Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migomat S-MIG 180 problem z szarpaniem i regulacją posuwu

Zibi122 22 Lis 2007 22:36 31442 64
  • #1 22 Lis 2007 22:36
    Zibi122
    Poziom 12  

Hej

Kupiłem sobie migomat taki jak w linku: http://allegro.pl/item267364129_migomat_180a_gwarancja_fv_promocja_.html

Złożyłem wszystko i wykonałem kilka prób i jestem zawiedziony. Podczas spawania występuje takie dziwne szarpanie oraz strasznie pryska. Po za tym nawet po skręceniu posuwu na zero drut i tak dość szybko się przesuwa.

Poradźcie co ma zrobić.

Dla porównania mam też pod ręką BESTERa MP1500 i tam elegancko można regulować posuw od zera i nie pryska tylko ładnie się spawa.

Dzięki z góry za wszystkie rady.

0 29
  • Relpol
  • #2 23 Lis 2007 10:12
    |bst|
    Poziom 15  

Co to znaczy szarpie?
    Nic nie powinno szarpac, chyba ze masz drut np 0.6 i za maly posuw/za duza odleglosc palnika od materialu..

2
  • #3 23 Lis 2007 11:10
    Zibi122
    Poziom 12  

Słychać jest tak jak by przez ułamek sekundy spawarka się rozłaczała, wtedy strzela, spaw nie jest "gładki" tylko porowaty. Mogę nagrać jak to jest jak to jest przy tym BESTERze a jak przy tym ale dopiero w sobotę.

Po za tym nie wiem co zrobić z przesuwem. Może to wina kiepskiego przesuwu i szarpie drutem? Też w sobotę rozbiorę spawarkę i zobaczę jak jest regulacja prędkości zrobiona. Może coś się wyjaśni

0
  • #4 23 Lis 2007 12:52
    Nstan
    Poziom 31  

Zibi122 napisał:
    Hej

Podczas spawania występuje takie dziwne szarpanie oraz strasznie pryska. Po za tym nawet po skręceniu posuwu na zero drut i tak dość szybko się przesuwa.

.

Nie piszesz jakiej średnicy drutem spawasz i na którym zakresie.
    Sprawdź najpierw gdzie należy szukać przyczyn tego szarpania. Czy wina leży po stronie złego ustawienia parametrów, czy dlatego że drut jest nierównomiernie podawany. Wykonaj prosty test przytrzymując delikatnie drut naciśnij przycisk na uchwycie bez dotykania materiału spawanego i postaraj się wyczuć czy niema szarpania drutu. Jeśli nie wyczujesz szarpania należy spróbować dobrać parametry. Ponieważ jest to mały migomat rozpocznij na największym zakresie dobierając odpowiedni posuw drutu wykonując próby spawania na kawałku blachy. Jeśli natomiast wyczułeś drgania(szarpania) wymień końcówkę prądową ,sprawdź drożność pancerza w uchwycie spawalniczym, zwiększ docisk na rolkach , zobacz czy założona jest odpowiednia rolka do średnicy drutu a na końcu pozostaje sprawdzenie silnika i regulatora. Ważną rzeczą jest też stan drutu spawalniczego czy nie rozpoczął się proces korozji, czy nie jest pozałamywany

0
  • #5 23 Lis 2007 16:10
    Zibi122
    Poziom 12  

Średnica to 0,8 mm, drut jest nowy i nie ma śladów korozji.
    migomat ma 8 stopni regulacji prądu spawania. czy na 1 czy na 4 czy 5 jest podobnie.

Sprawdze to co o czym piszesz tzn przytrzymam drut i moze coś wyczuję.
    Dzięki

1
  • Relpol
  • #6 24 Lis 2007 23:08
    Zibi122
    Poziom 12  

Link

Tu widać jak strzela i jak nie równomierny jest spaw.
    Sprawdzałem czy nie ma szarpania i nie ma.
    Źle była założona rolka bo była na drut 0.6 a nie 0.8. Zmieniłem to ale nic się nie poprawiło.

Link

Tu za to widać jak spawa się besterem. szczególnie po 20 sek widac o co mi chodzi.

Jak osiągnać taki cel lub czym może być spowodowane szarpanie?
    Podłączałem kondensator 47uF ale nic się nie poprawiło. Moze trzeba większą pojemność albo jakiś dławik??

Dodałem zdjęcia tego migomatu, zdjecia budowy prowadzenia drutu oraz zdjecie elektroniki i trafa.

0
  • #7 09 Gru 2007 09:10
    Zibi122
    Poziom 12  

Zrobiłem kilka pomiarów i wyszło mi, że na jałowym napiecie na elektrodzie wynosi około 22V a podczes spawania spada do około 16V

Zrobiłem również pomiar BESTERA MP1500 i jest bardzo podobnie.

Przy pomiarze napiecia na silniczku do prowadzenia drutu są skoki około 0,2V Czy to moze powodować szarpanie??

0
  • #8 09 Gru 2007 17:14
    elektromechanik
    Poziom 27  

Zibi122 napisał:
    Zrobiłem kilka pomiarów i wyszło mi, że na jałowym napiecie na elektrodzie wynosi około 22V a podczes spawania spada do około 16V

Zrobiłem również pomiar BESTERA MP1500 i jest bardzo podobnie.

Przy pomiarze napiecia na silniczku do prowadzenia drutu są skoki około 0,2V Czy to moze powodować szarpanie??

Sprawdź tuleję stykowa <miedziany wylot drutu>. Jeśli jest za luźny lub wytarty będzie się tak działo bo drut wtedy dospawuje się do tulei i odrywa na zmianę.

0
  • #9 11 Gru 2007 16:19
    Zibi122
    Poziom 12  

Tuleja jest nowa no moze prawie nowa . Mam jeszcze inną to sprawdze.

A co z tym skakaniem napiecia na silniczku? Tak ma być?

0
  • #10 11 Gru 2007 16:50
    mpio
    Poziom 11  

Witam nie wiem czy pomogę ale ostatnio poprawiałem przywieziony z Angli migomat objawy były bardzo podobne, po dorobieniu końcówki na typową dyszę (angielska miała dziwne rozmiary nie do kupienia) dalej drut wysuwał się małymi skokami pomogła dopiero wymiana pancerza prowadzącego drut (orginał był plastikowy) na metalowy w plastikowej zalewie podobny do pancerza linki rowerowej do hamulca teraz da się tym w miarę dobrze spawać.

0
  • #11 11 Gru 2007 20:14
    elektromechanik
    Poziom 27  

Zibi122 napisał:
    Tuleja jest nowa no moze prawie nowa . Mam jeszcze inną to sprawdze.

A co z tym skakaniem napięcia na silniczku? Tak ma być?

Tuleja niema być nowa czy stara, ma być jak najciaśniejsza ale na tyle luźna aby drut się przesuwał swobodnie. Napięcie jest OK. Napęd jest zasilany z trafa spawalniczego i w momencie spawania napięcie spada. Ważne żeby napięcie podczas spawania było w miarę stabilne.

Przepraszam ale chyba umiesz dobrać prąd i prędkość drutu bo to też ma wpływ na takie odczucia.

0
  • #12 11 Gru 2007 21:59
    Zibi122
    Poziom 12  

Próbowałem różnie dobierać i zawsze tak samo. Na Besterze radzę sobie mysle ze dobrze. Troszke pospawałem i jest fajnie a na tym noeym właśnie szarpie. Nie da się pospawać cienkiej blaszki bo albo przepala albo nasmarkuje na wierzch.

Po za tym tak jak moze to widac na filmikach bester jak zacznie spawac to tylko syczy i spawa a tu co chwila strzela i śrdnio się spawa.

0
  • #13 11 Gru 2007 22:21
    elektromechanik
    Poziom 27  

Przeczytałem 1 Twój post i dopiero zauważyłem że nawet na zerze drut się wysuwa.
    1. Czy w ogóle reguluje?
    2. Ustaw na minimum i regulując prądem spróbuj spawać coś grubszego.
    Napisz co wyszło.
    Z tego co piszesz wydaje mi sie że masz za szybkie podawanie drutu.
    Nie masz przypadkiem wrażenia że podczas spawania odpycha Ci rączkę od materiału spawanego?

0
  • #14 11 Gru 2007 22:23
    Akrzy74
    Poziom 39  

A może problem tkwi w podawaniu gazu?/zbyt niskie ciśnienie lub uchodzi bokiem/

0
  • #15 12 Gru 2007 08:53
    Zibi122
    Poziom 12  

Jezeli chodzi o gaz to mam pełną butlę i regulowałem juz zaworem boi jest z kulką wskaźnik przepływu. Jak się zaczyna spawać to kulka idzie na ponad 10l/min i po chwili spada do około 7-8 a wiec wydaje mi się ze jest oki.

Co do odpuchania rączku to nie mam tego uczucia. Regulacja jest ale nie od zera. Będę robił ukłąd z BESTERA US-45 na ne555 zobaczymy co wyjdzie wtedy.

Jak się spawa to słychac tak jakby silniczek coś nie domagał albo słabł czasami. Zobacze co bedzie jak podłacze ten regulator na 555 i moze dam oddzielne zasilanie.

0
  • #16 12 Gru 2007 19:00
    elektromechanik
    Poziom 27  

Zibi122 napisał:
    Jezeli chodzi o gaz to mam pełną butlę i regulowałem juz zaworem boi jest z kulką wskaźnik przepływu. Jak się zaczyna spawać to kulka idzie na ponad 10l/min i po chwili spada do około 7-8 a wiec wydaje mi się ze jest oki.

Co do odpuchania rączku to nie mam tego uczucia. Regulacja jest ale nie od zera. Będę robił ukłąd z BESTERA US-45 na ne555 zobaczymy co wyjdzie wtedy.

Jak się spawa to słychac tak jakby silniczek coś nie domagał albo słabł czasami. Zobacze co bedzie jak podłacze ten regulator na 555 i moze dam oddzielne zasilanie.

Przyszło mi jeszcze do głowy (choć to mało prawdopodobne) że może być coś nie tak z rolką podajnika. Zbyt głęboki rowek, słaby docisk lub zacinająca się rolka dociskowa.
    Nie dawno miałem podobny problem w swoim migomacie. Tylko że u mnie drut wychodził skokami i było łatwo znaleźć przyczynę. Okazało się że drut zamiast 0,8 miał 0,72mm i momentami skrywał się w rowku.

0
  • #17 15 Gru 2007 14:27
    boko
    Specjalista - spawarki

Zasil elektronikę podawania drutu z dodatkowego transformatora z prostownikiem i będzie ok.

boko

0
  • #18 15 Gru 2007 18:35
    niutat
    Poziom 37  

Witam, jeśli sterowanie silnika jest O.K to sprawdź jeszcze czy rolka nie ma bicia albo zbyt dużego luzu i czy bęben z drutem nie obraca się zbyt ciężko.

Dodano po 6 [minuty]:

mpio napisał:
    Witam nie wiem czy pomogę ale ostatnio poprawiałem przywieziony z Angli migomat objawy były bardzo podobne, po dorobieniu końcówki na typową dyszę (angielska miała dziwne rozmiary nie do kupienia) dalej drut wysuwał się małymi skokami pomogła dopiero wymiana pancerza prowadzącego drut (orginał był plastikowy) na metalowy w plastikowej zalewie podobny do pancerza linki rowerowej do hamulca teraz da się tym w miarę dobrze spawać.

To był prawdopodobnie pancerz teflonowy do drutu aluminiowego, a jeśli tak to trzeba wymienić jeszcze rolkę bo ta ma pewnie profil półokrągły.

0
  • #19 21 Gru 2007 21:48
    krzysio751
    Poziom 1  

Witam. Kilka dni temu kupiłem dokładnie taki sam migomat jak na załączonym linku. Jeżeli chodzi o prędkość podawania drutu, to mam takie same objawy. Minimalna prędkość wynosi ~4,6 m/min (w instrukcji podane jest 1,8 m/min). Zastanawiam się jak zmniejszyć tą prędkość.

0
  • #20 22 Gru 2007 22:05
    edison2000
    Poziom 9  

W takich spawarkach (Kabel) erda jest za cienka wymieniłem na grubszą i zaczeła mi płynnie spawać

0
  • #21 27 Gru 2007 14:59
    Zibi122
    Poziom 12  

Co to jest erda?? Napisz dokładniej co wymieniłes??

0
  • #22 12 Lut 2008 22:38
    Zibi122
    Poziom 12  

Wykonałem płytkę US-45B ale niestety nadal nie spawa płynnie. Regulacja drutu jest od 0 do ileś tam nie wiem nie mierzyłem ale szybko.

Co jeszcze można przerobić aby płynnie się spawało?
    Czy erda to chodzi o kabel idący do uchwytu??
    Może wymienić całą rękojeść na jakąś lepszą w twardej osłonie itd??

0
  • #23 13 Lut 2008 19:38
    Henry12
    Poziom 17  

Prawdopodobnie chodzi o przewód prądowy w uchwycie z mostka do fajki .W wypadku złego połączenia prąd idzie drutem spawalniczym i też może żle spawać. Uchwyt powinien wytrzymać spawanie drutem 0,8 tym bardziej nowy. Płytkę wykonałeś sam? chodzi mi o samą płytkę bez elementów.

0
  • #24 13 Lut 2008 19:58
    Zibi122
    Poziom 12  

tak. Płytke wykonałem sam. Nie jest moze za bardzo zoptymalizowana co do wielkosci ale działa. Oczywiście zapomniałem ze jak jak jest scalak to trzeba odpowiednio wydrukowac i musiałem wyginać nóżki na drugą strone. :D

1
  • #25 15 Lut 2008 18:50
    780518
    Poziom 1  

spawarke masz podlaczona do siły czy na 230V?

0
  • #26 16 Lut 2008 10:31
    Nstan
    Poziom 31  

Zibi122 napisał:

Co jeszcze można przerobić aby płynnie się spawało?
    ?

Wykonaj dławik na małym rdzeniu ze starego radia ,tv który poprawi nam płynność podawania drutu.

Migomat S-MIG 180 problem z szarpaniem i regulacją posuwu

0
  • #27 16 Lut 2008 20:37
    Zibi122
    Poziom 12  

Czy dławik ma być na zasilaniu układu czy na wyjściu do silniczka??

Ile zwoi nawinąc i jakiej średnicy drut??

0
  • #28 16 Lut 2008 21:03
    elektromechanik
    Poziom 27  

Zibi122 napisał:

Moim zdaniem to nic nie da.

Ale możesz spróbować. Dławik oczywiście na wyjściu na silniczek.

Drut 0,8÷1 a może być i grubszy, to niema specjalnie w tym przypadku znaczenia. Co do ilości zwojów to zależy od przekroju rdzenia ale około 30 powinno wystarczyć.

0
  • #29 16 Lut 2008 22:13
    Nstan
    Poziom 31  

Zibi122 napisał:

W szereg z silnikiem. Ten dławik nawinąłem drutem 1mm i jak na fotce tyle ile potrafisz tam zmieścić.

Jeśli producent podaje drut 0,8 a więc max jaki możemy stosować to
    postaraj się o drut spawalniczy 0,6mm i wówczas wykonaj próby spawania.

0
  • #30 18 Lut 2008 17:14
    Henry12
    Poziom 17  

Czy przy takim dławiku wymagana jest szczelina czy składa się jak transformator?

0
  Szukaj w 5mln produktów