Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrze nagłośnić perkusję/Jakie peryferia zastosować?

18 Lut 2008 11:27 13615 18
  • Poziom 21  
    Witam.

Chciałbym się dowiedzieć jak poprawnie nagłaśniac perkusje, chodzi mi o konfiguracje sprzętową, nie o ustawianie bramek i kompresorów.

Interesuje mnie to, co bramkujemy a co kompresujemy.
    Załóżmy że mam do nagłośnienia taką perkę:

Stopa, Werbel-(na dwa mikrofony), HI-Hat, 2x tom tom, Tom flor, raide i crash.
    Do tego mixer z insertami na każdym kanale kompresory, bramki, EQ i pęczek kabli.

Jak to wszystko spiąć żeby było profesjonalnie i poprawnie?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    stopa werbel tomy bramki, jak Cie stac na drawmera to ustawiasz im częstotliwość kllusz tak aby sie otwierały jeszcze selektywniej. mozna sie pokusic o kompresje całych bebnów w grupie, ale tak od -5dB 1:1,13 góra 1:2, overhead obcinasz gornoprzepustowym (u gory eq w mikserze przycisk) na eq skrecasz najlepiej w lewo do oporu LOW panoramujesz lewo prawo. warto tez panoramowac tomy (ladniejszy efekt. hihat obcinasz tak jak overhead z tym ze musisz tak krecic aby nie bylo słychac uderzenia pałka, tylko ostry wysoki rytm. (mozesz nacisnac pomógł)

Zdania zaczynamy z wielkiej litery, a kończymy kropką.
    Właściwe używanie znaków interpunkcyjnych ułatwia rozumienie tekstu.
    Regulamin p.15
    "Pomógł" naciska autor wedle życzenia, jeśli uzna że porada jest skuteczna to naciśnie.
    Sugerowanie użycia tego przycisku nie powinno mieć miejsca.
    [Art]
  • Poziom 21  
    A jak bym chciał kompresorek do każdego bębna? A co na mikrofon który zbiera werbel od dołu?
  • Poziom 41  
    nie kompresuje sie bebnów bo beda mulascie brzmialy. tomy sie bramkuje tak jak i werbel i stope. nadół do werbla powinno sie dawac pojemnościowy mikrofon, ale i jasno brzmiący dynamik da rade. najczęściej daje sie gora i dół sm57. stope tez zbierasz z tylu i z przodu, zwglednie wkładasz do stopy mikrofon do srodka pod membrane (bardzo dobrze spisuje sie tam "zaba" sennheisera). jesli ustawiasz mikrofon u gory i na dole werbla ten na dole odwracasz w fazie o 180' o ile masz taki przycisk w mixerze, jak nie masz to nagłaśniasz tlko z góry. w stopie odwracasz w fazie ten mikrofon który jest z przodu tam gdzie perkusista, nie odwracasz w fazie mikrofonu który jest wewnatzr stopy. jak dobrze pobramkujesz bebny to nie trzeba zadnego kompresora ani specjalnie korygowac ich eq, oprocz obciecia dołu dla overheadu co by tomów i stopy nie zbierało.

Zdania zaczynamy z wielkiej litery, a kończymy kropką.
    Właściwe używanie znaków interpunkcyjnych ułatwia rozumienie tekstu.
    Regulamin p.15
    Proszę poprawić swoje posty.
    [Art]
  • Poziom 21  
    Mogę zawsze przerobić kabel, zamienić kable na pinach 2 i 3 . To ten mikrofon z dołu werbla też zbramkować?
  • Poziom 41  
    mozna tak zrobic, najlepiej dorobic krótka przejsciówke do odwracania fazy. ten z dołu bramkuj tak jak ten z góry.
  • Poziom 13  
    witam wszystkich bardzo ciekawy temat dolaczam sie do tematu np jak oceniacie nagłosnienie samej stopy i werbla i 2 x pojemnosciówek do góry mam do tego kompresor behringer mdx 2200 pozdrawiam bardz\o ciekawy temat
  • Poziom 21  
    Na stopę nie stosuje się pojemnościówek, są bardzo czułe, a ze stopy otzrmujemy duże ciśnienie akustyczne. Pojemnościówki na blaszki i na hi-hat.

A na stopę dynamiczny np. Shure PG 52 to mikrofon dedykowany włąśnie do zbierania stopy. a na werbel Shure SM 57 to chyba juz standart w nagłaśnianiu werbla.

A co do tego behringera to szczerze odradzam, marna jakość dźwięku i szumy.
  • Poziom 13  
    ja wiem ze pojemnosciówki na balchy ale na stope chce cos kupic tylko nie z wysokiej pólki d112 tylko cos taniego w miare dobrego a na werbel moze byc sm 58 bo mam noweczke czym sie rozni sm 57 od sm 58 pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Praktycznie SM 57 i SM 58 to to samo. Różnią się jedynie zakrezem częstotliwości SM 57 40Hz-15kHz, a SM 58 od 50Hz-15kHz no i róznią się wyglądem główki, waga taka sama.
  • Poziom 28  
    z tego co słyszałem, czytałem i oglądałem to sm57 nie ma jakiejś membrany tłumiącej czy jakoś tak to się nazywa. NA którymś wątku na elektrodzie było to opisane
  • Poziom 13  
    dziub-dziub a mogłbys poszukać tego tematu bo ja szukałem i nic nie mogę znaleść o tym sm 57

Kolego proszę niezwłocznie poprawić pisownię w swoich postach. Nie będę dłużej tolerował niechlujnej pisowni.
    Regulamin p.15
    Następnym razem wyciągnę konsekwencje.
    [Art]
  • Poziom 14  
    [quote="Farad1985"]Na stopę nie stosuje się pojemnościówek, są bardzo czułe, a ze stopy otzrmujemy duże ciśnienie akustyczne. Pojemnościówki na blaszki i na hi-hat.
    ki
    a kolega slyszal o mikrofonie Audio technica pojemnosc + dynamiczny dedykowany do stopy??
  • Poziom 21  
    Słyszałem bawiłem się nim i nawet mam jego test w posiadaniu. Ale ja jestem wyznawcą Shura.
  • Poziom 10  
    Farad1985 napisał:
    Na stopę nie stosuje się pojemnościówek, są bardzo czułe, a ze stopy otzrmujemy duże ciśnienie akustyczne. Pojemnościówki na blaszki i na hi-hat.

A na stopę dynamiczny np. Shure PG 52 to mikrofon dedykowany włąśnie do zbierania stopy. a na werbel Shure SM 57 to chyba juz standart w nagłaśnianiu werbla.

A co do tego behringera to szczerze odradzam, marna jakość dźwięku i szumy.

Witam kolegów
    Kilka spraw. 1) SM91 lub Beta 91 (bardzo często w riderach zachodnich kapel) to wg. Kolegi to pewnie dynamiczne... 2) PG52 przypadkiem leżał na póce z mikrofonami... A o ile umiem czytać to problem brzmi: Jak DOBRZE nagłośnić perkusję... Na werbel owszem SM57 to klasyk (bardzo często także od dołu) Można jeszcze np ATM23 Beta 56, na tomy też stosuje się pojemności SM98, AT PRO-35 lub PRO-350, Audix MicroD, albo dynamiki BF504, E604, "Jajko" EV (sorki nazwy nie pamiętam). Mikrofon, ucho, znajomość brzmień istrumentów i sprzętu to wszystko wpłynie na dobre nagłośnienie perkusji. Choć dobry mikrofon to podstawa. Byłem świadkiem jak na dobrym systemie nagłośnieniowym EQ na stopie było wyzerowane (Mikrowon Beta52, System VT4889 Mikser Five Bramka KlarkTeknik)
  • Poziom 41  
    jak masz bobre mikrofony i perkusista potrafi posługiwać sie kluczem do strojenia stopy to nie musisz krecić gałkami, wystarczy dobrze wybramkowac, w przypadku klark technik zapewne był klucz jeszcze ustawiony na częstotliwości stopy. Ja jak gram bardzo żadko krece eq, jednak czasem widze jak inn wykrecaja jakieś niezrozumiałe góry i doliny na eq na wlotach, a jeszcze większe na sumie. LUDZIE EQ MOŻNA BARDZOŁATWO POPSUC BRZMIENIE. to jest korektor a nie polepszacz. Jak ktoś sie uprze to stope można nagłośnić pojemnościa ale przystosowaną do tego.
  • Poziom 10  
    Koledzy odświeżę temat i opiszę swój problem krótko i zwięźle. Otóż grając wesela z perkusją akustyczną mamy oczywisty problem z jej naglośnieniem. Są sale, gdzie nie ma potrzeby jej nagłaśniać, jednak są i sale, gdzie po prostu nie da się tak grać. Czy moglibyście powiedzieć jak najtańszym kosztem sprawić aby akustyk zabrzmiał w miarę dobrze? Pomijam fakt, że wymagana perkusja z wyższej półki i dobre mikrofony. Mamy w posiadaniu 2 zestawy Stage Line'a, jednak trzeba się na tym znać, aby ich odpowiednio spożytkować. Biorąc pod uwagę małą liczbę wejść w mikserze zostaje nam miejsce na max 4 mikrofony - stopa, werbel i 2 OH. Teraz pytanie: kompresor czy bramka? Dodam, ze chodzi nam tylko o dobre brzmienie stopy i werbla, pojemnościówki dobrze zbierają blaszki.
    Jak Wy byście to zrobili?

Dziękuję i życzę szczęśliwego Nowego Roku.
  • Poziom 41  
    rafiki1153 na stopę oczywiście bramka, natomiast na werble, kompresor, jeśli bardzo chcesz to i bramka. Na OH nic. Po prostu wytnij dół.
  • Poziom 10  
    A powiedz mi czy takie cos by wystarczyło?
    http://www.overdrive.pl/305,alesis-3630-compressor-stereo-kompresor-limiter-bramka.html
    Ma tylko 2 kanały (widziałem i droższe procesory 4-kanałowe), ale spokojnie była by bramka do stopy i kompresor do werbla. Nie gramy jakiś wielkich koncertów i nie chcielibyśmy wydawać dużo kasy, jeśli można mieć dobry wystarczający procesor w rozsądnej cenie.