logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy dibox jest potrzebny do podłączenia mikrofonu?

Cobra 09 Mar 2008 03:21 4969 22
ADVERTISEMENT
  • #1 4888666
    Cobra
    Level 26  
    Posts: 1165
    Help: 6
    Rate: 64
    Witam. Diboxy używa się do sygnałów nieliniowych a taki synał wychodzi z mikrofonu (chyba) czy to też trzeba włączyć dibox?
  • ADVERTISEMENT
  • #2 4888672
    Marcin Grabarz
    Level 24  
    Posts: 691
    Help: 38
    Rate: 16
    Diboxów używa się do zamiany sygnału niesymetrycznego na symetryczny.
    Mikrofon daje sygnał symetryczny więc nie ma potrzeby niczego dawać tylko idzie on bezposrednio do stołu.No ewentualnie może iść najpierw na spliter ale to inna bajka.
  • #3 4888960
    Cobra
    Level 26  
    Posts: 1165
    Help: 6
    Rate: 64
    OK a jeśli na mikrofony Alpharda mają przewód zakończony dużym Jackiem to sygnał jest nie symetryczny ? A możesz mi wytłumaczyć łopatologicznie co to jest spliter????
  • #4 4889072
    EBC41
    Level 28  
    Posts: 1573
    Help: 98
    Rate: 124
    Jeżeli ten duży Jack jest mono to sygnał z tego mikrofonu jest napewno niesymetryczny.

    Co do tego splitera. Jest to użadzenie które rozdziela jeden sygnał na kilka odbiorników tego sygnału (w tym wypadku sygnał z jednego mikrofonu idzie na dwie konsolety np. FOH + monitory). Jest skonstruowany w oparciu o transformator i stosuje się go w lepszych stageboxach do podłączenia gniazda na pytę FOH i na monitory dzięki czemu nie ma problemów spotykanych przy połączeniu "y" czyli równoległym
  • #5 4889310
    Cobra
    Level 26  
    Posts: 1165
    Help: 6
    Rate: 64
    To już wszystko jasne,Alphardy po diboxie Shury bezpośrednio. A są urządzenia które można by było zastosować do galwanicznej izolacji mokrofonów? Głónie chodzi mi przydzwięki od dimmera zasilającego pary. Mam straszne brumczenie od tego i nie bardzo wiem co by tu zastosować by mi to nie brumiało. :)).
  • ADVERTISEMENT
  • #6 4889332
    miszkoo
    Level 28  
    Posts: 1509
    Help: 70
    Rate: 25
    a cóż to za firma która gra na Alphardzie. Jeszcze z stałym kablem w ogólę to jak wy na tym gracie. Chyba lepiej zainwestować w dobre mikrofony niż w di-boxy to mikrofonów które nadają sie dla dzieci do zabawy.
  • ADVERTISEMENT
  • #7 4889348
    Cobra
    Level 26  
    Posts: 1165
    Help: 6
    Rate: 64
    Są rózne imprezy, dla jednych są Beta58 dla innych Alphard i to ten po 120 upadkach z pierwszego piętra.
  • #8 4889374
    Luczik
    Level 13  
    Posts: 38
    Help: 6
    Rate: 1
    Cobra wrote:
    To już wszystko jasne,Alphardy po diboxie Shury bezpośrednio. A są urządzenia które można by było zastosować do galwanicznej izolacji mokrofonów? Głónie chodzi mi przydzwięki od dimmera zasilającego pary. Mam straszne brumczenie od tego i nie bardzo wiem co by tu zastosować by mi to nie brumiało. :)).
    Proponuję zastosować separator chociażby w postaci d-boxa na wyjsciu stołu powinno pomudz. Można też dostać separatory specjalnie skonstruowane do zwalczania brumów. A jeśli zasilanie światła jest z tego samego źródła co dźwięku to pomóc powinno zasilanie z oddzielnych źródeł prądu.
  • #9 4890035
    Paweł.ko
    Electroacoustics specialist
    Posts: 1704
    Help: 118
    Rate: 77
    Panowie che, che... jest mała nieścisłość. Di-Box zamienia sygnał niesymetryczny na symetryczny - zgadza się. Ale także zamienia poziomy czyli sygnał liniowy na mikrofonowy. Przekładnia trafa w Di-Box`ie nie jest 1:1 tylko np: 12:1. Na wejściu mamy sygnał liniowy niesymetryczny o poziomie rzędu setek miliwoltów a na wyjściu otrzymujemy sygnał symetryczny o poziomie mikrofonowym rzędu kilku do kilkunastu miliwoltów. Jeśli na wejście takiego Di-Boxa podłączymy mikrofon dający niski poziom na jego wyjściu otrzymamy sygnał o bardzo małym poziomie (przy podanym przykładzie trafa 12:1 będzie to sygnał 12 razy mniejszy i co nam zostanie z kilku miliwoltów po takiej przekładni?). Tu jest potrzebne trafo mikrofonowe a nie Di-Box.
  • #10 4890157
    EBC41
    Level 28  
    Posts: 1573
    Help: 98
    Rate: 124
    :arrow: Paweł.ko
    No nie koniecznie u nas w firmie posiadamy takie di-boxy w których można tłumeinie wyłączyć (przełączanie odczepów) i robi się stosunek 1:1
  • #11 4890195
    William Bonawentura
    Level 34  
    Posts: 2420
    Help: 188
    Rate: 613
    Cobra wrote:
    To już wszystko jasne,Alphardy po diboxie Shury bezpośrednio. A są urządzenia które można by było zastosować do galwanicznej izolacji mokrofonów? Głónie chodzi mi przydzwięki od dimmera zasilającego pary. Mam straszne brumczenie od tego i nie bardzo wiem co by tu zastosować by mi to nie brumiało. :)).


    Nawet Alphard czy Beringher mają wyjście symetryczne XLR. Co najwyżej kabel dołączony do zestawu jest nieodpowiedni (niesymetryczny z jackiem mono). I dołożenie diboxa nie uwolni cię tu od brumień. Kup normalny, dobry kabel mikrofonowy XLR.
  • #12 4890307
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Posts: 6702
    Help: 1120
    Rate: 829
    Każdy mikrofon dynamiczny daje sygnał symetryczny.
    żeby w pełni wykorzystać tę symetrię trzeba tylko to odpowiednio połączyć.

    Jeżeli ten mikrofon posiada wejście XLR podłączyć go kablem XLR.
    Jeżeli posiada zaprawiony kabel najlepiej zmienić wtyczkę.
    Najprostszy sposób to końcówkę jacka na pin 2 XLR a obudowę jacka na pin 3 XLR. Pinu 1 XLR nie podłączać do niczego.
    Ale lepiej troszkę przerobić mikrofon.
    Zawsze z uzwojenia cewki wychodzą 2 przewody. Wstawić nowy kabel mikrofonowy (2 żyły i ekran) Przewód z cewki który idzie do końcówki jacka dać na pin 2 XLR
    Drugi przewód z cewki dać na pin 3 XLR
    Pin 1 XLR podłączyć do ekranu kabla, i jeżeli mikrofon jest metalowy, przylutować lub przykręcić do obudowy. Jak mikrofon plastikowy nie łączyć do niczego w mikrofonie.
    To zapewni symetrię i zgodność fazy.
    Ewentualnym wyłącznikiem zwiera się oba przewody cewki. Nigdy nie rozwiera się obwodu!

    I nie ma co kombinować z diboxami. Faktycznie kiedyś stosowało się transformatory mikrofonowe, i w niektórych mikrofonach dalej takowe występują (np beta58), ale zamiast diboxa czy transformatora, lepiej kupić lepszy mikrofon, choćby superluxa. Taniej wymienić wtyczkę lub kabel z wtyczką.

    Brumienie z dimmerów najczęściej idzie przez zasilanie, i tutaj raczej zastosował bym so sprzętu audio (mikser, wzmacniacz..) jakiś dystrybutor prądu z filtrem np SP 4x4 firmy ART, i jak się da to podpiąć się w fazę gdzie nie ma dimmerów.
  • #13 4890339
    Cobra
    Level 26  
    Posts: 1165
    Help: 6
    Rate: 64
    Oczywiscie że te moje Alphardy maja łącze XLR a jutro z ciekawości rozbiorę jeden i sprawdze jak to jest połączone. Dziekuje wszystkim za wyjaśnienia. Pozdrawiam
  • #14 4892402
    Artur k.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Posts: 25889
    Help: 1279
    Rate: 1699
    prezes_3lo wrote:
    :arrow: Paweł.ko
    No nie koniecznie u nas w firmie posiadamy takie di-boxy w których można tłumeinie wyłączyć (przełączanie odczepów) i robi się stosunek 1:1


    Di-Box są różne :)
    Ja mam takie, które mogą nie tylko tłumić ale i podbijać sygnał :)

    Poza tym nie w każdym Di-box jest transformator, np. w DI-20 (Behringer) nie ma - jest tylko układ TL-074

    Pozdrawiam
  • #15 4906496
    Paweł.ko
    Electroacoustics specialist
    Posts: 1704
    Help: 118
    Rate: 77
    No dobra. Ale Di-Box to głównie symetryzator dający sygnał mikrofonowy. Inne rozwiązania to trafa liniowe i tej reguły będę się trzymał.
  • #16 4906589
    Cobra
    Level 26  
    Posts: 1165
    Help: 6
    Rate: 64
    A ostatniej wypowiedzie to już nie bardzo rozumiem, diboxu są raczej dedykowane mikrofonom czy ustrojstwom nieliniowym???


    do "adambyw" możesz mi powiedzieć coś wiecej na temat tego urządzenia Sp 4x4 bo nie mogę nić znależć po polsku , Może jakiś link???
  • #17 4906839
    Artur k.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Posts: 25889
    Help: 1279
    Rate: 1699
    Di-Boxy nie są dedykowane mikrofonom.

    Chodzi o to, że zdecydowana większość ma wejście niesymetryczne, a wyjście symetryczne - czyli symetryzują sygnał.
    Wyjście Di-Box, najczęściej ustawia się tak by sygnał tam występujący miał taki poziom jak z mikrofonu - chodzi o możliwość podłączenia w wejście "mic" - czyli symetryczne.
    Gdyby poziom wyjściowy był równy poziomowi na wejściu, to podłączenie np. klawiszy spowodowałoby przesterowanie wejścia miksera.

    To tak w skrócie :)

    Pozdrawiam
  • #19 4910244
    Cobra
    Level 26  
    Posts: 1165
    Help: 6
    Rate: 64
    Artur k. wrote:
    Di-Boxy nie są dedykowane mikrofonom.

    Chodzi o to, że zdecydowana większość ma wejście niesymetryczne, a wyjście symetryczne - czyli symetryzują sygnał.
    Wyjście Di-Box, najczęściej ustawia się tak by sygnał tam występujący miał taki poziom jak z mikrofonu - chodzi o możliwość podłączenia w wejście "mic" - czyli symetryczne.
    Gdyby poziom wyjściowy był równy poziomowi na wejściu, to podłączenie np. klawiszy spowodowałoby przesterowanie wejścia miksera.


    To teraz mam juz jaśniejszą jasność :). Ale mam znowu pytanie.

    Mam mikser Monacora MMX206 który ma wyjscie na odsłuchy gniazdami "jack" a wzmacniacz mam który ma wejscia XLR, czyli wychodzi z miksera niesymetryny a wzmacniacz ma wejscie symetryczne. Jeżeli tak to połącze to całałość nie straci na dynamice??? czy warto w tym miejscu montowac też diboxa 1:1 tak by sygnał był symetryczny???
  • ADVERTISEMENT
  • #20 4910690
    William Bonawentura
    Level 34  
    Posts: 2420
    Help: 188
    Rate: 613
    Cobra wrote:
    Mam mikser Monacora MMX206 który ma wyjscie na odsłuchy gniazdami "jack" a wzmacniacz mam który ma wejscia XLR, czyli wychodzi z miksera niesymetryny a wzmacniacz ma wejscie symetryczne. Jeżeli tak to połącze to całałość nie straci na dynamice??? czy warto w tym miejscu montowac też diboxa 1:1 tak by sygnał był symetryczny???


    Wyjścia jack torów są z reguły symetryczne impedancyjnie choć nie napięciowo. Z kolei wejście XLR końcówki mocy choć jest symetryczne ma normalną, liniową czułość (nie mikrofonową). W większości wypadków (końcówka blisko miksera wystarczy jakikolwiek kabel, nawet niesymetryczny, jack - XLR. Na dłuższe odległości, jeśli pojawi się brum, to samo tylko symetryczny. Dibox (pasywny) będzie niezastąpiony jeśli instalacja elektryczna jest fatalna a końcówki mocy daleko od stołu. Nie wiem co masz na myśli pisząc "dynamika". Problemem będzie po prostu brumienie i je trzeba zmniejszyć symetryzacją.
  • #21 4910861
    Cobra
    Level 26  
    Posts: 1165
    Help: 6
    Rate: 64
    Rozumiem że nie będze róznicy w jakośći dzwieku? (czy dzwięk nie będzie spłaszczony?) Brumienie naszczeście nie występuje a ten wzmacniacz jest na scenie łączony pytą.
  • #22 4914837
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Posts: 6702
    Help: 1120
    Rate: 829
    Spokojnie. Gniazda Jack w mikserach też są symetryczne w 90%. Trzeba zmontować odpowiedni kabel lub przejściówkę Jack TRS -> XLR: końcówka -> pin 2, pierścień -> pin 3, obudowa -> pin 1

    Gniazdami XLR przenosi się sygnały o 2 rodzajach poziomów: liniowy +4dBu lub mikrofonowy. Najczęściej w mikserach stosują Jacki żeby zaoszczędzić miejsce na panelu ale wypuszczają sygnał symetryczny.

    Często w instrukcjach do urządzeń piszą że wyjścia XLR i jack są elektrycznie połączone równolegle, czyli nie ma mowy o jakiejś stracie sygnału. Po prostu inna wtyczka i tyle.
  • #23 4915722
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    Posts: 7523
    Help: 590
    Rate: 572
    ten mikrofon mozesz podłaczyc zwykłym kablem xlr symetrycznym i wcale nie muszisz diboxa dawac. wystarczy odlaczeyc tamten kabel i podlaczyc xlrem.

Topic summary

✨ Di-Box służy głównie do konwersji sygnału niesymetrycznego na symetryczny oraz do dopasowania poziomu sygnału liniowego do mikrofonowego, co umożliwia podłączenie instrumentów lub urządzeń o sygnale liniowym do wejść mikrofonowych miksera. Mikrofony dynamiczne zazwyczaj generują sygnał symetryczny, więc podłączenie ich bezpośrednio kablem XLR do miksera jest wystarczające i nie wymaga stosowania di-boxa. Jeśli mikrofon posiada wyjście jack mono, sygnał jest niesymetryczny i wtedy di-box może być potrzebny do symetryzacji. W przypadku problemów z brumieniem, szczególnie wynikającym z pętli masy lub zakłóceń zasilania (np. od dimmera), stosuje się separatory galwaniczne lub di-boxy z izolacją transformatorową, które eliminują zakłócenia. Niektóre di-boxy mają przełącznik tłumienia i mogą pracować z przekładnią 1:1, co pozwala uniknąć obniżenia poziomu sygnału. W instalacjach, gdzie wyjścia miksera są niesymetryczne (np. jack) a wzmacniacz ma wejścia symetryczne (XLR), stosowanie di-boxa 1:1 może pomóc w eliminacji brumienia na dłuższych odcinkach kabla, choć przy krótkich połączeniach często wystarczy odpowiedni kabel symetryczny. Warto zwrócić uwagę na jakość i typ kabla (XLR symetryczny zamiast jack mono) oraz na poprawne połączenie przewodów w mikrofonie, aby zapewnić pełną symetrię i zgodność fazową sygnału. Di-boxy nie są dedykowane wyłącznie do mikrofonów, lecz do urządzeń z sygnałem niesymetrycznym wymagających symetryzacji i dopasowania poziomu sygnału. Przykłady marek i modeli omawianych w dyskusji to Alphard, Shure, Behringer (DI-20), Monacor MMX206 oraz Beringher.
Generated by the language model.
ADVERTISEMENT