Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zegar na MC1206 - pare pytań do schematu

Daab 09 Gru 2007 01:42 2671 7
  • #1 09 Gru 2007 01:42
    Daab
    Poziom 12  

zegar na MC1206 - pare pytań do schematu

Chciałbym zrobić zegar w oparciu o MC1206, i rzuciłem okiem na gotowy schemat. Jako że nie mam zamiaru robić nic co nie wiem jak działa zwracam się z pytaniami tutaj - jak zwykle z resztą :D a więc po kolei

1. W prawdzie z początku nie wiedziałem co to te Isostaty, ale teraz rozumiem że są to przełączniki, za pomocą których ustawiamy poszczególne funkcje zegara typu data czas itp. - w zasadzie nie sądzę żeby było inaczej ale chyba prosta odpowiedź TAK/ NIE nic nikomu nie zaszkodzi :)

2. Trafo połączone jest do gniazdka zasilania do czego więc mają służyć te przełączniki? Trochę niżej (nie zaznaczyłem niestety) jest złącze do gniazdka "GZ" a obok oznaczenie które nie jest mi znane :/ (nad PK ).
    Co do B1 to bezpiecznik ?

3. Stabilizator.... powinienem to już dawno wiedzieć w prawdzie.... na jakiej zasadzie działa tranzystor w tym układzie połączony z diodą zen. ?

4. Baterie w tym układzie to jakby zastępcze źródło zasilania ?

5. Przekaźnik. o co z nim chodzi co to jest etc. ? :)

6. Oscylator.... wiem że kwarc daje ładną f = 2^15 co ładnie dzieli się na 1 Hz jednak nie rozumiem układu w jakim on działa. po co ten układ, jakie funkcje pełnią kondensatory ?

Wiem że nie które pytania są elementarne po trosze, jednak byłbym naprawdę wdzięczny za odpowiedzi.

ps. Dlaczego w tym układzie gniazdko oznaczone jest w taki sposób a nie po prostu 220 podane na zaciski trafo ?

0 7
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 09 Gru 2007 02:05
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ad1. Tak.
    Ad2. Ten zegar realizuje funkcję sterownika urządzenia zewnętrznego zasilanego 230V. Stąd to gniazdko, przekaźnik i wyłącznik, którym można dodatkowo załączyć to urządzenie z pominięciem sterowania czasowego.
    Ad3. Stabilizator szeregowy. Spokojnie można to teraz zastąpić układem z serii 78xx lub lm 317.
    Ad4. Baterie, czy raczej bateria akumulatorów, to back up - podtrzymanie pracy urządzenia w przypadku zaniku zasilania
    Ad 5. Przekaźnik załącza styki podające napięcie sieciowe na gniazdu urządzenia zewnętrznego. Patrz odp. 2.
    Ad6. Układ kondensatorów wraz z kondensatorem zmiennym (trymerem) służy do dokładnego zestrojenia częstotliwości oscylatora.
    To dość rozbudowany układ i mocno archaiczny. Bez problemu znajdziesz w sieci, a nawet tu na forum prostsze i nowocześniejsze rozwiązania. wystarczy wklepać w googlach hasło "mc1206".

0
  • Relpol
  • #3 09 Gru 2007 02:24
    Daab
    Poziom 12  

co do nr. 3 - nie rozumiem czemu sam o tym nie pomyślałem :/. czy po po umieszczeniu scalaka kondensatory "za" nim będą zbędne ?

0
  • Pomocny post
    #4 09 Gru 2007 06:46
    elek555
    Poziom 37  

Będą niezbędne. Bez nich stabilizator może się wzbudzać i dać pełne napięcie na wyjściu.

0
  • #5 09 Gru 2007 15:34
    Daab
    Poziom 12  

Wiecie może dlaczego układu MC1206 nie można znaleźć na datasheetcatalog.com oraz w bibliotekach multisim v10 ?

0
  • Pomocny post
    #6 09 Gru 2007 15:50
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

Daab napisał:
    Wiecie może dlaczego układu MC1206 nie można znaleźć na datasheetcatalog.com oraz w bibliotekach multisim v10 ?

ależ oczywiście, ponieważ była to konstrukcja (chyba?) i produkcja polska byłego CEMI, zobacz na ELNODA.

Pozdrawiam

P.S. Gdybyś nie znalazł, to napisz (via PW), mam dokumentację, PCB, obudowę...

0
  • #7 10 Gru 2007 00:19
    Daab
    Poziom 12  

A jest może ktoś w stanie ocenić jak długo cały układ (razem z wyświetlaczem) pożyłby na bateriach lub akumulatorkach ??

0
  • #8 10 Gru 2007 01:28
    oj
    Poziom 42  

Sam MC1206 pobiera 8,5mA, z wyłączonymi wyświetlaczami.

Jest to bardzo dużo porównując z specjalizowanymi układami RTC, ok 0,5µA

Czas podtrzymania można w przybliżeniu wyliczyć z pojemności Aku/Bat

0
  Szukaj w 5mln produktów