logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Radmor – nietypowe sterowanie syntezą PLL bez PROM/EPROM, analiza rozwiązania

sq6ade 02 Gru 2003 13:10 33978 86
REKLAMA
  • #1 421992
    sq6ade
    Poziom 40  
    Posty: 6855
    Pomógł: 482
    Ocena: 285
    Ciekawe rozwiązanie sterowania syntezą PLL w Radmorze zamiast pamięci PROM lub EPROM. Załączam to jako JPG.
    Załączniki:
    • Radmor – nietypowe sterowanie syntezą PLL bez PROM/EPROM, analiza rozwiązania radmor.jpg (381.7 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 422710
    IjeSJot
    Poziom 27  
    Posty: 1170
    Pomógł: 84
    Ocena: 40
    Mam pytanie!
    Do jakiego konkretnie typu "pasuje" ta przeróbka???
    Czy można zastosować to do 3004???
    A co z programem, czy jest on dostępny i czy jest darmowy???
    Czy ten schemat to tylko ciekawostka:?:
    Pozdrawiam IjeSJot.
  • #3 423140
    sq6ade
    Poziom 40  
    Posty: 6855
    Pomógł: 482
    Ocena: 285
    Przy uważnym przeglądaniu rysunku widoczny jest kontakt do autora.
    A czy będzie to pasowało do tych magicznych cyferek które podajesz ???
    Jeśli jest tam TDD1742 napędzane kwarcem 6,5MHz plus preskaler 40/41 (sp8793) to może zadziała.Zresztą myślę że program jest elastyczny i można go dopasować do modelu.
  • REKLAMA
  • #4 423374
    IjeSJot
    Poziom 27  
    Posty: 1170
    Pomógł: 84
    Ocena: 40
    Witam!
    Te magiczne cyferki to oznaczenie radmora z syntezą (tak ma on syntezę ze scalakiem TDD1742, ale jest napędzany generatorem 10.5MHz i innym preskalerem).
    A jak nieruszy z tą syntezą to trudno, skontaktuje się z autorem tego schematu.
    A jeżeli chodzi o dopasowanie programu to będzie problem bo po prostu nie potrafie pisac programów pod mikrokontrolery ATMEL.
    Pozdrawiam IjeSJot.
  • #5 423379
    zbyszek44
    Poziom 14  
    Posty: 91
    Pomógł: 4
    Ocena: 10
    Jeżeli hasło "Murzynek z syntezą" oznacza 3044, to tam stosowano generator 10,5 Mhz, a preskaler dzielił przez 64/65. W rtf tego typu trzeba zwrócic uwagę na wąski zakres przestrajania VCO.
  • #6 423410
    sq6ade
    Poziom 40  
    Posty: 6855
    Pomógł: 482
    Ocena: 285
    Ten porąbany TDD1742 jest kapryśny względem kwarcu referencyjnego.
    Chodzi o to że krok 12.5 i 25 khz nie można uzyskać z dowolnego kwarcu (-prawie) Dzielnik referencyjny ma bardzo ograniczoną kombinację podziałów. Vco rzeczywiście pracuje wąsko a trymerki dostrojcze są delikatne. Kupiłem takiego murzyna na allegro i bawie się teraz jego syntezą - ładuje ją jak na załączonym schemacie via rejestr 4094.
    Docelowo w okienku po cyfrze po uprzednim rozpiłowaniu na wymiar wyświetlacza DL1414 (4 pozycje alfanumeryczne) umieszczę wspomniany wyświetlaczyk a zamiast przełącznika zainstaluje impulsator (enkoder obrotowy) Będzie całkiem sympatyczne radio z niewielkimi przeróbkami mechanicznym. Zainteresowanym podeśle bina do Atmelka.
  • REKLAMA
  • #7 423417
    IjeSJot
    Poziom 27  
    Posty: 1170
    Pomógł: 84
    Ocena: 40
    Byłbym zainteresowany, ja też walcze z takim murzynkiem (3044), ponieważ mam zamiar uruchomić go na 430MHz, byłbym wdzięczny za sugestie.
    Pozdrawiam IjeSJot.
  • #9 423526
    IjeSJot
    Poziom 27  
    Posty: 1170
    Pomógł: 84
    Ocena: 40
    Tak ten temat już widziałem, ale ja chciałbym sterować tdd1742 jakimś atmelkiem,
    coś takiego jak pisze sq6ade.
    Pozdrawiam IjeSJot.
  • #10 424588
    RTX-Service
    Poziom 18  
    Posty: 375
    Pomógł: 14
    Ocena: 29
    Ile kanalow maksymanie obsluguje ta pamiec 24c ? bo mam w sowim yaesu 24c04 i w sumie do pamieci wchodzi wiecej kanalow , ale powyzej 16 radio jest juz martwe
  • #11 430518
    sq6ade
    Poziom 40  
    Posty: 6855
    Pomógł: 482
    Ocena: 285
    Moje radio już działa. Fajnie się je przestraja "kręciołkiem". Wyświetla 4 cyfry częstotliwości np 145.250 wyświetla 4525 na takim fajnym miniaturowym wyświetlaczu DL1414. Przeróbki są minimalne w zasadzie należy zrobić jedną zworkę w PLL i podłączyć sterownik. Jak kto ma taki wyświetlacz to dopasuje program do preskalera,pasma itd i zamieszcze tutaj.
  • #12 430675
    apstynent
    Poziom 22  
    Posty: 636
    Pomógł: 31
    Ocena: 5
    sq6ade - mam pytanko: jaki jest koszt takiej przeróbki? i czy taki początkujący apstynent byłby w stanie to wykonać?
  • #13 430699
    sq6ade
    Poziom 40  
    Posty: 6855
    Pomógł: 482
    Ocena: 285
    Jeśli ktoś bawi się troszeczke elektroniką to da rade sam. Udostępnie potrzebne materiały i doradzę jak będą problemy w uruchomieniu.
    Koszt części nie biorąc pod uwage DL1414 niewielki. może 20pln max
    Dlaczego taki DL1414 - bo jest SUPERMAŁY
    Załączam fotki z warsztatu jak to wygląda -na razie poligonowa wersja :)
    Załączniki:
    • Radmor – nietypowe sterowanie syntezą PLL bez PROM/EPROM, analiza rozwiązania fot3.jpg (39.62 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Radmor – nietypowe sterowanie syntezą PLL bez PROM/EPROM, analiza rozwiązania fot2.jpg (38.28 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Radmor – nietypowe sterowanie syntezą PLL bez PROM/EPROM, analiza rozwiązania fot1.jpg (71.65 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #14 431834
    sq6ade
    Poziom 40  
    Posty: 6855
    Pomógł: 482
    Ocena: 285
    Acha - flaszka z piwem widoczna na zdjęciu nie jest wymagana do przeróbki :)
  • #15 1704532
    sq6ade
    Poziom 40  
    Posty: 6855
    Pomógł: 482
    Ocena: 285
    Wracam po dłuższej przerwie do tematu. Wklejam schemat i plik HEX do procka. HEX ważny dla:
    ; pasmo 144-146MHz
    ; -raster przestrajania 12,5kHz
    ; -syntezer PLL TDD1742 kwarc 6,5MHz
    ; presc. SP7893 - 40/41
    ; -odbiornik:
    ; IF-podwojna przem. 21,4MHz/455kHz

    Program obejmuje sterowanie TX/RX,skaner (ze zmianą kierunku skanowania enkoderem),autoszift -600kHz w paśmie ripiterów oraz rewers.
    Częstotliwość startowa 145,250MHz

    Dzięki modułowej budowie sterownika można bezproblemowo umieścić go w Murzynku bez prawie żadnych przeróbek mechanicznych.
    Wklejam też fotki gotowych płytek : procesora , wyświetlacza, PROMa przed i po montażu.
    Załączniki:
    • Radmor – nietypowe sterowanie syntezą PLL bez PROM/EPROM, analiza rozwiązania P8040078.JPG (56.12 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Radmor – nietypowe sterowanie syntezą PLL bez PROM/EPROM, analiza rozwiązania P8040077.JPG (57.76 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • radm_v10.zip (73.55 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #16 1712562
    IjeSJot
    Poziom 27  
    Posty: 1170
    Pomógł: 84
    Ocena: 40
    Bardzo ciekawy projekt. A czy duzo problemu by sprawilo przystosowanie ukladu do wyswietlacza LCD np 2*8 znakow? Poniewaz nie mam dostepu do tego DLa. :( Jestem rowniez zainteresowany mozaika plytek
    do tego sterownika poniewaz mam zamiar go wykonac
    i zastosowac w swoim murzynie. Prosze o wiecej informacji, mysle ze temat zainteresuje szersze grono kolegow.
  • #17 1713592
    sq6ade
    Poziom 40  
    Posty: 6855
    Pomógł: 482
    Ocena: 285
    Przygotuje widok płytek jakp PDF w skali 1:1. Projekt z LCD będzie również - czekam malutkie na wyświetlacze 2*8

    Załączam widok montażowy płytek oraz ich mozaiki - oprócz płytki procesora bo jest banalna. Oraz foto radyja po przeróbce.

    dodano:
    Dorzucam fote działającej już wersji z LCD 2*8.
    Wyświetlacze 2*8 takie jak na focie dostępne są w www.artronic.pl za niecałe 10zeta.
    Załączniki:
    • Radmor – nietypowe sterowanie syntezą PLL bez PROM/EPROM, analiza rozwiązania murzyn_lcd.jpg (40.96 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Radmor – nietypowe sterowanie syntezą PLL bez PROM/EPROM, analiza rozwiązania radmor3.jpg (71.02 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Radmor – nietypowe sterowanie syntezą PLL bez PROM/EPROM, analiza rozwiązania radmor1.jpg (69.6 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • pcb.zip (31.48 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #18 1970313
    pakamon
    Poziom 11  
    Posty: 11
    Witam!

    Świetny projekcik !
    Ale najpierw trzeba będzie przestroić 3044 na 70cm :P

    Pozdrawiam.

    PaKa vel. SQ3HXT

    PS. Kolego SQ6ADE - gdybys umiescil komplet schematow i mozaike plytek do wersji 2x8 LCD no i HEX'a, bylo by wspaniale :)
  • #19 1974087
    sq6ade
    Poziom 40  
    Posty: 6855
    Pomógł: 482
    Ocena: 285
    Mizerne zainteresowanie tematem stawia pod znakiem zapytania sens pracy przy tym projekcie. :(
  • #20 1974183
    pakamon
    Poziom 11  
    Posty: 11
    Oby nie !! :(
    Dzisiaj wykonalem niezbedne przerobki wokol ukladu TDD.. okazalo sie jednak ze PROM w moim modelu (3044/6) byl schowany wewnatrz metalowej obudowy syntezy :D
    Trzeba bedzie wyprowadzic wszystkie polaczenia na zewnatrz... powoli szykuje pilnik :D

    SQ6ADE - a jak wyglada sprawa softu do 70cm wersji rtel (LCD 2x8)?

    Pozdrawiam

    Marek SQ3HXT
  • #21 1974571
    generator
    Poziom 20  
    Posty: 498
    Pomógł: 28
    Ocena: 32
    - dołączam sie do prośby jeśli chodzi o sterownik do 3044 , jest tych radiotelefonów naprawdę sporo więc na pewno będzie spore zainteresowanie adaptacją na 70 cm - z pozdrowieniami dla sq6ade.



    sq5cjs
  • #22 1974990
    sq6ade
    Poziom 40  
    Posty: 6855
    Pomógł: 482
    Ocena: 285
    Przygotuję dziś wersję do LCD i wkleję.

    Podaj parametry dla Murzynka 70cm (nie mam takiego) :
    -podział preskalera
    -kwarc przy syntezie
    -częstotliwość pośrednią
  • #23 1975710
    pakamon
    Poziom 11  
    Posty: 11
    Parametry, zgodnie z serwisowka 3044 sa nastepujace:

    -podział preskalera - "Dzielnik programowany poprzedzony jest wstepnym dzielnikiem :64/65 sygnału w.cz. tzw. prescalerem"
    -kwarc przy syntezie - 10,5MHz (filtr kwarcowy)
    -częstotliwość pośrednią - 21,4MHz
  • #24 1976802
    sq6ade
    Poziom 40  
    Posty: 6855
    Pomógł: 482
    Ocena: 285
    Wklejam HEXa ze sterowaniem LCD 2*8 - jak na wcześniejszej fotce.
    Wersja nieprzetestowana w radio ale zostało zmienione tylko sterowanie wyświetlaczem i na sprzętowym emulatorze działa tzn.wyświetla. Parametry dla radiotelefonu 2m z danymi jak w sterowniku z DL1414.
    Załączniki:
    • RADM_LCD.rar (1.78 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #25 1977378
    pakamon
    Poziom 11  
    Posty: 11
    dzieki za wrzut.
    Jak tylko uda mi sie zmontowac uklad to przetestuje na razie "na sucho" :D

    Pozdrawiam.

    Marek SQ3HXT
  • #26 1977446
    sq6ade
    Poziom 40  
    Posty: 6855
    Pomógł: 482
    Ocena: 285
    Jutro spróbuję wygenerować coś na 70cm.
    Schematy są we wcześniejszych postach.
  • #27 1984170
    sq6ade
    Poziom 40  
    Posty: 6855
    Pomógł: 482
    Ocena: 285
    Wklejam HEX dla 70 cm:
    -podział preskalera 64/65
    -kwarc przy syntezie - 10,5MHz
    -częstotliwość pośrednią - 21,4MHz
    -autoszift 7.6MHz 438.650 <> 439.425
    Załączniki:
    • RADM_70.rar (1.79 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #28 1985690
    jxa
    Poziom 11  
    Posty: 41
    ADE i innii - napiszcie coś proszę o przestrajaniu końcówki :-)
  • #29 1987110
    generator
    Poziom 20  
    Posty: 498
    Pomógł: 28
    Ocena: 32
    Napisz jaka masz końcówkę od 3044 czy od 3045 i jakie są tam tranz. jeśli serii BLY to ok. ale jeśli ruskie to niestety do wymiany......
  • #30 1987192
    sq6ade
    Poziom 40  
    Posty: 6855
    Pomógł: 482
    Ocena: 285
    Co do końcówki mocy to nie mogę się wypowiedzieć - nie przestrajałem.
    Wywołuję "do tablicy" użytkownika Iesjot . On ostro walczy z tymi radmorami.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy nietypowego sterowania syntezą PLL w radiotelefonach Radmor, zastępującego pamięci PROM/EPROM rejestrem przesuwanym 4094 i mikrokontrolerem Atmel (np. AT89C2051). Omówiono implementację sterownika dla syntezera TDD1742 z kwarcem 6,5 MHz lub 10,5 MHz oraz preskalerem 40/41 lub 64/65 (SP7893), stosowanego w modelach Radmor 3004, 3005, 3044, 3045, 3033, 3035 i 3745T. Projekt obejmuje wyświetlacze DL1414 (4 cyfry alfanumeryczne) oraz LCD 2x8 i 2x16 znaków, z możliwością sterowania TX/RX, skanera, autosziftu i rewersu. Przedstawiono metody przeróbek mechanicznych i elektronicznych, w tym modyfikacje filtrów helikalnych i pośrednich częstotliwości (21,4 MHz, 45 MHz), a także adaptację końcówek mocy (np. hybryda MHW720). Poruszono kwestie programowania mikrokontrolerów, dostępności i kompatybilności układów SAA1057/TSA6057 oraz problemów z zakłóceniami podczas przełączania RX/TX. Udostępniono schematy, pliki HEX i zdjęcia z realizacji. Wskazano na ograniczenia oryginalnych przełączników kanałów i zalety enkoderów obrotowych. Projekt jest rozwijany i dostosowywany do różnych modeli Radmor, w tym przestrojenia na pasmo 70 cm (430 MHz). Wskazano źródła materiałów i stronę internetową z dokumentacją. Dyskusja zawiera także porady dotyczące lutowania, blokowania zasilania wysokimi i niskimi pojemnościami kondensatorów oraz praktyczne uwagi dotyczące konstrukcji i uruchomienia sterownika.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA