Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o przewód ochronny

16 Sty 2008 09:20 7025 15
 • Poziom 13  
  Mam taką watpliwośc czy przewód ochronny z bolca w gniazdku może iśc na bednarke w kotłowni czy do tablicy rozdzielczej.
  Acha dodam że bednarka jest połączona grubą linką z niebieskim przewodem w tablicy i ogranicznikiem przepięc, a z przeciwnej strony z rurą wodociagowa, gazowa i do ziemi. Siec 3 fazy plus zero TNC.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 18  
  Do tablicy rozdzielczej na szynę PE (ochronny).
  Kolor przowodu powinin być żółtozielony
 • Poziom 13  
  Zajefajnie ze ktos podłaczył to do rury z gazem jak piszesz :D
 • Poziom 13  
  [quote="DJRobin"]Zajefajnie ze ktos podłaczył to do rury z gazem
  A nie wolno - dlaczego.
  Czyli trzeba zdublować uziom i ciągnć drugi aż do tablicy, a jaki gruby.
 • Poziom 19  
  Jeśli to jest sieć TN-C to przewód "zerowy" pełni funkcję zarówno przewodu roboczego jak i ochronnego - Jest tzw. PEN - przewód neutralno-ochronny. Do podłączenia bolca ochronnego w gniazdku wystarczy go zmostkować z przewodem neutralnym ("zerowym") w gniazdku. Połączenie i uziemienie metalowych rur sieci wodociągowej i gazowej jest prawidłowe i ma na celu wyrównanie potencjałów.
 • Poziom 39  
  Tak jak pisze emka371 pod warunkiem, że dobrze rozumiemy pytanie. Ciekawe dlaczego chcesz gdzieś podłączać przewód z bolca w gniazdku. Czy to oznacza, że jest gdzieś w jakimś celu wyprowadzony poza gniazdko? Na wszelki wypadek mowa o gniazdku jednofazowym a instalacja nie posiada odłącznika RCD.
 • Poziom 13  
  Tak chodzi o podłaczenie na jednej fazie wyłącznika RCD i dlatego moje pytanie czy przewód ochronny mogę podpiac w kotłowni do szyny uziemienia.
 • Poziom 19  
  Czyli zamierzasz utworzyć układ TN-C-S. Nie piszesz w którym miejscu zamierzasz zainstalować RCD - czy na istniejącej tablicy rozdzielczej , czy też zamierzasz zabudować dodatkową tablicę z RCD w innym miejscu?
  Punkt rozdziału przewodu PEN na roboczy (N) i ochronny PE musi być przed RCD i powinien być uziemiony - tyle przepisy.
  Jeśli RCD na istniejącej tablicy to PE z tej tablicy jest najbardziej poprawnym rozwiązaniem.
  Jeśli dodatkowa tablica z różnicówką to rozdział PEN na tej tablicy (przed RCD) i tu należy doprowadzić przewód uziemiający z kotłowni.
  Co do przekroju przewodów: PE dla przekrojów poniżej 16 mm² musi być conajmniej taki jak przekrój przewodów roboczych. Przewód uziemiający - minimum 2,5 mm² jeśli jest chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi, jeśli nie to minimum 4 mm²
 • Poziom 23  
  A czy na rurze gazowej jest wstawka izolacyjna? Jeśli nie to powinna być.

  Filip
 • Poziom 13  
  dj_stopa. A czy na rurze gazowej jest wstawka izolacyjna? Jeśli nie to powinna być.
  A jaka to ma być wstawka izolacyjna.
  I jeszcze takie pytanie- czy przewody ochronne (żoł.-ziel.) z 3 faz (każda faza zasila inne pomieszczenia) mogą się łaczyć np. w puszce razem i dalej jako już jeden przewód do tablicy roz. pod zacisk PE czy musi być z każdej fazy odrębny przewód PE aż do punktu podziału PEN na N I PE.
  Pozdrawiam
 • Poziom 23  
  Wstawka izolacyjna jest po to zeby nie było polączenia elektrycznego sama nazwa na to wskazuje. a co do PE to trzeba do kazdej fazy oddzielnie.


  P.S Proponowal bym powierzyć tą prace wykwalifikowanemu elektrykowi !!!

  Filip
 • Specjalista - systemy grzewcze
  ech z tymi podłaczeniami to jest róznie jesli sa to nowe media to podłanczanie uziomów nie ma sensu rury gazowe i wodne za z tw sztucznych kolor żółty a wodne kolor niebieski ani ta ani ta nie przewodzi prądu jesli jednak chcemy wyrównac potencjały w budynku to mozna trzeba jednak uwazac na uszkodzenia przewodu ochronnego w instalacji elektrycznej.

  Dodano po 3 [minuty]:

  dj_stopa napisał:
  Wstawka izolacyjna jest po to zeby nie było polączenia elektrycznego sama nazwa na to wskazuje. a co do PE to trzeba do kazdej fazy oddzielnie.


  P.S Proponowal bym powierzyć tą prace wykwalifikowanemu elektrykowi !!!

  Filip


  a ja myslałem ze układ "w gniazdku" jest od strony zasilania jest gwiazdą i posiada jeden przewód zerowy uziemiony.
 • Poziom 23  
  Z tego co ja zrozumiałem to kolega chce pociągnąć do puszki 3 żyły fazowe, jeden N i jeden PE i rozdzielić puźniej poszczególne fazy na pomieszczenia, jeden zerowy na 3 i PE podzelić na 3 pomieszczenie a cos takiego jest raczej nie na miejscu :D

  Pozdrawiam!
 • Poziom 13  
  Witam! Panowie ja nic nie pisalem że mam ciągnac przewody fazowe czy neutralne,(one juz są) chodzi tylko o pociągnięcie przewodu OCHRONNEGO.
  Pytanie było czy przewody ochronne z 3faz (kazda faza zasila inne pomieszczenia) moga się razem łaczyć np. w kotłowni i dalej juz jako jeden przewód np. 2,5 kwadr. idzie dalej do tablicy pod zacisk PE.
  Proszę przeczytać mój pierwszy post.
 • Poziom 13  
  Teoretycznie tak by mogło być. Z tym, że jeśli idzie o porzadek w instalacji i według przepisów przewód ochronny powinien być wyprowadzony z tablicy
  z zacisku PE.Bednarka pełni funkcję uziemienia przewodu PE ,a opisany
  przypadek pokazuje , że instalator z braku szyny wyrównawczej na bednarce zrealizował główne połączenia wyrównawcze.Połączenia wyrównawcze mają za zadanie ,wyrównać potencjały na metalowch
  częściach budynku i instalacji, i tyle.Więc nie może pełnić funkcji
  przewodu ochronnego w ,którym w czasie awarii może połynąć prąd rzędu
  setek amperów.
 • Poziom 23  
  Kolega wyzej ma racje, ja bym poprostu pociągnoł do kazdego pomieszczenia (fazy) oddzielny przewód i wszystkie wpioł do rozdzielnicy na listwe PE. było by wtedy najlepiej, oczywiście do 16mm2 przewodów roboczych ciągniemy PE takim samym przekrojem, jeśli bez rurki to 4mm2 a w rurce 2,5mm :)

  Pozdrawiam!
  Filip