Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 2x50W lub 1x100W

06 Mar 2008 14:53 3812 13
  • Poziom 19  
    Witam co sądzicie o tym wzmacniaczu ja mam o nim swoje zdanie ale chciałbym za sugerować odpowiedziami bardziej zaawansowanych elektroników niż ja z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Wzmacniacz jest jak najbardziej dobry ALE jak zmienisz te BDX-y na bd911/912 bo mogą długo nie pożyć i tyle uwag co do tego. Oczywiście to 100W nie bedzie mieć tak ze 70 w mostku to MAX
  • Poziom 19  
    Witam a jak mozna łatwo zrobić regulację głośnosci można dać potencjometr tam gdzie jest wejscie na głosniki i zmieniać tym rezystancje dobrze myśle ?? będzie to powodowało sciszanie ? I zastanawiam sie na korektorem barwy mam jeden na oku co o nim myślicie??

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=712456#712456
  • Poziom 19  
    NewElektro napisał:
    Witam a jak mozna łatwo zrobić regulację głośnosci można dać potencjometr tam gdzie jest wejscie na głosniki i zmieniać tym rezystancje dobrze myśle ?? będzie to powodowało sciszanie ? I zastanawiam sie na korektorem barwy mam jeden na oku co o nim myślicie??

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=712456#712456

PONAWIAM PYTANIE
  • Poziom 12  
    witam
    jestem właśnie w trakcie budowy tego wzmacniacza:) już mam prawie gotową płytkę. Wczoraj przylutowałem wszystkie elementy, zostało mi jedynie wlutować we/wy układu.
    Teraz zastanawiam się czym ten wzmacniacz zasilić. Bo nie wiem czy wydajność prądowa transformatora może być wyższa niż 4A. Może Ty wiesz??
    I taka mała rada z mojej strony... Bo wymiary płytki mają wynosić 5x15cm, otóż miałem problemy z "wciśnięciem" kondensatorów MKSE. W czasie lutowania musiałem nawiercać dodatkowe otwory w płytce i robić mostki. Na szczęście tylko dwa :)
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    :arrow: NewElektro Potka dajemy PRZED wzmacniaczem !
    A ten regulator barwy zły nie będzie ;p Przyda sie
  • Poziom 19  
    Rewus napisał:
    witam
    jestem właśnie w trakcie budowy tego wzmacniacza:) już mam prawie gotową płytkę. Wczoraj przylutowałem wszystkie elementy, zostało mi jedynie wlutować we/wy układu.
    Teraz zastanawiam się czym ten wzmacniacz zasilić. Bo nie wiem czy wydajność prądowa transformatora może być wyższa niż 4A. Może Ty wiesz??
    I taka mała rada z mojej strony... Bo wymiary płytki mają wynosić 5x15cm, otóż miałem problemy z "wciśnięciem" kondensatorów MKSE. W czasie lutowania musiałem nawiercać dodatkowe otwory w płytce i robić mostki. Na szczęście tylko dwa :)

Wydajność prądowa może być wieksza niz 4 A nie robi to różnicy bedziesz miał zapas :D pozdrawiam

Dodano po 10 [minuty]:
    michal.rogaczewski napisał:
    :arrow: NewElektro Potka dajemy PRZED wzmacniaczem !
    A ten regulator barwy zły nie będzie ;p Przyda sie

Aha czyli jeżeli dobrze rozumiem to potencjometr daje sie na Sygnał wejściowy ?? :D a korektor barwy idzie przez sygnał z wyjścia, zastanawiam się nad zrobieniem równierz przedwzmacniacza ale jeżeli wzmacniacz będzie głównie słuzył mi do odtwarzania muzyki z komputera czy jest sens montować taki przedwzmacniacz daje to jakąs poprawe dzwiękową czy robie jakąs różnice ?? rozumiem że przedwzmacniacz odbiera sygnal ze zrodla (np. CD) a w kartcie grczna posiada takowy sygnal więc nieiwem co robic :D czy jednak wydać te kilka złotych wiecej :D proszę o sugestie
  • Poziom 31  
    Potka dajesz na wejsciu, tak jak napisales.
    Przedwzmacniacz jest po to żeby dsotosować dźwięk do swoich upodopań poprzez np. regulację niskich i wysokich tonów, balasu, a takze przydaje sie do wzmocnienia slabego sygnalu.
  • Poziom 19  
    mskojon napisał:
    Przedwzmacniacz jest po to żeby dsotosować dźwięk do swoich upodopań poprzez np. regulację niskich i wysokich tonów, balasu, a takze przydaje sie do wzmocnienia slabego sygnalu.

Z tego co ja wiem to żeby dostosować barwę dzwieku potrzeb korektora barwy a przedwzmacniacze nie służa do tego są projekty z wbudowana regulacja niskich ,wysokich itp tonów przedwzmacniacz - odbiera sygnal ze zrodla (np. CD), przelacza wejscia pomiedzy roznymi zrodlami, a czy to daje jakies leprze wrażenia odsłuchowe czy montować taki przedwzmacniacz?? hmm :D? poradzcie :D
  • Poziom 19  
    NewElektro napisał:
    mskojon napisał:

Z tego co ja wiem to żeby dostosować barwę dzwieku potrzeb korektora barwy a przedwzmacniacze nie służa do tego są projekty z wbudowana regulacja niskich ,wysokich itp tonów przedwzmacniacz - odbiera sygnal ze zrodla (np. CD), przelacza wejscia pomiedzy roznymi zrodlami, a czy to daje jakies leprze wrażenia odsłuchowe czy montować taki przedwzmacniacz?? hmm :D? poradzcie :D

Ponawiam pytanie
  • Poziom 12  
    Witam
    mam jeszcze jedno pytanie odnośnie zasilania tego wzmacniacza... bo mam już odpowiedni transformator, którego napięcie wynosi 12V i wydajność prądowa 8A. Jest to to transformator jakiego używa się do podłączenia lampek halogenowych w domu (w łazience, kuchni). I teraz chce się upewnić... układ potrzebuje napięcia symetrycznego a ten transformator daje na wyjściu 12V napięcia przemiennego więc trzeba jeszcze między wyjściem tranzystora a wejściem układu zastosować zwykły prostownik?? (4 diody itd.)??
  • Poziom 31  
    Przy 12V trafo po wyprostowaniu będziesz miał ok. 16V, i przy tym zasilaniu wszystko co osiągniesz to 30W. Gdybyś miał dwa takie transformatory to możnaby już coś zrobić zasilanego napięciem symetrycznym i z 50-60W myślę że dałoby się wycisnąć.

Mówiłem o przedwzmacniaczu z regulacją barwy oczywiście tak jak powiedziałeś. Jeśli sygnał jest wystarczający to nie dawaj przedwzmacniacza.
  • Poziom 12  
    to żaden problem dokupić jeszcze jeden taki transformator... w sumie to będę musiał kupić 2 bo ten wymontowałem z kuchni :P
    Jak myślisz... wystarczy kupić zwykły mostek prostowniczy czy lepiej samemu coś zrobić?? może jakiś konkretny pomysł?
  • Poziom 28  
    Kup mostek najlepiej na 25-50A bo nawet nie podgrzeje się przy tych 4-5A i do tego kondki.... tak ze 10.000uF na stronę (ja mam po dwa 4700/25V na stronę) bo inaczej będzie się dusił przy basie bo mu prądu zabraknie ;p

Nie kupuj 2 traf kup jedno ale symetryczne znaczy z dwoma uzwojeniami na 12V