Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kondensator styrofleksowy

hawker1 30 Mar 2008 22:49 6131 13
  • #1 30 Mar 2008 22:49
    hawker1
    Poziom 11  

witam. jestem początkującym elektronikiem i składam wykrywacz teranset 150. wiem ze to prosty bfo ale na pierwszy uklad wystarczy. mam pytanie. w ukladzie nalerzy wykorzystać kondensator styrofleksowy
    10nF/25V ksf-020-zm i nigdzie nie moge go dostać. czy moge go czymś zastąpić? prosze o pomoci bede za nią bardzo wdzieczny

z góry dzieki!

0 13
  • #3 31 Mar 2008 17:55
    hawker1
    Poziom 11  

dzieki za linki. w sklepie elektronicznym w moim miescie powiedzieli mi ze nie mają styrofleksów a w zamian dali mi takie cos jak na fotce. to chyba kondensator, ale czy moze zastąpić styrofleksa????
    z góry dzięki
    url=https://obrazki.elektroda.pl/41_1206978428.jpg]kondensator styrofleksowy[/url]

Dodano po 2 [minuty]:

na tym elemencie jest napisane z jednej strony 103 a z drugiej K1K albo KIK
    ale raczej to pierwsze. proszę o pomoc
    dzięki!!!!

0
  • Pomocny post
    #4 31 Mar 2008 19:09
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  

to jest kondensator (raczej ceramiczny) 10n nie widzę przeszkód

0
  • #5 31 Mar 2008 21:03
    hawker1
    Poziom 11  

dzięki. w tym układzie musi on być precyzyjny. czy ten ze zdjęcia wcześniej jest taki????
    :D:D:D

0
  • Pomocny post
    #6 02 Kwi 2008 22:09
    Radek007
    Poziom 12  

Styrofleksa trudno dostać, a jeżeli pracuje on w jakimś generatorze, a podejrzewam, że tak, to nie wskazane jest go zastępowanie ceramicznym, spowoduje to większa niestabilność generatora, niż w przypadku użycia kondensatora styrofleksowego.

0
  • #7 03 Kwi 2008 09:48
    hawker1
    Poziom 11  

dzieki mam kolejny problem. nie wiem na czym zmontowac ten uklad. nie umiem wytrawiać plytek

0
  • #8 03 Kwi 2008 12:25
    MaThiR
    Poziom 16  

Styrofleksy są jednymi z najlepszych kondensatorów. Mają wyższą tolerancję temperaturową, wilgotnościową, dłuższą żywotność oraz mniejszą rezystanję ESR. Podłącz do miernika pojemności kondensator ceramiczny 100n i go podgrzej zapalniczką - pojemność może spaść nawet o połowę, to samo powtórz z kondensatorem foliowym - pojemność ulegnie tylko niewielkiej zmianie (tzreba jeszcze dodać że kondensatory ceramiczne II i III typu mają znacząco większo indukcyjność co wynika ich budowy, ściślej zastosowania ferrytu). Dlatego w układach w.cz. są stosowane najczęściej kondensatory foliowe czy styrofleksowe, a przy mniejszych pojemnościach kondensatory ceramiczne I typu (do 1n). Nawet w układach audio nigdy nie stosuj kondensatorów ceramicznych o pojemności powyżej 1nF. Cechują się większą wrażliwością na temp., mają większą rezystancję ESR. W układach w.cz uważaj na długość nóżek i poprawne umiejscowienie kondensatorów na płytce (blisko masy), nawet najmniejsza indukcja może zmienić parametry takiego ukłau.

Każdy typ kondensatora ma jakieś mankamenty oraz zalety. Dlatego chcąc zbudować jakiś bardziej skomplikowany układ o żądanych parametrach nigdy nie oszczędzaj na tych elementach.

0
  • #9 03 Kwi 2008 17:22
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Wykonanie płytki jest bardzo proste. Kiedyś PE sprzedawał swoje płytki i to bardzo dobrze wykonane. Jak masz pisak do druku i kawałek laminatu, to w godzinę wykonasz spokojnie tę mozaikę ścieżek (a może nawet szybciej).
    Co do kondensatora, to napisane tam jest, że ma być dobierany. Wniosek z tego, że dobrze mieć ich chociaż kilka lub kilkanaście sztuk. Nie musi być wcale na 25V, ale nie powinien być ceramiczny, czyli taki jak kupiłeś. Dobierany jest na dwa sposoby. W pierwszym za pomocą pomiaru częstotliwości (raczej dla amatora nie dostępny odpowiedni miernik. Drugi sposób, to "na słuch", polegający na takim dobraniu tego kondensatora, aby spowodować zanik dźwięku przy zmianie położenia suwaka potencjometru (dokładniej jest to opisane w artykule w PE).

0
  • #10 07 Kwi 2008 16:06
    hawker1
    Poziom 11  

dzięki za pomoc. udało mi sie złożyć ten układ na............... tekturce, mało tego, działa! i to nawet dobrze działa. Zmontowałem to w metalowej obudowie od starej latarki, ale kondensator nie pasuje bo nie moge doprowadzić do zaniku dźwięku w sluchawkwch......

0
  • Pomocny post
    #11 07 Kwi 2008 16:24
    trol.six
    Poziom 30  

MaThiR napisał:
    Nawet w układach audio nigdy nie stosuj kondensatorów ceramicznych o pojemności powyżej 1nF. Cechują się większą wrażliwością na temp., mają większą rezystancję ESR.

Własności termiczne zależą od użytego dielektryka, można dostać czasem 4n7 a nawet 10nF z materiału NPO.
    Co do ESR to nie jestem taki pewny. Gdyż w przetwornicach pracujących z dużą częstotliwością stosuje sie właśnie SMD ceramiczne, i na pewno nie NPO, ze względu po prostu na wymiary.

A audio odpada głównie ze względu na parametry termiczne, co do reszty parametrów nie jestem pewien.

Dobre są też poliestrowe, a najlepsze pod względem strat dielektrycznych polipropylenowe.

hawker1:
    Nie wiem co to składasz więc za bardzo ci nie podpowiem, jeżeli brakuje ci regulacji, to musisz po prostu spróbować z inną wartością pojemności

0
  • #12 07 Kwi 2008 16:50
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

trol.six napisał:

hawker1:
    Nie wiem co to składasz więc za bardzo ci nie podpowiem, jeżeli brakuje ci regulacji, to musisz po prostu spróbować z inną wartością pojemności

Przecież składa wykrywacz metali. Napisał o tym w pierwszym poście.

0
  • #13 07 Kwi 2008 17:09
    trol.six
    Poziom 30  

To że składa wykrywacz metali to ja wiem, ale schematu google nie podało, a te co ja składałem, działały nie na zasadzie zaniku dźwięku. Stąd nie wiem jaka jest idea wykrywacza.

0
  • #14 07 Kwi 2008 17:25
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

W opisywanym wykrywaczu należy dobrać kondensator styrofleksowy 10 nF w ten sposób, aby doprowadzić do ciszy przy pokręcaniu ośki potencjometru w oba skrajne położenia (w których to powinien być słyszany sygnał). To takie uproszczone dobieranie tego kondensatora. Lepsze wymaga miernika częstotliwości.

0