Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

utrzymanie stałego mapięcia pod obciążeniem siłownika

Dolce 15 Gru 2007 22:45 2122 11
 • #1 15 Gru 2007 22:45
  Dolce
  Poziom 22  

  Witam.
  Mam następującą sprawę. Jestem z zawodu muzykem. Zainteresowałem się tematem strojenia akordeonów. W tym celu chcę wykonać "robota" - urządzenie , w którym siłownik elektryczny sprzężony byłby z miechem. Siłownik pełniłby rolę napędu - raz otwierał miech (wysuw tłoka) a potem go zamykał (wsuw tłoka). Kupiłem siłownik firmy "Linak" na 12 V. Wydaje mi się, ż jest dobry do mojego urządzenia. Potrzebuję jednak jeszcze wykonać zasilacz (np. taki jak regulowany 0-30 V jaki jest opisany w dziale "download", żeby można było regulować prędkość wysuwu tłoka) oraz urządzenie elektryczne - regulator, stabilizator (nie wiem jak to dokładnie nazwać), które powodowałoby, że napięcie z zasilacza na zaciskach siłownika wynosiłoby zawsze dokładnie nastawioną wartość. Chodzi o to by zmienność oporu, która wiąże się z pracą siłownika (np. zmienne przeciążenia wynikające z nierównomierności siły oddziaływania na tłok siłownika a nawet same nierównomierne opory w zakresie pracy roboczej tłoka-śruby siłownika) nie powodowały chwilowych zmian napięcia, ponieważ wówczas następowałyby zmiany prędkości przesuwu tłoka, co powodowałoby w efekcie nierównomierne podawanie ciśnienia powietrza z miecha podczas strojenia (miałoby to zły wpływ na stojenie instrumentu). Krótko mówiąc zależy mi aby po nastawie odpowiedniego napięcia na zasilaczu – czy to będzie np. 8 V czy też 12 V, niezależnie od zmian obciążenia na tłoku siłownika podane napięcie nie ulegało zmianom. Układ tego typu mam zainstalowany w swojej wiertarce firmy „Metabo” - niezależnie od obciążenia (czy to bieg jałowy czy też wiercenie pod obciążeniem), silnik kręci się z jednakową prędkością (podejrzewam, iż w miarę zwiększania obciążenia podczas pracy wiertarki układ zwiększa wartość prądu). Oczywiście wiertarka jest na 220V a ja potrzebowałbym układ takiego regulatora na stałe napięcie i to wykonany w ten sposób by utrzymywał aktualnie nastawione napięcie z zasilacza (w zakresie 0-30 V). Czy możecie mi pomóc w tej kwestii ? Może jakiś układ takiego regulatora-stabilizatora ? A może wystarczy sam zasilacz z projektu - taki jak w dziale "download" ?
  jeszcze taka uwaga - opór jaki będzie występoował podzas pracy siłownika nie jest duży 9mam na myśli opór miecha). Zauważyłem jednak, że po podłączeniu do zasilacza samego siłownika, jego praca nie jest całkowicie nierównomierna na całej długości wysuwu tłoka. Po podłączeniu miernika napięcie na zaciskach siłownika ulegało zmianom. byc może miałem za słaby zasilacz ale myślę, że dodatkowy ukłąd utrzymujący zadane napięcie byłby tutaj najlepszym rozwiązaniem.
  Bardzo dziękuję za ewentualną pomoc.
  Pozdrawiam - Tomasz.

  0 11
 • #2 15 Gru 2007 22:56
  pukury
  Poziom 35  

  Witam !! Obawiam się że prąd 3A może być trochę za mały . Generalnie idea zasilaczy stabilizowanych jest właśnie taka - aż do osiągnięcia prądu ograniczenia napięcie musi pozostawać stałe . Podaj może dane ( dokładniejsze ) tego siłownika . Może musi on być zasilany stałym prądem z nie napięciem - nie wiadomo . Na marginesie - robiłem kiedyś dla kumpla mechaniczny " pazurek " do gitar . Chodziło o to żeby za każdym razem struna była pobudzana w taki sam sposób - bardzo to śmieszne było :D
  pozdrawiam !!

  0
 • #3 15 Gru 2007 23:09
  adams987
  Poziom 35  

  Analogicznie jak w samochodzie obciążysz akumulator rozrusznikiem to widać jak napięcie siada podczas pracy rozrusznika(jego obciążenie jest duże i zmienne w czasie). Ten sam akumulator obciążony kierunkowskazami nie pokazuje już takich wahań napięcia (obciążony jest mniejszą mocą ale także zmienną w czasie). Również w zasilaczu o małej wydajności (małej mocy- mały akumulator) będzie przy danym obciążeniu siadać napięcie a przy zasilaczu o dużej wydajności ( duża moc zasilacza - duży akumulator) napięcie siada nieznacznie. Stabilizator pomaga utrzymać napięcie na stałym poziomie , ale przy zdrowych proporcjach wydajności zasilacza do obciążenia. Jeśli masz mały zasilacz to nawet stabilizacja nie pomoże. Jaki jest zasilacz , moc , prąd wyjściowy, napięcie? , albo jaki przewidujesz (czy masz coś już w domu?), a jaka jest moc tego siłownika?

  0
 • #4 16 Gru 2007 00:25
  Dolce
  Poziom 22  

  Dzięki za odpowiedzi.
  Prąd maksymalny jaki pobiera siłownik przy przyłożeniu ciężaru 200 kg to 7,5 A. Ale nie ma potrzeby robić aż takiego amperażu ponieważ normalnie będzie on obciążony 15 kg. Myślę, że zasilacz o wydajności prądowej w granicach 5 A wystarczy z zapasem. Czyli z tego co zrozumiałem wystarczy zasilacz stabilizowany i wszystko będzie ok ? Nie ma potrzeby robic dodatkowego układu ? miałem zamiar wykonać ukłąd tego zasilacza : www.elektroda.pl/rtvforum/topic402613.html tylko oczywiście z prądem max. 5 A czyli opornik R18 musiałby mieć 33 kom. Mam takie pytanie - jak podłączyć dodatkowy tranzystor (ewentualnie - jeśli trzeba - 2 tranzystory) w tym zasilaczu, żeby ozna było pociągnąć te t A ? czy moglibyście mi to dokładnie wytłumaczyć - nie jestem elektronikiem.
  Pozdrawiam.

  0
 • #5 16 Gru 2007 00:42
  adams987
  Poziom 35  

  Ten układ o którym piszesz jest zbyteczny, ma on duże możliwości ale tutaj nie przydatne a prąd max tylko 3A więc trochę może za mały dla Ciebie.
  Ja myślę , że duży prostownik do aku by wystarczył , taki który spokojnie może dać ponad 10A . Taka duża wydajność pozwala na to by napięcie nie siadało przy zmiennym obciążeniu.
  A teraz mierzyłeś te prądy? Jak tak to z czego zasilasz i jak wygląda napiecie podczas tych prób?
  Możesz też dołożyć stabilizator napięcia, najprosciej na lm 317 plus tranzystor mocy , ale wtedy znów napiecie zasilające musi być wyższe o jakieś 5V czyli około 17V.
  Inaczej albo transformator z stabilizatorem o parametrach 17V 7A co daje moc trafo = 17x7=120VA , albo samo trafo 12V 12A=>144VA. W jednym przypadku "zapas napięcia" w drugim "zapas prądu" by napięcie nie siadało.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Widzę , że dodałeś jak ja pisałem o tym max prądzie w : www.elektroda.pl/rtvforum/topic402613.html
  Można dać inny by bylo 5A lub wiecej.

  0
 • #6 16 Gru 2007 00:51
  Dolce
  Poziom 22  

  No tak. Z tym, że ja potrzebuję zasilacz z regulowanym napięciem ponieważ chciłbym mieć możliwość zmiany szybkości wysuwu tłoka. A czy można wykonać jakiś prostszy regulowany zasilacz niestabilizowany ? No i co sądzisz o tym zasilaczu z linaka którego podałem - czy jest sens go robić jeśli zasilacz bede wykorzystywał do siłownika ? Zawsze można zrobić transformator z odczepami na wtórnym uzwojeniu + przełącznik + 4 diody i będzie też git. Ale wolałbym płynną regulacje w zakresie od 0-30 V. Próbowałem zasilić ten siłownik ze swojeo regulowanego zasilacza - daje napięcie do ok. 40 V. Jewdnak zwiekszanie napięcia ponad 15 V nie powodowało zwikszenia szybkości działąnia siłownika a miernik pokazywał praktycznie niewiele więcej niż te 15 V pomimo, że bez obciążenia było ok 20 V. prąd pobierany wynosił 1,9 A ale zapalała się dioda ukłądu przeciwprzeciążeniowego w moim zasilaczu. Myślę, że prąd jaki jest w stanie dać ten zasilacz nie jet zbyt duży i stąd te spadki napięcia. Opróćz tego silnik tego siłownika jest na 12 V więc byc może nie ma mozliwość zwiekszenia napięcia ? jak sądzisz - jaki dać zapas mocy, żeby nie było spadku napięcia ?

  0
 • #7 16 Gru 2007 00:56
  adams987
  Poziom 35  

  Ten siłownik jest napędzany silnikiem prądu stałego przez przekładnie, czy w jakiś inny sposób. Można zrobić Tyrystorowy regulator, dużo łatwiejszy i tańszy.

  0
 • #9 16 Gru 2007 01:13
  adams987
  Poziom 35  

  Najprostszy zasilacz tyrystorowy (koszt do 10zł) :
  utrzymanie stałego mapięcia pod obciążeniem siłownika
  Rezystor około 200-390Ω potencjometr 2-3,3kΩ o mocy 1-2W. Dioda dowolna , kondensator duży powyżej 1mF, Tyrystor o prądzie przewodzenia 10A na radiatorze.

  0
 • #10 16 Gru 2007 09:44
  Dolce
  Poziom 22  

  Dzięki.
  A o jakich parametrach ma być tyrystor ? I jakim napieciem można zasilać taki układ ?

  0
 • #11 16 Gru 2007 13:39
  adams987
  Poziom 35  

  Jakim chcesz. Napięcie wejściowe x√2 = napięcie na jakie muszą być C i Ty, czyli dla 30V to dla C 63V(takie są) i dla Ty każdy o prądzie powyżej tych 7A(lepiej 10A lub więcej) i napięciu minimum 50V. Wcześniej przed tym układem z Ty oczywiście mostek

  0
 • #12 16 Paź 2012 01:01
  Dolce
  Poziom 22  

  Dziękuję za pomoc, zamykam temat.

  0