Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulator Dospel RN300 niestabilne obroty

20 Gru 2007 20:14 3909 4
  • Poziom 16  
    Witam!
    dostałem do naprawy regulator Dospel RN300 po niewłaściwej instalacji przez elektryka. Zostawił on zbyt długie końcówki bez izolacji co doprowadziło do ich iskrzenia w wyniku czego zostało przebite złącze tyrystora. po wymianie tyrystora i na wszelki wypadek diaka i sprawdzeniu miernikiem pozostałych podzespołów (R,C,D,L) uruchomiłem układ z wentylatorem kuchennym (silnik asynchroniczny). po załaczeniu regulator prawidłowo zmienia obroty jednak po dłuższej pracy zauważyłem że nie są one stabilne. sprawdziłem na innym wentylatorze - działa tak samo. proszę mi podpowiedzieć czy tak działa ten regulator czy mam szukać jeszcze przyczyny wahań w jego układzie. z mojej nikłej wiedzy wynika że jest to regulator cięty fazowo czyli reguluje wypełnieniem fali, nie zmienia oczywiście częstotliwości.(chyba że sie mylę). proszę mi podpowiedzieć czy jest on sprawny już czy jeszcze mam szukać dalej (moze kondensatory mają wpływ?) pozdrawiam - Jarek
  • Poziom 14  
    Wymien optotriak jak nie pomoże to wydaj sprzęt klientowi; z went. dospela może zachowywać się poprawnie.
  • Poziom 16  
    znaczy sie taka jego uroda? prawdopodobnie klient nie ma wentylatora dospela(trudny dostęp), u niego też próbowałem podłączyć i objaw jest ten sam. nie mozna porównać ze stanem sprzed usterki ponieważ regulator został uszkodzony przy instalowaniu. wymienie jeszcze na wszelki wypadek kondensatory. dam znać jeśli się coś zmieni. ps. ten triak chyba raczej nie jest opto.może jeszcze ktoś coś podpowie? dzięki i pozdrawiam
  • Poziom 14  
    optoizolacja ukł scalony obudowa 6DIP np MOC3020 nie steruje triakiem?
  • Poziom 16  
    witam!
    niestety nie znalazłem na płytce opto. może podałem niewłaściwy typ? nie miałem szansy spisać z natury więc porównałem z dostępnymi w necie.
    na płytce sa umieszczone:
    triak BT136 o ile dobrze pamiętam
    diak
    dioda
    potencjometr regulacyjny i montażowy
    bezpiecznik
    dławik na zasilaniu
    2 kondensatory
    kilka rezystorów smd
    wszystkie elementy sprawdziłem, tylko triak(tyrystor) był przebity, wymieniłem jeszcze diak i teraz zamienie kondensatory chociaz miernik pokazuje że są dobre, może pomyliłem się w typie regulatora? na wszelki wypadek dołaczam niestety słabej jakości zdjęcia, pozdrawiam