wodą?
    Czy można napełnić układ grzewczy Termet Mini Max olejem zamiast wodą?
    Czy można napełnić układ grzewczy Termet Mini Max olejem zamiast wodą?
  • #7 4461554
    gracus7
    Poziom 26  
    Posty: 1236
    Pomógł: 37
    Ocena: 200
    no tak ale napisano tam że oleje te pracują w układzie przy ciśnieniu atmosferycznym a w piecu gazowym potrzeba ciśnienia minimum 0.5 bara do max 2.5 i ciekawe jak taki olej będzie się zachowywał w wymienniku ciepła spaliny woda przy tym ciśnieniu w sumie jest on żadki prawie jak woda i pompa powinna dać sobie z nim radę...
    cały czas mnie korci ten temat idę szukać cen tych olejów....
  • #8 4462168
    aawol
    Poziom 14  
    Posty: 96
    Pomógł: 3
    Ocena: 44
    kolego przeczytaj jakąs instrukcję do pompy obiegowej - czynnki tłoczony nie agresywny. Nie twierdzę że zniszczysz pompę ze względu na gęstość, lepkość oleju tylko dlatego że uszczelnienia pompy nie są olejoodporne.
  • #9 4464198
    KOALA 58
    Poziom 18  
    Posty: 302
    Pomógł: 25
    Ocena: 105
    Tylko najgorzej jak pisał poprzednik pęknie wężownica w piecu woda zagasi a rozgrzany olej raczej nie.
  • #10 4466721
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów
    Posty: 3118
    Pomógł: 245
    Ocena: 430
    Jak chcesz w zmyślny sposób załatwić sobie piec, zawory, wszystkie uszczelki i cała chałupę to zrealizuj ten chory pomysł. Czynnik grzewczy nie jest mnożnikiem ciepła a tylko jego przekaźnikiem. Ilośc zapłonów pieca zależy do histerezy na czujniku pokojowym a nie od tego jak długo będzie stygła ciecz w grzejnikach. Łozysko w pompie obiegowej jest smarowane wodą, wszystkie uszczelki w zespołach palnika są "na wodę" a nie na olej. To że jak Ci przecieknie w palniku to się zapali to oczywiste, ale co będzię jak w pokoiku na pięterku malutki przeciek z grzejnika po kropelce złatwi Ci cały suft. Do malowania...
    A żona to Cię zabije bo smród grzanego oleju tu super...
    A ile będzie kosztowało uzupełnianie ubytków i jak to zrobisz?? Układ jest opod ciśnieniem, jak masz wode to tylko odkręcasz zawór a tak to osobna pompa ciśnieniowa..
    Odpuśc sobie i zapomnij..
  • #11 4467736
    serwo66
    Poziom 25  
    Posty: 654
    Pomógł: 61
    Ocena: 292
    lejesz koncentrat i dolewasz wodę
  • #12 4468005
    lopr_pol
    Poziom 32  
    Posty: 1713
    Pomógł: 163
    Ocena: 487
    Nieeee... olej to nieciekawy pomysl, ten zapaszek wszechobecny. Przy byle nieszczelnosci tluste plamy.
    Chyba nie chcesz zeby instalacja CO wygladala jak stara koparka (tu troche przesadzam :) )

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono temat napełnienia układu centralnego ogrzewania pieca gazowego Termet Mini Max olejem zamiast wodą. Zdecydowana większość odpowiedzi odradza stosowanie oleju jako czynnika grzewczego ze względu na różnice w gęstości i lepkości, które mogą uszkodzić uszczelki i pompę obiegową, gdyż elementy te są przystosowane do pracy z wodą. Olej dłużej się nagrzewa i utrzymuje temperaturę, ale jednocześnie wolniej oddaje ciepło, co nie przekłada się na ekonomię pracy pieca. Ponadto olej nie odparowuje, co utrudnia uzupełnianie ubytków i może powodować problemy przy nieszczelnościach, w tym ryzyko zapalenia się oleju przy kontakcie z palnikiem. Zamiast oleju sugerowano użycie glikolu, który jest bezpieczny dla uszczelek i pomp oraz posiada właściwości niezamarzające i smarujące. Układ grzewczy Termet Mini Max jest zaprojektowany do pracy z wodą pod ciśnieniem od 0,5 do 2,5 bara, co dodatkowo dyskwalifikuje olej jako czynnik roboczy. Wnioskiem jest, że napełnianie układu olejem jest niezalecane i może prowadzić do uszkodzeń instalacji oraz zagrożeń bezpieczeństwa.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA