Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Eberspacher B5W - włącza się tylko na sekundę

przemek_kadr 09 Dec 2007 19:48 3149 5
e-mierniki
    przemek_kadr
    Level 2  
    Witam serdecznie!!!!
    Zakupiłem na Allegro ogrzewanie Eberspacher B5W ( nie hydronic), benzynowe, mokre. Po podłączeniu wszystkiego (schemat znalazłem na elektrodzie), ogrzewanie w ogóle nie ruszyło. Po zastanowieniu, wypiąłem zegar elektroniczny i przewody zmostkowałem bez tego zegara. Ogrzewanie ruszyło ale po ok 1 sekundzie gasło. Nie jestem w stanie powiedzieć co się ruszyło, ponieważ urządzenie podłączałem do akumulatora ręcznie i nie byłem w stanie zaobserwować co działa. Nie wiem, czy to dlatego, że wypiąłem timer, czy dlatego, że jest jakaś inna usterka. Pompę paliwa podłączałem na krótko i daje oznaki życia (cyka). Myślę, że może to być kwestia świecy żarowej. Jeśli ktoś wie gdzie mozna dostać taką świecę to proszę o informację.

I jeszcze jedno.
    Ze sterownika do timera wychodzą trzy przewody. Dwa, które zmostkowałem, dzięki czemu ogrzewanie w ogóle rusza i trzeci - pewnie zasilanie timera. Natomiast z timera został mi jeden wolny przewód. Czy to będzie masa? Może wtedy timer zadziała.

I po drugie.
    Podłączając ogrzewanie, nie podłączyłem przewodów do dmuchawy. Przeczytałem, że dmuchawa jest włączana i tak po czasie - dopiero po osiągnięciu odpowiedniej temperatury. Stwierdziłem więc że nie będzie to miało znaczenia. Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie.

Proszę o pomoc i jakiekolwiek podpowiedzi.

Poniżej załączam schemat (bez prowizji) ogrzewania z zaznaczonym wyjściem na timer. (Przy okazji dziękuje panu który ten schemat zamieścił na forum)

Dziekuje i pozdrawiam.

Regulamin pkt 11 proszę poprawić. goldwinger
  • e-mierniki
    MichaelR
    Level 21  
    A masz podłączony czujnik temperatury otoczenia ?
    Jeśli nie to może występować podobny problem, urządzenie nie załączy się, bo jest np. za wysoko temperatura otoczenia.
  • e-mierniki
    freegass
    Level 14  
    przemek_kadr wrote:

Natomiast z timera został mi jeden wolny przewód. Czy to będzie masa?

Na schemacie jest wyraźnie napisane, że jest to +15 (po stacyjce). Do włączenia tego ogrzewania wystarczy zewrzeć żółty i czerwony przewód od strony włącznika. Nie wiem na jakim poziomie jest samodiagnoza tego sterownika, ale sterownik aby uruchomić procedurę startu musi "widzieć" pompę obiegową, dozującą, dmuchawkę, świecę, czujnik płomienia i temperatury płynu. Czujnik przegrzania musi być zwarty. W zasadzie wszystko możesz sprawdzić poza czujnikiem płomienia (fototranzystor).
    BTW To nie jest najlepszy zakup, trzeba było kupic hydronica ;)
    przemek_kadr
    Level 2  
    Dziękuje za zainteresowanie tematem i pomoc.

Goldwinger: myślę, że sie poprawiłem.

MichaelR wrote:
    A masz podłączony czujnik temperatury otoczenia ?
    Jeśli nie to może występować podobny problem, urządzenie nie załączy się, bo jest np. za wysoko temperatura otoczenia.

Wydaje mi się, że w tym urządzeniu nie ma takiego czujnika. A nawet jak by był to zakładałem eberka u teścia w garażu przy otwartych drzwiach. Sam zmarzłem jak cholera więc myślę, że eberkowi też za ciepło nie było. Silnik tez był zimny.

W piątek będę miał drugie podejście z zakładaniem bo wcześniej mi opasek na przewody zabrakło. Wtedy też podłącze dmuchawę i sprawdzę świecę. Zobaczymy jaki będzie efekt.

Pozdrawiam
    koltunsebastian
    Level 2  
    Witam
    Mam takie samo urządzenie problem polegał na tym, iż pompa wody była zatarta i bezpiecznik termiczny przepalony. A wspomniany wyzej czujnik optyczny płomienia mozna sprawdzić podłaczajac miernik rezystancji i swiecac np. lampka na oczko czujnika.
    Pozdrawiam
    grunz
    Level 18  
    koltunsebastian wrote:
    Witam
    Mam takie samo urządzenie problem polegał na tym, iż pompa wody była zatarta i bezpiecznik termiczny przepalony. A wspomniany wyzej czujnik optyczny płomienia mozna sprawdzić podłaczajac miernik rezystancji i swiecac np. lampka na oczko czujnika.
    Pozdrawiam

A jakie wartości powinien mieć ten czujnik??