Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napęd taśmy magnetofonowej

23 Dec 2007 23:25 4620 13
 • Level 28  
  mam radiomagnetofon samochodowy z uszkodzonym napędem kaset. Jak poprowadzić "gumkę"?
  1 - kółko sprzęzone z zębatką, zapewniającą napęd kasety,
  2 - mechanizm autorewers jak to pokazują poziome strzałki,
  w zależności od położenia zębatki napędzane jest albo lewe albo prawe kółko, które nawija kasetę ( koła te usunięte);
  3 - duże metalowe koła, których cienkie osie są tymi ośkami na wysokości głowicy odczytującej
  4 - silnik, który zawiera dwa koła położone nad sobą, jedno większe drugie mniejsze,

  jak powinna być poprowadzona gumka, tak by napędzić wszystkie te elementy nie wchodząc w kolizję z innymi elementami??
  Napęd taśmy magnetofonowej
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  To jak masz na ośce silnika dwa żłobki na paski, to pewnie i dwa paski będą. Są ślady po paskach w obu rowkach? Zobaczysz to patrząc na wysokość, na jakiej są koła w tym mechanizmie.
  Jeśli kółko 1 nie zmienia pozycji lub obraca się, to możliwe jest też takie rozwiązanie z dwoma paskami.
 • Level 27  
  W tej pozycji raczej nie moga pracowac bo pasek bedzie zawadzal o kolo zamachowe a poza tym sa inne srednice na silniku dlatego wolalbym rysunek z boku chyba ze kolko na silniku jest wyzej umiescowione i kolko przewijajace jest na tej samej wysokosci .
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Dwa paski nie będą raczej obejmować jednego koła. Jeden będzie wtedy się ślizgać. A odległość górnego paska od kręcącego się niżej talerza może być minimalna... I zazwyczaj tak jest. Poza tym, zauważ, że drugi pasek, jeśli zakładamy, że jest, nie może pracować pod takim ugięciem, jak narysowałeś, gdyż takie ugięcie spowoduje, że będzie tarł o siebie. Zwróć uwagę na rozmieszczenie kół mechanizmu.
  A w tej chwili proponuję poczekać na więcej informacji od autora wątku.
 • Level 28  
  po świętach sprawdzę dokładnie, wszystkie szczegóły. Dziękuję za dotychczasowa pomoc, jednak nie chciałbym sie bawić w takie zgadywanie, może ktoś zna budowę takich magnetofonów z autorewersem, lub spotkał takie cacka, bo ciężko odgadnąć intencję konstruktora tego mechanizmu, my możemy jedynie podejrzewać że to będzie tak lub tak, bo nam sie tak wydaje. A co miał na myśli projektant tego nikt nie odgadnie...


  Powyższe rysunki są raczej błędne, gdyż te szpilki "3" ze stalowymi tarczami dla zwiększenia momenty bezwładności, które prowadzą taśmę przy samej głowicy, muszą się kręcić w jedną stronę.
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  I tu się mylisz! One muszą kręcić się w przeciwnych kierunkach! Służą do naciągu taśmy i w zależności od kierunku przesuwu taśm jest ona do nich naprzemiennie dociskana poprzez gumowe rolki. Sprawdź to sobie w mechanizmie. A służy do tego układ rewersu napędzany z tej kolejnej rolki.
  A poza tym, gdyby kręciły się w jedną stronę, to jak realizowany byłby naciąg taśmy przy przesuwnie w drugą stronę? A przecież biegunowość sinika i kierunek jego pracy się nie zmienia.
 • Level 28  
  Błażej wrote:
  One muszą kręcić się w przeciwnych kierunkach!


  Napęd taśmy magnetofonowej
  z rysunku wynika, że raczej muszą sie te srebrne szpilki w jednakową stronę kręcić, inaczej by poszarpały taśmę.


  Kolejne zdjęcie pokazuje, że autorewers wymaga zmiany obrotów silniczka:

  Napęd taśmy magnetofonowej

  Elementy ciągnące kasete to "1" i "2", postawione do pionu, normalnie powinny wylądować w dziurach widocznych na zdjęciach. Pasek na kole "5" powinien napędzać poprzez "3" element "1" lub poprzez "4" element "2"m w zależności w którą stronę leci kaseta. Warte uwagi jest że koło zębate "3" i "4" są innych rozmiarów, co służy do przewijania, bo są jednocześnie sprzężone z przyciskiem od przewijania.

  Napęd taśmy magnetofonowej

  Na tym zdjęciu zaś pod numerem "6" kryją sie dwa koła jedno większe drugie mniejsze, umieszczone na wspólnej osi, służą właśnie do przełączenia tych kół zębatych "3" i "4". Układ odpowiada chyba za automatyczne przejście na drugą stronę kasety po skończeniu jednej,

  Dodam że poziomy wszystkich tych kół lecą w cały świat, i nie da sie dojść które z jakimi współpracowały


  i jeszcze jedno słowo:
  przez AutoRewers rozumiem możliwość odsłuchania drugiej strony kasety po naciśnięciu przycisku na obudowie radia. Czyli słucham na A stronie naciskam przycisk" < >" i jestem na B.

  Bo dodatkowo magnetofon umożliwia automatyczne przełączenie na drugą stronę po skończeniu pierwszej(układ z kołem "6").
 • Level 27  
  Niestety tu sie mylisz ,kola zamaczowe musza krecic sie w odwrotna strone ,nigdy silnik nie zmienia obrotow w zadnym magnetofonie z autorewersem ,nastepuje tylko zmiana kolek dociskowych poruszajacych tasme "szpilek " ,a naped zwijania jest po drugiej stronie ze sprzeglem pochodzacym od kola zamachowego .Pod spodem moga byc tylko dwa paski tak jak to zostalo narysowane przez Blazeja i przez mnie ,a jesli nie wierzysz to daj komus do naprawy .Jedynie trzeba pomierzyc jakie powinny byc wielkosci paskow i grubosci .
 • Helpful post
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Jak Dioda rzecze: koła zamachowe kręcą się w przeciwną stronę! W czasie pracy kasety TYLKO JEDNO Z NICH jest dociskane poprzez gumową rolkę do taśmy, a drugie pracuje swobodnie i nie dotyka taśmy wcale. Osobiście spotkałem sie tylko raz z mechanizmem, który naciągał taśmę za głowicą i przed głowicą. Był to jakiś bardzo wysoki model magnetofonu stacjonarnego.
  Najlepiej zajrzyj sobie z inny mechanizm z rewersem, to zobaczysz, jak to działa. Każdy nowszy walkman miał taki mechanizm.
  Na jednym ze zdjęć narysowałeś strzałkę, która wskazuje ruch mechanizmu. Zobacz sobie, że przesuwa on też sanki z dwoma rolkami gumowymi, z których TYLKO jedna jest dociskana do osi koła zamachowego.
 • Level 28  
  uruchomiłem już to ustrojstwo, są jeszcze źle dobrane grubości pasków i ich długość, ale tylko takie były w domowym zapleczu. Może komuś sie przyda zdjęcie i oszczędzi trochę czasu, przy kombinowaniu.
  Dziękuję za pomoc, pozdrawiam


  Napęd taśmy magnetofonowej