Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra at9100 uszkodzone czesci

CHYZIOSLAFF 29 Dec 2007 11:32 1327 6
Tespol
    CHYZIOSLAFF
    Level 2  
    witam

mam problem z amplitunerem at9100. dostałem od taty mojej dziewczyny. niestety sprzet jest spalony. po pierwszym podłaczeniu do zasilania było tylko kupe dymu i eksplodował kondensator. jesli ktos sie na tym zana to prosze o pomoc w okresleniu co spowodowało uszkodzenie.
    ponizej podaje uszkodzone czesci z płytki wzmacniacza:
    r114, r121, t104, c106 (eksplodował), c103, r125. Kondensator 2x4700 jest mocno okopcony przy "-" natomiast r119 i r120 wyglądaja na bardzo przegrzane.
    jesli Ktoś ma jakieś sygestie co mogło spowodowac uszkodzenie i jak sie zabrac za naprawe sprzetu to bede bardzo wdzieczny za pomoc!!
  • Tespol
    liszkar
    Level 20  
    Witam. Sprawdź tranzystory mocy czy nie mają zwarcia. Wygląda też na to że zamiast bezpieczników były włożone gwoździe ;) Sprawdź jeszcze układ prostowniczy. No i oczywiście wymiana tych spalonych elementów na nowe.
  • Tespol
    CHYZIOSLAFF
    Level 2  
    witam

tak zrobie a zamiast bezpiecznikow naprawde byłu wsadzone kawałki drutu 4
    CHYZIOSLAFF
    Level 2  
    mam jeszcze szybkie pytanko, jestem laikiem jesli chodzi o elektronike wiec jak moge sprawdzic czy tranzystory mocy nie maja zwarcia? do dyspozycji mam tylko najprostrzy miernik cyfrowy:/
    dybas
    Level 37  
    Musisz mieć odłączone co najmniej dwa wyprowadzenia tranzystora.
    Miernik ustaw na pomiar diody. Nie może być zwarć, plus (albo minus w
    zależności od typu tranzystora) na bazie otwiera złącze (kilkaset Ω).
    Mery84
    VIP Meritorious for electroda.pl
    http://www.edw.com.pl/ea/pomiary.html
    Poczytaj o pomiarach tranzystorów.

Z tego co wnioskuję z opisu uszkodzony został tylko lewy kanał wzmacniacza - elementy oznaczane 1**.

Po pierwsze elementy które podałeś jako spalone do wymiany odpowiednio:
    R114 - 68Ohm
    R119 - 0,47Ohm/05W (ceramiczny)
    R120 - 0,47Ohm/5W (ceramiczny)
    R121 - 10Ohm/0,5W
    R125 - 68Ohm
    C103 - 82pF
    C106 - 47uF/40V
    T104 - BC237 (możesz zastąpić go BC547,BC548)

Jeśli kondensator filtrujący dostał po uszach to wskazana może być jego wymiana.
    Opis uszkodzenia sugeruje awarię końcówki mocy lewego kanału. Więc wylutowujesz tranzystory mocy lewego kanału (od spodu płytki przykręcone do radiatora). Prawdopodobieństwo że są one sprawne jest znikome. Nie przesiej gdzieś śrubek wraz z plastikowymi tulejkami i podkładek mikowych będą ci potrzebne. Do wylutu i sprawdzenia:
    T107 - BD139
    T108 - BD140 (to para sterująca)
    T103 - BD139.
    T101 - BC307
    T102 BC307 (para różnicowa)
    D101 - BZP683C8V2

Z twojego opisu wynika że dostało się kondesatorowi C106. Naprawę więc rozpoczynasz od sprawdzenia mostka prostowniczego (C106 stoi w gałęzi zasialania więc trzeba sprawdzić skąd dostał po uszach), kondensatora filtrującego, sprawdzasz elementy które podałem wyżej. Do łapki (na monitor) schemat i sprawdzasz wartości rezystorów od zasilania do samej pary końcowej (będą to krytykować ale jeden rezystor i mój AT się wzbudził dlatego lepiej na zapas sprawdzić). W miejsce wszystkich drutów i wynalazków pojawiają się nominalne bezpieczniki. Dalej wymiana spalonych elementów i wszystkich uszkodzonych które wykryłeś przy sprawdzaniu.

Jeśli uszkodzone zostało coś w układzie prostownika i linii zasilania wskazana również kontrola w prawym kanale wzmacniacza.

Po wymianie wszystkich elementów powinieneś mieć symetryczne zasilanie par końcowych +/-36V. Jeśli tak nie będzie nie lutuj par końcowych.
    Jeśli będzie ok to przy montażu par końcowych nie zapomnij o podkładkach mikowych i plastikowych tulejkach. Nie możesz mieć zwarcia emiterów tranzystorów końcowych do radiatora. Sprawdzisz to omomierzem. Jeden koniec do radiatora drugi do emiterów jeśli będzie zwarcie to nie możesz właczyć wzmacniacza bo znów go uśmiercisz. Jako para końcowa BD911/BD912.
    Pozdrawiam