logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wzmacniacz 2 x TDA2030A, działa wszystko ale nie wzmacnia.

DJ Clone 15 Lis 2007 12:51 4800 44
Najlepsze odpowiedzi

Dlaczego wzmacniacz na TDA2030A z zasilaniem 2x16 V działa, ale prawie nie wzmacnia i jak znaleźć błąd montażu?

Problem wynikał z błędu montażu i złego podłączenia wejścia. Autor najpierw odkrył, że przejechał lutem po dwóch rezystorach, co po poprawieniu usunęło usterkę [#4484459] Później okazało się też, że sygnał był podłączony do pinu 5 zamiast do właściwego wejścia, więc wzmacniacz w ogóle nie dostawał sygnału [#4542179] Po poprawieniu tych połączeń układ zaczął działać i grać normalnie [#4542179]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 4483489
    DJ Clone
    Poziom 19  
    Posty: 466
    Pomógł: 1
    Ocena: 30
    Witam. Poskładałem wzmacniacz na TDA2030A. Zasilanie 2x16V. Wszystko działa ale nie wzmacnia. Tzn wzmacnia ale o 10mV. Mogę prosić o pomoc? z tego co wiem to On miał mieć 34W przy 4Ω. mogę wysłać zdjęcie mojej konstrukcji jak będzie trzeba. pozdrawiam
    Załączniki:
    • Wzmacniacz 2 x TDA2030A, działa wszystko ale nie wzmacnia. bez tytułu.JPG (34.13 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 4483754
    gregor_lca
    Poziom 20  
    Posty: 486
    Pomógł: 14
    Ocena: 20
    no raczej zamieść zdjęcia płytki z obydwu stron i schemat płytki jak zaprojektowałeś.
  • #3 4483776
    Wojtek.zse
    Poziom 31  
    Posty: 1443
    Pomógł: 165
    Ocena: 52
    DJ Clone napisał:
    Wszystko działa ale nie wzmacnia.

    Ciekawa teoria :)
    DJ Clone napisał:
    Tzn wzmacnia ale o 10mV.

    Lepiej napisz jak zmierzyłeś to, że wzmacnia akurat "o 10mV" ?
  • #4 4483804
    DJ Clone
    Poziom 19  
    Posty: 466
    Pomógł: 1
    Ocena: 30
    to zdjęcia moich wypocin
    Załączniki:
    • Wzmacniacz 2 x TDA2030A, działa wszystko ale nie wzmacnia. TDA2030A.jpg (196.51 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Wzmacniacz 2 x TDA2030A, działa wszystko ale nie wzmacnia. bez tytułu1.JPG (44.22 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #5 4483830
    DJ Clone
    Poziom 19  
    Posty: 466
    Pomógł: 1
    Ocena: 30
    Dokładnie ciężko mi to wytłumaczyć ale mam nadzieje że mi się uda. Ten wzmacniacz ma Wzmacniać sygnał i mam z niego wyciągnąć 34W ale tak nie jest. Napięcie zmierzyłem miernikiem. Mam takie fajny program do ustawienia ciągłego sygnału. na wyjściu jest o 10mV więcej niż na wejściu.
  • #6 4484261
    gregor_lca
    Poziom 20  
    Posty: 486
    Pomógł: 14
    Ocena: 20
    weź narysuj swój własny schemat wg którego to zrobiłeś bo na pewno masz gdzieś błąd bo to nie jest płytka którą pokazałeś wyżej.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #7 4484384
    Malas1984
    Poziom 29  
    Posty: 1770
    Pomógł: 5
    Ocena: 85
    Na wyjsciu jest 10mV-wiecej niz na wejsciu ;-) -tak napisal autor-wiec jesli tak masz to kolego wez na wejscie daj sygnal ok 775mV,a nie mniej niz 10mV,ok 100mV(nie wiecej lub tylko troszke) to powinno byc na wyjsciu na jalowym biegu-bez wysterowania,a po wysterowaniu powinno byc wiecej ok 12V jesli by prad wyjsciowy wynosil ok 2A ;-)...
  • #8 4484459
    DJ Clone
    Poziom 19  
    Posty: 466
    Pomógł: 1
    Ocena: 30
    Już wiem jaki był problem. przejechałem po dwóch rezystorach lutem i dlatego tak sie stało. teraz gra pięknie i zastanawiam sie nad jakimś filtrem dolnoprzepustowym. Może Podacie jakiś łatwy schemacik filtru? chętnie złożę i podłącze pod ten wzmacniacz. Tak wogóle to pierwszy wzmacniacz który sam złożyłem i jestem z sobie dumny :]

    Dodano po 5 [minuty]:

    Od strony lutu. tam w czerwonym kółku jest bląd :p
    Załączniki:
    • Wzmacniacz 2 x TDA2030A, działa wszystko ale nie wzmacnia. Płytka.jpg (176.51 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #10 4486766
    DJ Clone
    Poziom 19  
    Posty: 466
    Pomógł: 1
    Ocena: 30
    Woow co to jest? Bardziej interesował by mnie jakiś filtr dolnoprzepustowy albo jakiś przed wzmacniacz :]
  • #11 4486780
    Malas1984
    Poziom 29  
    Posty: 1770
    Pomógł: 5
    Ocena: 85
    Widze,ze jeszcze slabo sie znasz na sprawach elektronicznych,ale nie dogryzajac Ci oczywiscie ;-), filtr dolnoprzepustowy jest tam narysowany-przed wzmacniaczem mocy TDA7294,a przetwornica z 12V/2x30V jest na dole do tego-to Cie nie interesuje, interesuje Cie tylko to co jest tam bodajze jak dobrze pamietam opisane i oddzielone kreska ;-) - czyli to przed wzmacniaczem na TDA-bo jest to wlasnie swojego rodzaju filtr dolnoprzepustowy kolego ;-)

    Dodano po 40 [sekundy]:

    Jest to do wykonania na ukladzie wzmacniaczy operacyjnych ;-)
  • #12 4486927
    DJ Clone
    Poziom 19  
    Posty: 466
    Pomógł: 1
    Ocena: 30
    Nie no trochę się już tam znam ale nie doczytałem wszystkiego :/ sory za kłopoty i dzięki za schemacik :]
  • REKLAMA
  • #13 4486977
    Malas1984
    Poziom 29  
    Posty: 1770
    Pomógł: 5
    Ocena: 85
    I co? Teraz juz wiesz gdzie to jest i jak to wyglada? ;-) mam nadzieje,ze sie teraz polapiesz-na moje to ten uklad operacyjny mozesz dac nawet TL071 lub jak bedziesz robil stereo to zrob to na TL072-bo to jest podwojny wzmacniacz operacyjny i na nim moze zrobic takie dwa filtry-tylko musiz troszke pomyslec ;-)
  • #14 4487119
    DJ Clone
    Poziom 19  
    Posty: 466
    Pomógł: 1
    Ocena: 30
    No napewno coś będę kombinował :] Będę musiał zbudować jeszcze raz taki sam wzmacniacz żeby zbudować filtr stereo. To jest pierwszy wzmacniacz który poskładałem i DZIAŁA :p Mam nadzieje że reszta też będzie się składać pozytywnie. Wielkie dzięki za pomoc i pozdrawiam
  • Pomocny post
    #15 4487286
    Malas1984
    Poziom 29  
    Posty: 1770
    Pomógł: 5
    Ocena: 85
    Wtedy na jednym Tlu 072 zrobisz stereofoniczny-wezmiesz tylko note katalogowa tego wzmacniacza operacyjnego i zobaczysz jak ,co i z czym sie je ;-)
  • #16 4487444
    DJ Clone
    Poziom 19  
    Posty: 466
    Pomógł: 1
    Ocena: 30
    Może takie coś będzie ciekawsze? bo widzę ze znowu aż takie trudne to nie jest
    Wzmacniacz 2 x TDA2030A, działa wszystko ale nie wzmacnia.
  • #17 4487676
    Malas1984
    Poziom 29  
    Posty: 1770
    Pomógł: 5
    Ocena: 85
    Tylko,ze to co widze na schemacie to jakies generatory raczej sa,a nie filtry dolnoprzepustowe ;-)

    Dodano po 1 [minuty]:

    Jak sie nie myle i dobrze widze-fakt,na TL072,ale to raczej nie filtry dolnoprzepustowe,ale widzisz teraz przynajmniej jak ma wyprowadzenia TL072,aby moz wykonac cos takiego jak Ci schemat podeslalem na jednym TLu w stereo ;-)
  • #18 4528371
    DJ Clone
    Poziom 19  
    Posty: 466
    Pomógł: 1
    Ocena: 30
    Witam. Jeszcze raz w sprawie tego wzmacniacza. Chciałbym z niego zrobić 2 kanały wyjściowe i wejściowe (prawy, lewy). no i zrobiłem tak: nóżka nr4 z kostki połączona szeregowo z głośnikiem i masą. Z drugiej strony to samo. moze tak być czy nie za bardzo?
  • #19 4537762
    Malas1984
    Poziom 29  
    Posty: 1770
    Pomógł: 5
    Ocena: 85
    Jeśli stereo chcesz zrobić to dwa takie osobne wzmacniacze musisz zrobić na każdy kanał osobno ;-) i wtedy będzieśz miał wejście R i L oraz wyjście R i L.
  • #20 4538027
    Vector_666
    Poziom 17  
    Posty: 326
    Pomógł: 11
    Ocena: 18
    Hm Malas a czy ten wzmacniacz nie jest poprostu zmostkowany? a co gdyby na pin1 drugiego Tda2030 podać 2 sygnał przez kondensator 2,2uF i podłączyć głośniki pod pin 4 i do masy ? Wzmacniacz będzie o połowe słabszy ale będzie stereo, czyli jeśli miał mieć 34W to po 17W na kanał.
  • #21 4538184
    Malas1984
    Poziom 29  
    Posty: 1770
    Pomógł: 5
    Ocena: 85
    Jeśli to jest ten co Ty zrobiłeś Vector_666 to może być zmostkowany-dlatego ,że tam taka możliwość istniała ;-) , ja nie patrzylem dokładnie na schemat ;-). To należy go poprostu rozmostkować i uzyskać stereo ;-)
  • #22 4538600
    Vector_666
    Poziom 17  
    Posty: 326
    Pomógł: 11
    Ocena: 18
    No dokładnie, dlatego myślę że trzeba analogicznie podać 2 sygnał na 1 pin drugiego Układu scalonego poprzedzając wejście jeszcze tak samo kondensatorem 2,2uF. Głośniki podpiąć pod 4 piny układów scalonych a drugim kablem oba do masy :)

    Nie wiem czy jeszcze nie trzeba usunąć rezystora R7, niech ktoś mądrzejszy się wypowie
    mniej więcej tak by to wyglądało
    Wzmacniacz 2 x TDA2030A, działa wszystko ale nie wzmacnia.
  • #23 4538707
    DJ Clone
    Poziom 19  
    Posty: 466
    Pomógł: 1
    Ocena: 30
    No dokładnie zrobiłem tak ja narysowałeś ii nie działa o.0 i to mnie zdziwiło bo sam to też wykombinowałem. wogóle wsadziłem zamiast R3 i R5 to potencjometry i jeden z nich nie działa. tzn. nie ma regulacji. ma ktoś na taki problem pomysł :p pozdrawiam

    Dodano po 45 [sekundy]:

    aha i jak tam zrobiłem jak kolega ma narysowane to nie działał jeden kanał.
  • REKLAMA
  • #24 4538915
    Vector_666
    Poziom 17  
    Posty: 326
    Pomógł: 11
    Ocena: 18
    Spróbuj najpierw w ogóle wyrzucić ten rezystor R7, bo to on mostkuje chyba cały układ.

    Potencjometry montuje się przed wejściem sygnału do wzmacniacza. R3 i R5 mają mieć po 22k Ohm.
  • #25 4539235
    Malas1984
    Poziom 29  
    Posty: 1770
    Pomógł: 5
    Ocena: 85
    Porównaj z aplikacją pojedyńczego TDA2030,a nie dwóch i zobacz co tam dokładnie jest z tym-bo myślenie macie w tym kierunku dobre-ja nie mam tego schematu w kompie to nie wrzucę ;-/ ,ale na moje to jeszcze trezba wymontować R7-22kOhm.
  • #26 4539260
    Vector_666
    Poziom 17  
    Posty: 326
    Pomógł: 11
    Ocena: 18
    Ja porównywałem ze schematem mojego wzmacniacza z opcją mostkowania, tam była właśnie podobna sytuacja: mostkowało się przez ten rezystor 22k Ohm. Także niech Dj Clone spróbuje wymontować rezystor R7 i napisać co zaobserwował.
  • #27 4539530
    Malas1984
    Poziom 29  
    Posty: 1770
    Pomógł: 5
    Ocena: 85
    Jeśli zrobił wszystko poprawnie i ten rezystor wywali R7 to powinno wszystko grać,Vector_666 Ty swój robiłeś na TDA2030 czy na 2040?? Bo nie pamiętam już,zle aplikacja powinna pasować od nich tak samo.
  • #28 4540725
    Vector_666
    Poziom 17  
    Posty: 326
    Pomógł: 11
    Ocena: 18
    Ja robiłem na TDA 2040, obecnie mam wstawione nawet TDA2050 i wszystko w nim chodzi dobrze;) Aplikacja od TDA2030 pasuje do obu tych scalaków ;)
  • #29 4540728
    Malas1984
    Poziom 29  
    Posty: 1770
    Pomógł: 5
    Ocena: 85
    No właśnie-ja podejrzewam ,że autor gdzieś zrobił gafę,ale trzeba mu pomóc,niech napisze co zaobserwował po tych radach....
  • #30 4540976
    Vector_666
    Poziom 17  
    Posty: 326
    Pomógł: 11
    Ocena: 18
    Wszystko się może zdarzyć, czekamy na informacje od DJ Clona ;)

Podsumowanie tematu

✨ Zbudowano wzmacniacz audio na układzie TDA2030A z zasilaniem 2x16V, który początkowo wzmacniał sygnał jedynie o około 10mV, zamiast oczekiwanych 34W przy 4Ω. Problemem okazały się błędy montażowe, m.in. zwarcia lutownicze na rezystorach, które po naprawie pozwoliły na prawidłowe działanie wzmacniacza. Dyskutowano również o implementacji filtru dolnoprzepustowego przed wzmacniaczem, sugerując użycie wzmacniaczy operacyjnych TL071 lub TL072 do realizacji takiego filtru. Autor planował rozbudowę układu do stereo, co wymagało rozmostkowania układu i zastosowania dwóch osobnych wzmacniaczy TDA2030A, z sygnałami wejściowymi odpowiednio podawanymi na piny wejściowe przez kondensatory 2,2µF oraz usunięciem rezystora R7, który mógł mostkować układ. Problemy z regulacją głośności wynikały z nieprawidłowego podłączenia potencjometrów i sygnału wejściowego, które po poprawnym podłączeniu umożliwiły pełną funkcjonalność. W dyskusji pojawiły się także sugestie dotyczące schematów i konfiguracji mostkowej oraz stereo wzmacniaczy na TDA2030A, TDA2040 i TDA2050, z podkreśleniem kompatybilności aplikacji między tymi modelami.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA