Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie odkurzaczem przemysłowym

stach2005 23 Gru 2007 21:03 4079 11
  • #1 23 Gru 2007 21:03
    stach2005
    Poziom 12  

Zamieściłem w dziale Początkujący Serwisanci prośbę o podpowiedz w jaki sposób sterować odkurzaczem przemysłowym przez włączanie np.pilarki czy szlifierki,nie uzyskałem jasnej podpowiedzi i dlatego powtarzam temat w tym dziale bo może za pomocą jakiegoś elektronicznego sterownika da się rozwiązać ten mój problem.
    Oto link do mojego pytania.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic902260.html

0 11
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 23 Gru 2007 21:30
    waldec
    Poziom 18  

Witam.Zobacz schemat "Całkowity wyłącznik sieciowy"z EdW nr12 z tego roku.Podobne rozwiązanie tylko zamiast rezystora R1 jest przekładnik prądowy zastosowano w odkurzaczu przemysłowym Hilti.Układ z Hilti jest bardziej rozbudowany o U2008 i triak.Wydaje mi się że rozwiązanie z EdW po modyfikacji będzie się nadawało.Życzę powodzenia Waldec

0
  • #3 23 Gru 2007 23:07
    michal2666
    Poziom 20  

Ja bym to ugryzł od innej strony, pracujące elektronarzędzia dość mocno hałasują. Kupił bym więc mały mikrofon, jakiś przedwzmacniacz, sygnał z niego podał na mikrokontroler (wejście przetwornika A/C), który sterował by jakimś triakiem włączającym odkurzacz. Można by to zrobić nawet bez mikrokontrolera ale z jego pomocą można by wyeliminować jakieś inne hałasy, które niepotrzebnie włączały by odkurzacz, no i oczywiście można by definiować poziom hałasu od jakiego włącza się odkurzacz oraz opóźnienia.

Dodano po 3 [minuty]:

Rozwiązanie o tyle dobre, że nie trzeba już przejmować się koniecznością włączania elektronarzędzi w jakieś wbudowane gniazda w odkurzaczu, wystarczyło by tylko do odkurzacza dobudować taki układ załączjący. A sam mikrofon można by zamontować na końsu rury ssącej.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #4 23 Gru 2007 23:58
    sterowniczy
    Poziom 11  

Witam

Kiedyś robiłem coś takiego do załączania TV przez magnetowid (TV bez pilota). W obwód zasilania magnetowidu był wpięty bocznik rezystancyjny o oporze i mocy tak dobranej by spadek napięcia uruchamiał lub nie, podłączony do niego przekaźnik sterujący TV. Cały problem to dobór rezystancji pod obciążenie. Jeśli będziesz podłączał narzędzia o bardzo zróżnicowanej mocy ten układ się nie nada.

Pozdrawiam

PS napięcie z bocznika było wyprostowane przez mostek, a sam bocznik zawierał element regulacyjny.

0
  • #5 24 Gru 2007 00:24
    Jarema
    Użytkownik obserwowany

Siema,
    Swego czasu powstał spod mojej ręki projekt miękkiego startu do flexa.
    Do detekcji załączenia flexa wykorzystałem spadek napięcia powstający na dwóch połączonych rownolegle (lecz w przeciwnych kierunkach) diodach prostowniczych.
    Spadek ten wynosi od 0.5-0.8V zależnie od diod i pobieranej przez narzędzie mocy.
    Wystarczy to wykorzystać do sterowania np. układem retrygowalnego przerzutnika astabilnego, który może sterować stopniem załączającym odkurzacz ;).

0
  • #6 24 Gru 2007 01:01
    Dioda52
    Poziom 27  

Mozna zrobic to bardzo prosto nie stosujac zadnej elektroniki tylko uzyc maly przekaznik o mocy okolo 2W ktora cewka przekaznika byla zasilana na prad zmienny ,odwinac calosc uzwojenia i nawinac grubym drutem np. 1-1.8mm okolo 10-20zwojow dobrac doswidczalnie i to wlaczyc szeregowo z gniazdem do ktorego bedzie wlanczana pila lub inne urzadzenie a styki robocze przekaznika beda zalanczaly odkurzacz
    Przekaznik np .MK2P-SAC24 Omron

[size=9][color=#999999]Dodano po 2 [minuty]:[/color][/size]

Zrobilem blad w numerze przekaznika MK2P-S-AC24

0
  • #7 24 Gru 2007 09:04
    stach2005
    Poziom 12  

Jarema napisał:
    Siema,
    Swego czasu powstał spod mojej ręki projekt miękkiego startu do flexa.
    Do detekcji załączenia flexa wykorzystałem spadek napięcia powstający na dwóch połączonych rownolegle (lecz w przeciwnych kierunkach) diodach prostowniczych.
    Spadek ten wynosi od 0.5-0.8V zależnie od diod i pobieranej przez narzędzie mocy.
    Wystarczy to wykorzystać do sterowania np. układem retrygowalnego przerzutnika astabilnego, który może sterować stopniem załączającym odkurzacz ;).

Czy mogę prosić o jakiś schemat bo ja to potrzebuję właśnie do szlifierki flex do szlifowania gładzi gipsowej

0
  • #8 25 Gru 2007 19:22
    stach2005
    Poziom 12  

Dioda52 napisał:
    Mozna zrobic to bardzo prosto nie stosujac zadnej elektroniki tylko uzyc maly przekaznik o mocy okolo 2W ktora cewka przekaznika byla zasilana na prad zmienny ,odwinac calosc uzwojenia i nawinac grubym drutem np. 1-1.8mm okolo 10-20zwojow dobrac doswidczalnie i to wlaczyc szeregowo z gniazdem do ktorego bedzie wlanczana pila lub inne urzadzenie a styki robocze przekaznika beda zalanczaly odkurzacz
    Przekaznik np .MK2P-SAC24 Omron

Dodano po 2 [minuty]:

Zrobilem blad w numerze przekaznika MK2P-S-AC24

Czy miejsce tego przekażnika mogę użyć jakiegoś R-15????

0
  • #9 26 Gru 2007 06:38
    Dioda52
    Poziom 27  

Nie znam tego przekaznika szukalem go w katalogu ale znalazlem tylko R10... .Uzyc mozna kazdego przekaznika ktorego moc jest nie wieksza od 2W bo bedzie problem z nawinieciem uzwojenia i z jego zadzalaniem .Moj przekaznik montowny jest na cokole octal z dwoma stykami na 10A co w zupelnosci wystarcza do zasilania bezposredniego ,ewntualnie mozna zastosowac uklad gasikowy .Jak trzeba to zrobie zdjecie takiego przekaznika bo 17 lat temu montowalem do pily stolowej .

0
  • #10 26 Gru 2007 10:27
    stach2005
    Poziom 12  

Dioda52 napisał:
    Nie znam tego przekaznika szukalem go w katalogu ale znalazlem tylko R10... .Uzyc mozna kazdego przekaznika ktorego moc jest nie wieksza od 2W bo bedzie problem z nawinieciem uzwojenia i z jego zadzalaniem .Moj przekaznik montowny jest na cokole octal z dwoma stykami na 10A co w zupelnosci wystarcza do zasilania bezposredniego ,ewntualnie mozna zastosowac uklad gasikowy .Jak trzeba to zrobie zdjecie takiego przekaznika bo 17 lat temu montowalem do pily stolowej .

Bardzo dziękuję za schemat ,jutro będe próbował zrobić ten układ na przekaźniku R 15 bo takie mam.
    Adres do danych tego przekaźnika:
    http://www.automatykaonline.pl/wk/descprod.php?idp=99

0
  • #12 31 Gru 2007 19:35
    Dioda52
    Poziom 27  

Jak najbardziej ten uklad mozesz zastosowac ,ale ja nie doczytalem sie jaki max prad mozna pobierac ,bo min jest podany 22VAC.Nie wiem jakiej mocy masz odkurzacz.Styki podane sa ze sa 10A ale czy obciazenie jest oporowe czy indukcyjne ,bo to jest duza roznica ,natomiast w moim rozwiazaniu nie ma zadnego zasilania do ukladu tylko jest wykonany przekaznik pradowy.

1