Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Segate ST340810A po odwrotnym podpięciu zasilania

Bocian666 02 Mar 2008 17:46 1065 4
  • #1 02 Mar 2008 17:46
    Bocian666
    Poziom 11  

Witam

Mam problem z dyskiem takim jak w temacie, mianowicie znajomy mówi że podpiął przez przypadek odwrotnie wtyczkę z zasilaniem bo miał tam jakąś samoróbkę którą dało się wsadzić w gniazdo odwrotnie :D. Poleciał dym...........i dysk nie działa. Na pierwszy rzut oka widzę upaloną jedną diodę jest pęknieta na pół i zwęglona, myślę że ona pełni tu funkcję jakiegoś zabezpieczenia przed odwrotnym podpięciem zasilania. Jako że tematyka dysków HDD jest mi obca, zajmuję się na codzieńinna dziedziną elektroniki. Moje pyanie jest takie czy dysponuje ktoś może schematem elektroniki takiego dysku bo nie wiem w jakim kierunku ta dioda była tam wlutowana bo jak pisałem jest ona zwęglona i nic nie widać. Przy okazji zapytam was z doświadczenia czy dysk po takim czymś jest do odratowania czy tylko wymiana całej elektroniki załatwia sprawę. Mi się wydaje że poleciała tylko ta dioda ale chciałbym się zapytać was fachowców o zdanie.

Pozdrawiam

0 4
  • #2 02 Mar 2008 17:48
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 02 Mar 2008 18:01
    Bocian666
    Poziom 11  

Heh wiesz to tak samo jak ty byś chciał naprawiać elektronike w telefoni komórkowej GSM i ja bym ci powiedział Tahvo :D Mogłbyś trochę jaśniej mi opisać co to jest za układ ?? Czy to jest jakiś stabilizator napiecia czy co ?? bo tak jak pisałem widze ewidentnie upaloną diodę i być może bo taki uklad przy diodzie z 8 nogami tez ma jakieś ślady zwęglenia napisane na nim jest FD112 FDFS 2PI....i tu coś nieczytelnego

Dodano po 4 [minuty]:

wyszukiwarka na elce nie działa, z tego co się dowiedziałem to TRANSIL jest diodą zabezpieczajacą,absorbującą b.duzo energi w krótkim czasie.Jednokierunkowa - posiada charakterystykę I-U zbliżoną do diody Zenera.

0
  • #4 02 Mar 2008 19:50
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Poczytaj tutaj sporo tego na forum zrób zdjęcie elektroniki i pokaż jak wygląda sprawdź czy nie ma zwarcia pomiędzy masą a +5V albo masa a +12 no i czy nie ma zwarcia na diodzie (transilu).

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=868490&sid=5e800ffb626eed8ff749749af7e412b7

Jeśli ten HDD nie posiadał zabezpieczenia to raczej będzie ciężko sobie z nim poradzić . W tedy zasadniczym pytaniem będzie czy zależy ci na danych.

Jeszcze jest parę niejasności czy po podpięciu dysku nie da się uruchomić zasilacza ?

Jest ewentualność iż padła cała elektronika ale na początek można by całkiem wylutować tę diodę i spróbować bez niej uruchomić HDD . Jeśli dalej sie nie uruchomi to raczej będzie trzeba wymienić elektronikę.

0