Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienie anteny siła 100% jakość 0% - dlaczego?

Aluboy 24 Sty 2008 20:20 73824 28
  • #1 24 Sty 2008 20:20
    Aluboy
    Poziom 15  

Witam,
    Od kilku dni walczę z ustawieniem anteny pod cyfre. Antena 90 cm, przykręcona na południowej ścianie budynku, ustawiona za pomocą miernika poziomu sygnału na max możliwości - efekt tuner cyfry (stary, chyba philips, taki jaki na początku cyfra dzierżawiła) na ustawieniu anteny pokazuje czerwoną kreskę ( tuner sprawdzałem na innej antenie i działa), pożyczyłem n-korder od sąsiada i pokazuje: siła 100% jakość 0% ! :cry:

Jaka może być przyczyna? Czy to możliwe, że blacha na dachu wpływa na sygnał (antena jest tuż pod dachem)? Co z tym zrobić?

Pozdrawiam

1 28
  • #2 24 Sty 2008 20:25
    trzy8
    Poziom 21  

Tak miałem .
    Klient zamontował antenę na balkonie pod zadaszeniem.
    Należało opuścić uchwyt 0,5 metra.
    platforma n-ki
    Spróbuj ustawiać na analogu+telewizorek i obserwacja obrazu.
    W nietypowych sytuacjach tak robię

6
  • #3 24 Sty 2008 20:31
    Aluboy
    Poziom 15  

Ale po co na analogu skoro korzystam z miernika? Na analogu moę ewentualnie sprawdzić czy będzie obraz i czy to na 100% HotBird.
    Dodam, że antena nie jest zasłaniana przez dach ani nic innego, jedynie tyle, że jest blisko dachu blaszanego.

0
  • #4 24 Sty 2008 20:33
    drozd56
    Poziom 15  

Co to za miernik ? Jesli SatFinder i pierwszy raz na nim ustawiasz, to lepiej zrob to na analogu. Ten miernik jaka za taka cene jest ok, pod warunkiem ze sie go opanuje co nie jest latwe...ogolnie to lepiej sobie go odpusc/wyrzuc.

Jesli blisko a nie przyslania "widoku" antenie to powinno byc ok, kwestia ustawienia. Choc nie wiem co to znaczy "czerwony pasek" mozesz wyrazic to w procentach ?

3
  • #5 24 Sty 2008 20:39
    Aluboy
    Poziom 15  

Na tunerze cyfry 0%, na n-korderze siła 100% jakość 0%. Miernik Satellite Finder i dlaczego twierdzisz, że jest zły? Ustawiam początkowo na 5 i kręcę tak żeby sygnał był jak najsilniejszy jak wyjdzie poza skalę zmniejszam czułość.

1
  • #6 24 Sty 2008 20:46
    DonRomano
    Poziom 33  

drozd56 napisał:
    Co to za miernik ? Jesli SatFinder i pierwszy raz na nim ustawiasz, to lepiej zrob to na analogu. Ten miernik jaka za taka cene jest ok, pod warunkiem ze sie go opanuje co nie jest latwe...ogolnie to lepiej sobie go odpusc/wyrzuc.

Jesli blisko a nie przyslania "widoku" antenie to powinno byc ok, kwestia ustawienia. Choc nie wiem co to znaczy "czerwony pasek" mozesz wyrazic to w procentach ?

Co to znaczy "opanuje"?
    Jaki jest problem w używaniu miernika z jednym pokrętłem?
    Czy możesz to wytłumaczyć?

0
  • #7 24 Sty 2008 20:52
    drozd56
    Poziom 15  

Bo na codzien montuje anteny i mialem okazje korzystac z niego, wedlug mnie porazka, choc jak mowie po czasie go opanowalem. Mniejsza z tym. Zamieszczam zdjecie z ktorego kiedys korzystalem, ta kreska to wskazanie polozenia potencjometru na hotbird, wskazowka pokazuje 10 a na tunerze mamy wtedy pieknie miedzy 70% a 80% sygnalu. Radze ci poprosty wziasc ten miernik na ustawiona juz antene, i powolij od najmniejszej wartosci krecic potencjometrem w prawo az uzyskasz 10. Wtedy zaznacz to sobie na mierniku (polozenie pot. ) i ustaw tak u siebie.

Ustawienie anteny siła 100% jakość 0% - dlaczego?

Dodano po 3 [minuty]:

[quote="DonRomano]
    Co to znaczy "opanuje"?
    Jaki jest problem w używaniu miernika z jednym pokrętłem?
    Czy możesz to wytłumaczyć?[/quote]

Ten miernik poprostu nie nalezy do najlepszych, jego wskazania sa powiedzmy na "miernym" poziomie. Ludzie to kupuja bo jest tanie, mysla ze zaoszczedzili na fachowcu. Zreszta to nie na temat...opinia o tym mierniku jest raczej szeroko znana.

1
  • #8 24 Sty 2008 20:58
    DonRomano
    Poziom 33  

Nie no, muszę zapytać i dam spokój.
    Chcesz powiedzieć, że w każdym miejscu w polsce na każdej antenie nie zależnie od jej średnicy, kabla i zastosowanego konwertera sygnał przykładowo z HOTBIRD-a bedzie miał taki sam sygnał na jakimkolwiek podłączonym mierniku?
    Czy tak w/g Ciebie, czy nie?

1
  • #9 24 Sty 2008 21:06
    drozd56
    Poziom 15  

W okolicach Rzeszowa tak :) to jest zblizona "wartosc" i nie na jakimkolwiek tylko na tym konkretnym. Oczywiscie gdzies na pomorzu bedzie inaczej dlatego tez napisalem wczesniej. A jesli nadal bronisz tego "miernika" prosze zapytac w Azarcie na ul.Bohaterow czy go polecaja ;)

"Radze ci poprosty wziasc ten miernik na ustawiona juz antene, i powolij od najmniejszej wartosci krecic potencjometrem w prawo az uzyskasz 10. Wtedy zaznacz to sobie na mierniku (polozenie pot. ) i ustaw tak u siebie"

2
  • #10 24 Sty 2008 21:11
    DonRomano
    Poziom 33  

To nie chodzi o to czy go bronię czy nie, wcalę go nie bronie.
    Jestem po prostu ciekaw jak to jest.
    No, ale skoro fachowiec tak mówi to pewnie tak jest. :idea:

A w azarcie go kupiłem. :D
    Pozdrawiam.

2
  • #11 24 Sty 2008 21:16
    Aluboy
    Poziom 15  

Ale dlaczego siła 100 a jakość 0 ? Czyżby to nie był HotBird?

5
  • #12 24 Sty 2008 21:29
    bogi
    Poziom 28  

To raczej nie Hot Bird.

Na n-ce wiele nie sprawdzisz, spróbuj na analogu jak radzili porzednicy.

Powodzenia

2
  • #13 24 Sty 2008 21:31
    Foka pl
    Poziom 13  

Miernik rzeczwiście jest taki jak jego cena mierny doświadczony instalator da sobie z nim rade. Ja używam starego cyfrowego datcoma ma on tylko jedną wadę przy niskiej teperaturze dostaje świra.
    Posłuchaj dobrej rady ustaw na analog sprawdzisz czy jest to hotbird i dostroisz zgrubnie antenę potem ustawisz dokładnie na tunerze cyfrowym znam wielu instalatorów tak montujących bo szkoda im zainwestować 1000pln

1
  • #14 24 Sty 2008 22:01
    Aluboy
    Poziom 15  

Czy podłączając Fergusona i wybierając satelity z listy sprawdzę jaki to satelita?

1
  • #16 25 Sty 2008 00:09
    Tadeusz156
    Poziom 23  

Witam.
    W tunerze Ferguson ,w menu ,ustawienie anteny, satelita i u góry ekranu masz pasek pokazujący sygnał, następnie ustawiasz Port Diseqc dla wybranego satelity, jeśli nie masz podłączonego przełącznika diseqc do anteny to ustawiasz,Wyłącz.

3
  • #17 25 Sty 2008 04:48
    trzy8
    Poziom 21  

Zapewne masz innego satelitę lub uszkodzony konwerter .
    Dwa razy przydarzyła mi się taka usterka.
    Miernik pokaże złapanie satelity,następnie należy sprawdzić czy jest to
    właściwy w tunerze.
    Jeżeli mam problemy używam do ustawienia sagema ,sygnał w nim
    rośnie proporcjonalnie do usawienia anteny.
    Miernik przydaje się także do dokręcania śrub mocujących,obserwując jego wskazania dokręcamy aby sygnał był najsilnieszy.

2
  • #18 25 Sty 2008 06:26
    Aluboy
    Poziom 15  

A czy podłączonym mierniku będzie obraz na tunerze? Czy muszę podpinać bezpośrednio konwerter do tunera?

3
  • #19 26 Sty 2008 08:28
    trzy8
    Poziom 21  

Tak ,miernik przepuszcza sygnał.
    Można spokojnie oglądać.

1
  • #20 26 Sty 2008 17:52
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Aluboy napisał:
    pożyczyłem n-korder od sąsiada i pokazuje: siła 100% jakość 0% ! :cry:

Pozdrawiam

Zmień satelitę - nie jesteś na hotbirdzie - (na analogu będziesz 100% pewny)
    Jeżeli dalej problem - podstaw nowy konwerter.

pzdr

3
  • #21 27 Sty 2008 08:49
    Aluboy
    Poziom 15  

Witam, Dzięki wszystkim za pomoc. Antena ustawiona, problem polegał na "trafieniu" w innego satelitę, z braku analoga ustawiałem na fergusonie jest dość szybki, nie to co sprzęt syfry.

Temat zamknięty

Pozdro 4all

1
  • #22 27 Sty 2008 14:21
    patel
    Poziom 13  

Mam pytanko. Czy to że po podłączeniu konwertera do N-ki nawet w pomieszczeniu nawet bez anteny daje 70% sygnału i 0 % jakości świadczy ze konwerter jest uszkodzony. Wg mnie sygnsł powinien się pojawić dopiero po trafieniu anteną w satelitę a jakość jeżeli będzie to HB. U mnie sygnał jest zawsze na ok 70 % i to nawet jak mam antenę w mieszkaniu.

2
  • #23 27 Sty 2008 15:55
    trzy8
    Poziom 21  

Sygnał może tak mieć(nowe tunery) , a w pomieszczeniu satelity nie złapiesz.
    Cyba że otworzysz okno.

2
  • #24 27 Sty 2008 19:36
    patel
    Poziom 13  

To wiem. Istotą mego pytania jest wyjaśnienie jak to jest że konwerter po podłączeniu do kabla od razu daje siłę sygnału ne ok 70 % nawet bez anteny nawet w pomieszczeniu. NIe mogę tego pojąć. Sygnał wysłany z transpondera jest odbijany przez antenę i zogniskowany w konwerterze dopiero powinien pokazywać siłę sygnału, po odwróceniu anteny wiążka się traci i wskaźnik powinien pokazać 0 % sygnału. Pytam czy to że cały czas jest pokazywana siła sygnału wskazuje na uszkodzenie konwertera. Jutro kupię nowy i sprawdzę na 100%

1
  • #25 27 Sty 2008 19:54
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

patel napisał:
    To wiem. Istotą mego pytania jest wyjaśnienie jak to jest że konwerter po podłączeniu do kabla od razu daje siłę sygnału ne ok 70 % nawet bez anteny nawet w pomieszczeniu. NIe mogę tego pojąć. Sygnał wysłany z transpondera jest odbijany przez antenę i zogniskowany w konwerterze dopiero powinien pokazywać siłę sygnału, po odwróceniu anteny wiążka się traci i wskaźnik powinien pokazać 0 % sygnału. Pytam czy to że cały czas jest pokazywana siła sygnału wskazuje na uszkodzenie konwertera. Jutro kupię nowy i sprawdzę na 100%

nie kupuj konwertera - szmelc N-ka tak ma, zresztą chyba nie tylko ona, są to błędy oprogramowania, złe rozpoznawanie sygnału, możliwe, że mierzy sam szum konwertera lub jego pracę jeszcze bez sygnału.

Pierwsza rzecz dla wszystkich którzy zakupili i dostali oryginalną czaszę N-ki to wyrzucenie jej do kosza (siatka 60 t-ka) Nie rozumiem jak można coś takiego dołączać do zestawu!

Pzdr

0
  • #26 28 Sty 2008 05:38
    trzy8
    Poziom 21  

Polsat ma podobnie,byłem u klienta który walczył kilka godzin z ustawieniem anteny.
    Pierwsze słowa"coś nie tak ze sprzętem sygnał mam 99% a brak odbioru"
    po odłączeniu przewodu antenowego wskazywało 8%,ustawienie anteny na miernik wycięcie paru krzaczorów i śmiga.

1
  • #27 28 Sty 2008 22:08
    tymoteuszek
    Poziom 14  

To ja się podepnę:
    Posiadam Fergusona 8900 i 7018.
    Po ostatnich wiatrach przestawiło mi antenę sat: dziś ją ustawiłem z powrotem jak była (siła sygnału ok. 90-94% w zal. od kanału, jakość: 70-75%). Dokręciłem mocniej mocowanie anteny, w ten sposób aby sygnał się nie zmienił.
    Przez jakieś 8 godzin wszystko działało bez zarzutu, wieczorem zaczęły się schody (nie pada, nie wiało itd.): jakość sygnału dosłownie PŁYWA - skacze od 0% do 75%, nie da się nic oglądać, na wszystkich (chyba) kanałach tak się dzieje.
    Podłączyłem starego 7018 - to samo.
    Sprawdziłem kabel oraz takim "domowym" sposobem (przez kabel) konwerter (miernik na sprawdzanie "diody", plus do oplotu, minus do środkowego - wychodzi niby idealnie ile ma wychodzić 570 -> gdzieś kiedyś taki sposób znalazłem i rzeczywiście się sprawdzał).
    Ale nie jestem pewien czy czasem jednak konwerter nie jest uszkodzony...? Ma on ok. 2,5 roku, kupiony nie najtańszy z kategorii 0,1 dB i był rzeczywiście czulszy niż poprzedni "seryjny" do C+.
    Pomóżcie, proszę, bo nie wiem czy kupować konwerter, czy może jakieś chmury gęste są nade mną (noc, nie widzę - ale czy tak by się działo?), czy może kilka godzin po dokręcenie... antena się przestawiła?
    Proszę o pomoc!

1
  • #28 29 Sty 2008 22:31
    trzy8
    Poziom 21  

Wygląda na konwerter,miałem tak przed swiętami,działało i przestało .
    Straciłem 2 godz.na ustalenie usterki,klient nie wierzył.
    Zamontowałem nowy i śmiga.
    U ciebie na dwóch tunerach to samo czyli antena (lub przewód)
    Przewodu miernikiem nie sprawdzisz na 100% tylko podstawienie.

1
  • #29 29 Sty 2008 22:32
    tymoteuszek
    Poziom 14  

Zgadza się - zmieniłem dziś konwerter i śmiga :)

2