Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sposób użycia układu z wyjściem typu otwarty kolektor

Pea5 27 Sty 2008 20:36 6151 7
  • #1 27 Sty 2008 20:36
    Pea5
    Poziom 12  

Witam serdecznie,

Ostatnio przeglądając zasoby elektrody na temat komparatora napięć znalazłem temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic538149.html

Użytkownik: Paweł Es. pisze tam że na wyjściu części komparatorów znajduje się tranzystor w układzie otwartego kolektora.

Następnie postanowiłem zajrzeć do dokumentacji by sprawdzić czy podobnie sprawa się ma w komparatorze LM393, wnioskując ze schemtu:
    To w tym układzie jest zastosowany na wyjściu tranzystor w układzie otwartego kolektora.

I tu pytanie: Jak w takim razie zapewnić współpracę takiego wyjścia z wejściami bramek logicznych rodziny CMOS.
    siedziałem kombinowałem i wymyśliłem tylko tyle że do nóżki wyjściowej komparatora należy doprowadzić poprzez dodatkowy rezystor zasilanie, wiem jak podłączyć do układu wyjściowego diodę LED, ale nie wiem jak wykorzystać to wyjście aby mogło dostarczać informację dalej do układu cyfrowego (przerzutnika/bramki) np tranzystora większej mocy (również w układzie otwartego kolektora) o to co wymyśliłem, co wy na to:

I tak na moje oko Gdy tranzystor (ten wyjściowy) przewodzi to na wejściu układu cyfrowego jest "0" a gdy tranzystor nie przewodzi to jest "1" Czy dobrze kombinuje ? bardzo proszę o odpowiedź, oraz ewentualne "wytknięcie" błędów.

Pozdrawiam serdecznie Paweł (Pea5)

0 7
  • #2 27 Sty 2008 20:40
    fuutro
    Poziom 43  

Z tym rezystorem dobrze kombinujesz ale równolegle do wyjścia daj diodę zenera na napięcie z jakim pracuje bramka.

0
  • #3 27 Sty 2008 20:50
    Pea5
    Poziom 12  

A czy po dołączeniu takowej diody, układ z drugiego powiedzmy "schematu" zadziała dokładnie tak jak napisałem ?

Druga sprawa czy dioda Zenera jest konieczna jeśli napięcie zasilające ten tranzystor w układzie otwartego kolektora jest już stabilizowane ? (pochodzi z zasilacza komputerowego)

0
  • #4 27 Sty 2008 20:54
    fuutro
    Poziom 43  

Jak masz zasilanie +12V a kożystasz ze standardu TTL to musisz zejść do 5V. Z CMOSami nie koniecznie.

0
  • #5 27 Sty 2008 21:00
    Pea5
    Poziom 12  

A już rozumiem w jakim celu ta dioda, dziękuje.

Nadal pozostaje pytanie:

Czy układ z drugiego schematu zadziała według opisu który jest pod nim czy też trzeba coś zmienić?

Przepraszam Za tak "lamerskie" pytania, jestem początkującym elektronikiem.

0
  • #7 27 Sty 2008 21:29
    Pea5
    Poziom 12  

jony, zasadę działania tego komparatora opisał właśnie Paweł Es,

I jeśli jedno z napięć wejściowych będzie większe od drugiego to tranzystor końcowy zacznie przewodzić, albo też nie.

Dowiedziałem się że dobrze kombinuje z dodatkowym zasilaniem i rezystorem, a teraz

interesuje mnie to czy wszystko zadziała według tego ostatniego schematu który dałem w 1szym poście, czy należy podłączyć to w jakiś inny sposób. (chodzi o to doprowadzenie tego sygnału do wejścia układu cyfrowego)

0
  • #8 27 Sty 2008 21:34
    jony
    Specjalista elektronik

To tak, wystarczy dać na wyjściu rezystor podciągający do plusa i po sprawie, a ty tak właśnie zrobiłeś.

0