Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnica w grzaniu się procesorów.

06 Gru 2007 11:51 1026 8
  • Poziom 23  
    Od czego może zaleczyć różnice pomiędzy grzaniem się procesora na dwóch takich samych komputerach. Oczywiście pomijając całkowicie aspekt programowy. Ja i kumpel mamy takie same komputery. Różnią się tylko wielkością dysku i pojemnością baterii. Procesor w moim komputerze grzeje się bardziej niż w komputerze kolegi. Dlaczego tak się dzieje?
  • Poziom 37  
    1. Vcore
    2. Zestaw chłodzący (radiator, wentylator, pasta)
  • Poziom 24  
    Poza tym Stepping procesora (czyli rózne technologie) i czy są wentylatory w obudowie...
  • Poziom 12  
    Otoczenie też ma wpływ, czyli w jakim pomiesczeniu stoi(ciepło otoczenia, grzejniki itp)
  • Moderator Samochody
    barytek napisał:
    Różnią się tylko wielkością dysku i pojemnością baterii.
    Rozumiem, że to laptop... jesteś pewien, że macie takie same procesory... np. w takim nc6000 były Pentium 4m, Pentium M Banias, Pentium M Dothan, wszystkie mogły być taktowane np. 1.8GHz ale wydajnościowo i "energetycznie" się różnią.

Poza tym, być może masz zabrudzony układ chłodzenia.
  • Poziom 23  
    Procesor jest dokładnie ten sam. Modele laptopa są identyczne. Warunki co do temperatury i wilgotności identyczne(to samo pomieszczenie). Co do podłoża kolegi laptop jak leży na łóżku(ma zatkany wlot powietrza), komputer nie ma problemu z wychłodzeniem procesora. Wentylator włącza się bardzo rzadko i na krótko. Mój w moim komputerze w takim przypadku wentylator w ogóle się nie wyłącza. Zużycie procesora podobne ok 0-5%. Układ chłodzenia świeżo czyszczony, przed czyszczeniem to w ogóle była tragedia.
  • Poziom 23  
    barytek napisał:
    Procesor jest dokładnie ten sam. Modele laptopa są identyczne. Warunki co do temperatury i wilgotności identyczne(to samo pomieszczenie). Co do podłoża kolegi laptop jak leży na łóżku(ma zatkany wlot powietrza), komputer nie ma problemu z wychłodzeniem procesora. Wentylator włącza się bardzo rzadko i na krótko. Mój w moim komputerze w takim przypadku wentylator w ogóle się nie wyłącza. Zużycie procesora podobne ok 0-5%. Układ chłodzenia świeżo czyszczony, przed czyszczeniem to w ogóle była tragedia.

minął termin ważności pasty na CPU :D

a tak serio: nawet fabryczny proces nakładania pasty nie jest w 100% powtarzalny, i po prostu może byc za malo pasty, za dużo, żle rozprowadzona itp itd....
  • Poziom 20  
    Zdejmij radiator z proca i przesmaruj dobrą pastą.
  • Poziom 23  
    Trochę się boję to zrobić. Jeszcze nigdy nie zdejmowałem chłodzenia z procesora w laptopie. A czy istnieje możliwość że rurka odprowadzająca ciepło jest uszkodzona? Jest w niej za mało płynu, albo za dużo?