Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony W900 (24 cale) - zniknęła lewa połowa obrazu

20 Mar 2008 23:20 3212 16
 • Poziom 11  
  Witam

  Problem jak na zdjęciach. Co może być uszkodzone?
  Usterka pojawiła się nagle. Do tego czasu nic się nie działo, nie było wcześniej żadnych objawów.
  Zauważyłem, że w niskich rozdzielczościach (640x480) zaciemnienie 'atakuje' tylko lewą krawędź obrazu. W Windowsie (1600x1000 przy 90Hz - jest to rozdzielczość i częstotliwość odświeżania wymuszona przeze mnie w sterowniku) znika już połowa ekranu...
  Obraz w części 'świecącej' jest wyświetlany prawidłowo.
  Tło pulpitu dałem specjalnie białe.
  Sony W900 (24 cale) - zniknęła lewa połowa obrazu Sony W900 (24 cale) - zniknęła lewa połowa obrazu

  Załączanie zdjęć: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html - poprawiłem. [Mirek Z.]
 • TermoPasty.pl
 • Poziom 40  
  Należy sprawdzić elektrolity w gałęzi zasilania wzmacniaczy końcowych RGB, prawdopodobnie to napięcie jest modulowane częstotliwością odchylania poziomego.
 • Spec od monitorów
  Sony GDM-W900 to był moniek dla DTP/multimedia wersja dla Kanady
  *prod. z "97r
  z tego co znam jest na chasis W1
  SCC-K49A-A

  Tam zawsze był problem . po czasie z scalakami (przegrzewały się )
  *zobacz przez "zamrażanie"
  IC6300 CXA1908S
  IC6200 CXA1543M ( podobny ukł./i uszkodz. do słynnego 2043)

  skoro masz problem na rozdzielcz. coś ze sterowaniem kluczy
  jeden z tych scalaków
  lub kondensatory (elki) w ich okolicach
 • TermoPasty.pl
 • Poziom 11  
  Obejrzałem wszystkie elki w monitorze - szczególnie te w pobliżu wzm. RGB i w okolicach wspomnianych procków - i wydają się być jak nowe - tzn. nie są wybrzuszone ani wokół nich nie ma tłustych plam. Czy tak 'bezobjawowo' mogły stracić swoje parametry?

  Nie zauważyłem też jakichkolwiek przypalonych elementów (rezystorów mocy itp.)
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  -elek się nie sprawdza na "oko"
  -albo pomiar ESR i pojemności albo wymiana w "ciemno" ( lub poprzez dołączanie do układu dodatkowych)
  -elektrolity jak najbardziej mogą być wizualnie super a w rzeczywistości to szmelc
  -kolega Lisek i Satgal w zasadzie wszystko w tym temacie powiedzieli, należy rozumieć to tak:
  -w momencie pojawienia się usterki użyć zamrażacza do schłodzenia układu i zobaczyć czy przyniosło efekt
  -wymienić elektrolity w aplikacji wspomnianych układów
 • Poziom 11  
  OK, dobrze wiedzieć.
  Czeka mnie zatem trochę lutowania w te Święta ;)

  A co do schładzania to nie wiem czy ma to sens, bowiem uszkodzenie nie pojawia się tylko przy rozgrzanym monitorze. Jest obecne już od samego momentu włączenia go. Chłodny/rozgrzany - bez znaczenia. Nie postępuje też w miarę rozgrzewania się elektroniki.

  Życzę wszystkim Wesołych Świąt!
 • Poziom 40  
  Pustego elektrolitu szukaj w okolicy TR WN. bo z odczepu jego przez diodę jest zasilany wzmacniacz RGB. zwrócić uwagę na elektrolit około 10/250v
 • Poziom 11  
  Powymieniałem wszystkie elki (+kilka trochę dalej umieszczonych - tak na wszelki wypadek) wokół wspomnianych wcześniej układów na Deflection Board oraz te, w okolicy wzm. wizyjnych (na szynie +12V oraz +80V), których było po 2 przy każdym wzmacniaczu - 3x10u na szynie +12V i 3x220u na +80V). Wszystkie wymienione kondensatory (oprócz tych 220u) dałem lepsze niż oryginalnie - tzn. typu low-ESR (jak szaleć to szaleć ;) )
  Rezultat jest taki, że usterka jest prawie usunięta.
  Prawie....
  Przy niskich rozdzielczościach już nie widać uszkodzenia, ale przy 1600x1000 i odświeżaniu 90Hz widać nieznaczne zaciemnienie przy lewej krawędzi obrazu.

  Zastanawia mnie jedno - czy ruszać cokolwiek na G-Board (płycie zasilacza) czy raczej skupić się na wymianie scalaka(-ów)?
  Na G-board do wymiany byłyby tylko elektrolity 4,7uF i 220uF oraz dioda DINL20 (D4131). Cewka 100uH i rezystor 1 Ohm/0.5W chyba nie mają większego wpływu na uszkodzenie (teoretycznie...)
  O ile w ogóle linia zasilająca ma na tę usterkę wpływ...
  Ciężko teraz jednoznacznie stwierdzić gdzie było/jest uszkodzenie , bo wymieniałem wszystko "na hurra", a nie stopniowo, gdzie po każdym etapie sprawdzałbym efekt.

  Po części jest to pytanie retoryczne (bo 3 elementy do wymiany - oby! - nie robi mi już większej różnicy) a po części pytam się co o tym sądzicie?
  Zapasu energii na +80V obecnie jest cała masa (łącznie prawie 1000uF), więc jak już (zakładając, że usterka leży w zasilaniu) to "na oko" dioda coś szwankuje.

  Acha, Vcc (+80V) dla wzmacniaczy RGB jest pobierane z jednego z uzwojeń (5 nóżka) głównej przetwornicy zasilacza (T4105), a nie z trafa WN (T4202)!

  Sony W900 (24 cale) - zniknęła lewa połowa obrazu
  Zdjęcie jest jakie jest... robiłem je w pośpiechu i dlatego takie ciemne wyszło.
 • Spec od monitorów
  Cytat:
  czy ruszać cokolwiek na G-Board (płycie zasilacza)

  op. przedewszystkim tak
  Sprawdz czy w gałęzi ( Vcc (+80V) dla wzmacniaczy RGB jest pobierane z jednego z uzwojeń (5 nóżka) głównej przetwornicy zasilacza (T4105) )
  nie ma jakiegoś elektrolitu
 • Poziom 11  
  Cytat:
  op. przedewszystkim tak


  Hmm, co mam przez to rozumieć? Opornik 1 Ohm również wymienić?

  I czy są jakieś zamienniki diody DINL20?
  Nie mogę ich nigdzie znaleźć... Nawet dokumentacji nie mogę wyszukać :|
  Na pewno musi być jakaś szybka oraz na co najmniej 100V
  Mam jakieś Schottky'iego na 1A/400V, ale obawiam się, że mogą być za słabe, gdyż są w małej obudowie - a w monitorze jest w obudowie dla diody 6A (mniej-więcej)...

  Cytat:
  Sprawdz czy w gałęzi ( Vcc (+80V) )
  nie ma jakiegoś elektrolitu

  Jak widać na załączonym zdjęciu za przetwornicą są jeszcze dwa kondki odsprzęgające: 4,7uF/100V i 220uF/100V - oba zwykłe (nie low-ESR).

  Sony W900 (24 cale) - zniknęła lewa połowa obrazu
  (Napięcie +B2 to Vcc wzm. RGB, czyli +80V)


  PS. Moderatora przepraszam za niedostosowanie się co do zaleceń dot. umieszczania zdjęć. Obecnie wszystko poprawiłem i powinno być już OK.
 • Poziom 11  
  Wymieniłem wszystko co było umieszczone za przetwornicą (G-Board) w gałęzi +B2 (Vcc) jak i -B2 (na wszelki wypadek) - nie pomogło... :(

  Pozostaje mi jeszcze wymienić te scalaki.
  Tylko zastanawia mnie to, że jak wymieniłem wszystkie możliwe elki wokół wspomnianych wcześniej układów, to usterka znacznie się zminimalizowała. Mam obawy czy czasem nie pominąłem jakiegoś (gdzieś dalej umieszczonego) kondziołka. Niestety nie dysponuję kompletnym schematem tego monitora (ten na Elektrodzie ma tylko płytę zasilacza :( ).
  Pytanie w związku z tym jest takie czy nowe układy scalone (CXA1543M i/lub CXA1908) będą miały znacznie większą tolerancję na parametry elementów biernych zastosowanych do ich aplikacji czy może jednak coś jeszcze jest do wymiany? Może wymienić również pozostałe kondensatory?
  Teoretyzuję, bowiem w domu nie mam oscyloskopu, aby obejrzeć przebiegi, a do pracy nie jestem w stanie przywieźć tego kolosa :|


  Mała korekta do tego co wcześniej napisałem - te diody (DINL20) mają parametry 1A/200V/50ns recovery time i są w umieszczone w małej obudowie (nie wiem skąd sobie ubzdurałem, że są wielkości 6A diody prostowniczej... ;) )- zastąpiłem je MUR160
 • Spec od monitorów
  Myślę,że mozesz śmiało za tę jap. szybką diode dac jedna z
  http://mse.beep.pl/listtest.php?grupa=DIO-4

  BA157/ SF38.....
  skoro na największej rozdz. masz ciagle kłopot i nie masz schematu
  potrzeba :
  -na podstawie aplikacji synchroprocka znależc które piny odpowiadaja za S-korekcję..gdzie sa owe klucze tranzystoroe(scalak?) odpowiedzialne za zakresy S-kor. i być może w gał. zasilania klucza od 1600x1600 jest jakiś kondek
 • Poziom 11  
  Empirycznie udało mi się dowieść, że rozdzielczość obrazu nie ma bezpośredniego wpływu na wydłużenie się czasu impulsu wygaszającego linię powrotu (bo chyba tak tę usterkę można nazwać). Wpływ bezpośredni ma za to częstotliwość odchylania poziomego - gdy jest poniżej 50 kHz to, niezależnie od rozdzielczości, obraz jest wyświetlany prawidłowo. Powyżej 60 kHz widać już ewidentnie, że lewa krawędź jest zaciemniona.

  Kol. lisek - czy w związku z powyższym mam szukać jakiś elek tam gdzie sugerujesz? Czy może gdzie indziej?
  Uszkodzenie synchroprocka można wykluczyć?
  I pytanie pro-forma - czy jest sens wymieniać również ceramiczne kondki umieszczone w okolicach obu scalaków?

  Co do diody to myślę, że MUR160 wystarczy :)
 • Poziom 11  
  Wymieniłem wszystkie elki na Deflection Board wraz z układem CXA1543M - niestety ta operacja nie odniosła pozytywnego skutku...nadal to samo :(

  Jakieś pomysły?
  Wymieniać również CXA1908?
  Czy coś jeszcze?
 • Poziom 40  
  Ja bym sprawdził zasilanie żarzenia kineskopu przez podłączenie osobnego zasilacza 6,3V nie związanego z nim.
 • Poziom 15  
  Nie wiem, czy sprawa znalazła szczęśliwe zakończenie, niemniej sprawdziłbym oscyloskopem przebiegi na katodach i G2 kineskopu. Podobny objaw wystąpił w regenerowanym trynitronie (działo Videocolor) 34". pomógł 18nF/2kV od G2 do masy. Być może tu psowa się układ zasilania tej siatki lub (tfu, tfu) coś w w samym kinolu.
 • Poziom 11  
  Witam
  Dawno w temacie tego monitora nic nie robiłem... Ostatnio jednak udało mi się okazyjnie (za 30zł :) ) nabyć taki sam model monitora, ale z innym uszkodzeniem (co do niego to założę osobny wątek) i metodą wymiany poszczególnych modułów doszedłem, że uszkodzenie leżało na PK.
  Ale postanowiłem jeszcze raz zamienić PK na oryginalne (uszkodzone)... i co się okazało? W niewytłumaczalny dla mnie sposób po kilku minutach od włączenia zasilania ten PK sam się naprawił! Wszystko wróciło do normy! :) I co najlepsze ten stan trwa cały czas. Ogrzewanie/chłodzenie poszczególnych elementów - nic nie wariuje.
  Mogę zapewnić, że wcześniej wszystkie tasiemki i gniazda były kilka razy sprawdzane pod kątem niełączenia i zimnych lutów. Pamiętam też, że przelutowałem wszystkie przewlekane elementy i znaczną cześć powierzchniówki (trochę jej tam jest...) na tej płytce.