Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prawidłowe ładowanie akumulatora motocyklowego

andriej 18 Nov 2007 11:11 71866 92
  • #1
    andriej
    Level 20  
    Witam, jeśli nie w tym dziale co trzeba to przepraszam...

    Posiadam akumulator kwasowy do motocykla. 12V 14Ah i mam prostownik stary samochodowy z możliwością ładowania 12V 2,5A. Jak użyć tego prostownika, żeby naładować akumulator i go nie uszkodzić. Wydaje mi się, że powinienem ładować go prądem 1,4 A ale jak to zrobić jak moj prostownik ładuje tylko 2,5A ? wpiąć żarówkę w szereg ? ale jaką ? proszę o pomoć, akumulator stoi w domu ze względu na zimę i nie chciałbym go zepsuć.
  • #2
    waldekg
    Level 28  
    Witam. Wepnij żarówkę szeregowo taką od świateł drogowych 12V.55W, oraz amperomierz bo chyba go brak w prostowniku. Tak dobierz żarówkę aby był prąd ładowania około 1,0A. Sprawdź poziom elektrolitu i ładuj do momentu intensywnego wydzielania się gazów (wodór), przy odkręconych korkach.Więcej wiadomości na forum. Pozdrawiam.
  • #3
    andriej
    Level 20  
    zwykłą żarówkę H4?
  • #4
    jantrzu
    Level 14  
    Nie bardzo rozumiem jaki masz ten prostownik, skoro ma on napięcie wyjściowe 12V to po podłączeniu akumulatora do prostownika , akumulator będzie pobierał prąd w zależności od stanu rozładowania akumulatora. Ograniczenie prądu ładowania ma sens tylko w przypadku gdy akumulator jest mocno rozładowany.
  • #5
    andriej
    Level 20  
    Quote:
    Nie bardzo rozumiem jaki masz ten prostownik, skoro ma on napięcie wyjściowe 12V to po podłączeniu akumulatora do prostownika , akumulator będzie pobierał prąd w zależności od stanu rozładowania akumulatora. Ograniczenie prądu ładowania ma sens tylko w przypadku gdy akumulator jest mocno rozładowany.


    Z tego co wiem akumulator powinno ładować się prądem 10x mniejszym od jego pojemności, np mam aku 10Ah to laduje prądem 1A. Jeśli podłączę teraz ten prostownik pod aku o pojemności 14Ah to po 15 min akumulator będzie się gotował. Połączyłem 3 żarówki 12V 21W w szereg i po włączeniu miernika pokazuje mi 1.14 A tak więc chyba mogę już takim prądem go ładować?
  • #6
    andriej
    Level 20  
    Mam podłączone 3 żarówki po 21W prąd ładowania pokazuje mi wtedy ok 1.2A więc można by już takim ładować, alę podpinam pod akumulator te żarówki i dla sprawdzenia wpiąłem też miernik i już pokazało 0.40A. Więc moje pytanie takie, czy kombinować z tymi żarówkami przy podłącoznym akumulatorze, czy tak jak robiłem, że najpierw ustalałem A podłanczając żarówki a później podpinałem aku. :?:
  • #7
    jantrzu
    Level 14  
    Podłącz prostownik pod akumulator bezpośrednio nie musisz podłączać żadnych żarówek. Możesz podłączyć kontrolnie amperomierz. Na początku możesz mieć trochę większy prąd ale powinien szybko sie zmniejszyć. (chyba że akumulator jest mocno rozładowany). Jeśli nie masz za wysokiego napięcia na prostowniku (a piszesz że nie jest regulowany) to Twojemu akumulatorowi nic nie powinno sie stać.
  • #8
    andriej
    Level 20  
    Jak ładować akumulator poprawnie?
    Prądem nie większym niż 1/10 pojemności (np.: 45Ah - 4,5 A) nie dłużej niż 10 godzin.

    http://www.akumulatory.auto.pl/porady.htm#17 - źródło

    przyjmując tą zsadę powinienem ładować prądem 1.4 A przez 10 h a na prostowniku mam napisane 12V 2.5A wieć za szybko będzie się on ładował co znacznie może skrócić jego żywotność... Akumulator będzie stał całą zimę w domu bo jest z motocykla, dolałem wody i chciałbym go pożądnie naładować, ale nie chodzi mi o to żeby go bardzo szybko naładować
  • #9
    Rysio4001
    Heating systems specialist
    Cześć.
    Prąd płynący przez same żarówki będzie większy niż z akumulatorem ponieważ prąd ten zależy od rezystancji żarówek i napięcia przyłożonego do nich. W przypadku samych żarówek prąd będzie równy: I=Uprostownika/Rżarówek. W przypadku podłączenia jeszcze do tego akumulatora to prąd będzie równy: I=(Uprostownika-Uakumulatora)/(Rżarówek+Rakumulatora) Tak więc jeśli chcesz zmniejszyć prąd po przez włączenie żarówek w szereg, to musisz je dobierać przy podłączonym akumulatorze. Jeśli chodzi o prąd jakim powinno ładować się akumulator to prąd wynikający z 1/10 pojemności jest prądem maksymalnym. Możesz śmiało ładować prądem mniejszym ale będzie to trwało dłużej. Nawet lepiej jest dla akumulatora ładować mniejszym prądem.
    Kolega jantrzu ma rację żeby spróbować ładować bezpośrednio, tylko musisz zmierzyć prąd jaki będzie płyną, i jeżeli znacznie będzie przekroczony i szybko nie spadnie, to jednak należało by go zmniejszyć.
    Prąd 2,5A podany na twoim prostowniku może to być szacowany przez producenta prostownika jaki popłynie przy podłączeniu do akumulatora 45Ah, bo nie podejrzewam żeby ten prostownik miał jakąś elektronikę regulującą prąd ładowania. Prąd ten jest narzucany po przez wykonanie prostownika o konkretnym napięciu. Tak więc rzeczywisty prąd będzie zależał od stanu naładowania akumulatora i jego rezystancji wewnętrznej. A jeśli tak jest to podłączenie akumulatora o mniejszej pojemności powinno spowodować że ten prąd będzie mniejszy.
    I jeszcze jedno. Jeśli chcesz pomocy i umieszczasz załącznik z tym związany, to nie każ za niego płacić bo nikt go nie pobierze. W końcu to tobie zależy na pomocy a nie innym.
    Pozdrawiam.
  • #10
    andriej
    Level 20  
    Prostownik nie ma w środku żadnej elektroniki, jest to stary polski prostownik. Sprawdzę jutro jaki będzie prąd przy podłączeniu samego prostownika. Nie ustawiałem żadnej prowizji tak więc powinno być ok, bo zawsze tak robiłem, nie mniej jednak jeśli jakimś cudem ustawiona została prowizja to bardzo przepraszam - nie świadomie. (jak to zmienić teraz?)
  • #11
    jantrzu
    Level 14  
    Mogę tylko do tego dodać ,że szybciej uszkodzisz prostownik podłączając zbyt duże obciążenie (np. akumulator o znacznej pojemności ) niż akumulator. Twój akumulator jeśli nie jest mocno rozładowany nie powinien "brać dużo prądu". Włączenie szeregowo żarówek powoduje tylko zmniejszenie napięcia ładowania. Jeśli chcesz sie bawić z tym problemem możesz podłączyć miernik i w szereg potencjometr o dużej mocy. Wówczas będziesz miał możliwość regulacji prądu w każdym momencie ładowania.
    Naprawdę nic sie nie stanie jak podłączysz ten prostownik na chwile i zmierzysz jaki pobiera prąd Twój akumulator.
  • #12
    adams987
    Level 35  
    Prowizja przy pliku ponad 300kB jest ustalana automatycznie i "andriej" nie ma na to wpływu(jedynie zmniejszyć rozmiar załącznika). Prostownik o prądzie znamionowym 2,5A przeznaczony jest do małych akumulatorów i jego konstrukcja pozwala najlepiej ładować akumulatory około 30Ah. Jesli podłączysz do niego duży akumulator 60Ah to będzie się mocno grzał i pewnie zadziała bezpiecznik(zwłaszcza przy rozładowanym aku). Jeśli podlączysz do niego mały akumulator 7Ah czy 14Ah to dla takich aku prąd jaki popłynie będzie już spory. Prostownik ma swój opór wewnętrzny i przy dużym prądzie (duży akumulator) opór ten powoduje spadek napięcia a więc na wyjściu z prostownika mamy mniejsze napięcie niż gdy podłączymy mały akumulator (mały prąd) wyższe napięcie na wyjściu z prostownika. Dlatego tym prostownikiem trudno naładować duży akumulator, prostownik się grzeje a napięcie na jego wyjściu spada (opór wewnętrzny), a zbyt mały ładowany jest zbyt dużym prądem (mały spadek na oporze wewnętrznym).
    Najsensowniej mały akumulator ładować przez żarówkę , która będzie takim dodatkowym oporem wewnętrznym. Po za tym żarówka dzięki swej nieliniowej charakterystyce dodatkowo stanowi "automatyczny regulator" prądu ładowania. W momencie gdy akumulator jest mocno rozładowany chce płynąć duży prąd co powoduje mocne rozgrzanie żarówki a wtedy jej opór rośnie co z kolei ogranicza prąd ładowania w dużym stopniu. Natomiast jeśli aku jest już podładowany to prąd zmniejsza się a żarówka stygnie przez co jej opór spada i pozwala na zwiększenie prądu ładowania. W sumie wygląda to tak , że bez żarówki początkowy prąd ładowania może wynieść np. 2,5A a końcowy 0,5A a z żarówką początkowy 1A a końcowy 0,4A
    Wielkość prądu będzie zależeć od użytej żarówki. Dla aku 14Ah można użyć żarówki 12V/21W która mocno ograniczy prąd ładowania ponizej 1A , lub nieco większej 35W a nawet 45W lub dwóch 21W połączonych równolegle - to już trzeba doświadczalnie dobrać dla konkretnego modelu i prostownika i akumulatora by osiągnąć optymalny efekt.
  • #13
    jantrzu
    Level 14  
    Myśle że precyzyjniej nie można wyjaśnić tego problemu. Możesz jeszcze zmierzysz napięcie na prostowniku , kiedy jest on nie obciążony. Taki prostownik nie jest idealnym źródłem prądowym i nie uzyskasz z niego zawsze 2,5A. Prąd ten jest zależny od obciążenia. A obciążenie w tym wypadku zmienia sie w zależności od stanu naładowania akumulatora. I tak teoretycznie nawet akumulator o małej pojemności może uszkodzić ten prostownik (np spalić bezpiecznik) a może sie nie uszkodzić przy akumulatorze o dużej pojemności ( w przypadku kiedy akumulator będzie prawie naładowany)
    Przecież akumulatory jak są ładowane w samochodach (podejrzewam że w motocyklach tak samo) ładowanie to odbywa sie poprzez regulator napięcia a nie regulator prądu. Wiec prąd ładowania w takim przypadku uzależniony jest od stanu rozładowania akumulatora.
  • #14
    Rysio4001
    Heating systems specialist
    adams987 wrote:
    Prowizja przy pliku ponad 300kB jest ustalana automatycznie i "andriej" nie ma na to wpływu.

    Masz rację, ale tam było + 1 punkt, teraz jest już zmienione + 0. Najprawdopodobniej zapomniał zaznaczyć rezygnuje z własnej prowizji.
  • #15
    andriej
    Level 20  
    Racja, zapomniałem zaznaczyć "rezygnuję z własnej prowizji" Pobawię się z żarówkami jak tylko kupię nowy miernik bo stary właśnie zaczą mnie oszukiwać...

    Dodano po 2 [godziny] 29 [minuty]:

    Kupiłem najtańszy miernik bo tylko taki był w moim "mieście". Po podłączeniu go w szereg z samym akumulatorem pokazuje 0.9A wiec wywaliłem wszystkie żarówki i podłączyłem sam prostowni. Sprawdziłem też ile daje sam protownik i okazało sie ze daje 12V (jeśli wieżyć w to co pokazuje chinski miernik) czy z tym prostownikiem jest wszystko ok? nie powinien ładować ok 13V?
  • #16
    adams987
    Level 35  
    Zmierz spadek napięcia na mostku lub diodach prostowniczych w prostowniku. Jeśli jest większe od 0,6V na diodzie lub 1,2V na mostku to pozostaje wymienić diody prostownicze na diody typu Schottky np : 1N5822 lub MBR1045 . Napięcie wtedy wzrośnie bo na tych diodach jest spadek rzędu 0,35V a na mostku 0,7V. A jeśli to bardzo stary prostownik to może ma seleny zamiast diod. Napięcie na tak małym prostowniku nie będzie wynosić 15V czy więcej bo wtedy ładowałby prądem 5 czy 10A, a nie 2,5A. Z drugiej strony bez obciążenia 12V spowoduje że czas ładowania nawet takiego 14Ah będzie bardzo długi. Wartość szczytowa napięcia wynosi 12*1,41=16,9V ale tylko w samym szczycie napięcia, a wyższe od napięcia akumulatora jest tylko chwile przed szczytem i chwile po szczycie. Można również spróbować dać kondensator 1000µF lub większy co powinno trochę zwiększyć napięcie (bez obciążenia miernik powinien pokazać wtedy prawie 17V).
  • #17
    andriej
    Level 20  
    bez obciążenia miał 11.4 V wiec odpiąłem go bo szkoda czasu na takie ładowanie. Prostownik bardzo stary, z 1985roku, nie znalazłem w nim żadnych diód tylko są takie płytki i nie wiem jak to się nazywa, zobaczcie na zdjęciu. A teraz te płytki rozkręciłem bo chciałem zoabczyć co to jest i nie wiem czy jest sens to składać, może go jakoś unowocześnić wstawiając diody prostownicze ? akumulator ma służyć tylko do ładowania aku motocyklowych wieć mała pojemność akumulatora.
  • #18
    adams987
    Level 35  
    To jest prostownik selenowy . Zmierz napięcie przemienne które jest na transformatorze na zakresie AC. Powinno być około 13-14V wtedy jest sens użyć diody Schottky-go jako mostek prostowniczy.
  • #19
    Rysio4001
    Heating systems specialist
    Cześć.
    Te płytki to właśnie seleny (odpowiedniki dzisiejszych diod). Załóż za miast nich cztery diody prostownicze albo gotowy mostek prostowniczy, i powinno napięcie ci podskoczyć, bo na selenach są duże spadki napięć. Kup sobie mostek 10A albo większy (nie duża różnica w cenie, ale dużo pewniejszy) i przykręć do niego jakiś radiator albo kawałek blachy aluminiowej.
    Pozdrawiam
  • #21
    adams987
    Level 35  
    Trudno wyrokować, można mieć nadzieje, że z diodami Schottky-go prąd ładowania będzie w sam raz dla tego aku 14Ah. Nie będziesz się musiał martwic o przeładowanie tego akumulatora i spokojnie możesz go załączyć na całą noc. Trochę to dziwne bo w 85 roku napięcie w sieci wynosiło 220V czyli o 4,5% mniej co w tamtych czasach dawało na wtórnym nie 12,4V jak dzisiaj na zdjęciu tylko 11,85V a po tych selenach nie 11,4 jak pisałeś wyżej tylko 10,9V a to trochę mało na ładowanie akumulatora. Może jeszcze zobacz na napięcie w sieci podczas pomiaru napięcia na wtórnym, bo przy różnicy w sieci 20V (220-240V) na wtórnym jest różnica ponad 1V.
  • #22
    andriej
    Level 20  
    napięcie w sieci tak jak na zdjęciu, wieć można by przyjąć to co mowisz. Pozatym ten prostownik kiedyś ładował dobrze, bo jak ojciec mi mowił to potrafił za noc "zagotować" aku... a może to wachania w sieci powodują taki stan ?
  • #23
    andriej
    Level 20  
    do tego też należy pewnie przyjąć błąd pomiaru najtańszego miernika, na ktory był napis, że jest to narzędzie dla amatorów i nie może być wykożystywane profesjonalnie... :/
  • #24
    adams987
    Level 35  
    Jest możliwe , że miernik pokazuje 5%-6% mniej lub w czasie pomiaru faktycznie napięcie w sieci jest teraz niskie ( wieczorem ludzie jadą na necie, gotują wodę na herbatę, oglądają tv , świecą wszystkie światła w domu itd), może po 23-ciej wynosić 235V a nie 217V, wtedy na wtórnym byłoby ponad 1V więcej niż na zdjęciu, tj 13,4V a to już spokojnie pozwoli ładować taki mały akumulator nawet na zwykłych diodach (spadek na diodzie około 0,6V przy czym prąd rzędu 1A na diodzie o prądzie znamionowym 2A spowoduje spadek 0,7V to na diodzie o prądzie znamionowym 5A spowoduje spadek 0,6V, a prąd rzędu 2A na pierwszej da np.0,8V a na drugiej 0,65V). Przy zastosowaniu diody prostowniczej Schottky-go o prądzie znamionowym 5A spadek przy prądzie rzędu 1A będzie mniejszy od 0,4V
  • #25
    Janusz7135
    Level 11  
    Cześć.
    Niepotrzebnie rozebrałeś prostownik selenowy ale jeżeli nie uda ci się go poskładać z powrotem to tak jak radzili Koledzy włóż zwykły mostek prostowniczy 50 v 10A na małym radiatorze i prostownik powinien być sprawny. Niskie napięcia może to być wina miernika albo tak niskie napięcie jest u ciebie w sieci.Taki prostownik powinie wystarczyć do podładowania AKU ale lepiej nie zostawiąć tego ukłdu załączonego na dłuższy czas bez kontroli .
  • #26
    andriej
    Level 20  
    Ten prostownik ładował więcej V. Zminiło się to chyba po moich próbach z żarówkami... Rozebrałem ten prostownik selenowy bo ładował mniej niż moj aku miał a właściwie nie ładował... Sprawdzę jeszcze napięcie w sieci po połnocy. Gdzie mogę kupić taki mostek prostowniczy ? radiatorów mam kilka tak więc nie będzie problemu.

    Quote:
    Taki prostownik powinie wystarczyć do podładowania AKU ale lepiej nie zostawiąć tego ukłdu załączonego na dłuższy czas bez kontroli .
    Chodzi Ci o układ ten co był w prostownku? czy o ten układ co mam zamontować w prostowniku ? no i dlaczego napisz. [/url]
  • #27
    andriej
    Level 20  
    Mierzyłem o północy i pomiar wyniósł 222
  • #28
    adams987
    Level 35  
    To raczej miernik pokazuje o 5% mniej, czyli można przyjąć , że 217V to 228V a 222V to 233V a zarazem na wtórnym 12,4V to ponad 13V. Nie jest to za wiele ale wystarczy do ładowania przy niskim prądzie, spadek napięcia na diodach i uzwojeniu (opór wewnętrzny) będzie niewielki. Proponuje diody minimum 5A schottky-go co ograniczy ten spadek do niewiele więcej niż 0,6V na mostku z tych diod.
  • #29
    andriej
    Level 20  
    adams987 a gdzie mogę kupić takie diody? może odrazu jakiś gotowy mostek? bo nie wiem, czy będę wiedział jak to połączyc :)
  • #30
    adams987
    Level 35  
    Musisz poszukać albo w sklepie internetowym , albo u Siebie jeśli są tam takie sklepy. Koszt takiej diody 5-15A to około 2zł np w sklepie (ale tu nie wiem jak jest z minimalną kwotą zamówienia, chyba że znajdziesz tam coś jeszcze co ci się przyda) : http://www.tme.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=bc108&idp=1
    Na stronie w wyszukiwarce wpisz MBR1045.


    MBR1045 Dioda prostownicza z barierą Schottky 45V 10A TO220AC |
    Ilość: 1+ 10+ 25+ 100+ 500+
    Ceny netto [PLN]: 1.79 1.59 1.49 1.14 0.95
    ma bardzo mały spadek napiecia przy 1A-do 0,3V przy 2A -do 0,35V przy 10A-0,45V

    MBR1545CT Dioda prostownicza z barierą Schottky 45V 15A TO220AB |
    Ilość: 3+ 10+ 25+ 100+ 500+
    Ceny netto [PLN]: 0.89 0.85 0.83 0.73 0.69
    ta jest podwójna tzn potrzebujesz tylko 2 (minimum można kupić 3) ale ma większy spadek napiecia tj przy 1A 0,55V