Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podsłuchiwanie częstotliwości straży pożarnej i miejskiej

04 Lut 2008 17:45 22580 40
  • Poziom 9  
    Witam w kwestji radjotechniki jestem zielony , ale chcialem sie dowiedziec czy da sie nasluchiwac czestotliwosci ktorych uzywa straz pozarna i miejska oczywiscie tylko w celach edukacyjnych , jezeli tak to co jest do tego potrzebne (jaki sprzecik ) i jakie sa koszty zakupu :) ???
    Zgory dzieki za odpowiedzi

Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Witaj!!!Proponuje przeglądnąć forum elektrody jest dużo napisane o tym więc
    myszka i do dzieła...POZDRAWIAM

Daniel
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 24  
    Admen napisał:
    A cóż to takiego mądrego i edukacyjnego można się dowiedzieć słuchając straży pożarnej lub straży miejskiej ??
    Toż to jakieś całkiem nowe i inne sposoby nowoczesnej edukacji chyba ?

Może edukacyjne nie jest ale bardzo mocno mobilizuje do zrobienia sobie odbiornika na te pasma.Każdy człowiek dąży do czegoś co go ciekawi, widocznie kolega chce posłuchać co ciekawego tam słychać na tych pasmach.A to zmobilizuje go do budowania dobrego odbiornika a co za tym idzie czegoś się nauczy.Ale najpierw proponuje swoją ciekawość skierować na czytanie i poznawanie odbiorników a zobaczysz wtedy co słychać na pasmach które tak bardzo chcesz usłyszeć...POZDRAWIAM

Daniel
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam. Tak jak wyżej zostało napisane, poczytaj na Elektrodzie o odbiornikach (skanerach). Jest tego sporo.

Jeżeli kiedyś zdecydował byś się na zrobienie takiego odbiornika to polecam poczytać "Świat Radio", "EdW" i oczywiście nieśmiertelną pozycję "Poradnik Ultrakrótkofalowca" autorstwa Zdzisława Bieńkowskiego.

albion1 napisał:
    161MDS01 Przestań robić za błazna na elktrodzie.

Takie uwagi są nie na miejscu. Kolega 161MDS01 ma całkowitą rację.

albion1 napisał:
    Budowa własnego odbiornika wyjdzie ci kilka razy drożej niż zakup skanera.

Nie do końca się z tym zgodzę. Jeżeli autor tematu naprawdę by się zainteresował zbudowaniem odbiornika to taniej go to wyjdzie niż fabryczny skaner. Większość elementów do budowy takiego odbiornika można zdobyć z demobilu.

Często przeglądam oferty na Allegro i jakoś nie widzę, żeby skanery były tanie.

Oczywiście nie bronię kupowania skanera. Zachęcam tylko do zbudowania z czasem (najpierw teoria) własnego odbiornika na interesujące pasmo.
    Zapewniam, że satysfakcja będzie gwarantowana.
    Fakt. Zbudowanie odbiornika -skanera - teoretycznie wyjdzie taniej, ale ktoś chyba zapomniał dodać do tego poświęcony zagadnieniu czas.
    Owszem - zabawa jest ciekawa, ale warto zastanowić się, czy nie lepiej odłożyć ok. 300zł i kupić produkt fabryczny.

Póki co polecam strony z ciekawymi częstotliwościami: www.qrg.wieprz.net oraz www.radioscannerpolska.pl

Niestety w stolicy straszaki miejskie pracują głównie na radiotelefonach "tetrowych", co w praktyce oznacza brak możliwości słuchania (transmisja cyfrowa). Dość często odzywają się tam, gdzie można ich posłuchać, ale o niczym ciekawym nie rozmawiają.

Polecam lekturze wcześniej podane strony.
  • Poziom 24  
    albion1 napisał:
    He he dobre. 161MDS01 Przestań robić za błazna na elktrodzie. Kolego herbata666 chcesz sobie posłuchać służb ? Kup sobie skaner. Budowa własnego odbiornika wyjdzie ci kilka razy drożej niż zakup skanera. Nie słuchaj mitomanów!

Jak pamiętam to z Tobą skończyłem rozmowę skoro jesteś taki dobry to pokaż swoją kolekcje odbiorników heee tylko jakich Ty za tępy jesteś aby zbudować coś samemu więc kupujesz produkty które zostały zaprojektowane
    przez innych jest tego przykład skaner ze "Świata radio" nawet tego nie potrafiłeś złożyć więc nie zabieraj głosu o czymś o czym nie masz pojęcia...I po raz kolejny Ci odpisuje że nie będe z Tobą dyskutował...POZDRAWIAM

Daniel
  • Poziom 17  
    Tak ty masz pojęcie, szkoda tylko że teoretyczne. Tak masz rację jestem „tęmpy” i wole składać konstrukcje już sprawdzone tak jak większość z nasz na elektrodzie, i co o nich też powiesz że są „tępi” bo nie potrafią zbudować od podstaw odbiornika ? Chociaż nie. Udało mi się zbudować radyjko na sa612, no ale korzystałem z not katalogowych więc pewnie w twoich oczach się to nie liczy jako „samodzielna budowa”. Teraz bawię się Mc3362 i składam sobie radyjko na 2m i też jestem „tępy” bo nie potrafię tego zrobić bez pomocy neta. Co do skanera ze "Świata radio" to ci powiem żebyś "nie zabieraj głosu o czymś o czym nie masz pojęcia". Jak byś dobrze przeczytał cały post o tym skanerku to byś wiedział że nikomu nie udało się go złożyć tak żeby odbierał idealnie nawet autorowi projektu, no ale ty pewnie byś to potrafił, bo jesteś wysoce uzdolnionym teoretykiem.
  • Poziom 24  
    Może i jestem teoretykiem, ale mam na swoim koncie dużo wykonanych projektów praktycznych począwszy od kf kończąc na VHF.A co do odbiornika szerokopasmowego tak mam wykonany ale nie ten co w świat radio bo jak wcześniej napisałem ja nie zgapiam projektu kogoś innego tylko na ni się wzoruje.Program do mikrokontrolera uzyskałem dzięki uprzejmości kolegi M.S. i chwała ludzią takim jak ON.Więc nie mów mi o czymś o czym mam pojęcie...Co do kolegi który chce sobie posłuchać pasm przeznaczonych dla słóżb profesjonalnych.Kup sobie radmorka dorób synteze i już będziesz miał na czym słuchać skoro chcesz taniej...P.S. Kolego Albion1 mam prośbę jeśli masz jakieś uwagi to kieruj je na priv na rób ze forum śmietnika po prostu jesteśmy tu po to aby pomóc...POZDRAWIAM

Daniel
  • Moderator Samochody
    Autorowi projektu ze Świata Radio nie poszło jak trzeba bo zbyt uprościł konstrukcję, fabryczne dławiki miniaturowe zamiast strojonych cewek,pomieszanie części cyfrowej z analogową itd. Za to użytkownik dostał coś co działa praktycznie zaraz po złożeniu, bez żmudnego, wielogodzinnego strojenia. Wzorcowa za to jest cześć cyfrowa, przykład znakomitych umiejętności programowania i wykorzystania mikroprocesora - programowanie kanałów z możliwością nadawania im nazw i kilka różnych trybów programowania. Jesli założyciel wątka chce posłuchać polecam chociażby któryś z odbiorników opartych na głowicy TV, ewentualnie zakup używanego - wydatek od ok. 100 zł w górę.
  • Poziom 28  
    Admen - a masz nasłuch poza pasmami amatorskimi skoro wyrażasz taką opinię? na pasmach amatorskich nie jest aż tak ciekawie jak poza nimi :o). co do zakupu sprzętu (skanera) to warto odwiedzić www.boger.de i www.thiecom.de - tam mają ciekawie niskie ceny. Czasem i na allegro da się coś ciekawego upolować (choćby nawet FR100 za 250PLN)
  • Moderator Samochody
    Admen napisał:

Wiem, słuchając częstotliwości służbowych człowiek czuje się wielki :), wtedy podsłuchuje a nie nasłuchuje, a to już coś :)

A mając trx -a i mogąc "Im" "powrzucać" czuje się jeszcze większy.
    Nic tajnego czy rewelacyjnego się tam nie usłyszy, ale ja np lubię wiedzieć co sie wokół dzieje.
    A na pasmach amatorskich? żenada, szczególnie w okręgu 5 i na warszawskich przemiennikach 2 metrowych, słucham tylko czasem komunikatu PZK.
    Ciekawe co autorem wątka kieruje - chęć własnoręcznego zbudowania radioodbiornika i poznania zasady działania, czy tylko czyste wścibstwo ?
  • Poziom 27  
    robokop ciekawe w ogóle czy autor wątku pamięta, że go założył...
  • Poziom 17  
    Jak mi to mówił doświadczony krótkofalowiec idea budowania urządzeń samemu wzięła się z tego, że kiedyś poprostu "gotowców" nie było, a dużo większą satysfakcję ma się dowołując się gdzieś z wynalazku niż z markowego urządzenia, tutaj pozostaje kwestia umiejętności i funduszy, jeśli czujesz się na siłach buduj, jeśli nie kup scaner, albo jakieś urządzenie na pasma 2m i 70 cm tam posluchasz sobie służb a przy okazji któtkofalowców, a jak Ci się spodoba to zrobisz licencje i bedziesz mógł rozmawiać na paśmie amatorskim
  • Poziom 28  
    co do nasłuchów poza f amatorskimi to jest duuużo ciekawszych rzeczy niż służby munduowe..... ja np nie czuję się wielki, a traktuję nasłuchy jak polowanie - tylko zamiast strzelby mam 2 gały w dłoniach :). Co do pasm amatorskich to tylko KF - w okręgu 6 tylko pepiki jeszcze nadają na 2m i czy 70cm. Na wyższych f już wogóle nikt nie nadaje.
    Może nie na temat, ale jeżeli dostanę raport lub sam zauważe kolejne osobiste wycieczki - zablokuje możliwość pisania za łamanie regulaminu. I to oczywistych punktów regulaminu.

Wracając do nasłuchu; Na pasmach amatorskich praktycznie nic się nie dzieje.
    U mnie jedno radio stoi odpalone na naszym lokalnym przemienniku, a kolejne czesze konkretne pasma ;)
  • Poziom 34  
    Zaraz, zaraz Panowie.
    Przecież każdy wszem i wobec wie że na częstotliwości straży pożarnej gdy nie ma wypadku lub pożaru to nic sie nie dzieje. Ze strażą miejską jest podobnie, tylko że jak się mieszka w bliskim spotkaniu z większym miastem to zazwyczaj pasmo jest wypełnione spisywaniem i wlepianiem mandatów bezrobotnym staruszkom sprzedającym kwiaty na rogach ulic.
    Więc po co tego słuchac?
  • Moderator Samochody
    Ja osobiście lubię posłuchać np. straży pożarnej - jak dyżurny województwa woła kolejno powiaty w ramach kontroli łączności, dzięki podsłuchiwaniu wiem gdzie jest wypadek, gdzie stoi patrol z radarem co sie przydaje jak się sporo jeździ. Chociaż ostatnio lubuje się w słuchaniu samolotów cywilnych, ale to już inny temat.
  • Poziom 34  
    To prawda, przydaje się to zwłaszcza jak się wie jaki mają CTCSS :D
    A swoją drogą masz krok 8.33 kHz?

Ja tam wolę 70cm i TP :)
  • Moderator Samochody
    mpn103 napisał:
    To prawda, przydaje się to zwłaszcza jak się wie jaki mają CTCSS :D
    A swoją drogą masz krok 8.33 kHz?

Ja tam wolę 70cm i TP :)

A po co Ci wiedzieć jaki mają CTCSS ? Przecież nie gadasz z nimi ( zabronione!) tylko ich słuchasz. Podsłuchiwanie prywatnych rozmów telefonicznych w paśmie 460 MHz jest nudne i nieetyczne, w końcu to czyjeś czasami bardzo prywatne sprawy.
    Mam krok 8,33kHz w skanerze i lubię posłuchać "hello Warsaw Tower....", nawet nie wiedziałem ile tego lata nade mną i obok. Korespondencja w trybie skanowania praktycznie przez cały czas, czasami nawet po polsku.
  • Poziom 34  
    Za bardzo mój dwubandowy Diamond nie chce się stroić na 118MHz więc z tego względu mam tam praktycznie głucho. A jeszcze moje radio nie grzeszy czułością w tym paśmie. Z tąd też że mam bardzo blisko do Okęcia to jeszcze jako tako słyszę na S6 Warsaw Tower.
  • Moderator Samochody
    Poniżej 124 MHz to niewiele tego słychać, próbuj szukać pomiędzy 125 a 135MHz, np. 128.800, 123,700, 130,875, 131,425, 134,875 słychać dużo i wyraźnie, a mam "ćwiartkę" na 2m zawieszoną ok 15 metrów nad ziemią.
  • Poziom 34  
    Dla mnie ciekawiej jest w paśmie od jednometrowym :)
    Mpn103 - jakiego masz Diamond'a ? Ja mam x-30 i w pasmie ~118 - 129MHz slucha calkiem przyzwoicie, nawet bardzo przyzwoicie.
    Też mieszkam blisko okęcia... Ursynów ;)
  • Poziom 40  
    Rzadko słucham (już się dawno nasłuchałem tego szitu :D )
    Ale moim zdaniem (netpsychole piszą imho - a fuj):
    -Najciekawsze nasłuchy są na tepsie. Życiowe i czasami pouczające.
    -Nasłuch psiarni , AIR i innych podobnych jest na dłuższą metę strasznie nudny. :D
  • Poziom 34  
    haha. ja mam Diamonda X-200 jeśli już.
    Zgadzam się z tym co powiedział SQ6ADE najlepsze rozmowy są na TP.
    Można nauczyć się zrywać z dziewczyną, bądź składać życzenia bożonarodzeniowe a nawet z okazji jakiegokolwiek święta lub urodzin.
    Można doznawać takich samych przeżyć jak uczestnicy ostatniej edycji Wielkiej Siostry, bądź podczas oglądania Mody na porażke.
    Żadna inna służba nam tego nie zapewni. Efekt gwarantowany.

P.S. yes2mike, nawet bywam na Waszym przemienniku czasami :D
  • Poziom 17  
    Ja pozwolę sobie na małą wycieczke wsprawie porad pana 161MDS01
    161MDS01 napisał:
    Może i jestem teoretykiem, ale mam na swoim koncie dużo wykonanych projektów praktycznych począwszy od kf kończąc na VHF.

Daniel

Tu na temat budowy prostych odbiorników radiowych
    161MDS01 napisał:

Panowie ale nie skanujcie stron z książek lub czasopism, pokażcie swoje konstrukcje które zbudowaliści i pochwalicie się wtedy jak tego dokonaliście, opiszcie wasze problemy z którymi się borykaliście.Widze że jest tu młody użytkownik, raczej tak mu nie pomożecie...Ja nie mam za sobą ZADNEJ konstrukcji więc młodemu koledze nie pomogę...POZDRAWIAM

Daniel

Ciekawe jak to jest z tymi twoimi konstrukcjami ? Możesz sobie pisać jaki to z ciebie "Konstruktor" ale to nie zmienia faktu że te twoje: "wykonane projekty praktycznych począwszy od kf kończąc na VHF",powstały jedynie w twojej głowie.
    Teraz w sprawie przestrajania radmorka. Koszt zakupu radmorka z interesującego nas pasma i to jeszcze zakładając że jest sprawny i oprócz braku kwarców nic z niego nie zostało wyciągnięte, zaczyna się w granicach 50 zł(chociaż na alegro nożna kupić już za 30 zł ale przeważnie to destrukty). Zbudowanie syntezy jak radzi kolega161MDS01 to około 40 zł same części. Pamiętając że radmory to prądożercy trzeba mu dokupić zasilacz. I zakładając że kolega poradzi sobie z połączeniem syntezy do radmorka to pozostaje jeszcze kwestia przestrojenia obwodów. Więc ile nam wyjdzie ? Ostatnio na alegro widziałem uszkodzony 3011/3 który poszedł za 86 zł. Do niedawna na giełdzie można było kupić psełdo skanerki za 50zł w których przy odpowiedniej wprawie w strojeniu można się wstrzelić w odpowiednią "służbę". Na alegro jest jeden wystawiony taki Multiband który za więcej niż 80 zł nie pójdzie. Jak ktoś chce może kupić coś lepszego z wyświetlaczem za 120 zł. Więc pisanie że opłaci się bardziej przerabiać radmorki niż kupować odbiornik nie ma sensu. Ja sam posiadam trzy sztuki radmorków. Kupiłem je z zamiarem przestrajania, ale brakło mi wiedzy żeby to zrobić.

PS. Kolego 161MDS01 chcesz żebym z tobą pisał na priv to wpierw pochwal się innym jaką wysłałeś do mnie wiadomość.