logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Kopiowanie w Nero 7 na nośnik 870 MB w trybie CD. Czy można?

astronom_2 28 Mar 2008 12:21 2099 15
REKLAMA
  • #1 4964562
    astronom_2
    Poziom 10  
    Posty: 14
    Witam.
    Chciałbym poruszyć sprawę prawidłowego wypalenia plików wave (audio) z dysku twardego na płytkę CD-R o pojemności 870MB (99 minut). Ten problem być może ma większość użytkowników. Obecnie korzystam z Nero 7 i mam 800 mb. materiału muzycznego do nagrania na ową płytkę. Niestety, Nero "niewidzi" pojemności tego nośnika i uparcie uznaje, że w nagrywarce jest zwykła 700. Czy ktoś wie, jak może przesunąć nominalną granicę 80 minut (700 MB.) na pasku okna kompilacji poniżej głównego okna, na np. 99 minut (870 MB.) lub więcej? Czy w ogóle jest taka możliwość? Nagrywarkę mam nową LG, tutaj nie uptrywałbym przyczyny.
    Proszę o porady, dziękuję.
  • REKLAMA
  • #3 4964646
    astronom_2
    Poziom 10  
    Posty: 14
    Niestety, nie jest wytłumaczone dokładnie i odpowiedziane czy da się nagrac na taki nośnik czy nie da. Może ktoś będzie wiedział cos w tej sprawie, od 2005 roku (wtedy był poruszany ten problem) wiele mogło się zmienić...
  • REKLAMA
  • #5 4964666
    md
    Poziom 41  
    Posty: 6237
    Pomógł: 681
    Ocena: 788
    Jest dokładnie wytłumaczone, dysk nagrywasz w trybie DAO.
    Nie ma sensu ryzykować tak dużego overburningu, bo to może się skończyć awarią nagrywarki lub urządzenia, w którym będziesz odtwarzał tak wypaloną płytę, o ile da się poprawnie wypalić.
  • #6 4964671
    mietekn
    Poziom 35  
    Posty: 1983
    Pomógł: 400
    Ocena: 161
    Płyty do nadpalania obojętnie czy mają 800 czy 890 MB zawsze są widoczne jako 700MB. Można na nich nagrywać więcej niż 700 tylko w trybie Disc at Once po ustawieniu w opcjach ile ma płyta (czyli ile nadpalić).
  • #7 4966502
    astronom_2
    Poziom 10  
    Posty: 14
    To może zapytam inaczej. Czy istnieje możliwość, aby nero "zobaczył" nosnik 870 mb. i nagrał mi moja kompilację (800 mb). bez nadpanania? Przecież to powinno być logiczne: kompilacja=800 mb., nośnik 870 mb. i nagrywa w zwykłym trybie...
  • #8 4966765
    mietekn
    Poziom 35  
    Posty: 1983
    Pomógł: 400
    Ocena: 161
    Wszystko co ma powyżej 700MB (dla CD) nazywa się nadpalaniem nawet jeśli płyty już przez producenta oznaczane są jako większe.
  • #9 4966910
    astronom_2
    Poziom 10  
    Posty: 14
    Czyli niema fizycznie możliwości (softem i hardwarem) aby nero "zobaczył" nośnik o pojemności 870 mb. w pasku na dole okna bieżącej kompilacji? Nie można przesunąć tej kreski na dole z 700 mb. na 870mb.?
  • REKLAMA
  • #10 4966941
    mietekn
    Poziom 35  
    Posty: 1983
    Pomógł: 400
    Ocena: 161
    Sam nie zobaczy, zobaczy tyle ile ustawisz w opcjach nadpalania.
  • #11 4967064
    spinnaker
    Poziom 32  
    Posty: 1540
    Pomógł: 188
    Ocena: 37
    Pisałem posta ze screenem jak ładnie przesuwa kreseczke ale pewnie topic był zdublowany, skrypt BBCode taki toporny, że nie mogli przenieść posta czy lenistwo ...

    Kreska (czerwona) się przesuwa elegancko w wersji Nero 7.10.1.2
  • REKLAMA
  • #12 4967326
    astronom_2
    Poziom 10  
    Posty: 14
    To w takim razie zróbmy prosty test. Dlaczego w nero,zakładka audio cd i dalej po kliknięciu przycisku na górze kompilacji (wyświetl informacje o dysku) ukazuje się okno a w nim przycisk odświerz. Po włożeniu płytki 700 mb., nero normalnie widzi to jako 703 mb. Po włożeniu płytki dvd, także prawidłowo odczytuje dane czyli 4,7 gb. Zaś po włożeniu płytki 870 mb. za nero tego niewidzi. To ja czegoś tu nie kumam. Płytkę dvd widzi i odczytuje ją prawidłowo i to w opcji CD-audio, a 870 mb. nie widzi, to istna dziwota... Kto to wytłumaczy?
  • #13 4967352
    spinnaker
    Poziom 32  
    Posty: 1540
    Pomógł: 188
    Ocena: 37
    Temu nazywa się to overburningiem, nero nie musi tego widzieć, musisz sam pilnować,

    A blokadę po to się ustawia żebyś nie uszkodził nagrywarki (gbyby dać zamiast 99min jakieś 103min)
  • #14 4967514
    mietekn
    Poziom 35  
    Posty: 1983
    Pomógł: 400
    Ocena: 161
    Ja już tłumaczyłem raz i się poddaje. Pozwolę sobie tylko zwrócić uwagę że płyty CD i DVD to zupełnie inne technologie. Dla CD max to 700MB (właściwie siedemset kilka ) a dla DVD 8,5GB na stronę (2 warstwy).
  • #15 4969108
    astronom_2
    Poziom 10  
    Posty: 14
    To dlaczego w zakładce CD audio w nero, program ten oczywiście widzi poprawnie 700mb, a jak sie umiesci płytkę dvd także w tej samej zakładce CD audio, nero widzi tą dvd (4,7) poprawnie, a głupiej 870 niewidzi, nie można tego pojąć...
  • #16 4969455
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38737
    Pomógł: 3169
    Ocena: 6488
    Bo:
    - specyfikacja nie przewiduje płyt CD o takiej pojemności
    - płyta "przedstawia" się jako 700MB
    - wszystko co ponad 700MB to ścieżki poza obwodem przewidzianym w specyfikacji do osiągania przez laser
    - nie w każdym napędzie głowica może wyjechać tak daleko, a w przypadku niektórych napędów grozi to ich uszkodzeniem

    Płytka DVD ma pojemność 4,4GB a nie 4,7GB (Nero podaje 4483MB).

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy możliwości nagrania plików audio WAV o łącznej wielkości około 800 MB na płytę CD-R o pojemności nominalnej 870 MB (99 minut) przy użyciu programu Nero 7 oraz nagrywarki LG. Nero standardowo rozpoznaje płyty CD jako 700 MB (80 minut) i nie wyświetla większej pojemności nośnika 870 MB w interfejsie kompilacji. Nagrywanie większej ilości danych niż 700 MB na płycie CD jest możliwe wyłącznie w trybie Disc At Once (DAO) z wykorzystaniem funkcji overburningu (nadpalenia), która pozwala na zapisanie danych poza standardowym obszarem płyty. Jednak overburning niesie ryzyko uszkodzenia nagrywarki lub problemów z odtwarzaniem płyty, gdyż nie wszystkie napędy pozwalają na przesunięcie głowicy poza standardowy obszar. Płyty CD o pojemności powyżej 700 MB nie są oficjalnie wspierane przez specyfikację, dlatego Nero nie rozpoznaje ich jako nośników o większej pojemności, a użytkownik musi samodzielnie ustawić limit nadpalenia w opcjach programu. W odróżnieniu od płyt CD, płyty DVD są rozpoznawane prawidłowo przez Nero, gdyż ich pojemność i technologia są inne. Podsumowując, nie ma możliwości, aby Nero automatycznie "zobaczył" i obsłużył płytę CD-R 870 MB jako standardową bez użycia overburningu i ręcznego ustawienia limitu nagrywania.
REKLAMA