Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka testowa AVR - ZL2AVR lub inna jaką wybrać.

18 Sty 2008 16:16 10181 14
  • Poziom 20  
    Witam jestem początkujący w sprawie prigramowania mikro kontrolerów chociaż mniej więcej znam język C.

Poszukuję jakiegoś zestawu uruchomieniowego pod procesory AVR. Na Allegro jest sporo tego typu urządzeń ja znalazłem coś takiego TUTAJ
    Do zestawu potrzebny jest programator pod LPT ZL2PRG ISP

Na tej aukcji jest napisane że: "dowolny kompilator wraz z programatorem ISP może współdziałać z zestawem". Czy chodzi tu o to że w kompilator jest wbudowany jakiś program obsługujący programator ISP.

Proszę o sugestie w sprawie tej płytki lub ewentualnie innych pod procesory AVR. Kod źródłowy oczywiście pisany w C. I jakieś info w sprawie tych kompilatorów z ISP.

Przeniosłem z Programowanie Ogólne - krzychoocpp
  • Poziom 10  
    Niedawno przerabiałem ten temat, tzn. szukałem jakiegoś zestawu "startowego" do AVR. Niestety ceny płytek z Allegro są wysokie, a chciałem wydać jak najmniej. Po kilku dniach poszukiwania kupiłem ten programator:
    http://link_skasowano
    Chodzi zarówno pod Windows jak i Linux na USB!
    Do tego płytka stykowa, która nie wymaga lutowania i pozwala szybko i wygodnie zbudować proste układy:
    http://sklep.avt.com.pl/go/_info/?user_id=2542&lang=pl
    (najtańsza jaką znalazłem, jedyny minus to nie można mierzyć napięć bezpośrednio z otworów, są za małe).
    Do tego trochę niezbędnej elektroniki (kwarc, stabilizator 5V, diody, rezystory, przyciski itd...) i można zaczynać zamykając się spokojnie poniżej 100zł.

Proszę nie umieszczać linków do aukcji internetowych. Link skasowałem. [c_p]
  • Poziom 39  
    Płytka współpracować będzie z każdym kompialtorem. Jeśli odpowiednio napiszesz program i połączysz wyszstkie urządzenia z którcych chcesz skorzystać to program zadziała. Nie ważne czy zrobisz to korzystając z asemblera (AVRStudio), AVRGCC, IAR-C, BASCOM (demo, full) czy nawet Embeeded PASCAL for AVR.
    Płytka ta współpracuje z dowolnym programatorem ISP ze złączem kompatybilnym z STK200 Kanda (10 pin) i każdy program sterujący który potrafi z niego skorzystać będzie odpowiedni.
    Więcej. Program możesz napisać w AVR Studio (asembler) a procesor zaprogramować przez BASCOM-AVR, wczytując powstały plik HEX do programu obsługi STK200/300 wbudowanego w BASCOM-AVR.
  • Poziom 19  
    Płytka testowa dobra do nauki(sam taką posiadam), do tego dokup STK200(obsługiwany przez większość kompilatorów) za 15zł. Płytka prototypowa bardzo przydatna w uruchamianiu układów, warto wydać pieniądze.
  • Poziom 20  
    Znalazłem na forum coś takiego:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic429963.html
    Czy do tej płytki nadawał by się ten kabel :?:

Kompilator IAR-C jest jedynym do pisania programów pod tego procka w C. Ze strony Atmela ściągnąłem jakiś kompilator pod C jest dosyć skomplikowany i nie wiem o co dokładnie w nim chodzi. Czy ma ktoś jakiś prosty w obsłudze kompilator pod C :?:
  • Poziom 19  
    Programator, który podałeś w linku, nadaje się do płytki testowej ZL2AVR. Wtyk na płytce ma 10 pinów ponieważ są tam aż 4 GND i jedna niewykorzystany pin. Wystarczy w programatorze wlutować takie samo gniazdo jak w płytce + odpowiedni kabel.
  • Poziom 10  
    Zakupiłem właśnie samą płytkę, do zl2avr i mam pytanie szczegółowe.
    Według dokumentacji zl2avr kondensatory przy rezonatorze mają po 27pF.
    Według dokumentacji do atmegi8 powinny one mieć 12-22pF.
    Jaką wartość najlepiej dać?
    Pewnie gdybym dał 47pF to też by zadziałało, ale wolałbym uniknąć niespodzianek.
    PS.
    Tak wiem, że zewnętrzny kwarc na początku nawet nie będzie mi potrzebny.
  • Poziom 39  
    Daj 27pF - zgodnie ze schematem.

I mała wskazówka, zamiast ATMega8 zamontuj sobie w podstawce ATMega88 - ma nieco więcej możliwości.
  • Poziom 20  
    Witam znalazłem taki oto programator: http://www.cyfronika.com.pl/s/product_info.php?products_id=9770

Mam pytanie czy można go wykorzystać jako programator do zestawu ZL2AVR czy potrzebny jest ten pod port LPT :?: Wiem że można nim programować mikrokonteksty AVR ale czy da się go podłączyć do tej konkretnej płytki testowej.
  • Poziom 39  
    Każdy programator USB posiadający złącze ISP zaproponowane przez KANDA (10pinów) i będący kompatybilnym z STK500 czy USBASP jest dobry dla tego zestawu.

Jak wpiszesz na allegro "STK500" to znajdziesz o wiele tańszy i kompatybilniejszy programator, niż to dziwactwo z Cyfroniki.
  • Poziom 20  
    Znalazłem kilka wersji programatorów STK 500

Nr 1 Cena 46zł
    Protokół AVRISPv2 (kompatybilny z STK500v2),
    interfejs USB 2.0 lub USB 1.1
    konwerter RS232 <-> USB (TxD, RxD. Dowolna konfiguracja parametrów transmisji),
    przełączanie miedzy programatorem a konwerterem za pomocą jednej zworki,
    podwójne zabezpieczenie portu USB komputera (przeciwzwarciowe i przepięciowe),
    sygnał zegarowy 6MHz (3 pin wtyczki),
    wybór napięć programatora i konwertera (5V i 3.3V),
    możliwość zasilania układu docelowego,
    bardzo prosta zmiana numeru wersji firmware’u.
    współpracuje z AVR Studio, Avrdude (WinAVR), CodeVisionAVR, BASCOM-AVR, CodeVision...

Nr 2 Cena 29zł
    www.tkm-bit.pl/avr

Nr 3 Cena zależy czy z obudową czy bez 36 lub 50zł
    - kompatybilny z STK500v2
    - zasilanie z portu USB
    - możliwość zasilania układu programowanego
    - bufor wyjściowy
    - programowanie układów zasilanych napięciem od 1.6V do 5V
    - dwa tryby pracy (COM i HID)
    - dwie prędkości pracy
    - złącze w standardzie KANDA
    - dwie diody led sygnalizujące pracę programatora
    - dwa lata gwarancji
    http://www.and-tech.pl/Stk500/stk500.pdf

Opisy pochodzą od użytkowników sprzedających dany programator na Allegro.

I teraz pytanie brzmi który wybrać ja osobiście skłaniał bym się ku Nr 3 ale chciałbym wysłuchać ekspertów.
  • Poziom 27  
    Nie uwazam sie za eksperta ale wszystkie te programatory w zasadzie są tym samym rozwiązaniem. Kiedyś sobie zrobiłem jeden z nich. Fakt programuje ale z tą intergacją z AVRStudio, CedeVision to już nie było najlepiej. Przez integrację rozumiem programowanie wprost z "systemu" bez żadnych programów prośredniczących. Przez wielu wychwalany avrdude przyprawia mnie o ciarki w plecach. Osobiście bym polecał stk200 nadaje się do tego zestawu. Inni mogą miec inne zdanie jednak nie chcę polemizować na ten temat. STK200 jest rónie tani - to programator podłączany do LPT. Jest zintegrowany z codevision i bascomem. AvrStrudio wymaga programu pośredniczącego w programowaniu, np. ponyprog.
    Jak jesteś zielony w C to Codevision bedzie najjprostszy w obsłudze ale wersja darmowa ma ograniczenie do 2kB kodu, pełna jest płatna. Poza tym większość przykładów jest napisanych w AVRStudio a nie każdy kod da się bez poprawej wprost przenieść.
  • Poziom 39  
    Dwa ostatnie programatory wykorzystują połączenie Mega8-USB, dlatego ich pełna kompatybilność z STK500 jest czasem problematyczna.

Tego problemu nie powinien mieć pierwszy programator, gdyż skoro może być przejściówką USB-RS232 to posiada znany układ FTDI. Sam mam STK500v2 o takiej właśnie konstrukcji i żadnego problemu z AVRStuidio nie mam. Tak samo programator tego typu można bez problemu używać z BASCOM-em (w najnowszej pełnej wersji jest to już bajecznie proste).

Zatem Mój wybór padłby na pierwszy z listy. A sygnał z generatora przyda się także jakbyś procesor zablokował.
  • Poziom 20  
    Ja ostatecznie osobiście złożyłem ZL2AVR trochę z tym było zachodu koszt teraz już nie pamiętam ale około 120zł za wszystko.
    Najtrudniej było z gniazdem PS/2 nigdzie w Łodzi nie mogłem takiego dostać dopiero na Allegro znalazłem za jakieś 2zł no i to gniazdo pod wyświetlacza alfanumeryczny to też 16-to złączowego niema (albo przynajmniej ja nie mogłem nigdzie dostać). Trzeba kupić 20-to stykowe i obciąć.
    Poza tym większych problemów nie było.

Dla początkujących ZL2AVR jest naprawdę fajnym zestawem z wieloma możliwościami.

EvB 4.3 też jest fajny ma nawet więcej możliwości oprogramowania jak karty SD albo zegar PCF8583 ale ze względu na elementy smd samemu go nie można złożyć żeby trochę zaoszczędzić.