Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niespotykany laptop... Atari 800XE

mi_ma 25 Lis 2007 11:14 11429 14
  • Niespotykany laptop... Atari 800XE

Projekt dla staruszków pamiętających czasy, w których godzinami grało się w River Raid, Moon Patrol, Spy Hunter czy Boulder Dash:) Jest to laptop Atari 800 XE. Do jego budowy wykorzystano kompatybilną konsolę Atari XEGS, która posiadała stosunkowo małą płytę główną, co pozwoliło wykorzystać ją do budowy całkiem ładnego laptopa. jako nośnik danych wykorzystano interface Atari MyIde, który pozwala podłączyć do atari współczesny dysk twardy i używać go jako główny dysk urządzenia. Możliwe jest także podłączenie kart pamięci CompactFlash przez interface IDE za pomocą odpowiedniego adaptera, przez co problem wielkości dysku w laptopie jest rozwiązany.

Jako ekran wykorzystano 8" aktywną matrycę TFT wyposażoną oryginalnie w tuner telewizyjny, przeglądarkę zawartości kart pamięci CompactFlash i parę innych funkcji. Tak więc bez konieczności dorabianie elektronik można było zmieścić ekran w obudowie laptopa. całość oczywiście zasilana z ogniw stosowanych w bateriach do laptopów. Pomimo, ze platforma jest wyposażona w dźwięk mono, w laptopie zamontowane dwa głośniki dla lepszego efektu. Więcej ciekawostek można samemu wypatrzyć na zdjęciach, na uwagę zasługuje ciekawa klawiatura z wbudowanymi kontrolerami.

Niespotykany laptop... Atari 800XENiespotykany laptop... Atari 800XENiespotykany laptop... Atari 800XE
    Niespotykany laptop... Atari 800XENiespotykany laptop... Atari 800XE

Niespotykany laptop... Atari 800XE

źródło http://benheck.com/Games/Atari_800/Atari_800_laptop2_1.htm

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 25 Lis 2007 15:15
    jgrupa
    Poziom 15  

Ile bym dał za powrót do czasów gdy godzinami grało się w atari... A co do projektu: taki laptopik może dużo ważyć i wygląda masywnie ale mimo to projekt super chciałbym mieć coś takiego u siebie.
    Pozdrawiam

• #3 25 Lis 2007 16:21
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

Wg mnie to raczej przypomina te lapki edukacyjne dla dzieci... No ale jako wykorzystanie starego sprzętu - super ;) Jedyne co niepraktyczne to waga. Mogę się mylić. Klawiatura też nie wygląda na ergonomiczną :(

• #4 25 Lis 2007 19:42
    TheWiktus
    Poziom 18  

Poza klawiaturą (która jest kompletną pomyłką ,kto pisał na takiej ten wie co to za męka) ,to reszta jest świetna.
    Sam (mimo że mam dopiero 15 lat) grałem trochę na C64 jak i Atari i nigdy tego nie zapomnę.

• #5 25 Lis 2007 20:51
    Tomek515
    Poziom 21  

Jak bym widział tylko zdjęcia z zewnątrz, to bym powiedział że to nie projekt własnej roboty 8-O

• #6 25 Lis 2007 21:43
    alecsandrus
    Poziom 15  

Okres panowania Atari oraz C64 to było coś wspniałego jescze teraz pamietam te gierki które nie raz były zgrane na 15 dyskietkach a o programach nie wspomnę, sam mam gdzieś konsole Atari 1200, co do projektu to zauważam świetne połączenie historii z rzeczywistością, tylko ta klawiatura troche nie na miejscu ale jeśli tylko ma to służyć do grania to co innego.

ps. ile cię kosztowała taka przeróbka ?

• #7 25 Lis 2007 21:49
    miszal
    Poziom 19  

klawiatura jaką uzywamy zalezy od nas samych ;]
    wiec raczej to sprawa gustu;]
    ale fajnie sie prezentuje ;]
    wogole sprzet extra 10/10 ;]
    pozdrawiam

• #8 25 Lis 2007 23:10
    leszekcce
    Poziom 10  

Z tym newsem to jesteś na czasie :) Kilka miesięcy temu juz o tym laptopie można było poczytać na zagranicznych stronach.

• #9 26 Lis 2007 00:49
    MakroSerwis
    Moderator Samochody

Ten laptop, to raczej bardziej gadżet, niż urządzenie użytkowe i jako taki, jest fajny. Nie znam Atari 800XE, pracowałem kiedyś na C64 i rozmiar jego zastosowań zależał od ilości napisanych w Basic programów. A że Basic jest, jaki jest, to klawiatura w tym celu musi być i ergonomiczna i wytrzymała.

• #10 26 Lis 2007 16:05
    LAZYBOY666
    Poziom 11  

Powiem szczerze super to wygląda..;) wielki plus dla Ciebie.

• #11 26 Lis 2007 17:18
    Dialta
    Poziom 19  

Witam

Miałem kiedyś Atarynkę 800XL całe 64KB RAM. Ale Atari 800XE? nie powstydziłbym się. Sprzęcior full wypas BRAWO!

PS.mam ją do dzisiaj tylko wrócę do domu to sprawdzę jej 20letni power.

• #12 26 Lis 2007 21:05
    jgrupa
    Poziom 15  

Kolego LAZYBOY tego projektu nie wykonal pan mi_ma :)

Dodano po 1 [minuty]:

to samo kolego alecsandrus

• #13 26 Lis 2007 22:48
    Defender1
    Poziom 16  

Super , wyglada jak profesjonalny militarny komputer do zarządzania bronią czyli bez bajerów ale ma działać i trwać.

• #14 27 Lis 2007 19:24
    andrzej31-91
    Poziom 11  

Naprawdę niezły projekt. Ja mam jeszcze atari MEGA\STE mam na niego arkusz kalkulacyjny więc postanowiłem sobie skatalogować elementy (bo mam ich sporo większość z odzysku) naprawdę niezłe rozwiązanie lepiej jest kliknąć parę razy niż szukać od razu a potem po długim poszukiwaniu okaże sie że go nie ma. Pozdrowienia dla wszystkich fanów ATARI.