Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wytłumić ściany, w sensie dźwiękoszczelności?

ciasteczkowypotwor 31 Mar 2008 15:43 17957 24
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    Jak wytłumić ściany, w sensie dźwiękoszczelności? Nie wiem czy to pasuje do tego działu. Chodzi mi o zrobienie izolacji akustycznej pomiędzy pomieszczeniami, cos w rodzaju studio-reżyserka, tylko bez okna. Czym i jak?
    zorro1
    Level 11  
    Są różne sposoby , oczywiście w różnych cenach. Można wykleić ściany:
    - dziurkowaną płytą pilśniową
    - tekturowymi wytłoczkami do pakowania jajek
    - gąbką (falistą )
    - pianką poliuretanową
    - filcem z naklejoną z jednej strony folią aluminiową (jak w autach pomiędzy komorą silnika a kabiną)
    Poszukaj też specjalne tapety dzwiękoszczelne.
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    No właśnie, ale nie chodzi mi o pozbycie sie połosu, tylko o dżwiękoszczelność, aby przez ściane nie przechodził dźwęk.
    Kwaczor

VIP Meritorious for electroda.pl
    Ta ściana już istnieje? Jeżeli tak, to pozostaje dobudowanie drugiej, żeby uzyskać podwójną ścianę. przestrzeń pomiędzy nimi można wypełnić wełną o grubości 10cm co daje dodatkowe 5dB. Opisz trochę dokładniej sytuacje, bo są zależności pozwalające obliczyć izolacyjność ścian przynajmniej przybliżoną. Są też pewne konstrukcyjne obostrzenia co do montażu takiej ściany (brak sztywnych połączeń z sąsiednimi, szczelina przy podłodze itp.)
    sebozwierz
    Level 13  
    Jak już kolega Kwaczor zauważył-najlepsze będzie dobudowanie kolejnej ściany-najłatwiej z rigipsu a w środek można dać specjalne maty akustyczne(specjalna wełna mineralna) stosowane w budownictwie do dzielenia pomieszczeń biurowych np. rockton. Istnieją również specjalne 3mm. folie akustyczne, ale tylko kiedyś o czymś takim czytałem i nie wiem jak to w praktyce działa. Zależnie od potrzeby należałoby też wyciszyć sufit i podłogę(chyba, że pomieszczenie jest na parterze). Najtrudniej będzie z wyciszeniem najniższych częstotliwości. Przeważnie producent materiałów dźwiękochłonnych podaje ich parametry-współczynniki tłumienia przy odpowiednich częstotliwościach. Myśle, że taka "kanapka" z rożnych składników pochłaniających dźwięk będzie najskuteczniejszym rozwiązaniem, ze względu na to, że każdy materiał ma inną częstotliwość rezonansową czyli tłumi inne pasmo.
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    wygląda to tak, że znajoma pytała mnie jak oddzielic knajpe od budynku mieszkalnego, jest to w kmienicy, tak że ściana ok. 60cm, myślałem o dobudowaniu ścianki nawet z płyty wiórowej i wypełnieniu piachem.
    Kwaczor

Tylko jak piach będzie wilgotny...

Generalnie ciężko to zrobić, bo dźwięk idzie po ścianach, stropach, po całej konstrukcji. I nie sądzę, żebyś osiągnął więcej niż 5-10dB mimo pewnie niemałego kosztu. W sumie pomysł z wypełnieniem ściany ciężkim materiałem nie jest zły, ale może lepiej byłoby jednak zostawić pustą przestrzeń. Tylko znowu izolacyjność takiej płyty wiórowej jest prawie żadna. Skomplikowana sprawa. Bez ucieczki w literature się nie obędzie.
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    No właśnie Panie Kwaczor. robiłem kiedyś motyw z piachem i całkiem nieźle sie to spisało, jeżeli chodzi o niskie częstotliwości, bo głównie o to chodzi, co do zamakanie to było by to na piętrze, więc raczej nie zamoknie. W sumie ściany maja 60cm, ale prawdopodobnie kamienica która trzeba odizolować jest osobnym budynkiem, przez to ściana może mieć około 1m (niestety nie widziałem tego). Co do tego piachu, to właśnie pomysł zaczerpnołem ze studia nagraniowego, gdzieś właśnie to widziałem, że ściana była zasypana piachem.
    Kwaczor

Chodzi mi o to, że trzeba zasypać suchym piachem. Żeby już od samego początku nie był wilgotny, bo ściana to wpije i będzie kłopot. W sumie ma to sens, bo to ciężkie. Rezonans ściany pójdzie w dół i graniczna częstotliwość tłumienia też się obniży.
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    No właśnie o to mi chodzi aby ją obniżyć. A znasz jeszcze jakiś iny sposób?
    Co do wilgoci może spróbować np co 20-40cm cieką warstewkę soli, ona bedzie odciągać wilgoć :)
    Kwaczor

Myślę, że jak będzie suchy, to będzie OK.
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    W sumie, to i tak po zasypaniu będzie to szczelnie zamknięte. Zasypaniu suchym piachem oczywiście.
    izzy
    Level 22  
    Quote:
    ściany-najłatwiej z rigipsu a w środek można dać specjalne maty akustyczne(specjalna wełna mineralna) stosowane w budownictwie do dzielenia pomieszczeń biurowych np. rockton.

Kilku wspaniałych tak robiło studio w mojej okolicy.
    ściana budynku, cegła + wełna + ścianka z płyty gipsowej.
    Efekt pudło rezonansowe, większy pogłos niż na czystych ścianach. To nie jest dobre rozwiązanie.
    jasioplo
    Level 17  
    mały błąd - zastosowali zwykłe płyty karton-gips
    do takich celów można stosować płyty używane w sufitach podwieszanych (mają porowatą strukturę)
    William Bonawentura
    Level 33  
    izzy wrote:
    Quote:
    ściany-najłatwiej z rigipsu a w środek można dać specjalne maty akustyczne(specjalna wełna mineralna) stosowane w budownictwie do dzielenia pomieszczeń biurowych np. rockton.

Kilku wspaniałych tak robiło studio w mojej okolicy.
    ściana budynku, cegła + wełna + ścianka z płyty gipsowej.
    Efekt pudło rezonansowe, większy pogłos niż na czystych ścianach. To nie jest dobre rozwiązanie.

Na wełnę trzeba dać płytę z otworami a nie pełną.
    radiomechanik
    Level 23  
    Można piachem zasypać - ale też może być żużel lub specjalny grys o strukrurze gąbki (porowaty - cos na kształt pumeksu) - doskonale izoluje - bo dodatkowo tworzy się izolacja przez warstwę powietrza. Idelanie by było stworzyc ścianę z warstw o różnej strukturze tak aby każd warstwa pochłaniała pewną grupę częstotliwości. Po za tym najbardziej uciążliwe są basy - rozchodza się bezkierunkowo i potrafią przejść przez strukturę budynku - scian - wtedy jedyne wyjście to - pułapki basowe tzw "basstrapy" W pewnej mierze przyczyni się do do poprawy akustyki wnętrza - ale wiadomo do knajpy audiofile nie zaglądaja , a akustycy zaglądają jak coś pójdzie z dymem i własciciel szuka ratunku :-) - przeważnie są to amatorzy taniego browara z gustem muzycznym w rodzaju "uuum cyk ...uuum cyk" (fonetyczny zapis przejeżdżającego dresowozu znanej marki) :-) Prawdopodobnie na modyfikacji jednej ściany się nie skończy, dobrze by było tak jak się to robi w studiach nagraniowych doprowadzić do nierównomiernych i skośnych powierzchni tak aby uniemozliwić powstania niepożądanego "kłębowiska dźwięku"
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    Pytanie jest czysto wyssane z palca, bo jak dla mnie najlepszą opcją jest to zasypać piachem, tylko chciałem zapytać o opinie wasze. Panowie, tu chodzi o odizolowanie knajpy od mieszkania. Tak aby właśnie tej muzyki z dresowozu nie było słychać, a nie robić stuia nagraniowego.
    Sumka18
    Level 19  
    Styropian miedzy ścianami załatwia problem w 100%
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    Sumka18 wrote:

Sprawdzałeś to?
    jasioplo
    Level 17  
    Sumka18 wrote:

między ścianami z jakiego materiału? jaka grubość warstw sciany?
    "Załatwia problem w 100%" ??? czyli ile tłumi w jakim paśmie?

na jakiej podstawie tak piszesz?
    Sumka18
    Level 19  
    W dolnym paśmie, bo chyba w tym jest problem chodzi o to by wyeliminować wibracje trzeba do tego celu użyć „materiały tłumiące hałas o odpowiednio dobranej grubości” ja widziałem wersje ze styropianem właśnie użytej do wytłumienia baru w budynku mieszkalnym, ale lepsza jest wełna mineralna zależy, jakie są twoje potrzeby i jaki jest tam hałas a najlepiej jest mieć dobre ściany na przykład żelbetowe monolityczne.
    radiomechanik
    Level 23  
    Warstwa styropianu plus warstwa wełny mineralnej i obowiązkowo kilka centymetrów wolenj przestrzeni - powietrza - zajmie to co prawda ze 30 albo 40 cm - ale będzie niemalże idalnie skuteczne. Trzeba jeszcze mieć na uwadze drgania przenoszone przez sufit i podłogę - tak ze aby była naprawdę skuteczna izolacja akustyczna - to podłoge knajpy trzeba umiescic na jakichs matach z grubego materiału i zrobic sufit podwieszany (z nidy - płyt gipsowo- kartonowych) z położoną nad nia wełną mineralna i do tego dodatkowo z wolną przestrzenią powietrzną.
    A tak na prawę tańszą opcją anty-przeszkadzacza - to są comiesieczne upominki dla lokatorów - a to troszke szynki , trochę kiełbasy , czsami piwo się trafi - sposób banalny ale skuteczny - od razu o 99 procent zmniejsza się liczba interwencji policji i straży miejszkiej z powodu teoretycznych zaklóceń spokoju - na prawdę - przetestowane na "zywym organiźmie" ;-)))))
    jasioplo
    Level 17  
    Sumka18 wrote:
    W dolnym paśmie, bo chyba w tym jest problem chodzi o to by wyeliminować wibracje trzeba do tego celu użyć „materiały tłumiące hałas o odpowiednio dobranej grubości” ja widziałem wersje ze styropianem właśnie użytej do wytłumienia baru w budynku mieszkalnym, ale lepsza jest wełna mineralna zależy, jakie są twoje potrzeby i jaki jest tam hałas a najlepiej jest mieć dobre ściany na przykład żelbetowe monolityczne.

1. styropian nie jest na pewno materiałem dobrze tłumiącym dźwięk (są inne o wiele lepsze, które się stosuje powszechnie)
    2. to, że widziałeś - zgoda, ale powtarzam - nie tędy droga
    3. natomiast zgodzę się że betonowe są jak najbardziej OK, ale nie do końca: monolityczna/jednowarstwowa - przegroda betonowa (lub każda inna) pojedyńcza np 40 cm będzie gorsza od takiej trójwarstwowej: beton 15 - pustka lub wełna - beton 15
    kafar
    Level 15  
    hmm problem jest bardzo zlozony:

1.Izolacyność ściany - piasek ma sens ale jest mimo wszystko trudny w wykonaniu, ciezko zasypac cala sciane a wiadomo sciana jest na tyle szczelna jak najwieksza w niej dziura. Mam troche doswiadczenia z plytami gips-karton i w pewny mniej lub bardziej zlozonych konfiguracjach daja rewelacyjne efekty ( w prawie wszystkich dużych kinach wielosalowych sciany pomiedzy salami sa zrobione z plyty gipso-kartonowych) i mozna uzyskac około 50 dB izoalyjnosci. Czas poglodu jest tutaj druga istotna rzecza. Jezeli ktos zastosuje plyte perforowana jak kolega pisale powyzej to ja rozumiem ze on po prostu nie chce izolowac ale na poglos istnieja inne sposoby w tym watku chodzi o cos innego. W tym wypadku wszystko zalezy od pojenosci portfela i checi wydania. Jezeli jest taka chec moge ci dostarczy projekty takich konstrukcji z atestami i badaniami.
    2. Izolacyjnosc konstrukcyjne - pytanie czy oba budynki sa ze sobą jakoś związane czy nie. Jezeli sa w takich wypadkach na pewne warto zastosowac podloge plywajaca. Jezeli nie sa to nie w zasadzie nie powinno być wiekszego problemu

Styropian sotsuje sie tylko na podlogi no i do ocieplania inne zastosowania sa w zasadzie bezsensowne