Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VU PL 200-5 kod F22

05 Feb 2008 10:12 3506 8
 • Level 10  
  Witam kolegów! Co prawda problem u mnie wyskakuje w trochę innym momencie niż u gocc1 w pierwszym poście, ale blisko związany, bo znów chodzi o błąd F22 (w/g instrukcji: brak wody).

  Mam piec jak w temacie z zasobnikiem Vaillant uniSTOR VIH R 120/5, a układ c.o. dość skomplikowany, bo na parterze jest podłogówka plus dwa grzejniki, a na piętrze tylko grzejniki, stalowe; rury z tworzywa. Zasilany jest propan-butanem z podziemnego zbiornika Orlen-Gazu.

  Przez dwa sezony grzewcze piec chodził bezusterkowo, na różnych ustawieniach (pierwsza zima: tylko c.o. na 1-2 stopniu, druga i obecna: c.w.u. + c.o. na 1-4 stopniu, pisząc o "stopniach" mam na myśli 6 oznaczonych na pokrętle położeń regulatora). Jakieś półtora miesiąca temu kiedy temperatura spadła poniżej -10 stopni piec zaczął się zawieszać po raz pierwszy. Serwisant stwierdził że ponieważ co pewien czas wyskakiwał zamiast F22 również F28 (brak gazu) winny jest reduktor 2 stopnia, chociaż pomiar ciśnienia na zasilaniu dokonany przez niego manometrem zegarowym (chyba mało dokładnym w porównaniu z U-rurką? i nie wiem jak wyregulowanym) pokazywał na granicy błędu pomiarowego, i pojechał. Minimum dla tego paliwa wynosi 36 mbar, było tak około 32 mbar. Następnego dnia kolega, który się na tym zna, podregulował reduktor do około 40 mbar ale piec nadal sygnalizował błędy, a przestał dopiero kiedy... zatrzasnąłem ze złością pokrywę trochę mocniej niż należało. Doszliśmy do wniosku że widocznie coś nie kontaktowało (głębiej w piecu kolega nie mógł grzebać, bo gwarancja). Przez jakiś czas było OK.

  W sobotę zmniejszyliśmy grzanie c.o. z "3" na "2" i wyskoczył F22. Kolega był wczoraj i po serii testów na różnych parametrach okazało się że piec chodzi bez wyłączeń jeśli grzeje tylko zasobnik c.w.u. oraz wtedy kiedy grzeje c.o. na poziomie 4-6. Natomiast jeśli c.o. ustawione jest na 1-2 po czasie od kilku sekund do kilku minut następuje zawieszenie (F22). Powyższe nie zależy od ciśnienia gazu na wejściu (ostatecznie ustawiliśmy je na normowe 36 mbar i nic to nie dało) ani od ciśnienia wody w instalacji (przetestowaliśmy od 1.1 do 2.0 atm). Moc startowa (d.0) ustawiona na 15. Sprawdziliśmy wszystkie wtyczki, pompę, i co się tylko dało bez ingerencji w bebechy pieca (gwarancja...). Odpowietrzniki na grzejnikach są mechaniczne, ale też zostały sprawdzone - żadnego powietrza nie ma.

  Na razie jest na dworze ciepło i mogę grzać tylko wieczorami kominkiem. Zanim wezwę znowu serwisanta prosiłbym o wszelkie możliwe sugestie - co jeszcze POZA piecem może mieć wpływ na powstawanie błędu? Obawiam się bowiem, że scenariusz się powtórzy, tzn. serwisant stwierdzi że piec jest OK i trzeba błędu szukać gdzie indziej, skasuje za przyjazd i pojedzie...

  Aha: jak należy udokumentować takie wezwanie (bo formalnie naprawy przecież nie było! - w karcie nie pozostaje ślad), żeby móc po iluś nieskutecznych wizytach domagać się wymiany elektroniki albo całego pieca? Pytanie jest palące: w tej chwili odwołaliśmy już wyjazd na ferie w góry, głównie przez ten zasr... piec, bo przecież nie zostawimy domu bez grzania gdyby były mrozy.
 • TespolTespol
 • Level 21  
  witam
  bardzo czesto spotykalem kod f22 przy zle wyregulowanym cisnieniu minimalnym nie startowym(to dwa rózne cisnienia ) kolego z zelkowa moga ci jutro tj poniedzialek to ustawic(jestem do poniedzialku w siedlcach ,kontakt na priw) a koledze z krakowa radze zwrucic na to uwage te piece analizuja roznice temp. na wej. i wyjsciu jesli jest niepoprawna zglaszaja usterke niedoboru wody(piecyki te nie posiadaja jakotakiego czujnika niedoboru wody) i dlatego tak bardzo wazna jest regulacja minimum palnika (a zwłaszcza na propanie ktory jest bardziej kaloryczny niz gazy ziemne)
  pozdrawim
 • Level 10  
  No to pech, że wczoraj miałem tyle na głowie, że nawet nie zajrzałem na portal, bo może bym z Twojej pomocy skorzystał. Dzięki za propozycję.

  Informacyjnie: w międzyczasie był u mnie serwisant Vaillanta, znalazł tylko jakieś drobne zapowietrzenia, ale ich usunięcie nie pomogło. Natomiast, zgodnie z tym, co piszesz, i o co także jego wypytałem, faktycznie błąd F22 oznacza nie tyle brak wody, ile zbyt szybkie nagrzewanie się powierzchni wymiennika, a to może (tak na logikę) oznaczać jeszcze parę innych rzeczy - np. za słaby obieg wody c.o. (wina pompy lub jej złe ustawienie), zakamieniony wymiennik (=obniżone przewodnictwo cieplne ścianek tegoż), za duży płomień palnika (temu ostatniemu przeczy tylko obserwacja, że błąd wyskakuje na niskich ustawieniach c.o. natomiast nie wyskakuje przy wyższych) i być może jeszcze jakieś inne sprawy.

  Ustaliliśmy, że zaczniemy od odkamienienia wymiennika. Piec chodzi w sumie już prawie dwa lata, na początku tego sezonu jeszcze chodził niemal bezgłośnie, w ciągu ostatnich 2 miesięcy szum przy przepływie stał się jednak wyraźniejszy, a po dolaniu wody do układu przy spuszczaniu jej części to co wypływa ma wygląd i mętność bulionu. Tak więc we wtorek płukanie, a potem zobaczymy co dalej. Napiszę, jaki będzie efekt, jak już się coś wyklaruje.

  Pozdrawiam,
  Andrzej
 • TespolTespol
 • Heating systems specialist
  bład f22 to bardzo złozony problem ma wiele aspektów oprócz tego co napisałes moze byc jeszcze
  -złe napiecie zasilania lub zła masa układu
  -uszkodzony jeden z 2 czujników temp ale mało prawdopodobne
  - zbyt mała moc minimalna pracy na co, po upływie ustalonego czasu nie wystąpiła róznica temperatur
  -zakamieniony wymiennik pierwotny( przez 1 i 2 rok notowałes wzrost ustawień a na podłogówce sie kamieni nie odkłada i kocioł jest najniższym punktem instalacji z metalu jesli jest oryginalne podłaczenie vailanta to sprawa jest prosta trzeba tam zajrzeć wszystko jest na oringach)
  -uszkodzona płyta elektroniki
  -uszkodzone naczynie przeponowe
  F28 hym przy wylistowaniu ile razy masz f22 a ile f28 wystepowanie tych dwóch błedów moze swiadczyc o problemach z niskim cisnieniem zapłonu lub mocy minimalnej na co , propan propanowi nie równy czasem jest to czysty propan a czasm mieszanka propan butan trzeba przeregulowac zawór patrzac sie na cisnienia z instrukcji tylko jako punkt odniesienia
 • Level 10  
  Serwisant mimo kilkukrotnego umawiania się ani się nie pojawił ani nawet nie zadzwonił. :-(

  Mam dodatkowy efekt: jak już się piec zawiesi, załączając go ponownie obserwuję wzrost ciśnienia wody c.w.u. Mniej więcej od 2-3 minuty po włączeniu pieca (pierwszy cykl po załączeniu jest ustawiony na grzanie zasobnika) w ciągu jakichś 5 minut ciśnienie rośnie aż do 8-8,5 bar (momentami słychać szum wrzenia w wymienniku, acz temperatura na wylocie nie przekracza zadanego maksimum), przy którym to ciśnieniu zaczyna kapać z zaworu bezpieczeństwa i ciśnienie się stablilizuje. Po otwarciu któregoś kranu natychmiast spada do "przepisowych" 2 z kawałkiem. Bywa że jeszcze drugi raz wzrośnie tak samo. W trakcie normalnej eksploatacji, jeżeli piec się nie zawiesi i nie jest znów resetowany, zjawisko nie występuje.

  Umówiłem innego człowieka, na którego właśnie czekam. Zresztą widzę, że problem jest rzeczywiście złożony i że co jeden serwisant, to inna koncepcja, od czego zacząć... No cóż, zobaczymy...

  ***

  Po wizycie drugiej ekipy znalazły się co najmniej dwie usterki: zawór gazowy pracujący z ogromnymi oporami (czas otwierania pomiędzy położeniem startowym a pełnym otwarciem wydłużony z kilku sekund do około minuty) i zła polaryzacja podłączenia płyty (!!!). Po wstępnym przeczyszczeniu, rozruszaniu i podkręceniu ciśnienia gazu na zasilaniu powyżej 40 piec TYMCZASOWO ruszył, ale to na słowo honoru. Na przyszły tydzień umówiony c.d. naprawy.
 • Level 33  
  Jeżeli chodzi o ciśnienie CWU to należy sprawdzić naczynie przeponowe na zasobniku o ile wogóle jest.
  Jeżeli nie ma to należy koniecznie zamontować.
 • Level 10  
  Tak, jest (18 litrów). Zapomniałem o tym napisać - tak, jak już na tym forum w innym wątku ktoś pisał, i jak potwierdził serwisant, ciśnienie w naczyniu spadło i jest do uzupełnienia (a wentylek do wymiany). To się musiało stać już po jesiennym przeglądzie, przedtem nie było z tym problemów.
 • Helpful post
  Heating systems specialist
  o ile pamietam to Vailant jest "nie" czuły na faze wiec wiekszego znaczenia to nie ma, układ zasilany jest przez transformator choc oczywiscie należy podłaczyc poprawnie z wtyczka posiadającą wtyk ochronny
  z tym zaworem to moze byc to jak pisałem f22 jest uzalezniony od czasu narastania temp pomiedzy sondami wej i wyj wody z wymiennika jesli jest długi bo zawór sie nie otwiera to oczywistym jest ze pojawi sie bład
  z tym naczyniem to dobrze jest zobaczyc czy nie ma wody przed pompowaniem poprostu na cisnieniu roboczym nacisnij zaworek jak poleci woda to naczynie do wymiany/pęknieta membrana
 • Level 10  
  Piec wreszcie naprawiony po dzisiejszej trzeciej turze:
  - wymiana zaworu gazowego na normalnie działający egzemplarz,
  - poza tym kosmetyka: lekkie podkręcenie mocy startowej,
  - i uzyskanie odpowiedniego ciśnienia w naczyniu wzbiorczym w obwodzie c.w.u.

  Na koniec zamontowano przy okazji typowy Euro-termostat serii 2005, który kupiłem parę dni temu (kabelki były już wcześniej poprowadzone).

  Zamówiłem także za sugestią serwisanta listwę zasilającą ups ze stabilizacją napięcia (elektronika wrażliwa, a różnie u mnie z tym napięciem bywa). Taka profilaktyka na wszelki wypadek...

  Dziękuję za wszystkie uwagi i do usłyszenia - oby nie z tym samym problemem.