Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gitara elektr. - zawsze wtórnik ?

18 Gru 2007 11:43 1118 4
  • Poziom 38  
    Jest sobie nowa gitara elektryczna (córki) na gwarancji. Piecyk się powoli składa, córka trenuje na wieży. Wieża ma wiadomo jaką impedancję, pewnie 500kOm na wejściach klasy AUX. Kabel na gatunkowym RG-58, z gęstym oplotem koncentryku 50 Om od radiowców, długość pewnie koło 7m. Czy to anormalna długość kabla?

Niedogodnością jest małą ilośc sopranów, WS-304 i kolumny zasadniczo mają tendencje do basów, to fakt.
    Brzmienie 'jasne' jest niemal nie do uzyskania, szczyt to jazzowo-sambowe zamglone brzemienia, skądinąd miłe dla ucha.

Czy zalecany np. przez kol. Pi-Vo wtórnik na MOS-ach wmontowany do gitary gwarantuje poprawę, czy nie.
    Jeśli nie, poczekamy na piecyk, z prawdziwymi regulatorami gitarowymi i wysokoomowym wejściem itd. Pewnie też pojawi się jakiś efekt, co skróci kabel...
    Przedwzmacniacz to rozumiem 4-tranzystorowy wg "sławnego" Janka ?

Pytanie czy jest sens napalać się na jednotranzystorowy wtórnik w środku gitary, czy nie? Czy piecyk (domowy) załatwi sprawę ?

PS. Czy 'płytki drukowane wg Janka' są gdzieś do kupienia?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 14  
    Niech najpierw córka spróbuje pokręcić pokrętłem tone :) Bo to wygląda mi na odkręcony tone :)
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 38  
    Turgon napisał:
    Niech najpierw córka spróbuje pokręcić pokrętłem tone :) Bo to wygląda mi na odkręcony tone :)

Nie nie nie. Nie ma co buziek wstawiać, oczywiste że to sprawdziłem. Tone działa na skraju doprowadzając do zamglenia, ścięcia sopranów (a'la stary Jarek Śmietana). Na plus żadnej reakcji .... na dziś zwalam to na
    a) długość kabla (6-7m). Nie chcę masakrować wtyczek ciągłym przerabianiem
    b) urodę głośników od wieży, choć przez wieżę na słuchawkach, kontur off, bass bardzo na minus, sopran na plus jest nieco lepiej, ale o 'szklance' nie ma mowy.
    c) regulację singli? Czy dla tych strun nie powinny być bliżej? Nawet 'palcóweczka' na tych strunach jest odczuwalnie cichsza

Rozumiem b) to uroda nieprofesjonalnego (tymczasowego) rozwiązania w postaci wieży, ale czy a) i c) wchodzą w grę. Czy tytułowy wtórnik / MOS coś pomoże?

Z pewnością doda mi to determinacji do zmajstrowania czegoś z np.ARZ 6608
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    a) Na pewno nie. Grałem na kablach 10M i nie było żadnego problemu.
    c) Tak ma być - to znaczy, że przetworniki dobrze reagują na artykulację.

Stawiałbym na twoje b) jeśli powód nie był tak banalny jak myślałem.
  • Poziom 37  
    Wejścia Aux. w wieży mają nie 500KΩ ale ok. 50KΩ.W tej sytuacji wtórnik pomoże.Co szkodzi spróbować jeśli w najprostszej wersji to jest tranzystor FET, 2 rezystory, 2 kondensatory i bateria 9V?Taka próba rozwieje wszelkie wątpliwości.